Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  rahimden parça alınması zor mu

  1 ziyaretçi

  rahimden parça alınması zor mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rahim İçinden Biyopsi

  Rahim İçinden Biyopsi

  Rahim İçinden Biyopsi

  Rahim İçinden Biyopsi (Endometrial Biyopsi)

  Endometrium adı verilen rahim iç duvarından ufak bir doku parçası alınması işlemi rahim içinden biyopsi, rahimden parça alınması ya da endometrial biyopsi olarak adlandırılır. Adet dönemlerinde düzensizlik olan, adet dönemlerinde aşırı kanama yaşayan, hiç adet görmeyen, rahim duvarında kalınlaşma olan, meme kanseri ilaçlarının kullanımından sonra kanaması meydana gelen kadınlarda PAP Smear testlerinde şüphe uyandıran sonuçlar alınıyorsa zaman kaybetmeden rahim içi biyopsisi yapılmalıdır.

  Rahim İçi Biyopsisi Neden Yapılır?

  Rahimde var olan anomalilerin teşhis edilmesi, menopoz sonrası dönemdeki kanamaların nedeninin belirlenmesi, endometrial kanser taraması, doğurganlığın arttırılması ve hormon terapisine gösterilen reaksiyonu anlamak için endometrial biyopsi yapılabilir.

  Rahim içi biyopsisi düşüklere neden olabileceği için hamilelik döneminde, kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlarda; pelvik bölgesinde iltihap olduğunda, rahim boynunda ya da vajinada enfeksiyon oluştuğunda uygulanmaz.

  Endometrial Biyopsi Nasıl Yapılır?

  Genellikle klinik ortamında kadınlara anestezi verilmeden dahi uygulanabilen rahim içi biyopsisi oldukça kolay gerçekleştirilen ve yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanabilen bir işlemdir.

  Rahimden parça alınabilmesi için kadınların muayene masasına Smear testi yapılırken olduğu gibi yatması gerekir. Uzmanlar spekulum ile vajina kanalını açar. Açılma meydana geldikten sonra özel bir alet ile rahim kanalına, rahime ve son olarak rahim iç duvarına ulaşılır. Rahim iç duvarından doku örneğinin alınmasıyla işlem tamamlanır. Alınan doku örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

  Rahim içi biyopsisi işlemi tamamlandıktan sonra hasta eve dönebilir. 1 hafta boyunca lekelenme tarzında hafif kanamaların oluşması mümkündür. Bu nedenle cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

  Rahim İçinden Biyopsinin Önemi

  Endometrial kanserin veya rahim duvarı kalınlaşmasının teşhis edilmesini sağlayan rahim içi biyopsisi; tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin ortaya çıkarılması adına da önemli bir teşhis yöntemi olarak kabul edilir. Kanama, enfeksiyon ve nadiren de olsa rahim yaralanması gibi komplikasyonlara neden olabilen rahim içi biyopsisi; yalnızca alanında deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.sultanbugday.com.tr

  Rahim Biyopsisi Nedir, Rahim Biyopsisi Nasıl Yapılır Ankara

  Rahim Biyopsisi nedir?

  Rahim iç tabakasına “endometrium” denir.Rahim iç tabakasından parça alınması işlemine “endometriyal biopsi” adı verilir.

  Biyopsi rahim içindeki dokudan,iç tabakadan mikroskop altında patolojik inceleme amacıyla bir “parça alınması” demektir.
  Biyopsi sonrası alınan materyaller patoloji laboratuarlarına gönderilip incelenir.

  Endometriyal Biopsi ( Rahim Biopsisi ) Yapılma Nedeni Nedir?

  Özellikle endometrial hiperplazi gibi rahim içinde ultrasonda kalınlaşma görülmesi durumunda veya uzun süreli adet kanamalarında ya da rahim içi polip düşünüldüğünde hem tanı hem de tedavi amaçları ile rahim içinden biyopsi alınabilir.

  Endometrium Hiperplazisi nedir?

  Rahim iç tabakası olarak da bilinen "endometrium", her ay adetle beraber rahimden atılan dokudur.
  "Endometrial hiperplazi" ise bu rahim içi zarı dokusunun normalden fazla kalınlaşması ile karakterize bir durumdur.

  Endometiyal hiperplazi halk arasında daha çok "rahim kalınlaşması" ,"rahimde kalınlaşma" olarak bilinmekte ve kanser öncüsü bu durum endişeler yaratmaktadır. Nitekim rahim içinin kalınlaşması ilerlediğinde tedavi edilmezse, rahim kanseri gelişebilmektedir.

  Endocervical Küretaj (ECC): Rahim içi kanalın “küret” adı verilen kazıyıcı bir aletle kazınarak yapılan işleme endocervical küretaj adı verilmektedir. Alınan materyal inceleme için patolojiye gönderilmektedir.

  Rahim Biopsisi ( Endometrial Biopsi ) Nasıl Yapılır?

  Hasta muayene masasına yatırıldıktan sonra,lokal ya da sedasyon anestezisi verilerek;steril şartlarda rahim ağzı tenekulum adlı aletle tutulur ve ince bir plastik kanülle rahim içine girilerek rahim iç dokusundan vakumla örnekleme yapılır.Alınan örnek patolojik inceleme için gönderilir.Böylece hem tedavi yapılmış ve kalınlaşma ya da kanamanın nedeni de net olarak belli olmuş olur.

  Yazı kaynağı : www.derenklinik.com

  Biyopsi nedir ve niçin yapılır?

  Biyopsi nedir ve niçin yapılır?

  Ekleyen: Op.Dr.Abdulaziz Akkaya Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

  “Biopsi, (Biyopsi) herhangi bir dokudan mikroskop altında patolojik veya genetik inceleme amacıyla bir “parça alınması” demektir.” diyen;  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Biyopsi sonrası alınan materyalleri çoğu zaman patoloji laboratuvarlarına gönderiyoruz. Bazı özel durumlarda genetik analiz amaçlarıyla “genetik laboratuvarları” na da gönderilebilir.” dedi.

  Biyopsinin halk arasında “parça alımı”, “numune alımı”, “parça çıkartılması” gibi sözcüklerle anıldığını hatırlatan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Pek çok rahatsızlıklarda klinik ve kan değerleri ile ön tanı konulmasına rağmen kesin tanı koymak için biyopsi alınarak dokunun patolojik değerlendirmesi şarttır. Biyopsi uygun olan her türlü organdan yapılabilir. Bu organlar arasında en sık olanları arasında deri biyopsileri, tiroid biyopsileri, meme biyopsileri, karaciğer biyopsileri ve kemik biyopsileri sayılabilir.”dedi.

  Korkuya gerek yok

  Biyopsi (biopsi) alınmasının kadınlar tarafından çok hoş karşılanmayan bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Şüpheli görülen lezyonlardan biyopsi alınması işlemi, kişilerde çoğu zaman hem psikolojik yönden endişeler yaratmakta hem de kişilerin acı duyacakmış gibi önceden korku hissetmelerine neden oluyor. Oysaki özellikle sonucunun kanser çıkma endişesini yaşayan pek çok kişi biyopsi sonrası patoloji raporunu gördüğünde derin bir nefes alabilmekte ve endişesinin gereksiz olduğunu anlamaktadır.” şeklinde konuştu.

  Biyopsiler için sıklıkla bir iğne kullanıldığını ve ağrısız bir işlem olduğunu belirten Op. Dr. Akkaya, “İğne biyopsileri ince iğne biyopsileri veya kalın iğne biyopsileri şeklinde olabilirler. İnce iğne biyopsilerinde alınan biyopsi materyali daha az olurken kalın iğne (tru-cut biyopsi olarak da adlandırılırlar) biyopsileri sonucunda daha fazla materyal elde edileceğinden histopatolojik olarak daha ayrıntılı tetkiklere yetecek kadar materyal elde edilmiş olur. İşlem genellikle ağrısızdır. Biyopsiler lokal anestezi altında, genel anestezi altında veya anestezisiz olarak yapılabilirler. Poliklinik şartlarında veya ameliyathanede yapılabilirler.” dedi.

  Patologlar inceliyor

  Biyopsi yapıldıktan sonra genellikle alınan örnekler patoloji bölümüne histopatolojik tanı konulma üzere gönderilirler ve burada patologlar tarafından incelenirler. Genellikle patologların gönderilen biyopsi materyallerini incelemeye başlamadan önce hasta ile ilgili her türlü bilgiye ve tüm tetkik sonuçları ve klinik şüphe ile ilgili gerekli tüm bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu da biyopsi yapan kişinin, hastanın doktorunun ve patoloğun sıkı bir işbirliği içinde olmasını gerektirir. Çünkü bu konuda bir ekip olarak çalışılması patoloğun mikroskop altında biyopsi alınan bölgeye spesifik olarak çalışmasını ve doğru bir tanıya ulaşma olasılığını artırır.

  İki şekilde yapılabilir

  Biopsi, insizyonel veya eksizyonel olarak yapılabilirler. Bu durum biyopsinin yerine, lezyonu büyüklüğüne ve şekline, yerleştiği organa ve onun fonksiyonlarıyla ilişkilidir. İnsizyonel biyopsilerde problemli alandan sadece belli bir miktar örnek alınır ve patolojiye biopsi materyali gönderilir.

  İnsizyonel biyopsilerde lezyonun tümü çıkarılmaz sadece bir parçası örneklenir. İnsizyonel biyopsi sonrasında eğer lezyonu tamamının çıkarılması gerekiyorsa ikinci bir müdahale ile lezyonu geri kalan kısmının da çıkarılması ve tekrar patolojiye gönderilmesi böylece kesin tedavinin tamamlanması gerekir. Eksizyonel biopsi şüpheli olan lezyonun tümünün biyopsi sırasında çıkarılması ile gerçekleştirilir. Biyopsi materyalinin histopatolojik olarak incelenmesi sonucunda eğer lezyon sağlam cerrahi sınırlar ile çıkarılmışsa ve lezyonun geride kalan bir bölümü yoksa tedavi biyopsi ile tamamlanmış olur. Eğer lezyonun biyopsi sonucunda cerrahi sınırlar geride kalan dokuda lezyonun devam ettiğini gösteriyorsa yine tamamlayıcı cerrahi yapılması gerekebilir. Bu lezyonun iyi veya kötü huylu olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir. Biyopsiler direkt olarak cerrahlar tarafından yapılabildikleri gibi patologlar veya ilgili bölüm hekimlerince de gerçekleştirilebilirler. Doktorlar biyopsileri direk olarak herhangi bir görüntüleme yöntemi kılavuzluğu olmadan yapabilecekleri gibi aynı zamanda ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans, endoskopik aletler (kolonoskopi, gastroskopi, bronkoskopi) gibi cihazların yardımı ile de yapabilirler.parça alınması

  Dilatasyon Küretaj – Endometrial Biyopsi Nasıl Yapılır?

  Dilatasyon küretaj işlemi diğer tabiriyle rahimden parça alınması işlemi çeşitli nedenlerle yapılabilir. En sık nedenler gebeliğin sonlandırılması, rahim içerisinde myom veya polip gibi şüpheli kitleler olması, aşırı miktarda ve uzun süren düzensiz adet kanamaları olması, düşük sonrası kalan parçaları temizlemek için, bazen dış gebelik şüphesinde… Rahimden parça alma işleminde rahimin iç tabakası olan endometrium tabakasından patolojik inceleme için parça alınmasına endometrial biyopsi adı verilir.

  Rahimden parça alınması

  Rahimden parça alınması işlemi lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. İşlem yaklaşık 10 dakika civarında sürer. Lokal anestezi ile yapılırsa hasta işlemden kısa süre sonra ayağa kalkabilir ve hastaneden çıkabilir. Genel anestezi ile yapılırsa işlemden 1-2 saat sonra hastaneden (veya muayenehaneden) çıkabilir. İşlemden sonra az miktarda kanama veya lekelenme olması normaldir. Hafif derecede ağrı işlemin yapıldığı gün devam edebilir. Rahimden alınan parçanın sonucu patolojik incelemeden alındığında tedavi sonuca göre planlanır.

  biyopsit ehlikeli mi?

  Yazı kaynağı : www.antalyaakkayajinekoloji.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap