Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  rahmi alınan kadın cinsel ilişkiye girebilir mi

  1 ziyaretçi

  rahmi alınan kadın cinsel ilişkiye girebilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Doktorum "Rahmin alınması gerekiyor" dedi…

  Doktorum

  Peki Sonra Ne Olacak ? Ya Cinsel Yaşamım ? Ateş Basmaları Olacak Mı ? Menopoza Girecek Miyim ? Bir Kadın Olarak Hayatım Bundan Sonra Nasıl Değişecek ?


  Eğer doktorunuz problemin kesin çözümünün rahmin alınması olduğunu söylüyorsa bu sorular beyninizi kemirmeye başlayacaktır.

  Tüm dünyada çok sayıda kadın çeşitli sebeplerle rahim ameliyatı geçiriyor ve bazen de rahmin tamamen alınması gerekebiliyor. Amerikan istatistiklerine göre ABD'de yılda 600.000 rahim alınma ameliyatı yapılıyormuş. Sezeryandan sonra en sık yapılan büyük jinekolojik operasyon rahim alınması.

  Elbette kural olarak cerrahi tedaviler her zaman son çare olarak uygulanan tedavilerdir. Eğer ilaçlarla halledebilecek bir sorun varsa operasyonu düşünmezsiniz ve ilaçlarınızı kullanırsınız. Ama aşırı kanamaya yola açan problemli myomlar gibi, rahim sarkmaları gibi ilaçlarla tedavisi pek de mümkün olmayan durumlarda cerrahi tedaviler uygulanmak zorundadır.

  Yanlış olarak bilinen konu ise rahim alınmasının, cinsellikle ilgili ciddi sorunlara sebep olması, menopoza girileceği ve kadınlığın eksilmesi yada zedelenmesi anlamına geldiği.

  Oysa Ki Doğrusu Bu Değil..

  Öncelikle rahmin çocuk taşımak ve doğurmak dışında bilinen başka önemli bir görevi yok. Yani rahmin alınmasıyla adet görmeme ve çocuk doğuramama dışında fonksiyonel olarak değişen hiçbir şey yok. Eğer kadın ailesini, çocuk sayısını tamamladığını düşünüyorsa rahimle ilgili ameliyat sırasında rahmin tamamen alınması mantıklı seçenek olacaktır. Kanser veya ciddi kanser riski gibi çok önemli bir sebep varsa zaten düşünecek fazla bir şey yok demektir.

  Adet görmeme derken elbette kast edilen menopoz değil. Sadece artık kanamanın olmaması. Çünkü bir kadının menopoza girip girmeyeceği rahimle değil hormon salgılayan yumurtalıkların alınmasıyla ilgili bir durum. Kadın yaşı çok ileri değilse ve tıbben gerekli değil ise yumurtalıkları korumak uygun olacaktır. Çünkü menopozdan sonra da yumurtalıkların androjen adı verilen ve libidoyu etkileyen hormonları da salgıladıkları biliniyor. Dolayısıyla adet gören bir kadında rahim alınır ve yumurtalıklar korunursa menopoza giriş söz konusu değil. Elbette gelecekteki yumurtalık kanseri olasılığı da dahil olmak üzere bu konuyu operasyondan önce hekiminizle mutlaka tartışmalısınız.

  Rahmin Alınması Kadının Cinsel Yaşamını da Etkilemiyor

  Rahim alındıktan sonra da cinsel yaşantı aynen devam edebilir. Artık rahminiz olmadığını ne eşiniz anlar ne de siz hissedersiniz.

  Geriye kaldı belki bir tek ameliyatın kendisinin yaratabileceği sıkıntılar. Bu konuda da günümüzdeki operasyon tekniklerindeki gelişmeleri, kullanılan etkili ağrı kesme sistemlerini ve ilaçlarını hatırlamakta yarar var. Özelikle bıçaksız ameliyat da denilen endoskopik tekniklerin son derece geliştiğini, hatta aynı gün dahi evinize gidebileceğinizi dikkate alırsanız bu konunun da düşündüğünüz kadar önemli olmadığını göreceksiniz.

  Dolayısıyla, rahim alınması operasyonunu büyük bir sorun haline getirmemek, bu operasyonla elde edilecek tıbbi faydalar açısından konuya yaklaşmak gerekiyor.

  Özetle, doktorunuz "gerekli" diyorsa size de ameliyat randevusu almak düşecektir...

  Medicana International İstanbul Hastanesi Tüp Bebek Merkezi


  Image title  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Rahmin Alınması Cinsel Hayatı Etkiler Mi? - Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt

  Rahmin Alınması Cinsel Hayatı Etkiler Mi? - Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt

  Rahmin alınması bazı durumlarda gerekli görülebilmektedir. Toplumsal normlardan doğan endişelerden kaynaklı olarak rahmin alınması cinselliği etkiler migibi sorular sıklıkla akla gelmektedir.

  Kadın cinsel organı vajina ve rahim birbirine bağlı yapılar olsa da aslında iki ayrı yapıdır. Bu durumda rahmin alınması cinselliği etkilememektedir. Rahim ilişkiden sonra döllenme esnasında döllenmiş yumurtanın tutunup geliştiği ve büyüdüğü bir yerdir. Cinsel ilişki penis ve vajinanın birleşmesi ile oluştuğu için kadınlarda zevk almama veya cinselliğin bitmesi gibi durumlar asla söz konusu değildir. Rahim alındığında yumurtalıklara dokunulmamışsa östrojen hormonu işlevini yerine getirmeye devam eder. Fakat rahim yumurtalar ile birlikte alınırsa regl olunmaz ve doğal olarak çocuk sahibi olunamaz.

  Günümüz toplumunda çocuk doğurma yetisini kaybeden, kısır veya rahmi olmayan kadınlara eksik insan gözüyle bakılmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir görüştür. Rahmi alınan bir kadın eksik olarak değerlendirilemez çünkü kadın olmak bir rahme sahip olmaktan ve çocuk doğurmaktan ibaret değildir. Önemli olan insan olmak ve insanlığın gerektirdiği şeyleri yerine getirebilmektir.

  Rahim Hangi Durumlarda Alınır?

  Çeşitli hastalıklardan kaynaklı sebeplerle bazı kadınlarda iyi huylu nedenler, kanserler ve hamilelik komplikasyonları nedeniyle alınabilmektedir. Kadınlarda görülen birçok jinekolojik sorun rahmin alınmasıyla yani histerektomi ile çözülebilmektedir. Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler migibi soruların ana kaynağı olan histerektomi, cinsel yaşamı etkilememektedir.

  Kabaca rahmin alınması olarak tanımlanan histerektomi, kadın hastalıkları uzmanlarının en sık yaptığı ameliyatlardan biri olma özelliğini taşır. Karın açılır ve vajinal yollarla veya laparoskopik gibi yöntemlerle uygulanır.

  Rahmin alınması genelde üç ana nedene bağlıdır;

  İyi huylu nedenler arasında belirti veren miyomlar, belirti gösterip ilaç tedavisine yanıt vermeyip rahmin anormal büyümesine neden olan hastalıklar, genital bölgedeki organ sarkmaları gibi nedenler yer alır. Rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri rahmin alınmasını gerektiren hastalıklardır.

  Rahim Ameliyatından Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi sorusu, rahmi alınacak hastalarda oldukça büyük bir problem haline gelmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak hastalara bu durum açıklanmalı ve neden cinsel yaşamı etkilemeyeceği aktarılmalıdır.

  Detaylı bir muayenenin ardından ultrasonografi yapılmalıdır. Bir anormallik söz konusuysa bilgisayarlı tomografi ve MR ihmal edilmemesi gereken tespit yöntemleridir. Ameliyat öncesi barsak temizliği genelde gerekmez. Ameliyattan önce hastaya koruma amaçlı olarak tek doz antibiyotik uygulanır. Vajinal enfeksiyon söz konusu ise kanın pıhtılaşmasını önlemek adına kan sulandırıcı ilaç tedavisi uygulanır. Kan kaybının yaşanmadığı ameliyatlardan biri olduğu için kan verme durumu oldukça nadirdir.

  Ameliyata alınacak tüm hastalardan mutlaka onay alınmalı, riskler ve gereklilikler detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Ameliyat kapalı olacaksa oluşacak komplikasyonlar göze alınarak ameliyatın açık ameliyat yapılması gibi riskler hastalara anlatılmalı ve onayları alınmalıdır.

  Ameliyatın hangi yöntem ile yapılacağı hastanın durumuna, geçmiş ameliyatlara, tıbbi hastalık durumuna ve ek hastalığa sahip olup olmadığı gibi durumlar gözetilerek kararlaştırılır. 

  Ameliyattan kapalı yöntem ile gerçekleştirilmişse ameliyat sonrası dört saat için hasta kalkıp yürüyecek konuma gelebilir. Hemen normal yollarla beslenmeye başlayabilir ve mesane sondası çıkarılabilir. Ağrı kesici ve mide bulantısını önleyen ilaçlar ile hasta rahatlatılır. Kan sulandırıcılar yardımı ile kanın pıhtılaşması önlenir.

  Açık ameliyat sonrasında da hemen hemen benzer yöntemler uygulanmaktadır fakat iyileşme ve taburcu olma süresi 2-3 gün daha uzun olabilir.

  Daha fazla detaylı bilgi almak için https://opdrhasanulasbasyurt.com/kapali-rahim-alimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : opdrhasanulasbasyurt.com

  Rahmin alınması cinselliği etkiler mi?

  Rahim Alma Ameliyatı

  Rahim Alma Ameliyatı

  Rahim Alma Ameliyatı Ankara

  Sonuç olarak rahim alma ameliyatı, çok gerekli görüldüğü durumlarda, hastaya en az zararı verecek şekilde tasarlanarak yapılır. Rahim alma ameliyatları konusunda toplumda birçok önyargı olsa da, bunlar gerçek dışıdır. Bu ameliyatlar sayesinde birçok kadın hızlı ve kolay bir şekilde sağlığına kavuşmakta ve hem normal hayatına hem de cinsel hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.

  Siz de yukarıda anlattığım durumlardan şikayetçiyseniz veya rahminizin alınması gerekliliği söylendiyse bu ameliyatı mutlaka ve mutlaka alanında uzman hekimler tarafından yapılmasına dikkat edin. Sizin de rahminizle ilgili aklınıza takılan sorular varsa ve kontrol ettirmek istiyorsanız Ankara merkezli kliniğim ile irtibata geçebilir kontroller için randevu alabilirsiniz.

  Rahim Alınması Ameliyat Fiyatları

  Rahmin alınması ameliyatı vajinal yoldan veya karından açık veya kapalı ameliyat ile yapılabilir. Vajinal rahim alınması işlemi bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında oldukça kolay tolere edilen bir cerrahidir. Vajinal histerektomi özellikli bir ekipman gerektirmediğinden fiyatı da diğer cerrahilere göre daha ucuzdur.

  Laparoskopik yolla yani kapalı ameliyat ile rahim alınması minimum ağrı, erken eve dönüş, ve kozmetik açıdan daha iyi olması dışında enfeksiyon riskinin de daha az olduğu bir yöntemdir. Ancak işlemde özel cerrahi ekipman kullanımı ameliyat fiyatlarını açık ameliyata göre biraz arttırmaktadır.

  Rahminizin alınması gerekliliği varsa bu ameliyatın nasıl yapılacağı tamamen sizin durumunuza bağlıdır. Burada önemli olan ve ilk düşünülmesi gereken sizin sağlığınız olduğu için fiyat ve maliyet gibi şeyleri doktorunuzla konuşup ameliyat yöntemine karar verildikten sonra düşünmeniz en doğrusu olacaktır. Ameliyatın maliyetinden önce ilk düşündüğümüz sizin sağlığınız olduğu için ameliyat yöntemi tamamen kişinin durumuna göre belirlemek en doğrusu olacaktır.

  Rahim ameliyatı fiyatları yapılacak işleme ve kişiden kişiye göre değişmekle beraber kapalı yöntem(laparoskopik) 15.000 TL-25.000 TL arası değişmektedir. Açık yöntem ameliyatlar ise 8.000 TL-15.000 TL arası değişmektedir.

  Rahim ameliyatı çok önemli bir ameliyat olup bu tür ameliyatlarda dikkat edilmesi gereken ameliyat fiyatından ziyade ameliyatı yapacak hekimin uzmanlığı ve tecrübesi olmalıdır.

  Rahim Alma Ameliyatı Yorumlar

  Konuyla ilgili aklınıza takılanları bana yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Daha önce sorulan soruları da altta yorumlar kısmında bulabilirsiniz.

  Makale Güncellenme Tarihi : Haziran 2021

  Yazı kaynağı : www.drgamzecaglar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap