Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı

  1 ziyaretçi

  psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

  Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

  Psikolog olmak, en ağır meslek dallarından birisidir. Oldukça zor süreçleri olan bu meslek dalı ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

  Fiziksel hastalıkların yanı sıra ruhsal ve sinirsel hastalıklarında gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte psikologlara olan mecburiyet ve ihtiyaç oldukça artmıştır. İhtiyacın bu denli fazla olması akabinde psikolog olmak isteyenlerin sayısında bir hayli artış gözlemlenmiştir.

  Bu meslek hakkında merak edilenler oldukça fazladır. Peki, psikolog kimdir ve ne iş yapar? Psikolog olmak için hangi puan sistemi gereklidir?

  Bununla birlikte psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı? Psikolog olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bir psikologda ne gibi özellikler bulunmalıdır? kapsamlarıyla bunları cevaplayacağız.

  Psikolog Kimdir ve Ne İş Yapar?

  Psikolog; halk arasında ruh doktoru olarak bilinmektedir. Tam anlamıyla ise psikolojik olarak insan hareket ve davranışlarını inceleyerek tanı, teşhis ve tedavi uygulayan doktorların genel adıdır.

  Ruhsal açıdan davranışlarında bozukluk ve tutarsızlık olan kişilerin sorunlarına çözüm arayan psikologlar, topluma psikolojik olarak destek sağlamaktadır.

  Psikolog Olmak İçin Hangi Puan Sistemi Gereklidir?

  Birçok genç insan meslek seçimi yapmakta zorlanır. Genellikle seçimlerini ise rövanşta olan meslek dallarından yana kullanmayı tercih ediyorlar.

  En popüler ve geliri yüksek olan mesleklerin başında psikoloji geliyor. Yapılan sınavlara göre puanlama yapılırken bu puanlamalar kendi aralarında kategorize ediliyor. Psikolog olmak için seçilmesi gereken puan türü eşit ağırlıktır.

  Eşit ağırlıktan tercih yapılması ve bu puan türünden geçer nota sahip olunması gerekir. Her üniversitenin ve bölümün belirlediği not ortalaması farklılık göstermektedir.

  Peki Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? bunu inceleyelim.

  Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

  Her meslek dalı için bir bölüm bitirilmiş olması gerekir. Psikolog olmak için de bir üniversiteden mezun olmak şarttır. Bunun için herhangi bir üniversitenin 4 yıllık Fen-Edebiyat fakültesini başarıyla bitirmek yeterlidir.

  Bununla birlikte psikolojinin de belli alanları bulunmaktadır. Bu alanlara göre bitirilmesi gereken lisans programları değişkenlik gösterir.

  Alanlarına göre psikolog olma şartları kısaca şöyledir.

  Sıkça sorulan Psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı? sorusu bu şekilde cevaplandırılmaktadır.

  Psikolog Olmanın Avantajları

  Psikolog olmanın birçok yandan avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şöyledir;

  Psikolog Olmanın Dezavantajları

  Psikolog olmanın avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

  Bu dezavantajlardan bazıları kısaca şöyledir;

  Bir Psikologda Olması Gereken Özellikler

  İyi bir psikoloğun taşıması gereken bazı özellikler vardır.

  Bu özellikler kısaca şunlardır;

  Yazı kaynağı : nenvar.com

  Psikolog Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okunmalı? Maaşları Ne Kadar?

  Psikolog Nasıl Olunur ?

  Psikolog Nasıl Olunur ?

  Psikolog Nasıl Olunur ? Eskiden deli doktoru olarak anılan(malesef) psikologluk, son zamanların gözde mesleklerinden. Psikiyatr ve psikolog ayrımının de toplum tarafından öğrenilmesi ile birlikte psikologlara olan talep artmış görünüyor. Malum psikiyatrlar, tıp fakültesi mezunu ve ilaç tedavisi yazabilme hakkına sahip. Psikologlar ise ilaç tedavisi uygulayamıyor ancak danışanlarına aile ilişkileri, stres ve heyecan yönetimi, öfke kontrolü,dikkat eksikliği gibi birçok konuda terapi hizmeti verebiliyor.

  Üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültelerinin “psikoloji” bölümünde mezun olmak psikolog olabilmek için  yeterli ancak terapi yapabilen kişi yani psikoterapist olabilmek için sadece bir ön şart.

  Psikoloji bölümlerinde eğitim süresi 4 yıl ve eğitim süresince genel psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, klinik psikoloji, endüstriyel ve örgütsel psikoloji, çocuk psikopatalojisi, öğrenme psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi temel alan derslerinin yanı sıra araştırma yöntemleri, ölçme teknikleri, psikolojik testler gibi istatistik ağırlıklı dersler ve felsefe, sosyoloji gibi diğer alan dersleri veriliyor.Psikolog Nasıl Olunur ?

  Psikoterapist olmak isteyenlerinse üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olduktan sonra uzmanlaşmak istedikleri alanda yüksek lisans eğitimi almaları gerekiyor. Bu kişilerin aldıkları yüksek lisans eğitimini müteakip veya yüksek lisans eğitimi sırasında uygulamaya dönük çalışmaları da psikoterapist olabilmelerinin bir diğer şartı. Süpervizyon eğitimi adı da verilen uygulama eğitimini aldıklarına dair sertifikalar, belgelendirme açısından önemli belirtelim. Bütün bu saydıklarımızı tamamlayan kişilerin seçtikleri  uzmanlık alanında psikoterapist olarak iş bulabilmeleri mümkün.

  Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler psikoterapistliğin yanı sıra çeşitli şirketlerde endüstriyel psikoloji alanında, özel eğitim kurumlarında eğitim psikolojisi alanında çalışabilecekleri gibi üniversitede akademik kariyerlerini de devam ettirebilirler. Ayrıca çeşitli sağlık kuruluşları, araştırma merkezleri, rehabilitasyon merkezlerinde de çalışma imkanlarına sahipler.

  Tabi her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sabır ve dikkat önemli. Aynı zamanda güncel gelişmeleri takip etmek, literatüre zaman ayırmak gibi kişisel bazda yapacağınız çalışmaların da iş hayatınızda size katacağı artılar tartışılmazdır.

  Yazı kaynağı : www.nasilolunur.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap