Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  reboot and select proper boot device çözümü

  1 ziyaretçi

  reboot and select proper boot device çözümü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ Hatası ve Çözümü

  ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ Hatası ve Çözümü

  ‘Reboot and Select Proper Boot Device’ hatası çoğu zaman bilgisayarınıza format attıktan sonra ya da beklenmedik bir şekilde kapanan bilgisayarın önyükleme işlemi sırasında karşınıza çıkabilir. ‘Reboot and Select Proper Boot Device’ hatası çok karşılaşılan bir sorun olmamasına rağmen farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı zaman son derece can sıkıcı olabilir ve bilgisayarınızı kullanmanızı engelleyebilir.

  ‘Reboot and Select Proper Boot Device’ hatası çözümü için uygulayabileceğiniz bazı alternatif çözüm yöntemleri bulunuyor. Bunların hepsini anlattık ancak bu çözüm yöntemlerinden birini uygulamadan önce ‘Reboot and Select Proper Boot Device’ hatasına hangi sorunun neden olduğundan emin olmalı ve bunun için en doğru olan çözüm yöntemini seçerek uygulamalısınız yoksa hata almaya devam edersiniz.

  ‘Reboot and Select Proper Boot Device’ hatası nedir, neden ortaya çıkar?

  Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatası almanızın bazı temel nedenleri vardır. Böyle bir hata alıyorsanız mutlaka bu sorunlardan birini yaşıyorsunuz demektir.

  Genel olarak burada bahsettiğimiz tüm sorunların sonucu olarak ortaya ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatası çıkabilir. İsimler biraz karmaşık olsa bile temel olarak bunların hepsi yanlış önyükleme kaynaklı hatalardır. Neyse ki bu hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

  ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatası nasıl çözülür?

  Yöntem #1: Önyüklemenin doğru sabit diskten yapıldığından emin olun:

  Daha önce bahsettiğimiz gibi ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatasının nedeni yanlış önyükleme yapılmış olmasıdır. Format atmak ya da başka bir işlem yapmak için önyükleme önceliği farklı bir diske verildiyse bu hata ortaya çıkabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek önyüklemenin kendi sabit diskinizden yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  Yöntem #2: Sabit diskinizin arızalı olup olmadığını kontrol edin:

  Easy Recovery Essentials programını çalıştırmadan önce bir kurtarma diskine sahip olduğunuzdan emin olun. Program, var olan ufak sorunları çözecektir ancak ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatasına neden olacak boyutta bir sabit disk arızası varsa teknik servisle iletişime geçmeli ya da yeni bir sabit disk edinmelisiniz.

  Yöntem #3: Legacy seçeneğini devre dışı bırakın:

  Eğer bilgisayarınızda BIOS değil de UEFI sistemi varsa ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatasının nedeni Legacy modunun açık olması olabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek bu modu kapatabilir ve hataya neden olan önyükleme sorununu ortadan kaldırarak sorunsuz bir başlatma yapabilirsiniz.

  Yöntem #4: Windows kurulum diskini kullanın:

  Windows Vista, 7, 8 ya da 8.1 versiyonlarından birini kullanıyorsanız ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatasına neden olan önyükleme sorununu Windows kurulum diski ile yukarıdaki adımları izleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Yeni Windows versiyonlarında ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatası ile karşılaşıyorsanız bu yöntem işe yaramayabilir. 

  ‘Reboot And Select Proper Boot Device’ hatası nedir, neden ortaya çıkar gibi merak edilen soruları yanıtladık ve hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerden bahsettik. Hataya neden olan sorunu bulmadan önce çözüm yöntemlerini uygulamayı denemeyin, yanlış işlem nedeniyle ortaya farklı sorunlar çıkabilir. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Hatası Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? İşte Çözümü… - Bilim Teknoloji Haberleri

  PccNett

  Reboot and Select proper boot device Sorunu ve Çözümü

  Reboot and Select proper boot device Sorunu ve Çözümü

  Reboot and Select proper boot device Sorunu

  Reboot and Select proper boot device sorunu yaşıyorsanız bunun çözümü için bir kaç ihtimal var. Aslında hatanın tam adı şöyle; “Reboot and Select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key“. Bizler burada bu ihtimalleri en yüksek olasılığa göre sıralayacağız.

  A – HDD / SSD Bağlantı Sorunu

  Reboot and Select proper boot device Sorunu

  Eğer bilgisayarı açtığınızda “Reboot and Select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key” yazısı karşınıza çıkıyorsa ve doğal olarak bilgisayarınız açılmıyorsa bunun için öncelikle hard diski kontrol edin. Çünkü en yüksek ihtimal bilgisayarınız hard diski görmüyor ve dolayısıyla açılacak bir işletim sistemi bulamıyor. Çünkü bilgisayarınızın açılış düğmesine bastığınız an BIOS bilgisayarı tarar ve açılış için öncelik verilen diskte (CD-ROM, DVD-ROM, USB, HDD, SSD v.b.) yüklü işletim sistemi arar. Dolayısıyla işletim sisteminin yüklü olduğu diskin kablo bağlantılarını kontrol edin ve hatta kabloları iyice bastırın.

  B – USB, Harici Diskleri Çıkartın

  Bilgisayara takılı bir USB ya da USB ile bağlanmış bir telefon, SSD v.b. aygıtlar varsa bunları çıkartıp tekrar bilgisayarı açın. Zira BIOS açılışta önceliği bunlara verebilir.

  C – Bilgisayar Kasası Yerinden Oynadı mı?

  Eğer bilgisayarınızın kasasını yerinden oynadıysa veya yer değiştirdiyse işletim sisteminin yüklü olduğu hard diskin ya da SSD’nin kablo bağlantıları yerinden çıkmış olabilir. Bu nedenle kasayı açın ve bu hard disk veya SSD’nin kablolarını iyice yerine bastırın.

  D – Açılış Önceliğini Kendiniz Ayarlayın

  Eğer sorun hala düzelmediyse BIOS’a girmeniz gerekir. BIOS’dan bilgisayar açılış diskini işletim sisteminin yüklü olduğu disk yapmalısınız. Bunun için;

  1 – Bilgisayar açılırken “DELETE” tuşuna sürekli olarak basıp bırakın (basılı tutmayın). Böylece BIOS ekranı gelecek.

  2 – Klavyenin ok tuşları ile üst menü seçeneklerinden “Boot” bölümüne gelin.

  3 – Yine klavyedeki ok tuşları ile “Boot Device Priority” seçeneğine gelip “Enter” tuşuna basın.

  4 – Ekranda bilgisayarınıza takılı sürücüleri göreceksiniz. Burada “1st Boot Device” seçeneğinin karşısında işletim sisteminin yüklü olduğu hard disk ya da SSD olmalıdır. Böylece bilgisayar açılışta ilk olarak hard diskinizi ya da SSD’nizi tarayacak ve işletim sistemini gördüğü an bu disk ile bilgisayarı açacak.

  5 – Eğer hard disk ya da SSD “1st Boot Device” seçeneğinde değilse klavyedeki artı (+) ve eksi (-) tuşları ile aşağı yukarı taşıyabilirsiniz.

  6 – Sonrasında ise klavyedeki F10 tuşuna basın ve çıkan pencerede “OK” seçeneğinde iken “Enter” tuşuna basın.

  E – İşletim Sistemi Sorunu

  Eğe rbütün bu ihtimalleri denemenize rağmen bilgisayarınız açılmıyorsa o zaman işletim sisteminiz zarar görmüş demektir. Yani işletim sistemi CD’si ya da DVD’si ile onarım yaparak veya sıfırdan bir kurulum ile bu sorunu çözmeniz gerekir.

  Windows 10 Format Atma (Resimli Anlatım)

  Windows 8 Format Atma (Resimli Anlatım)

  Windows 7 Format Atma (Resimli Anlatım)

  Yazı kaynağı : www.teknoloji6.com

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  Bu yazımızda Reboot and Select Proper Boot Device hatası karşısında uygulanabilecek bazı çözüm yöntemlerini ele alacağız.

  Bilgisayar açılışı sırasında ekrana “Reboot and Select proper boot device” gibi bir hata mesajı geliyor ve bilgisayarınız düzgün başlatılamıyorsa öncelikle bu hatanın nedenini öğrenip çözüme ulaşmamız gerekiyor.

  Reboot And Select Proper Boot Device hatası nedir?

  Reboot And Select Proper Boot Device sorunu bilgisayarın hatalı ön yüklemesinden kaynaklanan bir sorundur. Bu hatanın Türkçesi “Yeniden Başlat ve Uygun Önyükleme Aygıtı Seçin” anlamına gelmektedir.

  Hatanın tam adı; “Reboot and Select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key“ şeklinde geçmektedir.

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  Buradaki Select Boot bilgisayar HDD içerisindeki işletim sistemini görmediğine işaret etmektedir.

  Boot; Bilgisayarımızda bulunan işletim sistemi donanımların bir arada düzgünce çalışabilmesi için gereken bir yazılımdır.

  Sistemi boot etmek demek;

  Bir bilgisayarın güç tuşuna basıldıktan sonra CPU’ya elektirk gelir sonrasında bilgisayarın çalışabilmesi için uygulamaya konulan işlemler bir bütün halinde çalışmaya başlar. Bilgisayar normal görevlerini yapmaya hazır hâle geldiğinde sonlanır.

  Reboot And Select Proper Boot Device hatası neden olur?

  Reboot And Select Proper Boot Device hatası;

  Reboot And Select Proper Boot Device hatası çözümü

  Reboot And Select Proper Boot Device hatasının çözümü için uygulayabileceğiniz yolları aşağıda sunuyoruz.

  Şimdi sırasıyla bu çözüm yöntemlerinin ayrıntılarına geçelim.

  Reboot And Select Proper Boot Device hatasının en temel sebebi bilgisayarın yanlış ön yükleme seçeneği ile başlatılmasıdır. Ön yüklemenin sabit disk üzerinden yapılması gerekiyor.

  Bunun için;

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  2.ci yöntem olarak sabit diskinizde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Hard disk bilgisayarda uzun süreli kullanımlardan sonra en çabuk arızalanan donanımlardan biridir. Diske sürekli veri kopyalama ve silme işlemleri yaptığımız için zamanla disk veya başlık üzerinde sorunlar oluşabilir.

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  Sabit diskinizde bir problem olup olmadığını buradaki yazımızda yer verdiğimiz sabit disk test programları yardımıyla kontrol edebilirsiniz.

  3. yöntemde BIOS ayarlarında bulunan Legacy seçeneğini pasif etmeniz gerekiyor. Legacy pasifleştirme Legacy pasifleştirmek için;

  Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Nedir, Neden Olur?

  4.ncü ve son olarak Windows kurulum diski ile Reboot And Select Proper Boot Device sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

  Bilgisayarınız donanım arızası gibi büyük bir sorun yaşarsa Windows 10’u yeniden yüklemek için kurtarma sürücüsünü kullanabilirsiniz. 

  Sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak Enter’a basın.

  Bu yazımızda Reboot And Select Proper Boot Device hatasının çözümüne yer verdik.

  Reboot And Select Proper Boot Device hatası hakkında sıkça sorulan sorular?

  Yazı kaynağı : www.zoomtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap