Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  pomem kayıt için gerekli evraklar

  1 ziyaretçi

  pomem kayıt için gerekli evraklar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kazanan Pomem Adaylarından İstenen Belgeler

  26.Dönem 27.DÖNEM Pomem i Kazanan Adaylardan İstenecek Belgeler 

  1. T.c kimlik numarası yazılı beyanı,
  (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)

  2.Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi ( BAŞVURU-FORMU tıklayıp indiriniz )

  3.Aday Sağlık Bilgilendirme Formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, aday sağlık bilgilendirme formu (SAĞLIK-BİLGİ-FORMU

  4.Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi, (Yabancı Ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

  5-KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,

  6-Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,

  7-Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)

  8-Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (Eğer yaş tashihi yaptırmış iseniz, yaptırdığınız yaş tashihinin tarihini gün-ay-yıl olarak yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve tasdikli mahkeme kararı başvuru sırasında teslim edilecektir.)

  9-Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocuklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği,

  10-Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,

  11- Sınav Giriş Belgesi,

  12- Erkek adaylar için Terhis , Tecil veya Askerlik Durum Belgesi

  13- Parkur Eğitmenim İnstagram ( Mavi Yazıya Tıklayarak ) Sayfasını Takip Etmeyi Unutmayın .. Bir Ömür Boyu Başarılar Dilerim 🙂 Hakkınızda Hayırlısı Olsun , Olurda Birgün Aklınıza Gelirsem , Bir Duayı çok görmeyin

  UYARI: Aranılan nitelikleri taşıyan ve istenen belgeleri getiren adayların şahsen başvuruları alınır. Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.

  AdanaKocaeliAdıyamanKonyaAfyon ,  Kütahya ,  Ağrı Malatya , Amasya ManisaAnkara Kahramanmaraş ,  Antalya , Mardin,  Artvin,  Muğla,  Aydın,   Muş , Balıkesir , Nevşehir , Bilecik ,  Niğde,  Bingöl Ordu,  Bitlis , Rize , Bolu , Sakarya,  BurdurSamsun , Bursa,  Siirt , Çanakkale , Sinop,  Çankırı  , Sivas , Çorum , Tekirdağ,  DenizliTokat , Diyarbakır  , Trabzon,  Edirne ,  Tunceli , Elazığ,  Şanlıurfa,  Erzincan,   Uşak,  Erzurum ,  Van,  Eskişehir ,  Yozgat,  Gaziantep,  Zonguldak,  Giresun , Aksaray,  Gümüşhane,   Bayburt,  Hakkari  , Karaman , Hatay  , Kırıkkale,  Isparta ,  Batman , (Mersin),  İçel  , Şırnak,  İtanbul ,  Bartın , İzmirArdahan,  Kars  , Iğdır,  Kastamonu ,  Yalova,  Kayseri ,  Karabük , Kırklareli ,  Kilis,  Kırşehir,OsmaniyeDüzce,  bahçeşehir, pendik , sincan , yenimahalle,  avrupa , anadolu , yakası,  ergani , bornava karşıyaka,  izmit , lüleburgaz, dersim,  antakya,  iskenderun , kadıköy , esenler , sancaktepe , başakşehirçankaya, pomem i kazanan adaylardan istenecek belgeler ,parkur

  Yazı kaynağı : www.parkuregitmenim.com

  POMEM başvuru belgeleri neler? POMEM başvurusu için istenen belgeler neler? PA POMEM sınav başvuru ücreti

  POMEM başvuru belgeleri neler? POMEM başvurusu için istenen belgeler neler? PA POMEM sınav başvuru ücreti

  POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 27 Aralık tarihinde başlayacak. Polis Akademisi tarafından paylaşılan duyuruya göre 6.400 lisans (5.120 erkek ve 1.280 kadın), 1.600 önlisans (1.280 erkek ve 320 kadın) olmak üzere toplam 8.000 öğrenci alımı yapılacak.

  POMEM başvurusu nasıl yapılacak?

  POMEM ön başvuruları https://pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır. e-Devlet kapısı şifresi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz edilerek yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

  POMEM başvuru belgeleri neler?

  İnternetten ön başvuru yapan adayların şahsen başvuru ve sınav için getirmesi gereken belgeler;

  a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)

  b) Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.) c) Sağlık Bilgi Formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sağlık bilgi formu www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)
  ÖNE ÇIKAN VİDEO

  ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Problemininbulunmadığına dair beyanı, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrak www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

  d) Mezuniyet bilgisi mezun olduğu üniversite tarafından YÖK sistemine işlenmemiş olan adaylar diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisini getirecektir. Diğer adaylar mezuniyetine ilişkin herhangi bir belge getirmeyecektir. (Mezuniyet bilginizin YÖK Sistemine işlenip işlenmediğini eDevlet’ten kontrol edebilirsiniz.) (Yabancı ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

  e) Polis Akademisi resmi internet sayfasından başvuruyu tamamladıktan sonra sınav giriş belgesinde fotoğrafı olmayan adayların son bir yıl içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf getirecektir.

  f) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olması durumunda müracaat kabul komisyonuna ibraz etmek üzere ilgili belgeyi getirecektir.

  g) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (Eğer yaş tashihi yaptırmış iseniz, yaptırdığınız yaş tashihinin tarihini gün-ay-yıl olarak yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve tasdikli mahkeme kararı başvuru sırasında teslim edilecektir.)

  ğ) Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit veya vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yapar.

  h) Emniyet teşkilatı dışında şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak adaylar, onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar sınav esnasında belgenin aslını Müracaat Kabul Komisyonuna teslim eder.

  ı) Sınav Giriş Belgesi,

  POMEM sınav başvuru ücreti ne kadar?

  28 dönem POMEM başvuru ücreti henüz açıklanmadı. 27.dönem POMEM başvuru ücreti 150 TL olmuştu.İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan mevlayı belirtilen tarihe kadar yatırmak durumunda. 

  Pomem sınav başvuru ücreti hangi bankaya yatacak?

  Başvuru ücreti sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırılabilecektir. Diğer bankaların şubelerinden, internet bankacılığı ve ATM’lerinden başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmayacaktır.

  POMEM eğitime ne kadar sürmekte?

  POMEM eğitimi nedir? Emniyet Teşkilatı tarafından ihtiyaç duyulan polis personellerini yetiştirmek üzere 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans mezunlarından istenilmekte olan kriterlere sahip olan adayların imtihan yapılarak seçilmesi üzerine en az 4 ay süren eğitime POMEM eğitimi denir.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Pomem Sağlık Yönetmeliği 2023, Pomem Başvuru Şartları, Polislik Şartları, Sağlık Şartları

  Pomem Sağlık Yönetmeliği 2023, Pomem Başvuru Şartları, Polislik Şartları, Sağlık Şartları

  Pomem Sağlık Yönetmeliği 2023, Polislik Şartları ve Polislik Sağlık Şartları Bu içeriğimiz PAEM POMEM PMYO Sağlık Şartları Yönetmeliği 2023 Diş Göz vb. uygulamaları hakkında olacaktır. Yazımızın devamında Pomem Başvuru Şartları ve Pomem Önlisans başvuru şartları da yer almaktadır. Uygulamada bilhassa POMEM ve PMYO giriş sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylardan sağlık koşulları ve kesin kayıt sürecine ilişkin çok sayıda soru gelmektedir. Biz de bu yazıda POMEM ve PMYO’larda adaylığın kesinleşme sürecinin önemli aşamalarından birisini oluşturan sağlık şartlarını inceleyeceğiz.

  Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) Giriş Yönetmeliği’nin “Adaylarda aranılacak nitelikler” başlıklı maddesi şu şartı içermektedir:

  “….sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.” (m. 8/g)

  Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) Giriş Yönetmeliği’nin 8/f maddesi de aynı hükmü içermektedir.

  Bu düzenlemelere göre, polis okullarında öğrenim görecek öğrencilerin adaylıklarının kesinleşmesi sürecinde, sağlık koşullarının belli kriterlere uygun olması bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır.

  Buna göre POMEM/PMYO öğrencisi olma süreci şu şekilde gerçekleşmektedir:

  Polislik Şartları 2023

  Güncel Polislik şartları 2023, İşte polislik için gereken şartlar:

  POMEM BAŞVURU ŞARTLARI 2023

  Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM), Polis Akademisine bağlı olarak ülkemizdeki polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere faaliyet gösteren kurumlardan birisidir. Kurum, polis memurluğu için başvuru şartlarını sağlayan kişilere en az 4 ay olacak şekilde yatılı olarak eğitim vererek mesleğe hazırlamaktadır. POMEM, her sene İçişleri Bakanlığı’nın belirlediği bir taban puanı ile KPSS’ye giren adayların bu şartı sağlamasıyla başvuru yapması halinde değerlendirilerek alım yapmaktadır. Kuruma giriş POMEM Giriş Yönetmeliği 5. Madde gereğince önlisans ya da lisans olmak suretiyle farklı alanlarda eğitim görerek mezunolan kişilerin başvurabilmesi öngörülmüştür. Dolayısıyla önlisans ve lisans mezunu olmayan kişilerin POMEM’e başvuru yapması mümkün değildir.

  Kuruma POMEM Giriş Yönetmeliğince belirlenen şartlar uyarınca alım yapılmakta olup alınacak olan personel sayısı yönetmeliğinin 6. Maddesi gereğince Polis Akademisi Başkanlığı ve Personel Dairesi Başkanlığı tarafından POMEM’lerin kapasitesi, Emniyet teşkilatındaki boş kadro sayısı ve ihtiyacı göz önüne alınarak her dönem için kadın ve erkek olarak ayrı ayrı tespit edilir. Ek olarak POMEM’lere alınacak olan önlisans mezunlarının sayısı toplam kontenjanın %20’sini aşmamak kaydıyla İçişleri Bakanlığınca belirlenmektedir.

  POMEM Giriş Yönetmeliğince kuruma giriş için başvuru yapacak adaylarda aşağıdaki şartlar aranmaktadır;

  ÖNLİSANS POLİSLİK ŞARTLARI 2023

  Önlisans (2 yıllık) veya lisans(4 yıllık) mezunu olmak kaydıyla ÖSYM tarafından her yıl yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan İçişleri Bakanlığının belirlediği taban puanını alabilen herkes kanunda sayılan şartları da sağlaması halinde POMEM’e başvurarak polis olabilmektedir. Emniyet Teşkilatına üniformalı olarak girebilmenin üç yolu bulunmaktadır. Polis Akademisi; PAEM, POMEM ve PMYO olmak üzere üç farklı kurumla ülkemize polis yetiştirmektedir. PAEM, Polis Amirleri Eğitim Merkezi olup Emniyet Teşkilatına komiser yetiştirmektedir. 11 ay süresince eğitim alan komiser adayları eğitim sonucunda komiser yardımcısı olarak atanmaktadır. PMYO, Polis Meslek Yüksek Okulu ise lise ve dengi okullardan mezun olan ve başvuruda bulunarak kurum bünyesinde eğitim görmeye başlayan 18-26 yaş arasındaki öğrencilere 2 yıl eğitim verilmektedir. Bu eğitim sonucunda başarılı olan öğrenciler PMYO’dan mezun olarak polis memuru olarak görevlerine atanmaktadır. Son olarak ise POMEM, Polis Meslek Eğitim Merkezleri, ön lisans ve lisans mezunlarına en az 4 ay olacak şekilde eğitim vermek suretiyle polis memuru yetiştirmekte olup yukarıda da bahsettiğimiz üzere KPSS’de belirtilen puan üzerinden alım yapmaktadır. POMEM Giriş Yönetmeliği 8. Maddede belirtilen yukarıdaki şartlardan sonra adayların ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakatı da geçmesinin akabinde başlayan eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayıp mezun olan öğrencilerin ataması  İçişleri Bakanlığınca polis memuru olarak yapılmaktadır.

  POMEM Şartları 2023 PMYO

  Cevap: Emniyet Teşkilatının amir ve memur ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş olan polis eğitim-öğretim kurumlarına öğrenci alımında aranacak sağlık şartları, giriş raporu ve son durum-dilim belirtir sağlık kurulu raporu alınması, bu raporların ayrıntıları ve bu raporlara göre yapılacak işlemlere ilişkin hususlar “Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde yerine getirilmektedir.

  Bu yönetmelik ayrıca öğrencilikte, Emniyet Teşkilatı kadrolarına yapılacak ilk atamalarda, öğrencilikten veya memuriyetten ayrıldıktan sonra yeniden öğrenciliğe veya memuriyete geri dönüşlerde, Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında kalan diğer hizmet sınıflarına yapılan açıktan atamalarda ve naklen atamalarda, memuriyette, malullük ve vazife malullüğünde, vazife malulü olarak çalışmaya devam etme durumunda da uygulanmaktadır.

  Bu yönetmelik çerçevesindeki sağlık raporları nereden alınacaktır?

  Bu raporlar tam teşekküllü hastanelerden alınacaktır. Tam teşekküllü hastane giriş raporunda belirtilen branşlarda uzman hekimi bulunan, gerekli laboratuvar testleri ile gerekli radyolojik ve görüntüleme yöntemlerini uygulayabilen, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerini uygulama kapasitesi olan veya her branşa ait kliniği olmasa bile özel branşlar için kurulan ve Sağlık Bakanlığınca sağlık kurulu raporu düzenleme yetkisi verilen devlet hastanelerini, devlet eğitim ve araştırma hastanelerini ve üniversitelere bağlı hastaneleri (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) ifade eder. (m. 4/m)

  Polislik Sağlık Şartları 2023

  Öğrencilerin hangi branşlardan rapor alacağı ve bu raporda nelerin yer alması gerektiği yönetmeliğe ekli Ek 1 sayılı listede sıralanmıştır. Bunlar;

  Giriş raporda bulunması gereken branşlar ve yapılması gereken muayeneler;

  Not: a,b,c,ç ve d’de yer alan bölümlerin muayenelerinin Dahiliye uzmanı doktor tarafından yapılıp onaylanması yeterlidir, ihtiyaç duyulması halinde ilgili branş uzman doktoru görüşüne başvurulması gerekir.

  (2) Giriş raporda bulunması gereken görüntüleme yöntemleri ve fonksiyon tespit yöntemleri;

  (3) Giriş raporda bulunması gereken laboratuvar testleri;

  (4) Giriş raporunun usule uygun olması için;

  Rapor alındıktan sonra ne olacaktır?

  Sağlık kuruluşu her bir adayı sağlık yönünde ayrı ayrı değerlendirir ve hakkında rapor düzenler. Bu rapor neticesinde öğrenci adayları sağlık açısından A, B, C veya D dilimlerinden birine girerler.

  Hangi durumların hangi dilim kapsamında kaldığı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne ekli EK-3 sayılı listede yer almaktadır.

  Kesin kayıt için öğrenci adayları A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar. Diğer dilimlerde yer alan adaylar öğrenci olamazlar (md. 5).

  Adayda yer alan sağlık sorunu eğer düzeltilebilir nitelikte ise ne olur?

  Cevap: Hastanelerde aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir. Tedavi veya operasyonla düzelebilen patolojilerin, adaylıktan önce düzeltilmiş olması gerekmektedir. Bu tür tedavi ve operasyonlar için muayene tarihinden sonra hiçbir şekilde süre verilemez. (m. 7)

  Bu raporlar kim tarafından incelenmektedir ve nihâi kararı kim, nasıl bir süreç içerisinde vermektedir?

  Öğrenci adaylarına ait giriş raporları ve sağlıkla ilgili diğer belgeleri, yetkili sağlık komisyonu tarafından incelenir.

  Bu inceleme sonucunda; rapordaki laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olmayan durumlarda, öğrenci adayı hakkında tek raporla, “Öğrenci Olur” veya “Öğrenci Olamaz” şeklinde kesin karar verilebilir.

  Bulgu, teşhis ve dilim yönünden, verilen kararın bu Yönetmelik hükümlerine uygun olmadığının tespiti halinde; rapor aynı hastaneye iade edilebilir veya öğrenci adayı başka bir tam teşekküllü hastaneye bulgu, teşhis, dilim ve karar ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere sevk edilebilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki veya iade dönüşü gelen giriş raporundaki bulgu, teşhis, dilim ve karara göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Çelişkili durum devam ediyorsa, giriş raporu veya danışman hastane raporu aynı hastaneye iade edilebilir veya öğrenci adayı hakkında netlik oluşana kadar 19 uncu maddede belirtilen danışman hastanelerin görüşüne başvurulabilir. Bulgu, teşhis, dilim ve karar yönünden bu Yönetmelik hükümlerine uygun olan sağlık kurulu raporuna göre karar verilir.

  Sağlık komisyonunun gerekli gördüğü durumlarda, öğrenci adayı Daire Başkanlığına çağrılarak, sağlık komisyonunca değerlendirilir. Daire Başkanlığına çağırılan öğrenci adayının, tebliğ tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde sağlık komisyonuna gelmesi şarttır. Bu değerlendirme sonucunda veya hiç çağırılmadan hastanelere sevk edilenler, aynı ilde sevk edildi ise, tebliğ tarihini takip eden bir sonraki mesai günü bitimine kadar, il dışına sevk edildi ise tebliğ tarihinden itibaren en geç üç iş günü içerisinde sevk olunan hastaneye müracaat etmek zorundadırlar. Hastanelere müracaat etmeyen veya müracaat etmelerine rağmen işlemlerini yarıda bırakarak ayrılan öğrenci adaylarının, adaylık hakları okul yönetimince sona erdirilir.

  Öğrenci adayı hakkındaki kesin karar, inceleme tarihindeki mevcut sağlık durumuna göre verilir. Tedavi veya operasyonla düzelebilen patolojilerin adaylıktan önce düzeltilmiş olması gerekmektedir. Bu tür tedavi ve operasyonlar için inceleme tarihinden sonra hiçbir şekilde süre verilemez. Öğrenci adayı hakkındaki “Öğrenci Olur” veya “Öğrenci Olamaz” şeklindeki nihai kararlar sağlık komisyonu tarafından verilir.

  Sağlık komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonuçları, Daire Başkanlığı tarafından ilgili birimlere bildirilir. (md. 10)

  Sağlık Komisyonu olumsuz karar verirse ne olur?

  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” ya da “”YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve POMEM’lere veya PMYO’lara gereği yapılmak üzere bildirilir. (m. 17/2)

  Ancak bu kişiler, ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları sağlık durumunun düzeldiğini belirtir sağlık kurulu raporu ile Başkanlığa başvurması halinde, tekrar Sağlık Yönetmeliğine göre sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilir. Yeniden aldırılan sağlık kurulu raporunun Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca adayın o anki mevcut sağlık durumuna göre Sağlık Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” veya ““YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİSİ OLUR” kararı verilenlerin diğer şartları da taşıyor olmaları halinde ilk başlatılacak eğitim öğretim dönemi için POMEM’lere veya PMYO’lara planlamaları yapılır. (m. 17/3)

  Tüm bunların neticesinde karar hala olumsuz ise ne yapılmalıdır?

  Bu durumda yapılması gereken şey, idari yargı mercileri nezdinde, süresinde ve usulüne uygun bir iptal davası açmaktır. İptal davası açmak, teknik bir bilgi ve donanım gerektirdiğinden bu aşamada bir hukukî yardımdan başvurulması faydalı olacaktır. Tahancı Hukuk Bürosu olarak bu konuda öğrenci adaylarına her aşaada gereken hukukî desteği sağlamaktayız.

  POLİSLİK MESLEĞİNE GİRİŞTE SAĞLIK ŞARTI SEBEBİ İLE ELENME VE BU İŞLEME KARŞI AÇILABİLECEK DAVA

  Ülkemizde POMEM, PMYO ve PAEM kapsamında yapılan alımlarda okullara girişte ve mezuniyette Polis Memuru veya Polis Amiri olmak isteyen kişiler hastanelere sevk edilmekte ve ‘’Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’’ kapsamında sağlık kontrolünden geçirilmektedir.

  Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde Ek-3 maddesinde çeşitli hastalık branşları sayılmış olup bu branşlardaki hastalıklar A, B, C, D ve E dilimleri olarak sınıflandırılmıştır.

  Yönetmeliğin Okullara Alınacak Öğrenci Adaylarında Aranacak Sağlık Şartları başlıklı 5. Maddesine göre: ‘’Okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar. Bu Yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir. B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna, A dilimine uymadığına karar verilenler öğrenci olamazlar.’’

  İlgili sağlık raporları okulların denetimindeki belirli tam teşekküllü hastanelerden alınmaktadır. Bunun dışındaki sağlık kuruluşlarından alınan raporlar kabul edilmemektedir. Polislik mesleğine başvuran kişide kabule engel bir sağlık sorunu var ve bu sağlık sorunu tedavi veya ameliyatla düzeltilebiliyor ise başvuran kişinin tedavisini başvurudan önce tamamlaması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kişilere tedavi veya ameliyat için herhangi bir ek süre verilmemektedir.

  SAĞLIK ŞARTLARINI SAĞLAYAMADIKLARI GEREKÇESİYLE ELENENLERİN BAŞVURACAKLARI DAVA YOLU

  Polis Akademisi bünyesinde POMEM, PMYO veya PAEM başvurusu kapsamında alınacak giriş raporlarında çeşitli tıbbi hatalar sebebiyle veya Yönetmelik hükümlerinin yanlış yorumlanması sebebiyle yanlış kararlar verilebilmekte dolayısıyla da öğrenci adayları hakkında öğrenci olamayacağına dair karar verilmekte ve ilişik kesme işlemi uygulanmaktadır. Söz konusu işlemler idari işlemler olup, söz konusu işleme karşı süresi içerisinde idari yargıda yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açılması gerekmektedir. Dava açma süresi ilişik kesme işleminin tebliğinden itibaren 60 gündür. Bu sürenin geçirilmesinden sonra iptal davası açmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

  Süresi içerisinde iptal davası açılması durumunda kişi idare mahkemesi tarafından hakem hastaneye sevk edilmekte ve hakem hastaneden olumlu rapor alınması durumunda dava kabul edilmektedir.

  Açılacak idari dava hukuki özelliği ve doğuracağı sonuçlar bakımından son derece önemli olduğundan idare hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukatın yardımından faydalanmakta yarar vardır. Bu noktada TAHANCI HUKUK BÜROSU olarak uzman kadromuzla sizlere hizmet vermekten onur duymaktayız.

  POMEM/PMYO Sağlık Şartları Yönetmeliği 2023 burada sona ermektedir. POMEM, PMYO, PAEM Sene Sonu Mülakatı / Sözlü Sınav İptal Davası Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararı 2023 içeriğimize de göz atabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular :

  Yazı kaynağı : www.tahanci.av.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap