Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  protein eksikliğinde oluşan hastalıklar

  1 ziyaretçi

  protein eksikliğinde oluşan hastalıklar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Protein Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Protein Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Vücutta yaşanabilecek olası bir protein eksikliği durumu, çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Böyle bir sorunda, protein eksikliğinin tam olarak neden kaynaklandığının bilinmesi, problemin teşhisi ve tedavisi açısından oldukça önemlidir.

  Protein Nedir?

  Protein vücutta birçok farklı göreve sahip makro moleküllerdir. Yağ ve karbonhidratlar gibi makro besin çeşitlerinden bir tanesidir. DNA oluşumundan, hücrelerin oluşumuna ve hücreler arası iletişime kadar birçok farklı görevi bulunur. Özellikle hayvansal ürünlerde, beyaz ve kırmızı ette, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarlarda protein bulunur. 

  Protein Eksikliği Neden Olur?

  Protein eksikliği, vücudun ihtiyacı olan miktarda proteinin alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dünya çapında tahminen bir milyar insan yeterli miktarda protein tüketememektedir. (2) Bu durum, özellikle Güney Asya ve Orta Afrika ülkelerinde görülmektedir.

  Protein eksikliğinin neden olabileceği en önemli sorun, kuvaşiorkor (beslenme yetersizliği hastalığı) olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık, kıtlık ve dengesiz beslenmenin yaygın olduğu bölgelerde yaşayan çocuklarda oldukça sık görülür. Protein eksikliği vücudun neredeyse tamamını etkileyebilen bir durumdur ve birçok farklı belirti ile kendini gösterir. 

  Protein Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Ödeme Neden Olabilir

  Şiş ve kabarık cilt ile birlikte kendini belli eden ödem, beslenme yetersizliği hastalığının klasik bir belirtisidir. Bilim insanları bu durumun albümin düşüklüğü ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Albumin, insan kanında en çok bulunan protein çeşididir. Albumin eksikliği dokulara kanın iletimi sırasında sorunlar yaratabilir, bu da dokuların su toplamasına sebep olabilir. Ayrıca protein eksikliği karın bölgesinde de şişkinlik yaratabilir (1). 

  Karaciğerin Yağlanmasına Neden Olabilir

  Beslenme yetersizliğinin belirgin özelliklerinden biri de, karaciğerde yağ birikmesine sebep olmasıdır. Karaciğerde kontrol altına alınamayan yağlanma enflamasyona ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir (2). 

  Saç, Cilt ve Tırnak Problemleri Oluşabilir

  Saç, cilt ve tırnaklar büyük miktarlarda protein içerdikleri için, protein eksikliğinde olumsuz etkilenebilecek hassasiyete sahiptirler. Kuvaşiorkor hastalığına sahip çocuklarda kızarık, kesikli ve lekeli ciltler görülmektedir. (3) Protein eksikliği saçların incelmesine, saç renginin solmasına, saç kaybına, tırnakların yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. (4

  Kas Kaybı (Atrofi) Gerçekleşebilir

  Kas kaybı, protein eksikliğinin yaratabileceği en önemli sorunlardan bir tanesidir. Kaslar vücudun en önemli ve büyük protein depolarıdır. Beslenme düzeninde yeterince protein olmadığı ve vücudun yeterince protein alamadığı zamanlarda, vücut kas gibi dokularından protein kullanır. Bu da zaman içerisinde kas kaybının ve kas dokularının küçülmesine sebep olabilmektedir. Yapılan bir araştırma, özellikle yaşlı bireylerde az miktarda protein tüketiminin yüksek miktarda kas kaybına sebep olduğunu göstermiştir. (5)

  Kemik Dokularının Sağlamlığını Olumsuz Etkileyebilir

  Yetersiz protein tüketiminden olumsuz etkilenen dokular yalnızca kaslar değildir. Kemikler için de protein besini oldukça önemlidir. Yeterli miktarda protein tüketmemek kemiklerin incelmesine ve yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Bir araştırmada, her gün 20 gramlık protein takviyesinin post-menopoz dönemindeki kadınlarda kemik kaybını %2,3 oranında yavaşlattığı gözlemlenmiştir. (6)

  Çocuklarda Gelişimi Yavaşlatabilir

  Protein büyümeyi tetikler. Besin eksikliği, çocuklarda büyümenin yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Birçok araştırma, düşük protein alımının büyümeyi zayıflattığını göstermektedir. (7)

  Enfeksiyonların Şiddetini Artırabilir

  Protein eksikliği bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bozulmuş bağışıklık sistemi, ciddi bir protein eksikliği belirtisi olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilmektedir. (8)

  Açlığı ve İştahı Arttırarak Yüksek Kalori Alımına Sebep Olabilir

  Protein, açlık hissini azaltarak fazladan kalori alımını engeller. Protein eksikliği ise, vücutta açlık hissi ve yeme isteği uyandırır. (9)

  Sıkça Sorulan Sorular

  Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

  Protein eksikliği sebebiyle oluşan en yaygın hastalıklar, Kwashiorkor (stres açlığı) ve Marasmus (ödemsiz malnütrisyon)’tur. Özellikle Kwashiorkor, ödem ve karaciğer büyümesi ile kendini gösteren bir protein eksikliği hastalığıdır. 

  Protein Eksikliğini Gidermek İçin Neler Yemeliyiz?

  Protein eksikliğini gidermek için tüketebileceğiniz protein içerikli besinler şunlardır; hayvansal gıdalar, mercimek, nohut ve barbunya gibi baklagiller, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler ile tohumlar. 

  Günlük Kaç Gram Protein Alınmalı?

  Makro besinler için belirlenen diyet referans alımına göre yetişkin bir insan için günlük protein ihtiyacı, vücut ağırlığının kilogram başına 0,8 gram ve kilo başına 0,32 gramdır. Ortalama hareketsiz bir erkek için bu miktar günde 56 gram iken kadınlar için 46 gramdır. 

  Yazı kaynağı : www.supplementler.com

  Protein eksikliği belirtileri neler? Hangi hastalıklara neden olur?

  Protein eksikliği belirtileri neler? Hangi hastalıklara neden olur?

  Protein eksikliği belirtileri neler? Hangi hastalıklara neden olur? Protein düşüklüğü yani hipoproteinemi, 100 ml plazmadaki protein miktarının 6 gr’ın altına düşmesi ile ortaya çıkar. Emilim bozukluğu sendromları, açlık ve uzun süren beslenme bozuklukları gibi organizmaya protein girişinin azaldığı durumlarda görülebilir. Ayrıca vücut sıvılarının çeşitli amaçlarla boşaltılması,geniş yanıklar, bol kanamalar, karaciğer – böbrek hastalıkları hipoproteinemiye yol açan diğer etkenlerdir.

  Protein vücut yapısı için çok önemlidir. Kaslar, dokular, iç organlar, kan hücreleri, savunma mekanizmaları, saç, tırnak ve deri hücrelerinin yapısında yer alır. Besinlerden alınan proteinler bağırsaklara aminoasit olarak ulaştırılır.

  Aminoasitler karaciğere ulaşır ve vücudun ihtiyaç duyduğu proteine dönüştürülür. Bazı aminoasitler vücutta üretilebilirken bazıları besinler yoluyla alınmalıdır. Proteinler önemli maddelerin taşınmasını da sağlar.

  İyonlar ve besin maddelerinin hücrelere ve hücrelerden dışarı taşınmasını sağlar. Proteinler vücudumuzu korur ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Genç ve güzel görünmemizi de sağlar. Deri hücrelerinin yenilenmesinde etkin rol oynar.

  Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı vücutta protein eksikliğini gösteren işaretleri anlattı.

  Protein eksikliği belirtileri nelerdir?

  Protein düşüklüğü plazmanın kimyasal ve fiziksel dengesini bozacağından organizmada önemli belirtilere yol açar.

  Ödem: Deri alt kısmında sıvı birikmesidir ve en sık bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerini etkiler. Fakat vücudun rastgele bir yerinde de meydana çıkabilir.

  Bağışıklık sistemi etkilenir: Sık hastalanmak ve alerjiler gözlenir. Bunlar protein eksikliğinin belirtileri olabilir, çünkü vücudun savunma mekanizmasının temel taşlarından biri de proteindir.

  Ciddi kas kaybı – kilo kaybı: Orantısız vücut oluşur, karın şiş, kollar ve bacaklar ince olur.

  Kırılgan veya seyrekleşen saçlar: Saç dökülmesi ve incelmesi sık görülür.

  Ayak ve tırnak etrafında derin şerit oluşumları parmak ve ayak tırnaklarındaki çıkıntılar veya paralel beyaz çizgiler oluşur.

  Soluk ten: Pigment kaybeden ve güneşte çabuk yanan cilt gözlenir.

  Cilt döküntüleri: Cildin kuruması ve pullanmasıyla ciltte döküntüler oluşur.

  Yavaş iyileşen veya iyileşmeyen inatçı yaralar: Dekübitus ülseri (bası yaraları ) ve deri ülserlerinin iyileşmesi zorlaşır. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve yaraların iyileşmesinde önemli oyun oynarlar.

  Büyüme- gelişme bozuklukları: Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi etkiler.

  Uyku sorunu: Uyumakta güçlük, anksiyete gözlenir.

  Sürekli başı ağrısı, yorgunluk olur.

  Protein eksikliğine karşı ne yapılmalı?

  Fit bir vücut için proteini içinde saklı 10 besin

  Yazı kaynağı : indigodergisi.com

  Protein Eksikliğinde Ne Olur, Protein Eksikliği Hastalıkları Nelerdir?

  Protein Eksikliğinde Ne Olur, Protein Eksikliği Hastalıkları Nelerdir?

  Proteinler sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazı, beslenmemizin önemli bir parçası olan organik bileşiklerdir. Proteinleri aminoasitlerin uzun zincir halinde birbirlerine bağlanmış halidir.  Birçok mikroorganizma ve bitkiler aminoasitleri kendileri sentezlerler. Fakat hayvanlar ve insanlar bunu yedikleri besinlerinden elde edebilirler. Karbonhidratların ve yağların aksine vücudumuz protein depolayamaz. Hücreler kendini oluşturmak, yenilemek veya tedavi etmek için proteine ihtiyaç duyar. Kas, kemik, kıkırdak, deri ve hatta kan yapımı için gerekli olan protein eksikliğinde vücudumuzda bazı sorunlar ortaya çıkar. Aşağıdaki sorunlardan bazılarını yaşıyorsanız sizde protein eksikliğinden şüphe etmelisiniz.

  Kas Zayıflığı

  Kol, bacak gibi organlarınızın ani güç kaybı veya zayıflamalarında ilk akla gelmesi gereken sorunlardan biri protein eksikliğidir. Protein kaslarımızın enerji kaynağıdır, bu nedenle protein eksikliğinde kaslarımızda ağrı ve güçsüzlük hissederiz. Özellikle erkeklerde yaşlanmaya bağlı kas kayıpları oluşması normaldir. Bir de bunun üstüne yeterli protein alınmaması durumunda bu kayıplar daha da fazla oluşur. Protein eksikliği kas kütlesinin kaybının yanında güç kaybınıda beraberinde getirir. Bunun yanında proteinin bir diğer faydası, demir ve kalsiyum emilimini üst düzeye getirerek kes ve kemik sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır.

  Sağlıksız Saçlar

  Saçınız ağırlıklı olarak keratin diye bilinen bir proteinden oluşur ve bu mineral saç sağlığı için çok önemlidir. Yetersiz protein almanız durumunda saçınız yıpranmış görünür, saç dökülmeleri artar ve saç yapısı incelir.

  Gizli Açlık Hissi

  Yeteri kadar protein alınmaması durumunda tam doyum hissine ulaşamazsınız. Bunun sonucunda vücut hızlıca yakacağı şekerli gıdalara yönlenir. Çikolata, şekerleme veya abur cubur yeme isteği baş gösterir. Buda size farklı sağlık sorunları olarak geri döner. Proteinlerin sindirimi de daha uzun sürer. Bu sayede daha tok ve zinde olarak yaşantımıza devam ederiz.

  Ödem

  Protein eksikliğinin bir diğer sonucu da vücudumuzun su tutması yani ödem oluşumudur. Bu özellikle ayak ve tabanlarda kendini belli eden şişlikler olarak ortaya çıkar. Kandaki tuz ve su oranının artması bu sorunun kaynağıdır. Yeterli protein alınmaması durumunda kandaki tuz ve su hücrelere aktarılır ve orada şiş bir görüntü oluşur. Parmağınız ile bölgeye bası uygulayın, parmağınızı çektiğinizde iz kalıyor ve cilt kendini geç toparlıyorsa ödem akla gelmelidir.

  Bağışıklık Sisteminiz Zayıflar

  Tüm hücreler için gerekli olan proteinin az alımı aynı zamanda hastalıklara karşı savunma sistemimizi de zayıflatır. Protein, beyaz kan hücrelerini, antikorları, kan proteinlerini ve interleukinler ve sitokinleri de içeren savunma sistemi elemanlarının yapı taşıdır. Bunlar adeta bir ordu gibi virüs ve

  Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

  Bağışıklık Sisteminiz Zayıflar

  Tüm hücreler için gerekli olan proteinin az alımı aynı zamanda hastalıklara karşı savunma sistemimizi de zayıflatır. Protein, beyaz kan hücrelerini, antikorları, kan proteinlerini ve interleukinler ve sitokinleri de içeren savunma sistemi elemanlarının yapı taşıdır. Bunlar adeta bir ordu gibi virüs ve bakterilere karşı savaşırlar. Proteinin az alımı bu orduyu güçsüz kılar. Buda vücudun direncinin zayıflayarak daha sık hasta olma, uzun süre hasta kalma veya yeni ortaya çıkabilecek alerji sorunları ile baş başa kalmamıza neden olur.

  Güçsüz Tırnaklar

  Zayıf ve çabuk kırılan tırnaklar da protein eksikliği belirtilerindendir. Tırnaklarımızda aynı saçlarımızda olduğu gibi keratin adı verilen bir protein ağırlıklı olarak oluşan bir tür sert deridir. Özellikle tırnak uzatanların kırılmaları önlemek için yeterli miktarda protein almalarına dikkat etmesi gerekmektedir. Az protein alımı tırnak kırılmalarının yanında aynı zamanda tırnak üstünde beyaz lekelerin veya çatlakların da oluşmasına sebep olur.

  Bilinç Sorunları

  Odaklanamama, dalgınlık veya nörolojik sorunlarında önemli nedenlerin biride protein eksikliğidir. Bunun yanında öğrenme bozuklukları, bitkinlik duygusu ve uyku sorunlarını da yetersiz protein alımlarında görebiliriz. Protein eksikliği, dopamin, epinefrin, norepinefrin ve serotonin de dahil olmak üzere yaşamsal öneme sahip bir çok hormonun da üretimini olumsuz yönde etkiler.

  Uyku Sorunları

  Vücudumuz yeterli proteini almaması durumunda sağlıklı uyku için gerekli olan hormonlarında dengesini bozar. Bu kimi zaman çok az uyumak olarak karşımıza çıktığı gibi bazen de ne kadar uyursak uyuyalım uykumuzu alamadığımız bir soruna neden olur.

  Düzensiz Adet Günleri

  Özellikle protein eksikliği olmak üzere dengesiz veya yetersiz beslenme düzensiz adet sorununa davetiye çıkarır. Ayrıca yüksek şeker ve karbonhidrat alıp, az protein alınması durumunda daha ağrılı bir adet dönemini de yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun sonucunda bu dönemde üretilmesi gereken hormonların da dengesi bozularak birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu hormon dengesizlikleri adet günlerinizi daha da düzensiz hale getirir.

  Protein İhtiyacı

  Kadınlar (yaşları 19 ila 70+): 46 gram.

  Erkekler (19-70 yaş arası): 56 gram.

  Protein Listesi

  Yiyecek (miktar)                        Protein (gram)

  Protein İçeren Besinler Protein Değeri Yüksek Protein Ağırlıklı Besinler Tıklayınız

  Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri Ve Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Tıklayınız

  B17 İçeren Yiyecekler Listesi Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap