Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  prefabrik evler depreme dayanıklımı

  1 ziyaretçi

  prefabrik evler depreme dayanıklımı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Prefabrik Evler Depreme Ne Kadar Dayanıklı?

  Prefabrik Evler Depreme dayanaklı mıdır?

  Prefabrik Evler Depreme dayanaklı mıdır?

  Prefabrik evler depreme dayanıklı mıdır sorusu oldukça merak edilen bir sorudur.

  Peki, prefabrik evler depreme dayanıklı mıdır? Prefabrik evler 7.9 şiddetin de depreme dayanıklı olarak üretilmektedir.

  Betonarme yapılardan çok daha dayanıklıdır. Prefabrik evler sağlamlık ve yalıtım sistemi çok güzel bir şekilde donatılmıştır. Her durum göz önüne alınarak sağlamlığı en üst seviyede olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle depreme dayanıklı evlerdir. Prefabrik evler sadece depreme dayanıklı değil aynı zaman da Türkiye’nin 1. 2. ve 3. iklim bölgeleri de göz önüne alınarak dört mevsim dayanıklı evler yapılmaktadır.  ideal prefabrik konutları da birinci dereceden deprem bölgesi olan yerlere göre yapılmaktadır. Bu nedenle de ideal prefabrik konutları depreme dayanıklı olarak üretilmektedir. Prefabrik evler depreme dayanıklı mı diye şüphesi olanların bilmesi gereken bir ayrıntı daha vardır. O da şudur ki, prefabrik evler zaten deprem konutları olarak çıkmışlardır. Prefabrik evlerin deprem konutları olarak çıkmış olmasının nedeni ise betonarme olan bir binaya bakışla çok daha hafiftir. Binanın çok daha hafif olmasından dolayı çelik vidalar ile parçalar birleştirilmektedir. Demonte parçalarının çelik vidalar ile birleştirilmesinden dolayı herhangi bir deprem anında konutlar da esneme meydana gelmektedir. Bu esneme sayesinde evler esner ancak herhangi bir yıkılma olmaz. Bu nedenle de prefabrik evlerin ilk çıkışı ve ilk olarak kendini tanıtışı deprem konutu olarak olmuştur. Çıktığı gibi de gerçekten depreme dayanıklılığı nedeni ile prefabrik evler deprem ev yani depreme son derece dayanıklı evlerdir. Aynı zaman da prefabrik evler çelik iskelet üzerine monte edilmektedir. Prefabrik evler diğer evlere göre depreme çok daha dayanıklı evlerdir. Bir kuşkunuzun olmasına gerek yok. Çünkü prefabrik evler esneme yapmaktadır. Bu yapmış oldukları esneme ile de evler herhangi bir yıkılma yapmamaktadır. Prefabrik evler depreme bu esneme sayesinde çok daha dayanıklı evler olmaktadır.

  Prefabrik evler depreme dayanıklı mıdır sorusunun cevabını çok açık ve net bir şekilde ifade edilebilmektedir. Hiçbir korkunuz ya da kuşkunuz olmasın. Çünkü prefabrik evler depreme son derece dayanıklı evlerdir.

  İdeal ev fiyatları , Anadolu ve avrupanın en hızlı büyüyen prefabrik ev üreticisi olmak ile beraber uygun prefabrik ev fiyatları ile sizlere hizmet vermektedir.

  Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

  Yazı kaynağı : prefabrikevim.com

  Prefabrik Evlerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Prefabrik Evlerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Prefabrik evler avantajları ile ön plana çıksa da bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu evlerin artılarını ve eksilerini bilmek için doğru kararı vermeniz gerekmektedir.

  Prefabrik evleri her detayıyla tanıyabilmeniz için bu evlerin artılarını ve eksilerini birlikte inceleyelim.

  Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

  Prefabrik evlerin avantajları aşağıda sıralanmıştır:

  1. Prefabrik evler yapım kolaylığına sahiptir.

  Prefabrik evler size zaman kazandıran konut türleridir. Özellikle uzun inşaat süreleri düşünüldüğünde prefabrik evler kısa üretim ve montaj süreleri ile fark yaratmaktadır.

  2. Prefabrik ev fiyatları uygundur.

  Prefabrik evlerin fiyatları en önemli avantajıdır. Prefabrik yapıların maliyeti diğer konut türlerine göre biraz daha düşüktür.

  3. Prefabrik evler her iklim koşuluna uyum sağlamaktadır.

  Prefabrik evlerin üretimi tüm iklim koşullarına göre yapılabilmektedir. Bu nedenle prefabrik evin farklı amaçlarla kullanılması mümkündür. Isı ve ses yalıtımı için kullanılacak malzemeler de farklı iklim koşullarına göre değişebilmektedir.

  4. Prefabrik evler portatiftir.

  Prefabrik evlerin bir diğer avantajı da portatif olmalarıdır. Prefabrik evlerin yerini değiştirmek istediğinizde, oradan taşınma ve başka bir yere kurulum yapma şansına sahipsiniz.

  5. Prefabrik evler depreme karşı güvenilir yapılardır.

  Prefabrik evlerin yapımında kullanılan çelik ve PVC karışımlı malzemeler hafif ve esnektir. Bu prefabrik evlerde kullanılan malzemelerin özellikleri deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır.

  Prefabrik Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

  Prefabrik evlerin dezavantajları aşağıda sıralanmıştır:

  1. Prefabrik evlerin fiziksel ömrü kısadır.

  Prefabrik evlerin sıklıkla duyduğunuz dezavantajı kullanım ömürleri ile ilgilidir. Prefabrik bir evin ömrü betonarme evlere göre daha kısa olsa da kullanılan malzemelerin kalitesi ve bakımınıza göstereceğiniz hassasiyet ile bu süreyi uzatmanız mümkündür.

  2. Çift katlı prefabrik evler esneyebilir.

  İki katlı prefabrik bir evde esneme sorunu olabilmektedir. Özellikle ikinci katta esneme sorunu prefabrik ev sahiplerinin şikâyet ettiği bir durumdur. Bunun temel nedeni, üreticilerin daha ucuz fiyatlar sunmak için bazı malzemelerde kesinti yapması olarak görülmektedir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Prefabrik evlerin bir diğer dezavantajı da yalıtımları ile ilgilidir. Prefabrik evlerde ses yalıtımında kullanılan malzemeler iyi değilse odalar arasında seslerin duyulması mümkündür.

  Bu noktada iyi bir yalıtım için seçeceğiniz duvar kalınlığına ve duvar panelleri arasında kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz. Duvar panelleri arasında 16 dansti yoğunlukta strafor kullanılması dikkat etmeniz gereken teknik detaylardan biridir.

  3. Prefabrik evler rüzgâr veya yağmurdan etkilenebilir.

  Prefabrik evlerin yağmurlu ve rüzgârlı havalara dayanıklı olmadığını sık sık duymuşsunuzdur. Bu kullanılan malzemenin kalitesine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Kalitesiz malzemelerle yapılmış prefabrik bir ev rüzgârda ses çıkarabilmektedir. Yağmurlu havalarda, içeride yağmur yağıyormuş gibi bir ses de çıkarabilmektedir.

  Prefabrik evlerin avantaj ve dezavantajlarını kapsamlı bir şekilde vermeye çalıştık. Prefabrik evlerin dezavantajları olsa da daha fazla özelliğin onları çekici kıldığını fark etmişsinizdir. Siz de prefabrik ev sahibi olmak istiyorsanız, detaylı araştırma sürecinden geçeceğiniz dezavantajlardan da kurtulabilirsiniz.

  Prefabrik Evler Daha mı Dayanıklı?

  Betonarme yapılara göre çok daha dayanıklıdır. Prefabrik evler, dayanıklılık ve yalıtım sistemleri ile çok güzel bir şekilde donatılmıştır. Her durum göz önünde bulundurularak dayanıklılık en üst seviyede olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle depreme dayanıklı evlerdir. Prefabrik evler sadece depreme dayanıklı olmayıp, Türkiye’nin 1., 2. ve 3. iklim bölgeleri göz önünde bulundurularak, her mevsime dayanıklı evler yapılmakta ve birinci derece deprem olan yerlere göre ideal prefabrik evler inşa edilmektedir. Bu nedenle ideal prefabrik evler depreme dayanıklı olarak üretilmektedir. Prefabrik evlerin depreme dayanıklı olup olmadığından şüphe edenlerin bilmesi gereken bir detay daha vardır. Yani prefabrik evler şimdiden deprem evi olarak ortaya çıkmıştır. Prefabrik evlerin deprem evi olarak karşımıza çıkmasının nedeni, betonarme binaya göre çok daha hafif olmalarıdır. Bina çok daha hafif olduğu için parçalar çelik vidalarla birleştirilmiştir. Sökülen parçaların çelik vidalarla montajı sayesinde deprem anında konutlar da esnemektedir. Bu esneme sayesinde evler uzar ama çökme olmaz. Bu nedenle prefabrik evlerin ilk ortaya çıkışı ve ilk tanıtımı deprem konutu olarak olmuştur. Görüldüğü gibi prefabrik evler depreme dayanıklı olmaları nedeniyle depreme karşı son derece dayanıklı olan deprem evleridir. Aynı zamanda prefabrik evler çelik bir çerçeve üzerine monte edilmektedir. Prefabrik evler diğer evlere göre depreme karşı çok daha dayanıklıdır. Herhangi bir şüphe duymanıza gerek yoktur. Çünkü prefabrik evler esnemektedir. Bu esneme ile evler çökmez. Prefabrik evler bu esneme sayesinde depreme karşı çok daha dayanıklıdır.Yapılarına göre tüm ev türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Prefabrik Evler Çevre İçin Daha İyi mi?

  Prefabrik evler geçtiğimiz yüzyılda çok büyük bir üne kavuştu, ancak şimdi modüler evler olarak bilinen prefabrik evi yeniden düşünmenin zamanı geldi. Modüler evler artık net sıfır emisyon, güneş panelleri, yağmur suyu sistemleri ve geri dönüştürülmüş malzemeler gibi en son yeşil mimari ve teknolojiyi sık sık sergilenmektedir.

  Modüler evlerin en önemli avantajlarından biri atık yönetimidir. Modüler evler fabrikalarda tam spesifikasyonlara göre üretildiğinden, fazla malzemeye gerek yoktur ve bu da inşaat atıklarında büyük düşüşler sağlamaktadır. Kafeslerin, çerçevelerin ve diğer bileşenlerin prefabrikasyonu atıkları %52’ye kadar azaltabilmektedir. Modüler evler, titiz spesifikasyonlara göre inşa edildikleri için şantiyede atık tasarrufu sağlamaktadır. Onarım ve inşaat çöplerinin çöplük atıklarının kabaca %40’ını oluşturduğu göz önüne alındığında, modüler evlerin bunu büyük ölçüde en aza indirmesi, eko-bilinçli ev sahipleri için önemli bir bonustur. Modüler evler (veya bazen bilindiği gibi prefabrikler), hassas ölçümlere göre inşa edildikleri için daha az atık üretmektedir.

  Bağımsız modüler evler, bir evin enerji kullanımını yüzde 72’ye kadar azaltabilmektedir. Neredeyse dörtte üçü daha küçük olsaydı, enerji maliyetinizin ne kadar az olacağını düşünün. Güneş panelleri genellikle kendi kendine yeten modüler evlere güç sağlamak için kullanılmaktadır ve geleneksel şebekelerden gelen enerji ihtiyacını azaltmaktadır. Ek olarak, ev sahipleri ekstra güneş enerjisini depolamak için enerji pillerini kullanma seçeneğine sahiptir. Bir ev, depolanan enerjiyi bir gecede kullanarak yalnızca güneş enerjisiyle üretilen elektriği tüketebilmektedir. Ayrıca, bazı modüler evler fazla güneş enerjisini şebekeye geri satabilmektedir. Son olarak, LED’ler veya CFL’ler gibi düşük enerjili ampuller, daha enerji verimli ve uzun ömürlü oldukları için modüler evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Daha iyi yalıtım, enerji harcamalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilmektedir. Ev sahipleri, bir evin yalıtımını veya çift camlı pencere ve kapıları önemli ölçüde iyileştirebilecek düşük maliyetli kompozit panellerden yapılmış kaplamalar kurabilirler. Sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda konutların akustiğini iyileştirir ve gürültü kirliliğini azaltmaktadır.

  Kendi kendine yeten modüler evlerin çevreye daha faydalı olmasının bir başka nedeni de su verimliliğidir. Güneş enerjisine dayalı su ısıtma sistemleri, gereken sıcak suyun %90’ına kadarını sağlayarak bir evin su ısıtması için enerji kullanımını en aza indirebilmektedirler. Ayrıca, banyo ve mutfak gibi su gerektiren yerleri gruplayarak, bu evler genellikle borulardan ısı kaybını azaltmak için inşa edilmektedir. Daha kısa su boruları ve daha az ısı kaybı bu tasarımın sonucudur. Güneş panelleri, iyileştirilmiş yalıtım ve çeşitli sürdürülebilir malzemeler, enerji harcamalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Modüler evler, temiz ve yeşil enerjiye ve toksik olmayan veya düşük VOC malzemelerinin kullanımına vurgu yapılarak, genellikle geleneksel evlerden daha yüksek ekolojik standartlarda tutulmaktadır. (Kimyasalları havaya sızdıran ve sağlığa olumsuz etkileri olduğu bilinen Uçucu Organik Bileşikler, PVC çimento, buzdolabı üniteleri ve bazı kontrplaklar gibi birçok klasik yapı ve temizlik ürününde bulunur.)

  Bazı modüler evler ayrıca yeşil veya kır çiçeği çatıları gibi önceden yüklenmiş eko özelliklerle birlikte gelmektedir.İç duvarlar, yalıtım ve çatılar için modüler binalar sıklıkla en güncel geri dönüştürülmüş yapı malzemelerini kullanmaktadır. Örneğin Green Modular Homes, iç ve çatı panelleri için FSC sertifikalı ahşap ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaktadır. Yüksek kaliteli yalıtım, enerji verimliliği için çok önemlidir: kışın sizi sıcak, yazın ise serin tutmalı, ısıtmak ve soğutmak için daha az enerji kullanmanızı gerektirmelidir. SIPS (Yapısal Yalıtım Panel Sistemi), önde gelen çevre dostu modüler konut işletmeleri tarafından yalıtım için kullanılmaktadır. Modüler evler, bambu zeminler ve VOC içermeyen boyadan yağmur suyu toplama sistemleri ve LEED gümüş, altın veya platin standartlarını karşılayan evler ile çevre dostu mimari tasarımın en ileri noktasındadır.

  Türkiye’de Prefabrik Ev Nasıl Alınır?

  Her konut tipinde olduğu gibi prefabrik evlerde de izin alınması gerekmektedir. Prefabrik evler için izinler, standart yapılar için izinlere benzemektedir. Prefabrik ev için belediye izni ile yapılacak işler, betonarme ev için yapılacak işlere benzemektedir. Günümüzde arsa sahipleri, arsa üzerine bina inşa etmek yerine genellikle hazır olarak üretilen ve bir kısmı inşa edilmiş prefabrik evleri tercih etmektedirler. Prefabrik evlerin yapımı için yapılacak işler daha pratik ve hızlı olsa da bu yapı için belediyeden istenen izinler diğer yapılarla aynıdır. Yaklaşık ömrü 50 ile 100 yıl arasında olan prefabrik yapılar için bu konuda gerekli tüm detaylara yer verilmektedir.

  Adım adım bakarsak;

  Prefabrik ev bir köyde ise belediye izin belgesi il özel idaresine başvurulmaktadır. Bu uygulama prefabrik evler için alınacak yapı ruhsatı için geçerlidir. Yapı sahipleri veya kanuni temsilcileri, yapı ruhsatı için bir dilekçe ile belediyelere veya il özel idare birimlerine başvururlar. Yapı ruhsatı almak için gerekli şartlar aşağıda sıralanmıştır. Prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin bu işlemleri tamamlaması gerekmektedir. İzinlerin alınabilmesi için öncelikle bir lisans başvuru dilekçesi gerekmektedir. Ayrıca alınacak izinlerde tapu ve imar durumu da aranmaktadır. Prefabrik yapılar için belediyeden imar durumu alınır. Prefabrik ev için belediyelerden veya gerekli kurumlardan imar ve ruhsat izinlerinin alınması gerekmektedir.

  Prefabrik konut belediye ruhsatı için Kadastro Müdürlüğünden alınacak başvuru belgesi de istenmektedir. Mimar mimari projeyi hazırlamaktadır. İnşaat mühendisi statik projesini, elektrik mühendisi elektrik tesisat projesini, makine mühendisi su ve kalorifer tesisat projesini hazırlamakta ve ruhsat dosyası hazırlanmaktadır. Ruhsat dosyası hazırlandıktan sonra prefabrik evlerin izinleri istenmektedir. Tüm bu süreçleri mimarlık ofisleri çözmektedir. Bu belgelerin tamamlanması ile prefabrik evlerin yapımında hiçbir engel kalmaz ve hemen inşaat süreci başlamaktadır. Türkiye’de nasıl ev alınır hakkında daha fazla bilgi için makaleye göz atabilirsiniz.

  Türkiye’de Prefabrik Ev Nereden Alınır?

  Her yapı ve malzemede olduğu gibi prefabrik evde de satın alınacak firma önemlidir. Çünkü prefabrik bir yerleşim düzenidir ve işçiliğini bu firma belirlemektedir.

  Prefabrik ev satışının güvenilirliğinde prefabrik ev nereden alınır sorunuzun cevapları arasında yer almaktadır. Garantili kullanıma hazır prefabrik evler için garanti konusunun en iyi şekilde geliştirilmesi ve kullanıma uygunluğunun sağlanması, sağlam kullanıma yöneliktir.

  Günümüzde prefabrik ev hizmetinde aranacak en zorlu koşullardan biri kaliteli işçilik ve malzeme ile hizmet verilmesidir. Bu konu prefabrik ev nereden alınır sorusu için son derece önemlidir. Çünkü az kaliteli malzeme ve kötü işçilikle yapılan yapılar kısa sürede kullanıcı yaratacaktır. Bu model prefabrik evin satın alınmasında firmanın malzeme yapısının büyüklüğü son derece önemlidir. Bu, uzun yıllar kullanım için sağlanacak özellikler arasında ilk sırada yer almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.realtygroup.property

  Prefabrik Yapılar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Prefabrik Ev - Çelik Yapı - Konteyner ( Proev Yapı )

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  Prefabrik yapıların ömrü ne kadardır?
  Prefabrik yapılar uzun ömürlü yapı sınıfında olup ortalama 40 yıl güvenle kullanılabilmektedir. Rüzgâr, kar, yağmur, nem ve kullanma şekli gibi etkenler yapının ömrünü etkiler. Diğer yapı modellerinde olduğu gibi standart bakımlarının yapılması bina ömrünü olumlu yönde etkilemektedir.

  Prefabrik yapılar depreme dayanıklımıdır?
  Prefabrik yapılar 7 şiddetinde depreme ve 90km/saat hızında esen bir rüzgara dayanıklıdır. Prefabrik yapıları gideceği yerin iklim koşullarını dikkate alarak Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde kullanıma uygun olarak üretim yapılmaktadır.


  Prefabrik evlerin üretim ve montaj süresi?
  90 m2 Standart bir binanın üretim süresi normal koşullarda bir haftadır. Hava koşullarına bağlı olarak montaj ekiplerimiz tek katlılarda 60-90 m2; çift katlılarda ise günde 40-60 m² kurulum gerçekleştirebilmektedir. Montajdan sonra müşterimizin yapacağı işlemlerden sonra 90 m2 bir bina için boyacı da bina alanına göre 1-3 gün aralığında boyama işlemini tamamlanmaktadır. İyi bir planlamayla 2 hafta gibi kısa bir sürede binanın içine yerleşebilirsiniz.

  Prefabrik ev alırken dikkat edilmesi gerekenler?
  Firmanın güvenir olması, işçiliği, satış sonrası destek, kurumsallığı ve çalıştırdığı kişilerin niteliği önemlidir. Servis hizmeti sağlaması gerekmektedir. Malzemelerin kaliteli olması ve kalite belgeli ürünler kullanılması çok önemlidir.  Firmanın yerini görüp yetkilileriyle görüşün. Konusunda uzman olup olmadıklarından emin olun. Sözleşmeyi detaylı inceleyin.  Satış hizmeti sonrasında üretim ve montaj aşamasında profesyonel ekiplere sahip olmasına dikkat edin.  Size sunduğu hizmetler dışında bina tamamlandıktan sonra bir problem yaşadığınızda firmada muhatap bulup gereken çözümlerin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi konusuna dikkat edin.

  Prefabriklerin kullanım amaçları?
  Prefabrik yapılar projelerine göre; ev, ofis, villa, sosyal yapı, sosyal tesis, şantiye, yemekhane ve yatakhane, fabrika, hangar gibi yaşamın her alanında kullanılabilmektedir.


  Prefabrik yapılarda ses ve ısı yalıtımları?
  Proev prefabrik binaların dış ve iç duvarları 10 cm kalınlığında özel panel sisteme sahip olup, betonarme binadan çok daha fazla ses ve ısı izolasyonuna sahiptir. Duvar panelleri arasındaki yüksek yoğunlukta izolasyon içeren yalıtım malzemeleri içermektedir.

  Prefabrik yapıların avantajları nelerdir?
  Prefabrik yapılar her türlü kullanım amacına uygun imal edilebilir. Prefabrik yapılar standart modüllerden oluştuğu için pratik ve hızlı bir şekilde kurulur. Esnek yapı özelliğiyle deprem ve zemin kaymalarına karşı dayanıklıdırlar. Prefabrik yapılar bütün iklim şartlarına göre imal edilebilirler. Ses ve ısı yalıtımı konusunda diğer yapılardan üstün özelliklere sahiptirler. Çevreye zarar vermeden ve kirletmeden kısa sürede kurulur. Modern ve tarihi dokuya uygun olarak tasarlanıp üretilebilirler. Yangına karşı dirençlidirler. Prefabrik yapılar demonte özelliğiyle isteğe bağlı olarak sökülüp başka bir yere montajlanabilir.

  Prefabrik yapılar bakım gerektirirmi?
  Her yapıda olduğu gibi prefabrik yapılarda da standart bakımların yapılması gerekmektedir. Prefabrik yapılar farklı özelliklere sahip birden fazla malzemenin birleşiminden oluşturulmaktadır. Bu malzemelerin tamamı çalışmakta, ısıya karşı genleşme katsayıları da birbirinden farklılıklar arz etmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerle panel aralarında kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların mastikle tamir edilmesi ve kısmi boya yapılması gerekebilir

  Prefabrik yapıların fiyatları nasıl belirlenir?
  Yapıda kullanılan malzemenin kalitesi ve kalınlığı, duvar kalınlığı ve panellerde kullanılan malzemenin niteliği, çatı izolasyonu, kullanılan pencerenin serisi gibi unsurlar prefabrik yapılarda fiyatı etkiler. Bunun yanında cephede ekstra ısı yalıtımı için gerekli kaplama malzemeleri ve çatı kaplamasında kullanılan alternatifli malzemeler de fiyatı etkilemektedir. Detaylar için 0216 484 57 01 numaralı hatımızdan konusunda uzman personeller ile iletişime geçip ihtiyacınıza uygun yapı hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.proev.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap