Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  recebin 13 14 15 ne zaman 2023

  1 ziyaretçi

  recebin 13 14 15 ne zaman 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Recep ayındaki önemli gün ve geceler: Recep ayının 13. 14. 15. günü önemi (eyyam-ı biyd)

  Recep ayındaki önemli gün ve geceler: Recep ayının 13. 14. 15. günü önemi (eyyam-ı biyd)

  Recep ayında hangi günler oruç tutulur? Recep orucu günleri 2023

  Recep ayında hangi günler oruç tutulur? Recep orucu günleri 2023

  İslam alemi, 23 Ocak Pazartesi günü Üç Aylar'a kavuşuyor...

  Recep ayını idrak edecek olan Müslümanlar, günlerini ibadetlerini yerine getirerek ve dua edecek geçirecek.

  Recep ayının ardından Şaban ve oruç ayı Ramazan gelecek.

  Recep ayında oruç tutulur mu, hangi günler oruç tutulur sorusu ise gündemde yerini aldı. 

  Bolluk ve bereket ayı olan Recep günlerinde oruç tutarak sevap almak isteyenler, "Recep ayı oruç günleri 2023" hakkında araştırma yapıyor.

  Peki Recep orucu nasıl ve ne zaman tutulur? Recep ayında hangi günler oruç tutulmalı? İşte merak edilenler...

  Recep ayında oruç tutulur mu, kaç gün?

  Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).

  Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

  Recep ayı ilk gün orucu

  Hadis-i Şeriflerde zikredildiği üzere; “Allah-u Teala, her kim Recep’in birinci gecesinde oruç tutarsa üç sene ibadet sevabı verir” buyuruluyor.

  Recep ayı oruç günleri 2023

  Recep ayının ilk gün orucu çok önemlidir ve 1, 2 ve 3. günün orucunun sevabı çok büyüktür. İlk Perşembe (26 Ocak 2023) günü yani Regaip Kandilinde oruç tutmak büyük sevaptır.

  4 Şubat 2023 Cumartesi Recep’in 13. günüdür, 5 Şubat 2023 Pazar Recep’in 14. Günüdür ve 6 Şubat 2023 Pazartesi Recep’in 15. günüdür. Recep’in ortasına tekabül eden bu günlerin de oruçlu geçirilmesi faziletlidir.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Üç Aylar Başlıyor! 2023 Dini Takvim Tarihlerini Ve Oruç Günlerini Not Edin

  Üç Aylar Başlıyor! 2023 Dini Takvim Tarihlerini Ve Oruç Günlerini Not Edin

  2023 Ocak ayı içerisinde bulunmamız ile birlikte üç ayların yani Recep ayının başlamasına da çok kısa bir süre kaldı. 23 Ocak 2023 Pazartesi itibarı ile Recep ayı girecek olmakla birlikte ilk geceden üç aylarda oruç tutmak isteyenlerin sahura kalkması gerekecek. Üç ayların başlamasıyla birlikte Ramazan ve oruç ayının da başlaması yaklaştı.

  Her yıl İslam aleminde heyecanla beklenen üç aylar, 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Recep ayının başlaması ile birlikte tüm dünyada Müslümanlar ibadet ve dua ile günlerini geçirecek olurken, sonrasında Şaban ve oruç ayı Ramazan ayı başlayacak.

  Recep Ayında Hangi Günlerde Oruç Tutulabilir?

  Alimler tarafından ifade edildiği üzere bolluk ve bereket ayı olarak nitelendirilen Recep ayında oruç tutarak sevap almak için hadislerden de aktarıldığı üzere belirli günler takip edilebilir. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Ramazan ayında farz olan oruç dışında diğer aylarda nafile oruç tuttuğu bilinirken, Recep ve Şaban aylarında daha fazla nafile oruç tuttuğu aktarılır.

  Recep ayının ilk günü oruç tutulmasının büyük bir sevap olduğu ifade edilirken, ardından ilk 3 gününde oruç ile tamamlanması büyük sevap kazandırabilmektedir. Oruç tutmak için Recep ayının 13. günü olan 4 Şubat ve ardından 14. ile 15. günü olan 5-6 Şubat günlerinde de oruç tutulması faziletli olarak ifade edilir.

  2023 Dini Takvim Günleri

  2023 yılı için dini takvimi içerisinde ilk mübarek gün 23 Ocak Pazartesi üç ayların yani Recep ayının başlangıcı olurken, hafta içerisinde 26 Ocak Perşembe günü ise Regaip kandili kutlanacak. Devamında yıl içerisinde kullanılacak dini günler ise şu şekilde sıralanıyor.

  Yazı kaynağı : www.ogretmenlericin.com

  2023 DİNİ GÜNLER VE KANDİLİ TARİHLERİ: Üç aylar ne zaman başlayacak?

  2023 DİNİ GÜNLER VE KANDİLİ TARİHLERİ: Üç aylar ne zaman başlayacak?

  ÜÇ AYLARDA İBADET HAKKINDA

  Recep ayında dini hayatta önemli yeri olan iki mübarek gece bulunuyor. Bunlardan biri recep ayının ilk cuma gecesine denk gelen Regaip, diğerinin de yine bu ayın yirmi yedinci gecesine denk gelen Miraç Kandili'dir. Bir gelenek olarak öteden beri bu geceler ihya ediliyor. Bugünlerin gündüzünde oruç tutulurken özel olarak bir ibadet şekli ise yoktur.

  Üç ayların ikincisi ise şaban ayıdır. Hz. Peygamber, bu ayı 'Ümmetimin ayı' olarak ifade etmiştir. Hz. Ayşe validemiz 'Peygamberimiz şaban ayında bazen o kadar oruç tutarlardı ki biz Peygamber şaban ayının tamamını oruçlu geçirecek zannederdik. Bazen de bu kadar tutmazlardı' derdi.

  Din adamları, bu gecelerde kaza namazları kılınabileceğini, Kur'an okunabileceğini, tövbe edilebileceğini vurgulayarak Kadir Gecesi'nin ise bu aylardan ayrı olarak Kur'an-ı Kerim'de bildirildiğine işaret ediyor. Bu aylarda, her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamberimizin sünnetleri arasındadır. Nafile ibadet olduğu için gücü yetenler oruç tutabilirler, Kur'an-ı Kerim'i daha çok okuyabilirler, çevrelerine, fakir fukarayı daha çok gözeterek yardımda bulunabilirler.

  Önemli olan bütün bu ibadetleri, Hz. Peygamber'in bize gösterdiği ölçüler içinde yapmak gerekir. İslam, her türlü bidat ve hurafeyi yasaklamıştır. Bizim her konuda ibadetleri yerine getirirken örneğimiz Peygamber Efendimizdir. Bu aylarda işte 'Kandil gecesinde şu kadar namaz, şu kadar zikir, şu kadar tesbihat' gibi ifadeler doğru değil. Resulullah bu gecelerde bol bol ibadet etmiş. Özel bir ibadet şekli yoktur, Peygamberimiz nasıl ihya ettiyse biz de öyle ihya edeceğiz. Peygamberimiz mümkün olduğu kadar oruçla, Kur’an-ı Kerim okuyarak bu ayları ihya etmiştir. Biz de Peygamberimizin yolunu takip etmeliyiz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap