Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  reçel kavanoza sıcak mı konur soğuk mu

  1 ziyaretçi

  reçel kavanoza sıcak mı konur soğuk mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Reçel Kavanoza Sıcakken mi Konmalı Soğukken mi? - Yemek.com

  Reçel Kavanoza Sıcakken mi Konmalı Soğukken mi? - Yemek.com

  Her mevsim o mevsimin meyvelerinden hazırlanan nefis reçeller... O mevsimin bereketi ve lezzetini bir sonraki mevsime taşımak için, meyvelerin lezzetini doya doya çıkarmak için hazırlanıyorlar. Çileğinden ayvasına, vişnesinden şeftalisine, kayısısından portakal kabuğu reçeline kadar çeşit çeşit birbirinden nefis reçeller mevcut. Bu reçelleri hazırladıktan sonra en büyük istediğimiz hep daha uzun süre bozulmadan dayanmaları oluyor. Ancak reçelleri hazırlarken yaptığımız birkaç hata nedeniyle kavanozda dayanma sürelerinde kısalmalar olabiliyor. Gelin bugün aslında çok küçük birkaç püf noktasıyla onların dayanma sürelerini uzatalım. Mesela reçelleri kavanoza koyduğunuz sıcaklık aslında çok önemli desek?

  Reçeller yapılıyorsa, buyurun o çok önemli püf noktasını öğrenmeye!

  Reçel kavanoza sıcakken mi konmalı soğukken mi?

  recel-kavanoza-sicak-mi-soguk-mu-konur1

  Reçellerinizi hazırlarken çürük meyveleri kullanmamak, kaynatırken mutlaka üzerindeki köpükleri almak, limon tuzu, limon suyu ya da tereyağı ilave etmek... Bu püf noktaları reçellerinizin kavanozlarda çok daha uzun süre dayanmasını sağlayan önemli noktalardan sadece birkaçı. Merak ettiğiniz diğer püf noktaları için ise sizi şuradan alalım: Evde reçel yaparken yapılan hatalar Şimdi gelelim o önemli ana. Reçel kavanozlara ne zaman konmalı?

  recel-kavanoza-sicak-mi-soguk-mu-konur2

  Reçellerinizi koyacağınız kavanozların mutlaka cam ve sterelize edilmiş kavanozlar olduğundan emin olun. Reçellerinizi saklamak için plastik bir kap kullanacaksanız reçelleri kesinlikle henüz sıcakken ilave etmeyin. Plastik kaplara pay edeceksiniz mutlaka soğuduktan sonra aktarın. Ancak reçelleri en ideal saklama biçimi reçelleri kavanozlara ilk sıcağı çıktıktan sonra aktarmak. Yani sıcak denebilecek bir konumdayken koymak diyebiliriz.

  recel-kavanoza-sicak-mi-soguk-mu-konur3

  Sonrasında ise iki farklı yöntemi var. İlki sıcakken aktardıktan sonra kavanozun kapağı açık bir şekilde soğumasını sağlamak. Ardından kapağını kapatıp ters çevirmek ve oda sıcaklığında bir süre daha o şekilde dinlendirmek. İkincisi ise sıcakken doldurup kavanozlarını da sıcakken kapatıp soğuyana kadar ters bir şekilde bekletmek. Her iki yöntemle de yapabilirsiniz reçellerinizi. Ama mutlaka ters bir şekilde çevirip bekletmenizi öneririz. Çünkü o şekilde içindeki hava kabarcıkların oluşmasını engellemiş ve daha uzun süre dayanmalarını da sağlamış olacağız. Şimdiden ellerinize sağlık diyor, nefis reçeller hazırlamak üzere mutfağa davet ediyoruz.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Evde Reçel Yaparken Hemen Herkesin Yaptığı 9 Tatsız Hata

  Evde Reçel Yaparken Hemen Herkesin Yaptığı 9 Tatsız Hata

  Kahvaltıların olmazsa olmazı, kızarmış ekmeğin varlığına şükretme sebebi, mis kokulu, lezzetine doyum olmayan çeşit çeşit reçellerin en makbulu kuşkusuz evde yapılanı.

  Tam da şu aralar çilek reçelleri, hatta yavaş yavaş kayısı reçelleri kurulmaya başlanmışken yaz-kış ayrı bir sevinç kaynağı olan reçeller için bir cevap anahtarı hazırladık.

  "Reçellerim neden şekerleniyor, neden tutmuyor, neden hemen küfleniyor?" diye kendinizi yiyip bitiriyorsanız belki de bu hatalardan birini ya da birilerini yapıyor olabilirsiniz.

  Kalem-kağıt hazırsa başlıyoruz.

  Büyük ve plastik kapaklı kavanozları tercih ediyorsunuz

  Reçel Kavanozları

  Özellikle çilek gibi küçük boydaki meyveler kullanıyorsanız piştikten sonra daha da küçüldüklerini fark etmiş olmalısınız. Bu yüzden büyük boy kavanozlar yerine küçük küçük birden fazla kavanoz kullanmanız ve mümkünse çelik kapaklı kavanozları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Kavanozları kaynatmadan ya da sterilize etmeden kullanıyorsunuz

  Aynı turşu gibi reçel yapımında da hijyen çok önemli. Bunun için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var:

  İlki kavanozları kullanmadan önce kapakları ile birlikte bulaşık makinesinde yıkamak, ardından kaynar su ile durulayıp kurumaya bırakmak.

  Diğer bir yol ise kavanozları ocakta kaynatmak ya da önceden ısıtılmış 100 derece fırında sterilize etmek. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sakın sterilize etmediğiniz kavanozlara ev yapımı reçelleri doldurmayın.

  Reçel yaparken ezik, çürük meyveleri kullanıyorsunuz

  Burada hemen herkesin yanlış bildiği bir gerçeğe parmak basmak istiyoruz. Evde ezik, çürük, artık yenmeyecek duruma gelmiş meyve kalınca onu değerlendirmek için reçel yapma yoluna başvuran insanlar tanıyoruz ve üzülüyoruz. Çünkü bu aslında çok yanlış.

  Halbuki reçeli yapılacak meyveler mutlaka olgun ve taze, kabuklular ise mutlaka diri olmalı. Aksi takdirde üzerinde lekeler, çürük ve ezikler bulunan meyvelerle yapacağınız reçellere yazık olur, koca koca tencereleri dökmek zorunda kalırsınız, aman diyelim.

  Reçele limon suyu ya da tuzu katmıyorsunuz

  "Reçellerim şekerleniyor" diye üzülenlere sözümüz. Aslında bunun önüne geçmenin çok ama çok kolay bir püf noktası var. Bu da kaynama aşamasının sonuna doğru tencereye limon tuzu ya da limon suyu eklemek. Bunu yaptığınız takdirde reçeli şekerlenmeden ve bozulmadan uzun süre muhafaza edebileceksiniz.

  Tahta kaşık kullanmıyorsunuz

  Yapılan en büyük hatalardan biri de bu. Reçel kaynarken şekerin dibinin tutmaması için reçeli karıştırmak çok mühim. Ancak bunu sadece ama sadece temiz ve kaynar su ile yıkanmış tahta bir kaşıkla yapmalısınız. Eğer metal kaşık kullanırsanız metalin içinde bulunan maddeler nedeniyle reçel tepkimeye girebilir ve yapısı bozulabilir. Bu da onun raf ömrünü etkileyerek erken bozulmasına ve küflenmesine sebep olur.

  Tencereden köpükleri almıyorsunuz

  Kaynamaya başlayan bir reçel tenceresinin üzerinde köpükler doğal olarak birikecektir. Eğer reçelin kıvamının berrak olmasını istiyorsanız kaynama bittikten sonra bu köpükleri tahta kaşığınız yardımıyla kenara ayırmalı ve reçelden uzaklaştırmalısınız.

  Şu noktada bir püf noktası daha verelim: Reçelin içine ekleyeceğiniz küçük bir parça tereyağı köpürmesini engeller ve reçele parlaklık verir.

  Şeker oranını göz kararı belirliyorsunuz

  Şeker, bir reçelin her şeyi. Zira şeker az olursa reçel sulanır, şekeri fazla kaçarsa şekerlenir ve katılaşır. Reçelin kaderini elinde tutan şeker, diğer bir deyişle. Reçele ne kadar şeker eklemeniz gerektiği konusunda ise en doğrusu tariften, reçeteden şaşmamak. Ancak şu denklemler de sıkıştığınızda sizi kurtarabilir: Çok tatlı meyvelere kullandığınız meyve oranı ile eş değer miktarda toz şeker ekleyin. Az tatlı meyvelerde bu oranı 1,5 katına, ekşi meyvelerde ise 2 katına çıkarın. İşte bu kadar basit.

  Ocağın altını kapattıktan sonra pişip pişmediğini kontrol ediyorsunuz

  Maalesef reçel ne kadar kaynamalı sorusunun tek bir doğru cevabı yok, çünkü tariften tarife değişiyor. Ancak pişip pişmediğini kontrol etmek için çok basit bir test uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ocağın altını kapamadan bir miktar reçeli cam bir kaba almak. Eğer reçel dağılmıyor, katı bir şekilde duruyorsa olmuştur. Dağılıyorsa henüz tam kıvamını almamıştır. Bu durumda 3-5 dakika daha kaynatmanızda fayda var.

  İçine reçeli aktarıp ağzını sıkıca kapattığınız kavanozları ters çevirip bekletmiyorsunuz

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Ne tür bir hazır reçel dökülür, soğuk veya sıcak. Kavanozlarda reçel sıcak mı soğuk mu? ve nasıl doğru

  Yaz sadece dinlenmek için değil, aynı zamanda kışa aktif hazırlık için de bir zamandır. Ülkenin hemen hemen tüm mutfaklarında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor, hazırlıklar yapılıyor, yeşillikler ve meyveler kurutuluyor, salatalar kesiliyor ve tabii ki reçel pişiriliyor. Tatlı bir tatlıyı başarılı bir şekilde hazırlamanın birçok sırrı vardır.

  Reçel için hazırlanan meyveler, pişirme gününde güneşli ve kuru havalarda en iyi şekilde toplanır. Yağmurda toplanan meyveler çok fazla nem emer. Bu nedenle, reçel içinde kaynayacaklar ve inceliğin kendisi sulu olacak. Meyveler aynı derecede olgun olmalıdır - o zaman reçel daha lezzetli olacaktır. Çilek veya yaban çileği reçelini pişirmeden önce çileklerin üzerine toz şeker serpin ve 2-3 saat bekletin.

  Deneyimli ev kadınları, kirazlardan çekirdekleri çıkarmak için bir taş toplayıcı kullanılmasını tavsiye eder. Bu, işi hızlandıracak ve meyveleri hasardan koruyacaktır. Pişirme kapları geniş olmalı, ancak sıvının daha hızlı buharlaşması için yüksek olmamalıdır. 2-4 kg çilek için kaseler en uygunudur. Büyük kaplarda narin meyveler şeklini kaybeder ve reçel daha çok reçel gibi olur. Reçel kapları tamamen temiz olmalıdır. Pas veya oksit lekesi olan bulaşıkları kullanmayın. Her hazırlıktan önce bulaşıklar soda ile temizlenir, kaynar su ile yıkanır ve kurutulur. Reçeli şurupla pişirmeye başlıyoruz. Şekeri ve suyu (tarife göre oranlar) bir kaba alıp şeker tamamen eriyene kadar kaynatın. Daha sonra muzlar içine atılır ve haşlanır. İlk 5-10 dakika, çok fazla köpük olmaması için ateş düşük olmalı, sonra arttırılmalıdır.

  Pişirme sırasında köpüğü bir kaşık veya oluklu kaşıkla alın ve derin bir kaba dökün. Reçeli ekşi hale getirebileceği için köpüğü çıkarmak zorunludur. Meyvelerin kırışmasını önlemek için, her 5-7 dakikada bir, gelecekteki reçelli kap ocaktan alınmalıdır.

  Sıkışmanın hazır olup olmadığı aşağıdaki gibi kontrol edilir:

  Reçel zaten piştiğinde soğuması gerekir. Daha sonra temiz ve kuru bir kaba boşaltılır. Hiçbir durumda reçeli bir kapakla kapatmamalısınız. Bunun için gazlı bez veya parşömen kağıdı kullanmak daha iyidir. Cam reçel kavanozları soda ile iyice yıkanır, sıcak su ile durulanır ve kurutulur. Reçeli kuru sıcak kavanozlara aktarın. Reçeli serin ve kuru bir yerde saklayın. Kavanozlar parşömen kağıdıyla, sonra bir karton daireyle, sonra tekrar parşömen kağıdıyla kapatılır, daha sonra sicim ile bağlanır. İp önceden ıslatılır. Kuruduğunda kavanozu sıkıca sıkacak ve reçelin içine hava girmesini önleyecektir.

  Reçel şekerlenirse, kavanozlardan bir leğene dizilir, 1 kilogram reçel için 3 yemek kaşığı su eklenir, kısık ateşte kaynatılır ve sürekli karıştırılarak 5-8 dakika pişirilir. Sıcak reçel kavanozlara konur, soğutulur ve mantarlanır. Fermente olmaya başlayan (ekşi) reçel, her kilogram reçele 200 gram toz şeker eklenerek hemen sindirilmelidir. Aynı zamanda, reçel çok köpürür. Köpüğü çıkarın ve pişirmeyi bırakın. Reçel köpürmeyi bıraktığında kavanozlara dökülür, soğutulur ve mantarlanır. Bu basit ipuçlarının ardından, acemi bir hostes bile lezzetli reçeller pişirebilir ve kışın kendi el yapımı incelikleriyle ailenizi ve arkadaşlarınızı memnun etmek için. Bunun için git ve her şey yoluna girecek!

  Kutular nasıl sterilize edilir ve sarılır?

  İkinci yöntem ise naylon kapaklarla kapatmadır.

  Bu şekilde hazırlanan reçel sadece buzdolabında veya çok soğuk bir mahzende saklanır.

  Irina Primorochka

  Reçeli taze taze steril kavanozlara dolduruyorum, tam boyun hizasında, kapaklarını sıkıyorum ve ganimeti ters çeviriyorum. Sadece havluyla örtüyorum. Soğutulduktan sonra kapak içe doğru çekilerek ek bir conta oluşturulur. Reçel, bahara kadar oda sıcaklığında harikadır.

  çocukları sev

  Reçeli soğuk olarak sterilize edilmiş kavanozlara ve reçel - sıcak, sırasıyla battaniyenin altına döküyorum. Şu an garajda 2009 - 2013 reçeli olmasına rağmen bizim reçelimiz hiç küflenmedi.Yani sarıyoruz diye küflenmeyebilir ama vidalı kapak veya naylon kapakla kapatırsanız olur diye düşünüyorum. küflü olmak. Genelde annem bana böyle bir şey söyledi - bundan sonra onu sıcak veya soğukla ​​doldurursunuz, sadece reçelin görünümü farklıdır.

  kahvaltı

  Reçel sıcak dökülmelidir. Yüksek sıcaklık her türlü bakteriyi öldürür. Ayrıca sıcak reçelin akışkanlığı daha fazladır, soğuk reçeli kavanozlara dökmek çok zordur, hava boşlukları çoktur. Aslında reçeli yapanlar biliyor ki, reçel soğuyana kadar beklerseniz, onunla çalışmanın zor olacağını, genellikle üst kısmı donmuş bir kabukla kaplanabilir, bu da reçelin içine dökülmesine kesinlikle katkıda bulunmayacaktır. kavanozlar.

  yeşil domates

  Reçelin sıcak veya soğuk kavanozlara dökülmesi, pişirme yöntemine bağlıdır. Daha önce, reçel geleneksel olarak pişirilirdi, meyve ile ağırlık oranında 1: 1 şeker eklenir, birkaç kez kaynatılırdı. Bu tür reçeller, önceden soğutulmuş, plastik kapaklarla kapatılmış veya kağıtla bağlanmış temiz, kuru kavanozlara serildi. Böyle bir reçelin bozulma riski minimumdur. Ancak son zamanlarda daha az şekerle ve daha kısa sürede reçel pişirmeye başladılar - "beş dakika". Bunun nedeni, zamanın olmaması ve bu tür reçellerde daha fazla vitamin depolanmasıdır. Bu tür reçeller, bozulmaması için anızlı kavanozlara sıcak olarak dökülmeli ve sarılmalıdır.

  Helena

  Ve soğuk kuru kavanozlara döküyorum. Ve genel olarak, artık reçel pişirmiyoruz, sadece şekerliyoruz ... yum-yum!

  Yunna

  Her türlü mantar ve bakteriden korunmak için çok tatlı kaynatmadığım için her zaman sıcak döküyorum. Ve kutuları iyi sterilize ediyorum. Ancak birçoğu soğuk kapatıyor ve kapakları bile sıkmıyor. Örneğin, büyükannem bunu daha önce yaptı, metal kapaklar olmadığında, sadece kalın bir kağıt ve iplik parçasıyla kapattılar ve o zamanlar şekerden korunmamış olmasına rağmen reçel mükemmel durdu ve bozulmadı. Ve o da soğuk döktü. Oh, ve lezzetli bir reçeldi.)

  Yaz güneşi

  Sıcak kapatıyorum, kavanozları sterilize ediyorum, battaniyenin altına koymuyorum. Oda sıcaklığında uzun süre dayanırlar ve küflenmezler.
  Türkiye'de ise reçel birkaç gün güneşte bekletiliyor, soğuk dökülüyor ve kavanozlar sterilize edilmiyor. yeterince güneş ... Riske atmıyorum.

  Sveta

  Reçeli sıcak olarak kavanozlara döküyorum. Bir kepçe alıp reçeli sıcak kavanozlara döküyorum, o zaman kavanoz patlamayacak ama eğer kavanozların sıcaklığı reçelin sıcaklığından düşükse, o zaman reçeli kavanozun dibini hafifçe kaplayacak şekilde döküyorum, iki tane bekliyorum. dakika, üç dakika, ardından reçeli kavanozun yarısına dökün ve ayrıca iki, üç dakika bekleyin ve ardından üstüne ekliyorum.

  Ve tüm kavanozları sterilize ediyorum - muhtemelen bir alışkanlık) Battaniyenin altına gelince - bu, ısıl işleme tabi tutulmaması için gereklidir. İşte salatalık mesela - üç kere dökerek kapatırsanız tabii ki soğuyana kadar sarıyorum. Ve bir tencerede sterilize edersem (veya nasıl doğru - pastörize? Terimleri çok güçlü değil), o zaman sarmaya gerek yok. Reçel ve reçel kaynatılır - kim nasıl yapar, ancak genellikle kaynatılır. Bu nedenle anladığım kadarıyla kapakların altında ek bir çürümeye gerek yok. Kuru sterilize kavanozlara koydum, kapatıp soğuyana kadar ters çevirdim.

  Gümüş Tilki

  Genellikle tel ızgara üzerinde, ılık (sıcak değil!) bir fırında ters çevirin, ardından 200 dereceye kadar ısıtın. En az 20, artık yok. Kavanozları fırından çıkarıp kuru bir tahta veya havlu üzerine masanın üzerine koymak çok önemlidir, aksi takdirde patlayacaktır. 10 dakika bekletin, biraz soğutun, üzerlerine sıcak reçel dökün. Sıcak olabilir, ona bir şey olmaz :)) aslında. İyi pişmiş reçelin her şeye dökülüp her yerde durabileceğine dair bir şüphem var :)))

  Mowglenok

  Gerçek reçelin (beş dakika değil) sterilize edilmesi veya sarılması gerekmez. Kavanozlara sıcak döküyorum (tembel değilse, kavanozları kaynar suyla durulayın, ancak her zaman değil) ve sıradan bir plastik kapakla kapatın. Yerde, masanın altında tutuyorum.

  tYulka

  Son yıllarda genellikle bulaşık makinesine tenekeleri dolduruyorum, iki kez durulayıp ardından reçeli doğrudan döküyorum, salatalıkları koyuyorum, suyu döküyorum.

  Popüler sorular

  Küf kalmaması için reçel nasıl kapatılır?

  Girdaplarda küf oluşumunun aşağıdaki nedenleri vardır:

  Reçel üzerinde küf oluşursa ne yapmalı?

  Kilerin kutularında küflü bir kavanoz bulan birçok ev hanımı hemen ona veda ediyor. Ancak 5-7 dakika pişmeye gönderilmeli ve her kg reçel için 0,1 kg oranında şeker eklenmelidir. Gelecekte, elde edilen kütleden jöle veya komposto hazırlanabilir ve ayrıca unlu mamullere eklenmesi yasaktır.

  Reçel en iyi nerede ve nasıl saklanır?

  Küçük kavanozlarda saklanması daha uygundur - bu şekilde daha hızlı yenecek ve kavanozda bozulacak hiçbir şey kalmayacak. Reçel kesinlikle tarife göre konserve edilir ve sıkıca sıkılırsa, iki ila üç yıl boyunca bir dolapta veya balkonda on ila on iki derece sıcaklıkta saklanmalıdır. Soyulmamış meyvelerden yapılmışsa, ürünü en geç bir yıl sonra kullanmak daha iyidir.

  Reçel, kış için en popüler hazırlıklardan biridir. Ancak iyi bir lezzetli reçel pişirmek yeterli değil - yine de korunması gerekiyor. Sıkışmayı nasıl düzgün bir şekilde kapatacağınızı biliyor musunuz? Böylece emeklerinizin sonuçları toza gitmesin, kilerinizin raflarında düzenli kavanoz dizilerine dönüşsün. Değilse, o zaman size şimdi anlatacağız.

  reçel nedir

  Kış reçeli farklı şekillerde yapılabilir. Her ne kadar kesinlikle konuşmak gerekirse, klasik reçel geleneksel “büyükannenin yöntemi” kullanılarak pişirilmelidir. Ne yazık ki, çoğu yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kaldığında yok edildiğinden, böyle bir reçelde minimum vitamin kalır. Bu nedenle, bugün ev hanımları reçeli “hızlı” bir şekilde pişirmeyi, 7-10 dakikadan fazla veya daha az ateşte tutmayı tercih ediyor. Veya hiç reçel pişirmeyin, sadece taze meyveleri ve meyveleri şekerle öğütün. Bu yöntem, vitamin ve besin maddelerinin çoğunu korumanıza izin verir, ancak bu reçel zorunlu koruma gerektirir. Teneke kapakların altına sardığınız reçeli hem kilerde hem de normal oda sıcaklığında buzdolabında yer kaplamadan saklayabilirsiniz.

  Sıkışmayı kapatmak için kavanozlar nasıl uygun şekilde sterilize edilir

  Reçelleri kavanozlara dökmeden ve kapatma makinesini kullanmadan önce bu kavanozlar özenle hazırlanmalıdır. İlk olarak, sadece içeriden değil, dışarıdan da kabartma tozu ile çok iyi durulanmaları gerekir.

  Sterilizasyon, tüm bakterileri öldürmek için reçel kavanozlarının ısıl işlemidir. Kavanozlar, buharla veya önceden 100 - 120 dereceye ısıtılmış bir fırına yerleştirilerek sterilize edilebilir. Kavanozları kapatacağınız metal kapakların da sterilize edilmesi gerekir. Ancak kapaklarla daha kolaydır - kapaklı bir tencerede 5-10 dakika kaynatmanız yeterlidir.

  Sıkışma nasıl düzgün şekilde kapatılır

  Reçeli kavanozlara dökmeden önce içinin tamamen kuru olduğundan emin olun. Reçeli ıslak kavanozlara koyarsanız, ekşi olabilir ve tüm çabalarınız boşuna olacaktır.

  Ön rulo reçelinin sıcak olarak kavanozlara dökülmesi, ardından kavanozların özel bir dikiş makinesinde yuvarlanması, alt kısımlarının ters çevrilmesi ve temiz bir havluyla örtülmesi tavsiye edilir. Bu formda reçel soğur, ardından depolama için rafa gönderilir.

  Bazen, ek bir garanti için, kutuları kapatmadan önce reçeli pastörize etmeniz önerilir. Bu durumda sıcak reçeli kavanozlara döktükten sonra steril kapaklarla kapatın, sıcak su dolu bir tencereye koyun ve 10 dakika daha kaynatın. Ancak bundan sonra, kutular nihayet kapatılır ve paketin sıkı olduğundan emin olmak için ters çevrilir. Bankalar, önceki durumda olduğu gibi, ılık bir havluyla örtülür ve bu formda 10-12 saat soğumaya bırakılır. Ve sonra depolamak için bir kenara koyun.

  Geleneksel reçel nasıl düzgün şekilde kapatılır

  Geleneksel olarak demlenmiş konservelerin teneke kapakların altına kapatılması gerekmez. Yüksek şeker içeriği nedeniyle, normal oda sıcaklığında bile şekersiz bile mükemmel şekilde saklanabilir. Ancak, isterseniz, elbette, böyle bir reçeli şişeleyebilirsiniz, ancak bu sadece zaman ve emek kaybı olacaktır. Geleneksel klasik reçeli korumak için, onu nasıl düzgün bir şekilde kapatacağınızı bilmek yeterlidir.

  Önceki durumda olduğu gibi, reçel saklama kavanozları iyice yıkanmalı, sterilize edilmeli ve daha az iyice kurutulmalıdır. Reçeli sadece temiz ve tamamen kuru kavanozlara dökebileceğinizi unutmayın.

  Reçeli kavanozlara koymadan önce, önceki durumdan farklı olarak, soğutmanız gerekir. Reçeli, gazlı bezle veya temiz beyaz kağıtla örtmeniz gerektiğinde, pişirildiği aynı leğende soğutabilirsiniz. Ancak kapağı kullanmanıza gerek yok, reçel nemi serbestçe buharlaştırmalıdır.

  Reçel soğuduktan sonra, meyvelerin ve şurubun eşit olarak dağıldığından emin olarak temiz kavanozlara konur. Daha sonra, kutunun boynuna kağıttan kesilmiş ve alkol veya votka batırılmış bir daire yerleştirilir, üstüne başka bir kağıt yaprağı ile kaplanır ve sıcak suya batırılmış sicim ile sıkıca bağlanır. İpiniz yoksa kumaştan kesilmiş şeritler kullanabilirsiniz. Ayrıca sıcak suyla nemlendirilmeleri ve kavanozun boynuna sıkıca bağlanmaları gerekir. Kurudukça, sicim veya kumaş küçülecek ve kavanozu daha da sıkı tutacaktır.

  Düz kağıt yerine parşömen veya plastik kapaklar kullanabilirsiniz.

  Parşömen tercih ederseniz, reçeli şu şekilde kapatmanız gerekir: kavanozun boynuna bir parça parşömen koyun, üstüne kartondan kesilmiş bir daire yerleştirin, ikinci bir parşömen parçası ile kapatın ve her şeyi bağlayın. sicim ile sıkıca.

  Yaz sadece dinlenmek için değil, aynı zamanda kışa aktif hazırlık için de bir zamandır. Ülkenin hemen hemen tüm mutfaklarında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor, hazırlıklar yapılıyor, yeşillikler ve meyveler kurutuluyor, salatalar kesiliyor ve tabii ki reçel pişiriliyor. Tatlı bir tatlıyı başarılı bir şekilde hazırlamanın birçok sırrı vardır.

  Reçel için hazırlanan meyveler, pişirme gününde güneşli ve kuru havalarda en iyi şekilde toplanır. Yağmurda toplanan meyveler çok fazla nem emer. Bu nedenle, reçel içinde kaynayacaklar ve inceliğin kendisi sulu olacak. Meyveler aynı derecede olgun olmalıdır - o zaman reçel daha lezzetli olacaktır. Çilek veya yaban çileği reçelini pişirmeden önce çileklerin üzerine toz şeker serpin ve 2-3 saat bekletin.

  Deneyimli ev kadınları, kirazlardan çekirdekleri çıkarmak için bir taş toplayıcı kullanılmasını tavsiye eder. Bu, işi hızlandıracak ve meyveleri hasardan koruyacaktır. Pişirme kapları geniş olmalı, ancak sıvının daha hızlı buharlaşması için yüksek olmamalıdır. 2-4 kg çilek için kaseler en uygunudur. Büyük kaplarda narin meyveler şeklini kaybeder ve reçel daha çok reçel gibi olur. Reçel kapları tamamen temiz olmalıdır. Pas veya oksit lekesi olan bulaşıkları kullanmayın. Her hazırlıktan önce bulaşıklar soda ile temizlenir, kaynar su ile yıkanır ve kurutulur. Reçeli şurupla pişirmeye başlıyoruz. Şekeri ve suyu (tarife göre oranlar) bir kaba alıp şeker tamamen eriyene kadar kaynatın. Daha sonra muzlar içine atılır ve haşlanır. İlk 5-10 dakika, çok fazla köpük olmaması için ateş düşük olmalı, sonra arttırılmalıdır.

  Pişirme sırasında köpüğü bir kaşık veya oluklu kaşıkla alın ve derin bir kaba dökün. Reçeli ekşi hale getirebileceği için köpüğü çıkarmak zorunludur. Meyvelerin kırışmasını önlemek için, her 5-7 dakikada bir, gelecekteki reçelli kap ocaktan alınmalıdır.

  Sıkışmanın hazır olup olmadığı aşağıdaki gibi kontrol edilir:

  Reçel zaten piştiğinde soğuması gerekir. Daha sonra temiz ve kuru bir kaba boşaltılır. Hiçbir durumda reçeli bir kapakla kapatmamalısınız. Bunun için gazlı bez veya parşömen kağıdı kullanmak daha iyidir. Cam reçel kavanozları soda ile iyice yıkanır, sıcak su ile durulanır ve kurutulur. Reçeli kuru sıcak kavanozlara aktarın. Reçeli serin ve kuru bir yerde saklayın. Kavanozlar parşömen kağıdıyla, sonra bir karton daireyle, sonra tekrar parşömen kağıdıyla kapatılır, daha sonra sicim ile bağlanır. İp önceden ıslatılır. Kuruduğunda kavanozu sıkıca sıkacak ve reçelin içine hava girmesini önleyecektir.

  Reçel şekerlenirse, kavanozlardan bir leğene dizilir, 1 kilogram reçel için 3 yemek kaşığı su eklenir, kısık ateşte kaynatılır ve sürekli karıştırılarak 5-8 dakika pişirilir. Sıcak reçel kavanozlara konur, soğutulur ve mantarlanır. Fermente olmaya başlayan (ekşi) reçel, her kilogram reçele 200 gram toz şeker eklenerek hemen sindirilmelidir. Aynı zamanda, reçel çok köpürür. Köpüğü çıkarın ve pişirmeyi bırakın. Reçel köpürmeyi bıraktığında kavanozlara dökülür, soğutulur ve mantarlanır. Bu basit ipuçlarının ardından, acemi bir hostes bile lezzetli reçeller pişirebilir ve kışın kendi el yapımı incelikleriyle ailenizi ve arkadaşlarınızı memnun etmek için. Bunun için git ve her şey yoluna girecek!

  Kutular nasıl sterilize edilir ve sarılır?

  İkinci yöntem ise naylon kapaklarla kapatmadır.

  Bu şekilde hazırlanan reçel sadece buzdolabında veya çok soğuk bir mahzende saklanır.

  Irina Primorochka

  Reçeli taze taze steril kavanozlara dolduruyorum, tam boyun hizasında, kapaklarını sıkıyorum ve ganimeti ters çeviriyorum. Sadece havluyla örtüyorum. Soğutulduktan sonra kapak içe doğru çekilerek ek bir conta oluşturulur. Reçel, bahara kadar oda sıcaklığında harikadır.

  çocukları sev

  Reçeli soğuk olarak sterilize edilmiş kavanozlara ve reçel - sıcak, sırasıyla battaniyenin altına döküyorum. Şu an garajda 2009 - 2013 reçeli olmasına rağmen bizim reçelimiz hiç küflenmedi.Yani sarıyoruz diye küflenmeyebilir ama vidalı kapak veya naylon kapakla kapatırsanız olur diye düşünüyorum. küflü olmak. Genelde annem bana böyle bir şey söyledi - bundan sonra onu sıcak veya soğukla ​​doldurursunuz, sadece reçelin görünümü farklıdır.

  kahvaltı

  Reçel sıcak dökülmelidir. Yüksek sıcaklık her türlü bakteriyi öldürür. Ayrıca sıcak reçelin akışkanlığı daha fazladır, soğuk reçeli kavanozlara dökmek çok zordur, hava boşlukları çoktur. Aslında reçeli yapanlar biliyor ki, reçel soğuyana kadar beklerseniz, onunla çalışmanın zor olacağını, genellikle üst kısmı donmuş bir kabukla kaplanabilir, bu da reçelin içine dökülmesine kesinlikle katkıda bulunmayacaktır. kavanozlar.

  yeşil domates

  Reçelin sıcak veya soğuk kavanozlara dökülmesi, pişirme yöntemine bağlıdır. Daha önce, reçel geleneksel olarak pişirilirdi, meyve ile ağırlık oranında 1: 1 şeker eklenir, birkaç kez kaynatılırdı. Bu tür reçeller, önceden soğutulmuş, plastik kapaklarla kapatılmış veya kağıtla bağlanmış temiz, kuru kavanozlara serildi. Böyle bir reçelin bozulma riski minimumdur. Ancak son zamanlarda daha az şekerle ve daha kısa sürede reçel pişirmeye başladılar - "beş dakika". Bunun nedeni, zamanın olmaması ve bu tür reçellerde daha fazla vitamin depolanmasıdır. Bu tür reçeller, bozulmaması için anızlı kavanozlara sıcak olarak dökülmeli ve sarılmalıdır.

  Helena

  Ve soğuk kuru kavanozlara döküyorum. Ve genel olarak, artık reçel pişirmiyoruz, sadece şekerliyoruz ... yum-yum!

  Yunna

  Her türlü mantar ve bakteriden korunmak için çok tatlı kaynatmadığım için her zaman sıcak döküyorum. Ve kutuları iyi sterilize ediyorum. Ancak birçoğu soğuk kapatıyor ve kapakları bile sıkmıyor. Örneğin, büyükannem bunu daha önce yaptı, metal kapaklar olmadığında, sadece kalın bir kağıt ve iplik parçasıyla kapattılar ve o zamanlar şekerden korunmamış olmasına rağmen reçel mükemmel durdu ve bozulmadı. Ve o da soğuk döktü. Oh, ve lezzetli bir reçeldi.)

  Yaz güneşi

  Sıcak kapatıyorum, kavanozları sterilize ediyorum, battaniyenin altına koymuyorum. Oda sıcaklığında uzun süre dayanırlar ve küflenmezler.
  Türkiye'de ise reçel birkaç gün güneşte bekletiliyor, soğuk dökülüyor ve kavanozlar sterilize edilmiyor. yeterince güneş ... Riske atmıyorum.

  Sveta

  Reçeli sıcak olarak kavanozlara döküyorum. Bir kepçe alıp reçeli sıcak kavanozlara döküyorum, o zaman kavanoz patlamayacak ama eğer kavanozların sıcaklığı reçelin sıcaklığından düşükse, o zaman reçeli kavanozun dibini hafifçe kaplayacak şekilde döküyorum, iki tane bekliyorum. dakika, üç dakika, ardından reçeli kavanozun yarısına dökün ve ayrıca iki, üç dakika bekleyin ve ardından üstüne ekliyorum.

  Ve tüm kavanozları sterilize ediyorum - muhtemelen bir alışkanlık) Battaniyenin altına gelince - bu, ısıl işleme tabi tutulmaması için gereklidir. İşte salatalık mesela - üç kere dökerek kapatırsanız tabii ki soğuyana kadar sarıyorum. Ve bir tencerede sterilize edersem (veya nasıl doğru - pastörize? Terimleri çok güçlü değil), o zaman sarmaya gerek yok. Reçel ve reçel kaynatılır - kim nasıl yapar, ancak genellikle kaynatılır. Bu nedenle anladığım kadarıyla kapakların altında ek bir çürümeye gerek yok. Kuru sterilize kavanozlara koydum, kapatıp soğuyana kadar ters çevirdim.

  Gümüş Tilki

  Genellikle tel ızgara üzerinde, ılık (sıcak değil!) bir fırında ters çevirin, ardından 200 dereceye kadar ısıtın. En az 20, artık yok. Kavanozları fırından çıkarıp kuru bir tahta veya havlu üzerine masanın üzerine koymak çok önemlidir, aksi takdirde patlayacaktır. 10 dakika bekletin, biraz soğutun, üzerlerine sıcak reçel dökün. Sıcak olabilir, ona bir şey olmaz :)) aslında. İyi pişmiş reçelin her şeye dökülüp her yerde durabileceğine dair bir şüphem var :)))

  Mowglenok

  Gerçek reçelin (beş dakika değil) sterilize edilmesi veya sarılması gerekmez. Kavanozlara sıcak döküyorum (tembel değilse, kavanozları kaynar suyla durulayın, ancak her zaman değil) ve sıradan bir plastik kapakla kapatın. Yerde, masanın altında tutuyorum.

  tYulka

  Son yıllarda genellikle bulaşık makinesine tenekeleri dolduruyorum, iki kez durulayıp ardından reçeli doğrudan döküyorum, salatalıkları koyuyorum, suyu döküyorum.

  Popüler sorular

  Küf kalmaması için reçel nasıl kapatılır?

  Girdaplarda küf oluşumunun aşağıdaki nedenleri vardır:

  Reçel üzerinde küf oluşursa ne yapmalı?

  Kilerin kutularında küflü bir kavanoz bulan birçok ev hanımı hemen ona veda ediyor. Ancak 5-7 dakika pişmeye gönderilmeli ve her kg reçel için 0,1 kg oranında şeker eklenmelidir. Gelecekte, elde edilen kütleden jöle veya komposto hazırlanabilir ve ayrıca unlu mamullere eklenmesi yasaktır.

  Reçel en iyi nerede ve nasıl saklanır?

  Küçük kavanozlarda saklanması daha uygundur - bu şekilde daha hızlı yenecek ve kavanozda bozulacak hiçbir şey kalmayacak. Reçel kesinlikle tarife göre konserve edilir ve sıkıca sıkılırsa, iki ila üç yıl boyunca bir dolapta veya balkonda on ila on iki derece sıcaklıkta saklanmalıdır. Soyulmamış meyvelerden yapılmışsa, ürünü en geç bir yıl sonra kullanmak daha iyidir.

  Kış reçeli çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Tüm ev hanımları klasik reçeli tercih eder ve geleneksel “büyükanne yöntemi” ile yemek pişirir. Ancak, reçeli kaynattıktan sonra, içinde az miktarda yararlı madde kalması üzücü, çünkü neredeyse hepsi en yüksek sıcaklığın uzun süreli etkisi altında yok ediliyor. Bu nedenle, birçok ev hanımı reçeli “hızlı” yöntemle pişirmeyi, 7-10 dakikadan daha az, belki de daha az ateşte tutmayı sever. Ya da hiç reçel pişirmeyin, meyveleri ve meyveleri bir rende ile öğütün ve toz şekerle karıştırın.

  Genellikle bu yöntem, vitaminlerin ve temel besin maddelerinin çoğunu korumanıza izin verir, ancak sırayla, bu tür reçellerin zorunlu korumaya tabi tutulması gerekir. Aynı zamanda demir kapaklarla sarılmış reçel, kiler veya oda sıcaklığında her yerde saklanabilir. Ev yapımı reçel için, Twist-Off avestar.ru konservesi için metal vidalı kapaklar mükemmeldir - büyük üretim hacimleri bekleniyorsa, toplu olarak uygun fiyata satın alabilirsiniz.

  REÇELİĞİ KAPATMAK İÇİN KAVANOZLARI STERİLİZE ETMEK NASIL DOĞRU?

  Reçelleri kavanozlara yerleştirmeden ve kapatma makinesini kullanmadan önce tüm kavanozlar özenle hazırlanmalıdır. İlk başta, sadece içeriden değil, dışarıdan da soda ile iyice temizlenmeleri gerekir.
  Sterilizasyon, tüm bakterileri öldürmek için reçel kavanozlarının yüksek sıcaklıkta işlenmesi işlemidir. Kavanozlar buharla veya 100 - 120 dereceye ısıtılmış fırına konularak sterilize edilebilir. Ayrıca kavanozları kapatacağınız demir kapakları sterilize etmeniz gerekecektir. Kapaklarla daha kolay olsa da - kapaklı bir tencerede 5-10 dakika kaynatmaktan daha fazlasına ihtiyaçları yoktur.

  JAM'I DOĞRU BİR ŞEKİLDE KAPATMAK

  Reçeli kavanozlara dökmeden önce içlerinin tamamen kuru olduğundan emin olun. Reçeli ıslak kavanozlara koyarsanız, ekşi olabilir. Yazık olacak, o zaman tüm çalışmalarınızın işe yaramaz olacağı ortaya çıkacak.

  Sarmanız gereken reçeli henüz sıcakken kavanozlara dağıtmanız tavsiye edilir. Daha sonra kutular özel bir dikiş makinesi kullanılarak sarılır, ters çevrilir ve temiz havlu veya battaniye ile kaplanır. Bu formda soğuması gerekir ve daha sonra depolama için bir rafa aktarılır.
  Bazen daha da büyük bir garanti için, kavanozları kapatmadan önce reçelin pastörize olması için tavsiye edilir.Sıcak reçeli kavanozlara döktüğünüzde, kavanozların steril kapaklarla kapatılması, ılık su dolu bir tencereye konulması ve , ayrıca 10 dakika kaynatılır.Onun dışındaki kavanozlar.Tabii ki ambalajın sıkılığını sağlamak için ağzı kapatılıp baş aşağı gelecek şekilde yerleştirilir. Bankalar, önceki durumda olduğu gibi, ılık temiz bir havluyla örtülür ve bırakılır.

  Reçeli kapatmak için hangi kapaklar daha iyidir

  Muhafaza sırasında, hemen hemen tüm ev kadınları bir ikilemle karşı karşıyadır: "Yine de reçeli en iyi şekilde korumak için hangi kapakları kullanmak daha iyidir?"
  Hosteslerin bu konudaki görüşleri birbirinden çarpıcı biçimde farklıdır. Birçoğu tenekeleri demir kapaklı sarmayı tavsiye eder ve bazıları, eski moda şekilde kağıt veya selofan ile kaplanmasını ve iplerle bağlanmasını önerir.
  "Reçellerin üzerini plastik kapaklarla kapatmak mümkün müdür?" diye sorarsanız. cevap vereceğiz - elbette evet. Her yıl daha fazla ev hanımı, kullanımı daha kolay olduğu için plastik kapakları tercih ediyor ve onlarla koruma daha kolay ve daha keyifli hale geliyor.


  Kış hazırlıklarının bozulmaması ve ilk görünümlerini ve kokularını hiç kaybetmemeleri için, birkaç olağan kurala uymak yeterlidir:

  1) Reçel bol miktarda toz şeker içermelidir. Reçellerin mayalanmasına izin vermez ve iş parçasının tazeliğini koruyabilir;
  2) reçelin uzun süre taze kalması için daha uzun süre pişirmeniz gerekecek;

  3) reçelin yüzeyine (kapağın altında), alkol veya votka batırılmış bir parça kağıt veya parşömenden yapılmış bir daire koymalısınız. Bununla birlikte, üst kısım küfle kaplıysa, bir tür koruyucu film denebilir, onu kendi içine çekecektir. Gerekirse, böyle bir filtre herhangi bir zamanda değiştirilebilir.
  Son zamanlarda, tornavidalar veya bunlara büküm de denir, özellikle popüler olmuştur.

  Bükümlü vidalı kapakların kullanımına ilişkin kurallar

  1. İpliğin izin verdiğinden daha fazla sıkmayın, aşırı sıkarsanız kapağı kırabilirsiniz.
  2. Kapağı dişe oturacak şekilde takmak ve bu raylar boyunca vidalamak gerekir. Çatlaklar varsa, gelecekte küflenme olasılığı vardır.
  3. Kutuları doldurduktan hemen sonra boşlukları bir kapakla kapatın. Kavanozlar aşırı doldurulmamalı Kavanozlar, kenarlara 1 cm ulaşmamasına rağmen içindekilerle doldurulmalıdır.

  Vidalı kavanozlar nasıl saklanır

  Vidalı kapaklarla kapatılan boşlukların çoğu sıcak (sıcak olmasa da), kuru ve alanı havalandıracak şekilde tutulmalıdır. Yoğuşmayı önlemek için sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının.

  Ancak reçeli az miktarda toz şekerle kapatırsanız, en düşük sıcaklıklarda (buzdolabında veya bodrumda) korunmaları gerekir.
  Sıcak içerikli kavanozları saklamadan önce, içindekileri oda sıcaklığına soğutmanız ve ardından hiçbir şeyin sızıntı yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için kavanozu ters çevirin ve kapak kenarının ıslanmadığından emin olun. Vidalı kapaklı iş parçalarını 6 ay boyunca saklayabilirsiniz.

  Yaz başında, havalar ısındığında, ilk yaz meyvesinin aroması - çilek - yataklara yayılır. Mümkün olduğu kadar çok yemeye çalışıyoruz: tatlı, kokulu, sağlıklı. Ancak yaz hızla uçar, bu yüzden anı kaçırmamanız ve bu harika meyveyi kışa hazırlamanız gerekir.

  Çilekleri dondurucuda dondurabilir, komposto ile saklayabilir veya tatlı, lezzetli çilek reçeli yapabilirsiniz. Bu yazıda kış için çilek reçeli pişirmenin özelliklerini ve nüanslarını tartışacağız ve ayrıca size tüm sürecin bir fotoğrafı ile çilek reçeli yapmak için adım adım kişisel tarifimi vereceğim.

  Çilek reçeli yapmanın birkaç yolu vardır. Ve her hostesin sadece kendisine ait sırları vardır. Bugün çilek reçeli için iki tarifi analiz edeceğiz.

  - çilek 1 kg

  - toz şeker 1-1.2 kg.

  - emaye kap veya lavabo.

  Olgunlaşmış meyveler su ile iyice yıkanır. Bunu yapmanın en uygun yolu bir kevgir kullanmaktır. Meyveler içine serilir ve akan su altında iyice yıkanır veya en az üç kez bir kova suya batırılır. Meyvelerin üzerindeki toz ve kum suya yerleşecektir.

  Çileklerin suyunun süzülmesine izin verin. Daha sonra yaprakları soyun ve emaye bir kaba koyun. Üzerine yaklaşık bire bir oranında şeker dökün, yani kilogram çilek başına bir kilogram şeker ve 3-4 saat bekletin. Bu süre zarfında çilekler, şekeri hafifçe eritecek olan meyve suyunun bir kısmını serbest bırakacaktır. Bu, şekerin kızartılması yerine reçelin pişmesine izin verecektir.

  Düşük ısıda çilek reçeli pişirmek doğru ve gereklidir, yeterince sık karıştırın. Kaynayana kadar kaynatıldığında, oluklu bir kaşık veya kaşıkla toplanması gereken köpük (gürültü) sürekli olarak çıkacaktır.

  Köpük, kışın fermantasyona ve kavanozun şişmesine neden olabilecek çok sayıda hava kabarcığı içerir. Canlı mikroorganizmalar havada kaldığından, daha sonra uzun süreli depolama sırasında reçel içinde uyanacaktır. Ama hiç kimse bu tatlı köpüğü toplamanızı ve zevkle tadını çıkarmanızı yasaklayamaz.

  Ayrıca, özellikle ısıyı gereğinden fazla artırdıysanız, karışımın kaynamadan önce yükselebileceğine hazırlıklı olun. Mutfakta çilek yakalamamak için bu anı kaçırmayın.

  Kaynattıktan sonra çilek reçelini çok kısık ateşte en az bir saat pişirin. Unutmadan mutlaka karıştıralım.

  reçel kavanozları nasıl hazırlanır

  Reçel kaynarken, bunun için kavanozlar hazırlamanız gerekir. Korumanın uzun süre dayanması için, boyunlu, yontma, çatlak ve çentik olmayan kavanozları seçin.

  Hangi kavanoz reçeli kullanmanın sizin için daha uygun olduğuna karar vermek size kalmış: iki litre, litre, yarım litre veya daha da küçük.

  Reçel kavanozları nasıl sterilize edilir?

  Kavanozları fırında da “kızartabilirsiniz”. Bunu yapmak için, temiz kavanozları boyunları aşağı gelecek şekilde bir fırın tepsisine koyun ve soğuk bir fırına koyun. Fırını açın ve 150 ° C'ye ısıtın ve 15 dakika kızartın.

  Çift kazan aynı zamanda sterilizatör görevi de görebilir. Kavanoz boynu aşağı gelecek şekilde kurulur ve pişirme modu 10-15 dakika boyunca açılır.

  Kapakların sterilizasyonu

  Tabii ki reçel kapaklarını da unutmayın. Ayrıca sterilize edilmeleri gerekir. Bunun için temiz, deforme olmayan kapaklar kaynar suda 5 dakika kaynatılır. Kapakları teneke kutu gibi 5-10 dakika kaynar su üzerinde bir elek üzerinde buğulayabilirsiniz.

  Reçellerin kış aylarında muhafaza edilmesinde önemli bir husus, kavanoz ve kapakların kapatılmadan önce kuru olması gerekmektedir. Patojenik mikrofloranın gelişimi için az miktarda su bile yeterlidir. Kavanozları ve kapakları sterilize ettikten sonra kurumaya bırakın.

  Kavanozlara reçel dökmek

  Benim tarifime göre kışlık çilek reçeli hazır olduğunda kavanozlara dökün ve kapatın. Yanmaktan korkuyorsanız, kütlenin biraz "sönmesine" izin verilir. Kutular basit hava soğutması ile oda sıcaklığına soğutulur. Soğuduktan sonra, iş parçalarınız soğukta çıkarılabilir: dolapta veya kilerde.

  Şeker şurubunda çilek reçeli yapmak için ihtiyacımız olan:

  - çilek 1 kg

  - şeker 1,2 kg

  - 1,2 su bardağı su

  Reçel için şeker şurubu

  Şeker şurubunda çilek reçeli yapmak için önce şeker şurubunu kendiniz yapmanız gerekir. Emaye bir tencerede şurubu demleyin: 1,2 su bardağı suyu 1,2 kg şekerle karıştırın. Tamamen eriyene kadar karıştırın ve şeker şurubu kısık ateşte pişirin.

  reçel yapmak

  Yıkanmış ve soyulmuş meyveleri sıcak şurupla dökün ve dört saat bekletin. Daha sonra çilek reçeli üç adımda kısık ateşte pişirilir.

  Karışım ilk kez 30 dakika pişirilir. Reçel iki saat bekletilir. İkinci pişirme tekrar 30 dakikadır ve tekrar iki saat inkübe edilir. Ardından yumuşayana kadar pişirin.

  Bu tarife göre sıcak hazırlanmış çilek reçeli sterilize edilmiş kavanozlarda paketlenir. Mühürleyin ve havayla soğutun.

  konserve pastörizasyon

  Tarif edilen yöntemlere ek olarak, kavanozlarda çilek reçeli pastörize etmek mümkündür. Bunu yapmak için, yarı bitmiş sıcak reçel, ısıtılmış kavanozlara dökülür, kuru kapaklarla sıkıca kapatılmaz ve sıcak suyla bir tencereye konur. Su boynun 3 santimetre altında olmalıdır.

  10-15 dakika kısık ateşte pastörize edin. Bitirdikten sonra tamamen vidalayın ve havada soğumaya bırakın.

  Reçelin hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tüm tarifler pişirme süresini gösterse de, tüm ev hanımlarının kendi düşük ısı kavramları vardır ve çilekler sululuk ve yoğunluk bakımından farklılık gösterir. Orada sıkışmanın hazır olup olmadığını belirleyebileceğiniz dış işaretler.

  - Köpük, tava veya leğenin ortasına doğru toplanır, artık çok havadar ve gevşek değildir.

  - Çilek meyveleri yarı saydam hale gelir, artık yüzeye çıkmaz, reçel içinde eşit olarak dağılır.

  - Bir kaşıkla az miktarda şurup alın, biraz soğutun ve tırnağın üzerine bir damla damlatın. Bu durumda, damla biraz yayılır.

  İyi pişmiş çilek ve diğer reçeller ağzı kapalı olarak saklanabilir ve oda sıcaklığında bile bozulmaz. Ve açık bir kavanoz doğal olarak buzdolabında saklanmalıdır.

  Ve evet, elbette, kış için çilek reçelinin tarife göre doğru hazırlanması oldukça zahmetli ve uzun bir süreçtir. Ancak kışın kokulu, tatlı yiyeceklerden oluşan bir kavanoz açarsanız, yazın tadını çıkarmaktan mutluluk duyacaksınız. Bu, krep ve kreplere ve örneğin fotoğraftaki tahıllara, sütlü yulaf ezmeli çilek reçeline harika bir ektir.

  Reçel, yemek pişirirken tahıllara ve tatlılara eklenen rulolar ve çay ile veya sadece büyük bir kaşıkla da lezzetlidir. Ev yapımı çilek reçeli - daha lezzetli ne olabilir? O yüzden bugün için tavsiyem yazın harika lezzetini çilek reçeli ile muhafaza etmeniz. Ve afiyet olsun! Ayrıca diğer makalelerde, örneğin ve veya örneğin ve ayrıca genellikle bu reçeli kullandığım benimkini de görün.

  Yazı kaynağı : boned.ru

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap