Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  regaip kandili oruç saat kaçta başlıyor

  1 ziyaretçi

  regaip kandili oruç saat kaçta başlıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Regaip Kandili'nde nasıl oruç tutulmalı.. Regaip Kandili'nde iftar saat kaçta?

  Regaip Kandili'nde nasıl oruç tutulmalı.. Regaip Kandili'nde iftar saat kaçta?

  Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaip Kandili orucu ile ilgili Nihat Hatipoğlu takipçilerinin sorularını yanıtlandı. Hatipoğlu Regaip Kandili orucu bir gün sonrada tutulabilinir veya öncede tutulabilinir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus orucu tek gün tutmamanızdır. Regaip Kandili orucu perşembe ve cuma günü olarak iki gün tutmalısınız. Nihat Hatipoğlu Regaip kandiline özel bir oruç olmadığını ifade ederek nafile orucunun tutulabileceğine işaret etti.

  "Kandillerde oruç tutmayla ilgili bir gereklilik var mıdır?"

  Hz. Peygamber'in (s.a.s.) mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye ettiğine dikkat çekilen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamasında, "Bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

  Regaip Kandili'nde iftar saati akşam namazı ile birlikte başlıyor. Aşağıdaki linkten kendi ilinizi seçerek akşam namazı saatlerini öğrenebilirsiniz..

  İL İL NAMAZ SAATLERİ - İFTAR SAAT KAÇTA?

  Kandil gecelerinin gündüzlerinde oruç tutmak bazı alimlerce müstehap sayılmıştır. Zira sıhhati tartışmalı da olsa bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.) 'Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!' der. Buna karşılık Hz. Peygamber (s.a.s.) Zilhiccenin ilk on günü pazartesi ve perşembe günleri, aşure ve arefe günü oruç tutar. Pazartesi orucunu soranlara; 'Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur'an'ın vahyedildiği gündür.' diye cevap verirdi. Sonuç itibariyle şu söylenebilir ki, kandil gecelerinde iyilik ve ihsanda bulunmak, daha çok dua, zikir, namaz gibi ibadetlerle meşgul olmak veya ilim ve tefekkür ile geceyi ihya etmek ve gündüzleri oruç tutmak müstehabtır." diye ifade edildi.

  Nihat Hatipoğlu'nun Sabah Gazetesi'nde yayınlanan yazısı..

  Regaip KandiliBazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir.Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir.

  Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur.Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

  Tövbe suresinin 36. ayeti Recep ayına işaret eder. Ayet şöyledir; "Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse bu aylarda kendinize zulmetmeyin." Değişik hadislerde haram ayların (yani günahın ve kusurların özellikle daha feci olduğu, savaşlara bile ara verilmesi gereken ayların) içinde Recep de sayılmıştır. Haram aylar. 'Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep'tir.' 

  Bu ayda oruç 

  İbn Abbas; Efendimizin bu ayda çok oruç tuttuğunu ifade ediyor. Hatta orucu hiç bırakmayacak zannederdik der. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak zannederdik. (Müslim) Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle haber verirdi:"Allah'ım Recep, Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a ulaştır.' (Ahmed, Müsned) Bu gece (Regaip gecesinin gündüzü) oruç tutana birçok sevap haberi verilmiştir.

  Dört geceye yağan rahmet 

  Rabbimizin rahmeti her zaman vardır. Ama nasıl ki her gece güzel olmakla beraber Kadir gecesi bin geceye denktir. (Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs'teki Mescidi Aksa diğer mekânlardan farklıysa Recep ayının ilk perşembesi ve belli zamanlar da öylece özeldir.Dört geceye özel rahmet yağar:- Kurban Bayramı'nın gecesi- Ramazan Bayramı'nın gecesi- Şaban ayının 15. gecesi (Beraat gecesi)- Recep ayının ilk perşembe gecesi (Regaip gecesi)

  Oruç nasıl tutalım?Perşembe ve cumayı beraber tutmak uygun olur. Sadece bir gün oruç tutma imkânımız varsa, sadece perşembeyi tutabiliriz. İmam Kurtubi'ye göre gece önce, gündüz sonra gelir. Bu durumda alışkanlık haline getirilmedikçecuma günü de Kandil için oruç tutulabilir. Hz. Nuh'un Recep ayında gemiye bindiği ve bu günü oruçla geçirdiği rivayetleri vardır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Van İftar Vakti (İmsakiye 2023) - İftar Saati, Diyanet Sahur Saatleri, İmsak, Teravih Saat Kaçta Başlıyor?

  Oruç, Müslümanlar için farz olan ibadetlerden bir tanesidir. Ayrıca İslam'ın beş şartından bir tanesi oruç tutmaktır. Oruç ibadetinin kısaca tanımı; Gün ağarmaya başladığı andan itibaren akşam ezanının okunduğu güneş batış zamanına kadar, hiç bir şey yemeden durmak, bir şeyler içmemek ve en önemlisi kötülüklerden uzak durmaktır. Oruç, Müslümanlar için farz olan ibadetlerden bir tanesidir. Ayrıca İslam'ın beş şartından bir tanesi oruç tutmaktır. Oruç ibadetinin kısaca tanımı; Gün ağarmaya başladığı andan itibaren akşam ezanının okunduğu güneş batış zamanına kadar, hiç bir şey yemeden durmak, bir şeyler içmemek ve en önemlisi kötülüklerden uzak durmaktır.

  Oruç tutarken dikkat edilecek şeyler için orucu bozan şeyler için sayfasına gidebilirsiniz.

  Sahur nedir?

  Sahur kelimesi zaman zaman "Seher" olarak ta kullanılmaktadır. "Seher" aslında Arapça bir kelimedir. Türkiye'de ise daha çok "Sahur" kelimesi kullanılmaktadır.

  Sahur, oruç tutan kişilerin imsak vaktine girmeden önce yediği yemeğe denmektedir. Sahur yemeği, imsak vakti ezanı okunması ile birlikte son bulmaktadır. Ramazan ayı dışında bu vakit sabah ezanı vaktidir. Bu yüzden; sahur vakti ne zaman başlıyor, sahur ne zaman bitiyor gibi ramazan ayının sahur saatleri ile ilgili sorularınız varsa sabah namazı saatleri de sizlere aynı sorunun yanıtını vermiş olacaktır.

  2023 Ramazan İmsakiyesi isimli bir önceki sayfamızdan hem sabah ezanı saati ile sahur vakitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  İftar nedir?

  Arapça bir kelime olan İftar kelimesi; "oruç açma, oruç açma vakti, oruç bozma" gibi anlamlara gelmektedir. Oruç tutan insanların saatlerce tuttuğu orucunu açacağı vakte iftar vakti ya da iftar saati denmektedir. İftar vakti, İslam dininde duaların kabul olduğu ve büyük önem arz eden önemli bir vakittir. İftar saatleri bölgeden bölgeye farklılık gösterse de bu vakitlerde her yerde benzeri duygular yaşanmaktadır.

  Ülkeden ülkeye, şehirden şehre ve ilçeden ilçeye fark eden iftar saatleri zamanlarına ramazan ayı boyunca imsakiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  İl il iftar ve sahur vakitlerini güncel olarak hemen sayfanın üstünde bulunan vakit alanından takip edebileceğiniz gibi, aylık iftar saatleri bilgisi için ise bir önceki 2023 imsakiye sayfamıza gidebilirsiniz. Ayrıca ilgili sayfadan "akşam ezanı saat kaçta okunuyor, oruç saat kaçta açılıyor, iftara ne kadar zaman kaldı, oruç ne zaman bitiyor" gibi soruların yanıtlarını alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Regaip Kandili orucu sahur vakti saat kaçta? 3 Şubat Perşembe Recep Ayı İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır İmsakiyesi

  Regaip Kandili orucu sahur vakti saat kaçta? 3 Şubat Perşembe Recep Ayı İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır İmsakiyesi

  İslam âleminde her günü farklı amellerle doldurulması gereken, son derece ulvi zaman dilimi olarak görülen üç aylar başladı. Recep ayının ilk gününde çoğu Müslüman güne oruç tutarak başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı İmsakiye vakitleri temel alınarak ülkenin dört bir yanında sahura kalkıldı, sabah namazı kılınıp tekrar inzivaya çekildi. Recep ayının ilk Cuma gecesine denk geldiği bilinen Regaip Kandili de oruçla geçirilmesi gereken faziletli günler arasında yer alıyor. İlim ve iman deryasından nasiplenmek isteyen müminler, bu kıymetli günleri oruç tutarak geçiriyor. 21 Aralık’tan itibaren günler uzadığı için akşam yapılan iftarın saati ileriye; tan vaktinde yapılan sahur saatleri de geriye düşmeye başladı. Peki, 2022 Regaip Kandili sahur vakti saat kaçta? İşte, Türkiye’nin belli başlı Büyükşehirlerindeki imsak vakitleri…

  REGAİP KANDİLİ MESAJLARI 2022! Dualı ve Hadisli en anlamlı resimli kandil mesajları!

  2022 Regaip Kandili Orucu Sahur Vakti Saatleri

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan verilere göre, şehir şehir Regaip Kandili imsakiye vakitleri paylaşıldı. İstanbul’da yaşayan kişiler için yayınlanan imsakiye saati 06:39, Ankara’da 06:24, Bursa’da 06:39, Diyarbakır’da 05:52 olarak belirtildi. Yine aynı saatlerden sonra belirtilen şehirlerde sabah namazı vakti girmiş olur. Bu nedenle, sahur sofrasından kalkan müminler sabah namazı borçlarını eda edecek.

  Regaip Kandili sahur vakti

  Regaip Kandili Orucunun Fazileti

  Regaip Kandili gecesine, ismin melekler tarafından verildiği düşünülür. Regaip de kelime anlamı olarak istemek, arzulamak ve çabalamak manalarına gelir. Kandil günü yapılacak en faziletli ibadetlerden biri oruç tutmaktır. İslam müşahitleri, Efendimizin de (s.a.s) kandil günlerinde oruç tuttuğunu aktarmaktadır. Bir nevi, böyle ulvi günlerde oruç tutmak sünnettir.

  Regaip Kandili orucu

  Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Önemi ve Sevabı

  Müçtehitlerin ve İslam alimlerinin aktardığı bilgilere ve Hadis-i Şeriflere göre, Recep ayının ilk günlerinde tutulan oruçların sevabı yıllarla ölçülür. Aktarılan bir hadise göre, Recep ayının ilk gününde tutulan orucun 3 yıllık ibadet sevabına karşılık geldiği; ikinci günü tutulan orucun 2 yıllık ibadete, üçüncü günü tutulan orucun da 1 yıllık ibadete denk olduğu belirtilmektedir. 2022 yılı itibariyle Regaip Kandili, Recep ayının ikinci gününde kutlanacak. Yani, bu manevi; bu ulvi günde oruç tutan müminler, niyetlerine göre iki yıllık ibadet sevabı alacak.

  Oruca Niyet Etme Nasıl Yapılır?

  Sahura kalkan kişiler, imsakiye vaktinden önce yemek yemeyi tamamladıktan sonra tıpkı Ramazan ayında olduğu gibi oruca niyet eder. Bunun için, “Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya” ifadelerinin kullanılması yeterlidir. Bazı âlimler, öğle namazına kadar süre olduğunu belirtse de, uygun olanı sabah namazından önce veya namaz esnasında niyet getirmektir.

  2 Şubat akşam ezanı saat kaçta okunacak? 2 Şubat Çarşamba iftar vakitleri...

  Regaip Kandili İftar Vakti Saat Kaçta?

  Yine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaştığı bilgiler doğrultusunda, Regaip Kandili iftar vakti İstanbul’da 18:30, Ankara’da 18:16, Bursa’da 18:31, Diyarbakır’da 17:51’e denk geliyor. Müminler, akşam ezanını duydukları andan itibaren dua ederek iftarlarını açabilir veya sünnet olduğu üzere bir lokma yiyip akşam namazını eda ettikten sonra sofraya dönebilir.

  Regaip Kandili iftar vakti saati

  Bu Tövbe Duası Amel Defterindeki Günahları Yakıyor!

  İslam âlimlerinden Abdurrahman es-Safuri, Nüzhetü’l Mecalis adlı eserinde müminlere mutlaka okunması gereken istiğfar (tövbe) duasını paylaşmıştır. Duanın Türkçe okunuşu ve meali şu şekilde…

  TÜRKÇE OKUNUŞU: “Estağfirullahelllezi la ilahe illa Hüvel Hayyel Kayyume ve etübü ileyh. Tevbete abdin zalimin linefsihi la yemlikü linefsihi daran vela nef’an vela mevten vela hayaten vela nüşuran”

  MEALİ: Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, Hayy ve Kayyum olan olan O büyük Allahü Teala’dan mağfiret talep ederim. Kendisi hakkında ne bir zarar ne bir faydaya, ne ölüme, ne de yaşamaya ve ne de dirilmeye malik olmayan, (günahlar işleyerek) kendisine zulmetmiş bir kulun tövbesiyle, O’na tövbe ederim.

  Es-Safuri’nin aktardığına göre, bu duayı eden mümin için Allah-u Teala (c.c.) iki meleğe “Bu kulun amel defterindeki günahlarıyla alakalı yazıları yakın” diye vahyeder.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap