Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  rasathane kurulma yerlerini nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları nelerdir

  1 ziyaretçi

  rasathane kurulma yerlerini nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rasathane Nedir, Nereye Kurulmalıdır? Rasathanede Ne İş Yapılır, Neye Bakılır?

  Rasathane Nedir, Nereye Kurulmalıdır? Rasathanede Ne İş Yapılır, Neye Bakılır?

  Dünyadaki ilk rasathane 1575 yılında Osmanlı Devletinde kuruldu. Dar-ü'r Rasad-ül Cedid adı verilen bu rasathanede çeşitli gözlemler yapan Takiyüddin, elde ettiği verileri Ebsâr ve Nûr-i Hadîkati el-Enzar adlı eserinde bir araya getirmiştir. 

   Rasathane Nedir? 

   Gezegenlerin, yıldızların, gök cisimlerinin ve meteorların günlük hareketlerini izlemek amacıyla kurulan gözlem evlerine rasathane denir. İlk rasathane, 16. yüzyılda İstanbul'da kurulmuştur. 

   Rasathaneler Nereye Kurulmalıdır? 

   Trafik ışıkları, lambalar ve daha birçok ışık kaynağı, şehirlerde ''ışık kirliliği'' adı verilen sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Işık kirliliğinin yüksek oranda olduğu yerlerde ise gökyüzü net olarak görülmez. Bu nedenle rasathaneler nüfus yoğunluğunun ve ışık kirliliğinin az olduğu yerlerde kurulmalıdır.

   Bunun dışında gözlem evleri, deprem riski taşıyan bölgelerden uzakta ve yüksek yerlerde kurulur. Rasathanelerin yeri kadar gözlem evlerinde kullanılan teleskoplar ve teknolojik ekipmanlar da büyük bir önem taşır. 21. yüzyılda, teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin sonrasında, rasathanelerde çok daha kapsamlı gözlemler yapılmaya başlanmıştır. 

   Rasathane Ne İş Yapılır ve Neye Bakılır? 

   Rasathanede gezegenlerin günlük hareketleri, yıldızların birbirleriyle olan yakınlığı ve meteorlar incelenir. Periyodik aralıklarla yapılan gözlemlerden elde edilen sonuçlar günlük olarak kaydedilir. 

   Dünyadaki en büyük rasathanelerden bazıları şunlardır: 

   Uluğ Bey Rasathanesi - Özbekistan 

   Kandilli Rasathanesi - Türkiye 

   Colina Kapa Astronomik Gözlemevi - Bosna Hersek 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız

  Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması

  Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması

  Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız. Her yere rasathane kurulamaz. Kurulma yeri seçerken bazı şartlara dikkat etmek gerekir. Bu yerlerin taşıması gereken özellikler şunlardır.

  Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

  İLAVE BİLGİ

  Rasathanenin kullanım amacı uzayı gözlemlemektir. Teelskop kişisel amaçl bir alet iken ,rasathane daha büyük bir teleskopun bina içine monte edilmesidir. Yeni bir rasathane kurulacağı zaman yukarıda saydığımız özellikleri olan bir alana kurulması tercih edilir.

  Ülkemizde en gelişmiş optik gözlemevi Antalya’da Toros Dağları’nda kurulmuştur.

  7.sınıf Fen Bilimleri dersi sayfa 11 cevapları

  ( 1 )

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Rasathane Kurulma Yerlerinin Nasıl Seçildiğini ve Bu Yerlerin Taşıması Gereken Şartlar - Eğitim Platformu

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap