Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  pıtrak dikeninden etkilenerek icat edilen ürün hangisidir

  1 ziyaretçi

  pıtrak dikeninden etkilenerek icat edilen ürün hangisidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Pıtrak

  Pıtrak

  Pıtrak, papatyagiller (Asteraceae) familyasından Xanthium cinsini oluşturan Amerika ve Asya'ya özgü dikenli tohumlara sahip otsu bitki türlerinin ortak adı.

  Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaba, otsu, 50–120 cm kadar büyüyebilen bir yıllık bitkidir. Yaprakları dişli uçlu ve spiral düzendedir. X. spinosum gibi bazı türleri dikenlidir ve yaprakları uzun, zayıf dikenlere sahiptir.

  Çiçekleri iki tiptedir. Biri kısa saplıdır ve yalnızca polen üretirler. Diğeri ise, yaprakların dal ile birleştikleri yerlerde oluşur ve yalnızca tohum üretir.

  İpeksi tüylü tohumları havada uçuşan papatyagiller familyasının diğer üyelerinden farklı olarak pıtrak tohumları sert, dikenli, küre ya da oval şekilde, 8–20 mm uzunluğunda tek tohumludurlar. Tohumlar katı, çengelimsi dikenlerle kaplıdır. Hayvan kürkleri ve insan giyisilerine yapışarak taşınırlar. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde yaygındırlar.

  Bazı türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Pıtrak Dikeni İle Keşfedilen Ürün: Cırt Cırt Bant

  Pıtrak Dikeni İle Keşfedilen Ürün: Cırt Cırt Bant

  Pıtrak dikenleri, insanların içinde bulunduğu durumlar veya doğal kaynaklar tarafından etkilendiğinde, fikirlerin ve ürünlerin icadına neden olabilir. Böylesine bir örnek, pıtrak dikeninden etkilenerek icat edilen “cırt cırt bant” ürünüdür.

  Cırt cırt bant, yapımı kolay ve esnek bir malzeme olarak tanımlanabilir. Basitçe, cırt cırt bant, bir çizginin bir yüzeye veya başka bir çizgiye dokunması fakat onu kesmemesi şeklinde tanımlanabilir. Bu ürün, günlük hayatta olduğu kadar endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Örneğin, evlerde ve ofislerde sıkça kullanılan dosya düzenleyiciler veya elektronik aletlerin kablo veya bağlantılarının düzenlenmesinde kullanılabilir.

  Cırt cırt bantın tarihi, tam olarak belirlenememekle birlikte, pıtrak dikenleri ile keşfedildiği ve daha sonra bu durumun ürün geliştirme sürecinde kullanıldığı kabul edilmektedir. Cırt cırt bantın üretim süreci, malzemenin özelliklerine ve kullanım alanlarına göre değişebilir. Örneğin, ev ve ofis kullanımı için daha hafif malzemeler kullanılabilirken, endüstriyel alanlar için daha sağlam ve dayanıklı malzemeler tercih edilebilir.

  Cırt cırt bantın avantajları arasında, kolay kullanım, esneklik, çeşitli renk seçenekleri ve uygun fiyatı bulunur. Ayrıca, cırt cırt bantın çevre dostu olması da bir diğer avantajıdır. Çünkü, cırt cırt bantın üretimi ve kullanımı, diğer malzemelere göre daha az çevre kirletici

  Yazı kaynağı : 112bilgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap