Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  rasyonel sayılarda çarpma işlemine göre tersi

  1 ziyaretçi

  rasyonel sayılarda çarpma işlemine göre tersi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Ne Demektir?

  Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Ne Demektir?

  Belli bir anlamı olması ile beraber, bir sayının çarpma işlemine göre tersi yine aynı sayı verir. Bu durum rasyonel sayılar üzerinden ele alınır ve ortaya çıkarılır. Böylece her matematik işlemini yaparken çok daha pratik ve kolay bir sonuç elde etme olanağı sağlanır. Matematikle mutlaka bilinmesi gereken konulardan biri olarak öne çıkıyor.

  Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Ne Demektir?

  Bir sayıyı hangi sayı ile çarparsak sonuç 1 çıkar sorusunun cevabı, çarpma işlemine göre tersi işlemini ortaya çıkarıyor. Yani yapılan bu işlem sonucunda çarpma işlemine göre tersi ile beraber bir sonucu ortaya çıkarılır. Bu işlemi tanımı ise şudur;

  ‘Çarpımları 1 olan iki rasyonel sayının birbirine göre tersine, çarpma işlemine göre tersi’ denir. Böylece iki rasyonel sayı üzerinden yapılan işlem sonucunda, daima sonuç 1 çıkar. Öğrencilerin bunu tam olarak bilmesi, yapılacak matematik işlemlerinde büyük kolaylık sağlar.

  Bir Sayının Çarpmaya Göre Tersi Nasıl Bulunur?

  Bir sayının çarpmaya göre tersini bulabilmek için, pay ve paydası yer değiştirilir. Yani iki farklı rasyonel sayıyı ele alınır ve bunun üzerinden işlem yapılır. Bunu bir örnek vermek gerekirse;

  2/7 x 7/2 = 1/1 = 1

  Görüldüğü üzere bir rasyonel sayının pay ve paydaları yeri değiştirildiği vakit, yapılacak çarpım üzerinden sonuç bir çıkıyor. Bu hangi rasyonel sayı ile gerçekleşirse gerçekleşsin, mutlaka ve her daim sonuç bir olarak elde edilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Çarpmaya Göre Tersi Nedir? Kısaca Konu Anlatımı

  Çarpmaya Göre Tersi Nedir? Kısaca Konu Anlatımı

   Belli bir anlamı olmasıyla birlikte, herhangi bir sayının çarpma işlemi kapsamında tersi yine aynı sayının ortaya çıkmasını sağlar. Bu durum ise daha çok rasyonel sayıların üzerinden ifade edilir ve meydana getirilir. Bu sayede her türlü matematik işleminin yapılması esnasında çok daha pratik ve basit bir sonuç elde etme imkanı sağlanır. Matematik içerisinde muhakkak bilinmesi gerekli olan konulardan birisi olarak öne çıkar.

   Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Neyi İfade Eder?

   Bir sayı hangi sayı ile çarpılırsa sonuç bir çıkar sorusunun yanıtı, bu sayının çarpma işlemi kapsamında tersi işlemini su yüzüne çıkarır. Bir başka deyiş ile yapılmış olan bu işlem neticesinde çarpma işlemine göre tersiyle birlikte bir sonucu ortaya çıkarır. Bu işlemin tanımı ise şu şekildedir: Çarpımları bir olan iki tane rasyonel sayının birbirlerine göre tersine, çarpma işlemine kapsamına göre tersi şeklinde ifade edilir. Bu sayede iki tane rasyonel sayı üstünden yapılan işlem neticesinde, her zaman sonuç 1 çıkar.

   Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Nasıl Elde Edilir?

   Bir sayının çarpma işlemine göre tersini bulmak için, payın ve paydasının yer değiştirilmesi gerekir. Yani burada iki ayrı rasyonel sayıyı ele alınır. Bu rasyonel sayılar üstünden işlem yapılır. Bu konu için bir örnek şu şekilde ifade edilebilir:

  3/8 x 8/3=1

  Görülmüş olduğu gibi rasyonel bir sayının pay ile paydaları yeri değiştirdiği zaman, yapılmakta olan çarpım üstünden sonuç bir çıkıyor. Bu durumda hangi rasyonel sayı seçilirse seçilsin, muhakkak ve daima sonuç bir olarak elde edilir. Bu konu ile ilgili diğer örnekler ise şu şekilde verilebilir:

  27/38 x 38/27 = 1

  658/74 x 74/658 = 1

  77/44 x 44/77 = 1

  421/368 x 368/421 = 1

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Bir Sayının Çarpmaya Göre Tersi Nedir?

  Bir Sayının Çarpmaya Göre Tersi Nedir?

  “Bu sayıyı hangi sayı ile çarparsak sonuç 1 çıkar?” sorusunun cevabı o sayının çarpma işlemine göre tersini verir.

  Çarpma İşlemine Göre Ters Eleman 

  Çarpımları 1 olan iki rasyonel sayı çarpma işlemine göre birbirinin tersidir.

  Bir Sayının Çarpmaya Göre Tersi Nasıl Bulunur?

  Bir sayının çarpma işlemine göre tersini bulmak için pay ve paydanın yerini değiştiririz.

  Ters eleman hakkında genel bilgi için: Ters Eleman Nedir?

  Yazı kaynağı : www.matematikciler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap