Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  regaip kandilinde kaza orucu tutulur mu

  1 ziyaretçi

  regaip kandilinde kaza orucu tutulur mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kandillerde oruç tutulur mu? Regaip kandili için nasıl niyet edilir?

  REGAİP KANDİLİNDE ORUCA NASIL NİYET EDİLİR? Kandilde ne zaman oruç tutulur? Diyanet bilgisi ile oruca niyet etmenin önemi

  Kaza oruç borcu olan kişi nafile oruç tutabilir mi? Oruç borcu varken kandil orucu tutmak...

  Kaza oruç borcu olan kişi nafile oruç tutabilir mi? Oruç borcu varken kandil orucu tutmak...

  Kandil gibi önemli günlerde daha fazla sevap kazanmak için tutulan oruçlarda kazaya mı yoksa nafile oruca mı niyet etmek gerektiği en çok kafa karıştıran konulardandır. Salih amel işlemek isteyen bir kişi orucunca hem kazaya hem de nafileye niyet edebilir mi? İlahiyatçı Mustafa Karataş, Yasemin.com'a özel açıklamalarda bulundu.

  Gündelik yaşantı içerisinde kaza ve nafile ibadetlerle ilgili cevabı en çok araştırılan konulardan birisi de kandil gibi mübarek günlerde tutulacak olan orucun  ya da kılınacak namazın sevabını kat kat alabilmek için nafile olarak mı yapacağı yoksa öncesinde birikmiş olan kazalarının mı ödenmesi gerektiği ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda sevap hesabı yapmanın çok da doğru olmadığını bilmek gerekir. Niyet halis olduktan sonra Allah rızası için tutulan her oruç üstündür. Öyle ki kaza orucunun sevabı, nafile oruçla kıyaslanamaz bile.

  Özellikle de üç aylarda tutulan oruçların kat kat daha fazileti vardır. En sevap amel ihlaslı ve sırf Allah rızası için yapılan amellerdir. Oruca niyet ederken hem kazaya hem de nafileye niyet edilmez. Önceliği kazaya sonrasına nafileye vermek daha uygun olabilir. Peki bu konu ile ilgili İlahiyatçı Mustafa Karataş Hoca ne diyor? İşte Karataş'tan Yasemin.com'a özel açıklamalar...

  İLİŞKİLİ HABERNafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet

  KAZA ORUCU VARKEN NAFİLE ORUÇ TUTULUR MU?

  kaza orucu varken nafile oruç tutulur mu

  ''Şafi mezhebinde borcu olan hayır hasenatla uğraşmaz. Önce borcunu ödemesi lazım.  Dolasıyla kazası varsa orucun kazasını tutacak. Namaz kazası varsa namazın kazasını yapacak. Nafileye kazalar bittikten sonra gelinir. Hanefi mezhebinde yok zaten bir hata yapmış kazaya bırakmış. İkinci bir hatayı da sünnetleri terk ederek yapmasın. Hem kazasını devam etsin Hem de nafileler ide yapsın. Normal ibadetini yaparken nafileyi de terk ettirmeyelim. 

  İLİŞKİLİ HABERÜç aylar orucuna nasıl niyet edilir, ne zaman tutulur? Üç aylar orucunun faziletleri

  Çünkü nafile ibadetler sorgu sual gününde farz ibadetler eksik kalırsa Allah inşallah onları tamamlar.  Hanefi mezhebine göre kaza namazı ya da orucu olan nafile oruç tutabilir veya namaz kılabilir. Kazaları da yapmak şartı ile. Dolasıyla kaza orucu varken başkasını yapamaz diyemeyiz. Kazayı da yapacak, nafileyi de tutacak.''

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Üç aylarda kaza ve nafile ibadet yapılır mı? Üç aylarda ibadet etmenin faziletleri

  Kandil günü hem kandil orucuna hem kaza orucuna niyet edilebilir mi?

  Üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı, kazası var mı?

  Üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı, kazası var mı?

  Üç aylarda oruç tutmak isteyenlerin meraklı araştırmaları başladı. Maneviyatı yüksek olan ve müslümanların dört gözle beklediği sonu Ramazan ile biten üç aylar 23 Ocak'ta başladı. Peki üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı? İşte detaylar...

  ÜÇ AYLARDA KAZA ORUCU TUTULUR MU?

  Diyanet bilgisine göre üç aylarda kaza orucu tutulur. Hatta öyle ki üç aylarda kaza orucu tutmanın ayrı bir feyzi ve bereketi vardır. Önemli olan üç aylarda vakti oruçlu olarak geçirmektir. Kaza ve nafile oruçları ayrı ayrı tutmak gerekir. Bir oruca hem kaza hem de nafile adıyla niyet edilmez.

  ÜÇ AYLARDA ORUÇ BOZMAK GÜNAH MI, KEFARETİ VAR MI?

  Nafile oruç tutulurken kişi orucunu bozabilir. Bazen orucunu bozmak zorunda kalabilir, oruç kendiliğinden bozulmuş bir duruma gelinebilir. Bu sebeple orucun kazası tutulmalı mıdır sorusu kendiliğinden doğmuş oluyor.

  İbadetler tam yapılmalı ve yarım bırakılmamalıdır. Bu nedenle nafile oruç tutan kişi orucunu bozmuş ise bu orucu başka bir gün tutmalı ve ibadetini tamamlamalıdır.

  RECEP AYI ORUÇ GÜNLERİ 2023

  Recep ayının ilk gün orucu çok önemlidir ve 1, 2 ve 3. günün orucunun sevabı çok büyüktür. İlk Perşembe (26 Ocak 2023) günü yani Regaip Kandilinde oruç tutmak büyük sevaptır.

  4 Şubat 2023 Cumartesi Recep’in 13. günüdür, 5 Şubat 2023 Pazar Recep’in 14. Günüdür ve 6 Şubat 2023 Pazartesi Recep’in 15. günüdür. Recep’in ortasına tekabül eden bu günlerin de oruçlu geçirilmesi faziletlidir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap