Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  polimer malzeme bulunduran oyuncak ve tekstil ürünlerinin zararları

  1 ziyaretçi

  polimer malzeme bulunduran oyuncak ve tekstil ürünlerinin zararları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İçerisinde polimer malzeme kullanılan oyuncak ve tekstil ürünlerinin zararları nelerdir

  Oyuncak ve tekstil ürünlerinin yapısında bulunan polimer malzemelerin zararları nelerdir?

  Oyuncak ve tekstil ürünlerinin yapısında bulunan polimer malzemelerin zararları nelerdir?

  Oyuncak ve tekstil ürünlerinin yapısında bulunan polimer malzemelerin zararları nelerdir? Kısaca açıklayınız.

  İkinci Dünya Savaşı sonrasında birçok alanda kullanılan metal yerini plastik gibi zararlı polimerlere bırakmıştır. Bu polimerler gerek işlenme kolaylığı gerekse ekonomik olması sebebiyle birçok alanda tercih edilmektedir. Daha çok oyuncak sanayisinde tercih edilen bu plastik maddeler sağlığa zararlarının yanı sıra doğaya da oldukça büyük zararlar vermektedir. Bir plastik maddenin doğada tamamen yok olması yaklaşık olarak 1000 yıl sürmektedir. Bu süre içerisinde çevreye atılan bu plastikler toprak, hava ve su ile doğrudan temas etmektedir. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler canlılar tarafından tüketilen suya karışarak hayatlarını büyük oranda tehlikeye sokmaktadır.

  Ucuz fiyatlarla piyasaya sürülen plastik oyuncaklar içerisinde bulunan toksinler nedeniyle kanserojen bir yapıya sahiptir. Bu yapısı sebebiyle başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Daha yeni doğan çocuk malzemeleri ve diş kaşıyıcılarda da tercih edilen bu plastik malzemeler genellikle PVC adı verilen malzemeden elde edilmektedir. Farkında olmadan çocukların ağzına götürdükleri bu kimyasal madde başta endokrin sistemini doğrudan etkileyerek vücut içerisinde yer alan hormonal dengenin bozulmasına yol açmaktadır.

  PVC içerisinde bulunan kadmiyum elementi oldukça zararlı bir maddedir. Beyaz ya da gümüş rengine sahip olan bu element doğada çok nadir bulunur ve B grubunda yer alan geçiş elementidir. Kanserojen özelliklere sahip olan elementlerden en çok bilineni kadmiyumdur. Çocukların beyin gelişimini oldukça olumsuz yönde etkileyen bu madde aynı zamanda böbreklere de zarar verme özelliğine sahiptir.

  Yukarıdaki maddelerin haricinde plastik oyuncaklar içerisinde bulunan diğer bir element ise kurşundur. Oyuncakların daha sağlam bir yapıya sahip olması amacıyla kullanılan madde, çocukların sinir sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu özellikleri düşünüldüğünde çocuklarınıza kesinlikle plastik oyuncaklar almamalısınız.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  Page 13 - FL Kimya 10

  Yazı kaynağı : ogmmateryal.eba.gov.tr

  Polimer Malzeme Bulunduran Tekstil Ürünlerinin Zararları

  Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

  Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

  Çok düşük fiyatlarla piyasaya sürülen plastik oyuncaklar, çok ciddi boyutlarda zararlı toksinler barındırıyor. Plastik oyuncaklar en çok başta toksinleri olmak üzere oyuncaklarda bulunan kanserojen yan maddeler ciddi problemlere yol açıyor.  Diş kaşıyıcıları ve bebek malzemeleri olmak üzere birçok plastik maddede kullanılmaktadır.

  Plastik oyuncaklar yine genellikle PVC ile yapılmaktadır. Bebeklerin oynadıkları oyuncakları ağızlarına götürme ihtimalini ele aldığımızda PVC içerisinde yer alan kimyasal maddelerin zararlı etkileri üzerine birkaç örnekleme yapmakta fayda var. İlk başta endokrin bozucularla konuya girizgah yapabiliriz. Endokrin vücudun hormonal gelişimlerini kötü yönde etkilemektedir.

  PVC içindeki bir diğer zararlı madde ise kadmiyumdur. Kadmiyum karışımının yer aldığı oyuncaklar da küçük çocuklara zarar verme ihtimali yüksek maddeler arasında bulunmaktadır.  Beyaz veya gümüş renginde olan kadmiyum, dünyada çok az bulunan ve çinko gibi bir geçiş elementi olarak tanımlanmaktadır. Kadmiyum, plastik oyuncaklarda diğer bileşen maddeler arasında dengelemeyi sağlayan bir elementtir. En çok bilinen kanserojen maddeler arasında yer alan kadmiyum, çocuklarda beyin gelişimini olumsuz yönde etkilerken böbrekler üzerinde de zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

  Plastik maddelerden yapılan oyuncaklarda kullanılan zararlı maddelerden biri de kurşundur. Oyuncakların daha fazla dayanıklı hale gelmesi için kullanılan kurşun, çocukların sinir sistemlerini negatif yönde etkilemektedir. Kurşunun bulunduğu oyuncakların diğer zararları ise ise IQ'da yaşanan düşüş ve işitme kaybı olarak belirlenmiştir.

  Çocukların sağlığına birçok zararı dokunan plastik oyuncakların yapımında kullanılan bu maddelerden uzak tutmak için oyuncak seçerken dikkatli davranmalı, oyuncağın üzerindeki içerik okunmalı ve oyuncak alımı buna göre yapılmalıdır. Bu maddelerin yer almadığı oyuncaklar tercih edilmeli ve çocukların bu oyuncaklardan uzak tutulmasının sağlanması gerekmektedir. Büyük oranda zehir barındıran plastik oyuncakların yerine, , balmumu, bambu gibi maddelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.aktuelbilgiler.com

  İçerisinde polimer malzeme kullanılan oyuncak ve tekstil ürünlerinin zararları neler olabilir?

  29.pdf - 9 Kimya Her Yerde - 2 TYT Kimya /@kimyabudur Sosyal medyadan ulaşabilirsin! 17 1. BÖLÜM: YAYGIN POLİMERLER POLİMERLERİN OLUMLU VE OLUMSUZ | Course Hero

  29.pdf - 9 Kimya Her Yerde - 2 TYT Kimya /@kimyabudur Sosyal medyadan ulaşabilirsin! 17 1. BÖLÜM: YAYGIN POLİMERLER POLİMERLERİN OLUMLU VE OLUMSUZ | Course Hero

  Fizaia Degree College, Peshawar

  EE 561

  Yazı kaynağı : www.coursehero.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap