Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  regaib kandili oruç tutmanın sevabı

  1 ziyaretçi

  regaib kandili oruç tutmanın sevabı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

  Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

  Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti

  Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu bereketli geceye isim veren re-ğa-be kökünden gelen kelime; bir şeyi çok istemek anlamına gelir. İstenilen şeyi elde etmek için çaba sarf etme anlamını taşıyan regaip kelimesi, İslamiyet için önemli geceye adını vermiştir.

  18. yy başlarında regaip kandili, gösterişli törenlerle kutlanırmış. Tekke ve zaviyelerde regaip kandili için önceden hazırlıklar yapılırmış. Bu özel ve bereketli gece için şairler “regâibiye” adı verdikleri şiirleri kaleme alırmış. Alimler, regaip kandilinde bolca dua etmek, Allah adını sıkça anarak sohbet etmek ve namaz kılmak gerektiğini vurgularmış. Günümüzde de aynı gelenekler regaip kandilinde devam eder.

  Regaip kandilinde yapılması önerilen ibadetlerden biri de regaib kandili orucu tutmaktır. Regaip kandili orucu sevabı çok fazla olan ibadetlerden biridir. Şimdi sizlere regaip kandilinde oruç tutmak istediğinizde hatırlamanız gereken bilgileri vereceğiz. Bu bereketli gecenin hürmeti adına oruç tutmak isterseniz; yazımızdaki bilgiler size ışık tutacak.

  Regaip kandilinde neden oruç tutulur diye merak edenler için de en aydınlatıcı kaynaklardan olan hadislerden örnekler vereceğiz.

  Zilhicce Orucu Fazileti Nedir? Ne Zaman Tutulur?

  Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

  Şevval Ayı Orucu: Nasıl Niyet Edilir, Ne Zaman Tutulur?

  Regaip Kandili Orucu Kaç Gün Tutulur?

  Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

  Regaip Kandili Orucu Ne Zaman, Hangi Gün Tutulur?

  Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

  Regaip Kandili Orucu Sevabı ve Fazileti Nedir?

  Bayramda Oruç Tutulur Mu?

  Regaip Kandili ve Orucuyla İlgili Hadisler

  Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

  Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

  Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

  Dinimizde Oruç Çeşitleri, İsimleri, Anlamları

  Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

  Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar ve Biter? Oruç İçin Önemi Nedir?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  REGAİP KANDİLİ ORUCU farz mı? Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu, hangi günler tutulur? Regaip Kandili'nde oruç tutmanın sevabı nedir?

  Regaib gecesinde oruç tutmanın sevabı nedir?

  Regaip kandili orucu tutmanın faziletleri nelerdir? Regaip kandili orucu kaç gün tutulur?

  Regaip kandili orucu tutmanın faziletleri nelerdir? Regaip kandili orucu kaç gün tutulur?

  Recep ayının ilk Cuma gecesi gerçekleşecek olan Regaip kandili, İslamiyet'in en önemli 5 gecesinden biridir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu mübarek gece için ‘Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recepʼin ilk (Cuma) gecesi, Şabanʼın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir’ hadisi şerifini buyurmaktadır. Regaip, ‘isteme, arzulama, bir şeyi elde etmek için çaba sarf etmek’ anlamlarına gelmektedir. Allah rızasını kazanmak ve duaların kabul edilmesi için Regaip kandilinde dua ve ibadetle geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle Regaip kandilinin gündüzden oruçla geçirip akşamında nafile namazların kılınıp zikirlerin çekilmesi çok sevaptır. 

  REGAİP GECESİ İLE İLGİLİ HADİSLER

  - Allah, Recep ayında oruç tutanları mağfiret eder. 

  - Recep ayının bir gün başında, bir gün ortasında, bir gün sonunda oruç tutması Recep Ayının tamamında oruç tutmuş sayılmaktadır. 

  - Recep ayında yapılan dualar kabul edilir, günahlar affedilir. Sevaplar gibi günahlar da kat kat arttırılarak yazılır. 

  REGAİP KANDİLİNDE ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

  Ramazan ayında tutulan farz orucu dışında en kıymetli oruçlar, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçlardır. Recep ve Şaban ayının tamamında oruç tutmak farz ya da vacip olmasa da bu kıymetli ayların mümkün mertebe oruçla geçirilmesi çok kıymetli ve faziletlidir. Hz. Aişe’ye göre Hz. Muhammed (s.a.s) Ramazan ayı dışında hiçbir ayı tamamen oruçlu geçirmemiştir ancak Regaip kandili ve onun gibi kıymetli günlerde oruç tuttuğu ayrıca aktarılmaktadır. 

  Regaip Kandilinde oruç tutmak için Ramazan orucunda olduğu gibi niyet etmek gerekir. Kalben niyet etmek kabul edildiği gibi sahura kalkmak da oruca niyet etmek olarak kabul edilir. ‘Allah’ın niyet ettim senin rızan için oruç tutmaya’ şeklinde niyet edilebilir.  İftar vakti geldiğinde abartmadan ve nefse yenilmeden yemeklere boğulmadan sakin sakin ve dua ederek orucu açmak tavsiye edilir. İftarın ardından ibadetlere başlanarak bütün gece Allah zikredilerek Regaip gecesi idrak edilir.

  REGAİB KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

  Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

  REGAİB KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

  Diyanet İşleri Başkanlığı, üç aylarda oruç tutma konusunda bazı bilgiler verdi.

  "Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir."

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Regaib Kandili orucunun faziletleri sevabı nedir?

  Regaib Kandili orucunun faziletleri sevabı nedir?

  Regâib, türkçede kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb'in, müslümanlar arasında kutsal kabul edilen ilk cuma gecesidir. Bu gecede Yüce Allah'ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığı gecelerdendir. 3 ayların ilk mübarek gecesi olan Regaip Kandili 18 Şubat Perşembe günü gerçekleşecektir. Regaip kandilinde oruç tutmak isteyenler bu günün faziletlerini araştırıyor.

  Regaib; rağbet etmek, arzulamak, istemek, yönelmek manalarına gelir. Aynı zamanda Regaib gecesi, peygamberimizin anne karnına düştüğü gece olarak da ifade edilir.

  Regaib Kandili orucunun faziletleri sevabı nedir?

  Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen…’ buyurur.” (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet’u-Salat, 191) demiştir.

  Diğer taraftan Hz. Peygamber (s.a.s.), Zilhicce’nin ilk dokuz günü (Ebû Dâvûd, Savm, 62; Tirmizî, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, âşûrâ ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyâm, 196, 197; İbn Mâce, Sıyâm, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; “Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur’an’ın bana vahyedildiği gündür.” (Müslim, Sıyâm, 198) diye cevap verirdi.

  Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

  İbni Abbar (R.A) rivayet ettiği bir hadisi şerifte Resullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: 'Recebin ilk gününün orucu üç senenin, üçüncü gününki ise, bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir aylık bağışlamadır."

  Peygamber Efendimiz, Recep ayında oruç tutmakla ilgili şöyle buyurmuştur: "Kim bu ayda bir gün oruç tutarsa Kıyametin zorluklarından güvende olur."

  Receb ayında işlenen ibadet, edilen iyilik, yapılan hizmetlerin manevî ecri ve sevabı bire yüz verilmektedir. Bunun için mü'minler bu aydaki nasiplerini arttırmak maksadıyla daha çok gayret sarf ederler. Hayır ve hasenata biraz daha ağırlık verirler.

  İmam Musa Kazım'dan (a.s) şöyle rivayet edilir: "Kim recepten bir gün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur."

  Hz. Resul-ü Ekrem'den (s.a.a) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: "Recep Allah'ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah'ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah'ın rızasını kazanmış olur. Allah'ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır."

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap