Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  polis akademisi kuruluş tarihi

  1 ziyaretçi

  polis akademisi kuruluş tarihi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Polis Akademisi (Türkiye)

  Polis Akademisi (Türkiye)

  Polis Akademisi veya kısaca PA; Ankara'da bulunan bir devlet üniversitedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren akademinin temel amacı hem kamu güvenliğini sağlamaya yönelik nitelikli amir ve polis memurları yetiştirmek hem de güvenlik ve adli bilimler alanlarında yükseköğrenim düzeyinde eğitim vermektir. Bu bağlamda; Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM), Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) ve Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) gibi alt kuruluşlarında Türkiye genelinde görev yapmak üzere polis adaylarına eğitim verilir. Adli Bilimler Enstitüsü (ABE), Güvenlik Bilimleri Enstitüsü (GBE) ve Trafik Bilimleri Enstitüsü (TBE) ise ilgili bilim dallarında akademik eğitim vererek uzman yetiştirmek üzerine tasarlanmıştır.[2]

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polis Akademisi 1937'de Polis Enstitüsü adıyla kurulduğunda amacı polislere bir yıllık meslek içi eğitim vermekti. 1940'tan itibaren iki yıllık yüksekokul olmuş, 1962'den sonra 3 yıllık genel yüksekokul statüsüne geçmiştir. 1984'ten beri lisans eğitimi veren okulun adı da Polis Akademisi'ne dönüştürülmüştür. 1991'de Polis Akademisinin bünyesinde Fakülte ve Yüksekokullar (FYO) adlı bir yapılaşma olmuş, öğrenciler resmen FYO'ya alınmaya başlanmıştır. 2001'deki yeni bir yapılanmanın ardından Polis Akademisinin 4 yıllık lisans eğitimi işlevi, Güvenlik Bilimleri Fakültesine devredildi. Akademi, bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Güvenlik Bilimleri Fakültesi, çeşitli illerdeki 24 Polis Meslek Yüksekokulu ve, Fakülte ve Yüksekokullar bölümü ile üniversite statüsünü kazanmıştır. 2006'da doktora eğitimine başlanmıştır.

  2015 tarihinde tekrar yapılandırılan Polis Akademisinin kapsam ve yetki alanı genişletilerek Emniyet Teşkilatının insan kaynaklarını ve eğitimini tek elden yöneten bir birim haline getirilmiştir. Bu değişikliklerle Güvenlik Bilimleri Fakültesi kapatılarak Polis Amirleri Eğitimi Merkezine dönüştürülmüştür. Fakülte öğrencileri çeşitli üniversitelerin idari ve iktisadi bilimler fakültelerine gönderilerek eğitim gören tüm öğrencilerin Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilişiği kesilmiştir. Eğitim Dairesi Başkanlığının yetkileri Akademiye devredilmiştir. Öğrenci kaynağını üniversitelerin ihtiyaç duyulan bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu Fakülte ve Yüksekokulları (FYO)'da 2015 yılındaki iç güvenlik reformu kapsamında kapatılmıştır.

  Bu değişikler neticesinde Polis Akademisi şu eğitim birimlerinden oluşmaktadır: Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM), Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Eğitim Merkezi (PEM) Güvenlik Bilimleri Enstitüsü (GBE), Adli Bilimler Enstitüsü (ABE), Trafik Enstitüsü (TE).

  İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polis Akademisinin alt birimleri Polis Akademisi Başkanlığı altında örgütlenmiştir. Başkan, cumhurbaşkanı tarafından atanır.

  Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olan akademik birimler şunlardır:

  Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polislik eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polis Amirleri Eğitimi Merkezi 2015 yılında Güvenlik Bilimleri Fakültesinin dönüştürülmesi suretiyle kurulmuştur.

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilk derece amir ihtiyacını karşılamak için kurulmuş Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim birimidir.

  PAEM'e öğrenci alımı meslek içi ve sivil olmak üzere olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

  İki yılını doldurmuş 45 yaşından gün almamış lisans mezunu Polis memurları, Baş polis memurları ve Kıdemli Baş polis memurları arasında yapılacak olan yazılı ve sözlü sınavdan başarılı olanlar meslek içi öğrenci alımını oluştururken, 1/1/2020 tarihine kadar KPSS'den belirlenen taban puanını almış lisans mezunları ise sivil öğrenci alımını oluşturmaktadır. Alımlarla ilgili esasları düzenleyen yönetmelikler İçişleri Bakanlığınca hazırlanacaktır.

  Polis Teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacının bir an önce karşılanması amacıyla 1/1/2020 tarihine kadar sivil öğrenci alımı yapılacak olsa da bu tarihten sonra Polis Teşkilatının amir ihtiyacı tamamen meslek içinden karşılanacaktır.

  Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatının çeşitli kadrolarına komiser yardımcısı rütbesiyle atanırlar.

  PAEM, ayrıca Emniyet Teşkilatındaki emniyet amirliği rütbesinden emniyet müdürlüğü rütbesine terfi sınavlarını ve bu çerçevede yönetici eğitimlerini de yapmaktadır.

  Polis Meslek Yüksekokulları, 2001 yılında polis okullarının dönüştürülmesiyle kurulan, öğrenci kaynağını lise ve dengi okul mezunlarının oluşturduğu, 2 yıllık ön lisans eğitimi veren, Polis Akademisine bağlı bir eğitim kurumudur.

  Polis Meslek Yüksekokullarından mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatının çeşitli kadrolarına Polis Memuru rütbesiyle aday polis olarak atanırlar.

  Türkiye'nin değişik ilerinde olmak üzere 6 tane Polis Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.[3]

  Öğrenci kaynağını lisans mezunlarının oluşturduğu, kurs nevinden yaklaşık 8 aylık eğitim veren, Polis Akademisine bağlı bir eğitim kurumudur.

  Polis Meslek Eğitim Merkezinden mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatının çeşitli kadrolarına Polis memuru rütbesiyle aday polis olarak atanırlar.

  Akademik eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

  Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığının ihtiyaç duyduğu alanlarda öğretim elemanı ve uzman personel yetiştirmek amacıyla, kuruluş çalışmalarını tamamlayarak 06 Mart 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararına istinaden faaliyetlerine başlamıştır.

  Lisansüstü programlarda, Emniyet Genel Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görevli olan Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelinin yanı sıra; Adalet Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklar ile özel sektörden ilgili personele yönelik genel anlamda adli bilimlerin bütün alanlarını kapsayacak biçimde eğitim verilmesi planlanmaktadır.

  Güvenlik Bilimleri Enstitüsü; 2001 yılında, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 30. maddesi uyarınca kuruldu. Güvenlik bilimleri alanında faaliyet göstermek üzere tasarlanan enstitü, Türkiye'de bu alanda eğitim vermeye başlayan ilk kuruluş oldu. Polis Akademisi Anıttepe Yerleşkesi'nde bulunan enstitü bünyesinde Ceza Adaleti, Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi, Suç Araştırmaları ve Uluslararası Güvenlik anabilim dallarında yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir. Enstitüye bağlı olarak hizmet veren araştırma merkezleri şunlardır:

  Güvenlik Çalışmaları Dergisi ise GBE tarafından yılda iki kez yayımlanan bilimsel ve hakemli bir dergidir. Göç ve sınır güvenliği, insan hakları, istihbarat, polislik çalışmaları, radikalleşme, siber suçlar, suç araştırmaları, terörizm, uluslararası güvenlik, uyuşturucu ve organize suçlar gibi araştırma alanlarına ait akademik makaleler yer alır. Yayın dili Türkçe ve İngilizcedir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Polis Koleji

  Polis Koleji

  Polis Koleji, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan yatılı ve resmî üniformalı eski okul.

  27 Mart 2015 tarihinde TBMM'de kabul edilen 6638 sayılı İç Güvenlik Paketi kapsamında kapatılarak öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığına bağlı diğer okullara nakledilmişlerdir.[1]

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ankara Polis Koleji, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne amir yetiştiren Polis Akademisi'ne ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaç duyduğu branşlarda fakülte ve yüksekokullara öğrenci yetiştirmek ve lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 19. maddesine göre 15 Haziran 1938 tarihinde Atatürk’ün direktifleriyle Anıttepe’deki Polis Enstitüsü binasında faaliyete geçmiştir.

  1941 yılında 29 kişiden oluşan ilk mezunlarını vermiştir. Çeşitli nedenlerle 1950 yılında kapatılan Polis Koleji, 8 yıl aradan sonra 1958 yılında yeniden eğitim ve öğretime başlamıştır. Kuruluş yılı olan 1938’den 1978 yılına kadar Polis Akademisi Anıttepe Kampüsü'nde eğitim veren Polis Koleji, Eylül 1978 tarihinden itibaren Ankara İli Yenimahalle İlçesi Çamlıca Mahallesinde, 88.625 metrekarelik arsanın yaklaşık 55.000 metrekaresi üzerinde eğitim ve öğretime devam etmekteydi. 1979 yılında yabancı dil gereksinimi duyulup hazırlık sınıfı konularak eğitim süresi dört yıla çıkarılmış olup, 2005 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığının orta öğretim kurumlarındaki hazırlık sınıfını kaldırması ile birlikte Polis Koleji Müdürlüğü de hazırlık sınıfını kaldırarak 4 yıllık eğitime geçmiştir. Müfredatı geliştirilerek Fen Lisesi statüsünde ve fen alanında eğitim yapmaya başlamıştır. Bakanlar Kurulunun 19 Eylül 2004 tarih ve 2004/7935 sayılı kararları ile Bursa iline de Polis Koleji açılmış olup, 2005 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.

  1985 yılında Ankara'ya ek olarak İzmir, İstanbul ve Afyon'da da Polis Kolejleri açılarak Polis Koleji sayısı 4'e çıkmıştır. 1988 yılında ise Afyonkarahisar Polis Koleji kapatılmış ve öğrenciler yeni açılan Adana ve Kayseri Kolejlerine aktarılmıştır. Böylece 1988 yılında Polis Kolejleri'nin sayısı 5'e çıkmıştır. 1992 yılında Adana, Kayseri ve İzmir Polis Kolejleri, 1994 yılında ise İstanbul Polis Koleji kapatılmış ve Polis Meslek Yüksekokulu olarak faaliyetine devam etmiştir. İzmir Polis Koleji, kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 549 öğrenci mezun vermiştir. İstanbul Polis Koleji, kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1994 yılına kadar 1.102 öğrenci mezun vermiştir. Kayseri Polis Koleji, kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 244 öğrenci mezun vermiştir. Adana Polis Koleji, kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 267 öğrenci mezun vermiştir. Ankara Polis Koleji, kurulduğu 1938 yılından günümüze kadar 8.442 öğrenci mezun vermiştir. Kurulduğu günden bu güne Polis Kolejlerinden toplam 10.894 öğrenci mezun olmuştur.

  Bakanlar Kurulunun 19 Eylül 2004 tarih ve 2004/7935 sayılı kararları ile Bursa iline de Polis Koleji açılmış olup, 2005 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü Makamı'nın 12.03.2012 tarihli olurları ile Bursa Polis Koleji öğrenci kontenjanı, Ankara Polis Koleji'ne aktarılarak Bursa Polis Koleji'ne öğrenci alımı durdurulmuştur. 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibarıyla sadece Ankara Polis Kolejinde eğitim ve öğretime devam edilmiştir. Ankara Polis Koleji;, 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibarıyla öğrenci alımı durdurulmuştur. En son çıkan emniyet teşkilatı düzenlemelerine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen yasa taslağına göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibarı ile şu anda eğitimine devam eden öğrenciler de millî eğitim bakanlığına bağlı dengi okullara gönderilecek, 27 Mart 2015 tarihinde TBMM'de kabul edilen 6638 sayılı İç Güvenlik Paketi kapsamında Polis Kolejleri kapatılarak öğrenciler başka okullara nakil edilmişlerdir.[1]

  Kuruluş amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polis Koleji; lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak parasız yatılı ve resmî üniformalı okullar olarak kurulmuştur. Polis Kolejleri Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu liselerinin fen bilimleri öğretim programlarına uygun olarak lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmaktadır.

  Polis Koleji Mezunları; Emniyet Genel Müdürlüğüne orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinden mezun olduktan sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışmaya başlamaktadırlar.

  Polis Koleji öğrencilerinin eğitim faaliyetleri amaç ve ilke bakımından Millî Eğitim Temel Kanunu hükümlerine uygun olarak yürütülmekte olup, öğrencilerin;

  Fiziki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Modern bir çehreye sahip sınıf katlarında; 37 adet derslik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, Self Access laboratuvarları, resim ve müzik odaları bulunmaktadır. Yatakhane katlarında öğrencilerin dinlenmeleri için odalar ve en alt katında öğrencilerin de faydalandıkları çamaşırhane bulunmaktadır. Spor imkânları açısından; yarı olimpik yüzme havuzu ve günümüz koşullarında yeniden düzenlenmiş kondisyon salonu bulunmaktadır. Ayrıca Kondisyon Salonu ile bağlantılı olan Havalı Tabanca Atış Poligonu’nda Atış Takımı çalışmaktadır. Okulda hentbol, karate, judo, yüzme, tenis, basketbol, voleybol, badminton, oryantiring gibi sporlar yapılmaktadır. Bunların yanında kamelyalar, futbol, basketbol, voleybol sahası, tenis kortu ve halı saha öğrencilerin kullanımına açıktır. Öğrenci Dinlenme Salonlarında kantin ve çay ocağı bulunmaktadır. Öğrenciler boş vakitlerinde dinlenme salonlarından faydalanabilecekleri gibi satranç odası, kütüphane, bilardo salonu, playstation salonu, bilgisayar laboratuvarları gibi alanları kullanabilmektedirler. Okulda Bilişim Teknolojileri Topluluğu'nda öğrenciler, kendilerini tasarım, programlama gibi alanlarda geliştirebilmektedirler. Okulda Aktif Kolej Dergi Grubu yılda 2 kere çıkardığı Polis Koleji "Aktif Kolej Dergisi" ile tüm emniyet teşkilatına yayında bulunmaktadır. Sağlık hizmetleri olarak Başhekimlik bünyesinde bir diş hekimi ve bir hemşire bulunup öğrencinin sağlık problemlerini imkanlar dahilinde giderirler. Ciddi ve tedavisi kurumda yapılamayacak öğrenciler hastaneye sevk edilirler.

  Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Polis Koleji öğrencileri her sene çeşitli spor (özellikle atıcılık, karate, oryantring, atletizm ve güreş), bilişim[2] ,[3] ve Akıl Oyunları [4] yarışmalarında Türkiye ve dünya dereceleri elde etmektedir. Polis Koleji Sinema Kulübü , katıldığı kısa metrajlı film yarışmalarında çeşitli dereceler almaktadır.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Polis Akademisi

  Polis Akademisi

  Akademi Marşı

  Tarihçe

  Amaç

  Öğrenci Kaynağı

  Güvenlik Bilimleri Fakültesi

  Güvenlik Bilimleri Enstitüsü

  FYO (Fakülte ve Yüksek Okullar)

  Polis Meslek Yüksek Okulları

  Güvenlik Birimleri Fakültesi

  Amaç

  Staj (Görev Başı)Eğitimi

  Uygulamalı Kamp Eğitimi

  Fakülte Öğrenci Kaynağı

  Socrates/Erasmus

  Bologna Süreci

  Mezuniyetle Sahip Olunan İmkanlar

  Fakültede Yaşam

  Akademi Tv

  Sportif Yaşam

  Öğrenci Toplulukları

  Yayınlar

  Güvenlik Bilirmleri Enstitüsü

  Fakülte ve Yüksekokulları (FYO)

  Polis Meslek Yüksek Okulları

  Polis Yemini

  Polis Marşı

  İletişim

  Linkler

  Yazı kaynağı : www.turkcebilgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap