Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ramazanin ilk gecesi fetih suresi okumak

  1 ziyaretçi

  ramazanin ilk gecesi fetih suresi okumak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Okunacak Dualar

  Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Okunacak Dualar

  Ramazanın İlk Gününe Özel Hayırlı İbadetler

  Bedenin ve ruhun gündelik telaşlardan arındığı, maddi ve manevi açıdan doyuma ulaşmanın en fazla olduğu ramazan ayı, İslam kültüründe her yıl büyük bir heyecanla beklenmektedir. Diğer aylardan farklı olarak bolluk ve bereket ayı olarak nitelendirilen ramazan ayında elbette tutulan oruçlar kadar yapılacak ibadetler de fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu nedenle özellikle son birkaç yıldır gerek sosyal medya aracılığı ile, gerek televizyonlar sayesinde ramazan ayında yapılması gereken ibadetlere ve dualara sıklıkla yer verilmektedir.

  Ramazanın İlk Günü İbadetler, Okunacak Dualar

  Geçmişten günümüze bir geleneğin sürdürülmesi olarak değerlendirilen ramazanın kendi içerisinde belirli ritüelleri vardır. Müslüman toplumları için ramazan ayı, tutulacak oruçlarla ve yapılacak ibadetlerle anlam kazanan bir aydır. Aynı zamanda ramazanın gelişi her yıl coşku ve pek çok hazırlığı da beraberinde getirdiği gibi, hem ilk günü için hem de tüm bir ay boyunca yapılması gerekenler için de hazırlıklar sunar.

  Her yıl 10-11 gün kadar önceye kayma olduğu için tarih değişikliği olmaktadır. Bu yüzden de Ramazanın ilk günü ne zaman olacağı değişkenlik gösterir. Recep ve Şaban aylarının yaklaşmasıyla birlikte Ramazanın ilk gününe kaç gün kaldı sorusu da sorulmaya başlar. Ramazan ilk başlangıç günü tarihi ilgili kurumlar tarafından resmi olarak da duyurulur.

  İlginizi çekebilir: Sahur Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

  Siz de İslam inancında küçükten büyüğe herkes için anlam taşıyan ramazanın ilk günü ne yapılır diye düşünüyorsanız ya da tüm bir ramazanı dolu dolu geçirmek istiyorsanız sizler için düzenlediğimiz bu listeyi okumalısınız!

  Ramazanın ilk günü 2023 yılında 23 Mart’a denk gelmektedir. Bu gün Ramazan ayı boyunca da oruç tutulacak 30 günlük sürecin başlangıcıdır. Ramazan Bayramı ne zaman merak edenler için cevabımız: 1. Gün 2023 yılında 21 Nisan’dır.

  Ramazanın ilk günü Fetih suresi ve Kur’an-Kerim okumak, aksi bir sağlık durumu olmadığı sürece oruç tutmak, bol bol dua etmek, ihtiyaç sahiplerinin maddi manevi yüzünü güldürmek, sevdiklerinizle rızkınızı paylaşmak size çok iyi gelecektir. İşte ramazanın ilk günü nasıl ibadet edebilirim diye merak edenlere rehber olacak o faydalı bilgiler!

  Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Okunacak Dualar

  Ramazanın ilk günü okunacak sureler ya da yapılacak ibadetlerin başında Fetih suresi gelmektedir. Gündüzden ziyade daha çok ramazanın ilk gecesi okunacak dualar arasında gösterilen Fetih Suresi odaklanmanın daha rahat olduğu karanlığın çöktüğü saatlere uygun bulunur.

  Özellikle ramazanın ilk gecesi okunacak Fetih suresinin, kişiyi tüm bir sene koruyacak fazileti bulunmaktadır. Aynı zamanda tüm bir gün boyunca kişinin ibadetlerine ya da yaptığı dualara Fetih suresini de eklemesi, rızkın ve bolluk bereketin artacağına işaret etmektedir.

  İslam inancında ramazanın ilk günü Fetih suresi okumak, ferahlığın başlamasında ve sıkıntıların ya da zorlukların sona ermesinde etkili olmaktadır.

  Geçmişten günümüze ramazan ayının ilk ve en önemli ritüelleri arasında ibadetlerin artması, tövbelerin ve hayır işlerinin çoğalması yer almaktadır.

  Ramazan ilk günü okunacak dualar olarak dinen kesin bir liste olmamakla birlikte Kur’an-ı Kerim içinden her sure seçilebilir. Önemli olan derin manaya odaklanmak ve hayata manayı yansıtabilmektir. Ramazan ayı kişinin manevi bakımdan kendisini yetiştireceği bir ay olduğu için bu sürede Kur’an okumak, hem fazileti hem de manevi bağları güçlendirmesi yönünden önem taşımaktadır.

  Siz de ramazanda Kur’an okumak istiyorum; ancak okumayı bilmiyorum diyorsanız dert etmeyin! Son yıllarda gelişen teknoloji ve yenilenen mealler sayesinde artık çok daha kolay bir şekilde okuyabilir ve aynı zamanda anlamını da rahatlıkla araştırabilirsiniz.

  İlginizi çekebilir: Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

  İslam inancında ramazanın en belirgin göstergesi kişinin bedenine ve ruhuna eşlik edecek şekilde oruç tutmasıdır. Oruç tutmak her ne kadar tüm bir gün boyunca vücudun aç ve susuz kalması olarak görülse de aslında ramazan ayı boyunca tutulacak oruçların çok daha fazla fazileti bulunmaktadır.

  Ramazan ayının oruç ayı olarak nitelendirilmesi, kişinin tutacağı oruçlarla birlikte günahlarının affolmasına, rahmet, bereket ve hayır işlerinin çoğalmasına ve aynı zamanda tövbelerinin artmasına işaret etmektedir. Oruç ile birlikte sahur duası ve iftar duası edilen anların büyük anlam ve önemi vardır. Dua ederken orucun hem fiziksel hem ruhsal şifalarına odaklanarak şükretmek içsel huzuru artırır.

  Ramazan ayında oruç tutmak ve ibadet etmek gibi ritüeller ne kadar önemliyse, fitre ve zekat da o kadar önem taşımaktadır. Müslüman toplumlarda bu ayın bereketi ve faziletinin bol olması, fitre ve zekatların da bu ayda verilmesi ile anlam kazanmaktadır.

  İslam inancında fazlasıyla önem taşıyan yardımlaşma fitre ile pekiştirilir ve bu sayede ihtiyaç sahipleri için de bireyin katkısı sağlanmış olur. Elbette her durumda olduğu gibi fitre ve zekat konusunda da ayrıntılı olarak araştırma yapmakta ve faziletinden doğru bir şekilde yararlanmak için hassas olmakta fayda var.

  Ramazan duası almanın en güzel vesilelerinden biri zekat, fitre ve sadaka vermektir. Ramazanın ilk günü fitre verilir mi diye merak edilebilir, Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili açıklamasında fıtır sadakasının Ramazan Bayramı ilk günü verilmesinin vacip olduğunu, bayram öncesinde de verilebileceğini belirtmiştir.

  İlginizi çekebilir: İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

  Bolluk, bereket ve rahmet yönünden diğer aylardan farklılık gösteren ve kişiye hem maddi hem de manevi bakımdan doyum sağlayan ramazan ayında en sık yapılabilecek şeylerden birisi, bol dua etmektir.

  Kişiyi doğruya yöneltmek, kötü huylarından ya da günahlarından arındırmak ve hayırlı rızkının artmasına katkı sağlamak gibi faziletleri bulunan ramazan boyunca gerek gün içerisinde, gerek iftar saatlerinde yapılacak duaların kat kat sevabı olmaktadır. Bu nedenle kişinin kendisi için gerçekleşmesini istediği durumların, tövbelerin ya da affolunma dileklerinin anlam kazanacağı dualar ramazan ayında da bol bol yapılmalıdır.

  Ramazanın ilk günü 2023 yılında perşembeye denk gelmektedir. Ramazanın ilk günü cumaya denk gelmesi durumuna özel anlamlar yüklenebilmektedir; ancak yetkin kişilerin açıklamalarına göre böyle bir durum yoktur. Dua etmek için de ramazan sadece oluşan güzel sevgi ortamları ile güzel bir vesiledir; ancak dua etmek her zaman güzeldir. Ramazan duaları kişilerin kendi içlerinden geldiği gibi olabileceği gibi din alimlerinin yol göstermeleri de izlenebilir.

  Ramazanın her günü dua ederken tespih çekmek isteyenler de olur. Özel bir gereklilik bulunmamakla beraber bazı öneriler vardır. Ramazanın ilk 10 günü okunacak dua, 11. ile 20. gün arasında okunacak dua, 21 ile 30. günler arası okunacak dua olarak sıralama yapabilirsiniz.

  Ya Erhamerrahimin (Ey iman edenlerin en merhametlisi), Ya Gaffarez Zünüb (Ey günahları bağışlayan), Ya Atikarrikab (Ey iyileri koruyan) teşbihleri Allah’ın niteliklerini anmak açısından güzel seçeneklerdir.

  Ramazanın İlk Günü Ne Okunur?

  Ramazanın ilk günü okunması gerekli veya zorunlu olan dua veya sureler olmamakla birlikte Kuran indirilen ay olduğu için genel olarak Kuran okumak makbuldür denebilir.

  Oruçta Hangi Tespih Çekilir?

  Özellikle namazdan sonra çekilen tesbihat ve dualar için Diyanet makbul ibadetler arasındadır demektedir. Oruç tutulan günlerde de içten ve kalpten gelir şekilde tespih çekilebilir.

  Ramazanda Hangi İbadetleri Yapmalıyız?

  Ramazan en çok da iyilik yapmak için vesile olabilmelidir. Bol bol dua edilmesi iyi olur. Diyanet’in Dualar isimli yayınında dualar için şu cümleler geçer: “Müslüman, her zaman dua yapabilir, ancak bazı ay, gün ve gecelerde meselâ üç aylarda, özellikle ramazan ayında, Kadir, Berat, Mirac, Regaip, Cuma ve bayram gecelerinde, seher vakitlerinde, secde hâlinde, ezan ile kamet arasında, namazdan sonra yapılan duaların kabul olacağı ile ilgili hadisler vardır.”

  Ramazan Duası Hangisi?

  Diyanet TV’deki iftar duası şöyledir:

  “Rahman ve Rahim olan, Rahmeti her şeyi kuşatan Allah’ım. Göklerin, yerin ve ikisi arasındaki her şeyin sahibi olan yüce Rabbim… Senin rızan için oruç tuttuk, sana inandık sana güvendik, senin rızkınla orucumuzu açıyoruz. Şükürler olsun verdiğin nimetlere. Yetimleri, öksüzleri, garipleri, kimsesizleri mahzun ve boynu bükük bırakma ya Rabbi… Bizleri acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, hayatın ve ölümün fitnesinden koru! Bizlere faydalı ilim, helal ve bereketli kazanç, hayırlı sağlıklı ömürler nasip eyle. Milletimizi ve tüm insanlığı felaket ve tehlikelerden koru, rahmet, bereketin ve inayetinle nurlandır. Ezilen, açlık, kıtlık çekenlere imdat eyle, yardımını üzerlerinden esirgeme, akıbetimizi hayreyle, sağlık ve afiyetimizi daim eyle, dert verip derman aratma, dayanılmaz acılar yaratma, bizleri darda zorda bırakma, senden başkasına muhtaç etme. Bize dünya ve ahirette iyilik, güzellik ihsan eyle. Sen her şeye gücü yetensin Allah’ım, amin.”

  Diyanet.tv yayınında dualarla ilgili bir konuşmada Ramazan’da dua konusu ele alınmıştır. Dua etme ile birlikte pozitif eylemlerin de öneminin altı çizilir.

  En Güzel Ramazan Manileri: Kısa, Komik

  2023 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

  En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Sözleri

  Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

  Ramazan Fitresi Ne Kadar, Kimlere Verilir? 2023

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Ramazan ayında Fetih Suresi okumanın fazileti ve faydaları: Fetih suresi ne zaman, nerede ve neden okunur?

  Ramazan ayında Fetih Suresi okumanın fazileti ve faydaları: Fetih suresi ne zaman, nerede ve neden okunur?

  Allah Resulü (sav)’in büyük zaferinden biri olan Hudeybiye anlaşmasının müjdelendiği bu ilk ayet nedeni ile sure bu ismi alır. Fetih suresi 29 ayetten oluşmuştur. Kuran-ı Kerim’de yer alma sırasına göre 48, nüzul olma sırasına göre ise 109. Sırada yer almaktadır. Oldukça önemli surelerden biri olan Fetih suresinin okunması çok faziletlidir.

  RAMAZAN AYINDA FETİH SURESİNİN OKUNMASININ FAZİLETİ

  Fetih suresi çok fazla fazileti olan bir suredir. Ramazan ayında okunması ile ilgili birkaç hadis bulunmaktadır ve bu hadisler şöyledir:

  Resulallah (sav); “Her kim Ramazan ayının birinci gecesinde namazda Fetih suresini okur ise, Yüce Allah o kişi tüm sene korur” şeklinde buyurmuştur.

  Resulallah (sav) şu şekilde buyuruyor:

  Bir kişi Fetih suresinin bütününü Ramazanın ilk gecesi, baştan sona kadar okursa, okuyuşunu da yalnızca Allah rızası için yaparsa, gelecek sene aynı güne kadar Allah bir sene boyunca o kulunu himayesi altına alır.

  Veli kimselerden birinin dediğine göre ise “ Ramazan ayının ilk gününde Fetih suresinin 3 kez art arda okunması, okuyan kişinin Allah tarafından gelecek sene aynı gün oluncaya kadar rızkının bol olarak verilmesine vesile olur.”

  FETİH SURESİNİN OKUNMASININ YARARLARI

  Peygamberimiz (sav) Fetih suresinin çok değerli ve çok güzel bir sure olduğunu söylemiştir.

  Peygamberimiz (sav) Fetih suresinin kendisine indirildiği gün sure ile ilgili “Bu gece bana bir sure indirildi ki, benim için güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha da kıymetlidir” buyurmuştur.

  Fetih suresinin okuyan kişinin Hudeybiye ağacının altında, Resulallah (sav)’e biat ede bir kişi gibi sevap alacağı hadislerde rivayet edilmiştir.

  Hadislerde rivayet edildiğine göre; “Kim Fetih suresini okur ise, o kişi sanki Mekke fethedilir iken Resulallah ile birlikte bulunmuş gibi olur.”

  Fetih suresi bir rızık suresidir, kazanma suresidir. Bir şeyi kazanmak, bir işte başarılı olmak isteyen ve rızkını genişletmek isteyen kişiler mutlaka okumalıdır.

  FETİH SURESİ NE ZAMAN OKUNUR?

  Fetih suresi tüm diğer Kuran-ı Kerim’de yer alan surelerde olduğu gibi Allah’ın okunmasını uygunsuz bulduğu haller dışında, her mekanda ve her zaman okunabilir. Fakat daha faydalı, daha faziletli olduğu bazı günler ve belirli vakitlerde bulunur. Ramazan ayı bu önemli olan vakitlerden biridir. Ramazan ayının ilk günü özellikle olmak üzere, Ramazan ayı içindeki tüm diğer günlerde de Fetih Suresinin okunması hadislerde Allah’ın kişiyi himayesi altına alacağı bildirilmiştir. Aynı zamanda Cuma günü, Cuma namazından öncede okunması gereken bir suredir.

  FETİH SURESİ NEREDE OKUNUR?

  Kuran-ı Kerim’de buluna bütün sureler ve Fetih suresi için özel bir mekan bulunmaz. Her insan tuvalet, banyo gibi alanlar dışında her yerde okuyabilir. Allah kullarına kolaylık sağlamıştır, özel yer koşulu kılınmadan her yerde okunması mümkündür. Mescitte, devamlı olarak sadece Allah rızası için İslami okumaların yapıldığı alanlarda okumak elbette daha faydalı olacaktır ama belirli bir yer yoktur.

  FETİH SURESİ NEDEN OKUNUR?

  Allah Kuran-ı Kerim’i tüm insanların okuması, anlamaya çalışması, içinde anlatılan olaylardan ve kıssalardan ders çıkarması, Allah’ın vermiş olduğu bütün emirleri ve yasakları öğrenip hayatında uygulaması için göndermiştir. Her surede olduğu gibi öncelikli olarak Allah’ın bize göndermek istediği mesajları almak, unutmamak için ve Allah’tan okumanın sevabını umarak okunur. Bunun dışında İslam dinine aykırı olmayan hangi niyet ile okunursa Allah’ın onu vermesi amacıyla da okunur.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Ramazanın İlk Gecesi Fetih suresi Okumak ve fazileti

  Ramazanın İlk Gecesi Fetih suresi Okumak ve fazileti

  March 28, 2022 at 5:56 am

  Fetih süresini Ramazan’ın ilk gecesi yastı namazının ardından 3 kez kim okursa Allah bir yıl boyunca nasibi artar işleri yolunda gider bana uzman bir kurs hocası öyle dedi

  Cevapla

  Yazı kaynağı : mutlulugunsifresi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap