Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  pire ısırığına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  pire ısırığına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Pire Isırığı Nedir?

  Pire Isırığı Nedir?

  Pire ısırığı, kanla beslenen pirelerden kaynaklanan ve cildin renginde bozuklukla birlikte olan küçük şişliklerdir. Pireler, en fazla kalem ucu boyutuna ulaşan büyüklük ve açık kahverengiden siyaha kadar değişen renge sahip küçük böceklerdir. Kanatları yoktur ve bir yerden bir yere zıplayarak giderler. İnce, düz gövdeleri ve sert kabukları vardır. Bu nedenle darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Yapılarından dolayı öldürülmek istendiğinde tırnak gibi iki sert yüzey arasında sıkıştırmak gerekir. Pireler esas olarak hayvanların kanıyla beslenir, ancak insanları da ısırıp enfekte edebilir. Pire ısırıkları alerjik reaksiyonları tetikleyebilir, fakat genellikle kişinin sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkileri yoktur.

  Pire ısırığı riski evcil hayvanı olanlarda daha yüksektir. Çünkü pireler, evde evcil hayvanlar varsa, daha hızı çoğalır. Ancak evcil hayvan olmasa bile, kumaş, halı ve bahçede yaşayıp çoğalabilir. Bahçedeki pirelerden pestisit uygulaması yapılmadan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Pireler giysi, örtü, halı gibi nesnelerle eve taşınabilir ve evden uzaklaştırılması oldukça zordur. Peki pire kaç günde ölür? Pireler, insan ya da hayvan gibi bir konak organizma olmadan 100 günden fazla bir süre hayatta kalababilir.

  Pire Isırığı Nedir?

  Pire ısırığı, insan kanıyla beslenen pirelerin neden olduğu küçük, renkte farklılaşma ve şişlik ile karakterize cilt değişiklikleridir. Pireler, vektörler olarak bilinen ve hayvanlar ile insanlar arasında hastalık taşınmasında rol alan canlılardan olan bir böcektir. Örneğin Yersinia Pestis isimli bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olan veba hastalığı pireler yoluyla taşınabilir ve insandan insana bulaştırılabilir.Vektörler enfeksiyonları sıklıkla kan yoluyla taşır. Pireler yaklaşık 0,5 cm uzunluğunda oldukça küçük böceklerdir. Altı bacağı, bacaklarının alt kısmında konakçıya tutunmalarına yardım eden güçlü pençeleri ve cildi delip kana ulaşmayı sağlayan ağız parçaları vardır. Arka bacakları ortadaki ve öndeki bacaklarından daha uzun ve güçlüdür, bu da 30cm'den daha uzun mesafeleri zıplayabilmelerini olanaklı kılar.

  Pire Isırığı Neden Olur?

  Pireler, memeliler ve kuşların kanıyla beslenen parazitik böceklerdir. Aslında insanlar pireler için genellikle ikincil seçenektir, çünkü iyi birer konakçı değildirler. Bununla birlikte henüz evcil hayvan gibi daha uygun başka bir konak bulamayan aç yetişkin pireler için insanlar hedef olma eğilimindedir. Bu sepeble hem erkek hem de dişi pireler beslenmek için insanları ısırabilir. Çünkü diyetlerinin bir parçası olarak kanla beslenme gereksinimleri vardır. Dişi pireler kanla beslendikten kısa bir süre sonra yumurtlama sürecine girer.

  Pire Isırığı Nasıl Olur? Nasıl Ayırt Edilir?

  Pire ısırıkları, oldukça kolay ayırt edilen belirgin özelliklere sahiptir. Üç veya dörtlü kümeler veya düz bir çizgi halinde küçük, kırmızı tümseklerden oluşan cilt lezyonları ile karakterize edilir. Tümsekler, sivrisinek ısırıklarının aksine oldukça küçük boyutludur. Isırık merkezinin çevresinde kırmızı renkli halo görüntüsü sıktır. Isırıklar en yaygın olarak ayaklar, ayak bilekleri veya bacaklarda görülür. Kontrol altına alınamazsa tüm vücut bölgelerine gidip, özellikle bacaklarında veya göğsünde yoğun kıl bölgeleri olan kişilerde birçok bölgeyi ısırabilir. Pire ısırıklarının ayırt edici özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  Pek çok pire ısırığı, insanlarda bir cilt izi, belirti veya reaksiyon oluşturmadığından fark edilmeyebilirler.

  Pire Isırığı Başka Sorunlara Neden Olabilir mi?

  Pireler başka sorunlara yani komplikasyonlara neden olabilir. Pirelerden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar ve ikincil enfeksiyonlar olmak üzere iki ana komplikasyon vardır. Kişi ısırılır ve aşağıdaki belirtiler başlarsa, derhal tıbbi yardım almalıdır:

  Bu belirtiler kişide gelişen ciddi alerjik reaksiyonların bir sonucu olup acil müdahale gerektirir. Bunlar aksi takdirde ölümle sonuçlanabilen ciddi bir alerjik reaksiyonun sonucudur. Pire ısırığı olan cilt bölgesi enfeksiyonlara açık hale gelir. Isırık çevresinde aşırı ağrı, ciddi kızarıklık ve bölgeye yakın lenf bezlerinde şişme enfeksiyona bağlı semptomlardır. Bu durumda bir doktora başvurarak enfeksiyonun tedavisini yaptırmak önemlidir.

  Pire Isırığı Belirtileri Nelerdir?

  Çoğu insanda pire ısırığına bağlı belirgin semptomlar gözlenmez. Vektör olmalarına rağmen pireler çoğu zaman bir hastalık taşımazlar. Bununla birlikte küçük çocuklar ve alerjik bünyesi olan kişilerde ciddi alerjik semptomlar gelişebilir. Cilt, ısırık çevresinde tahriş olarak ağrılı hale gelebilir ve bazen kurdeşen ve ona bağlı kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bölgeyi kaşımak ikincil enfeksiyonlara karşı cildi savunmasız hale getirir. Bu nedenle ısırık alanını kaşımaktan kaçınmalı ve bölge başları beyaz kabarcıklar, kızarıklık gibi olası enfeksiyon belirtileri açısından ara ara kontrol edilmelidir. Pire ısırığına bağlı gelişebilen birkaç yaygın semptom şu şekilde sıralanabilir:

  Pire Isırığı Nasıl Geçer?

  Pire ısırıkları çoğu durumda herhangi bir şeye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Peki pire ısırığı kaç günde geçer? Enfeksiyon ya da alerji gibi ek bir komplikasyon gelişmemişse uygun bakımla çoğu zaman 4 ila 9 günde tamamen iyileştiği söylenebilir. Bununla birlikte şiddetli kaşıntı, ağrı ya da kızarıklık varsa evde bunları yatıştırmaya yönelik bazı uygulamalar yapılabilir. Pire ısırığına iyi gelen ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilen yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  Buz Tatbiki

  Buz paketlerini bir havluya sararak cilde uygulamak tahriş olmuş cildi yatıştırmaya, şişliği gidermeye ve ısırıkların olduğu bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olur.

  Aloe Vera Jel

  Aloe vera, kızarıklığı ve şişliği hafifletmek ve pire ısırıklarına bağlı gelişen kaşıntıyı yatıştırmak için kullanılabilir. Bu amaçla hazır satılan aloe vera jeller tercih edilebileceği gibi doğrudan evde yetiştirilen aloe bitkisinden çıkarılan jel de kullanılabilir.

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı, sahip olduğu anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile pire ısırığında kullanılabilir. sahiptir. Ancak çay ağacı yağının yarayı daha fazla tahriş etmesini önlemek için badem ya da hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılması gerekir.

  Beyaz Sirke

  Sirke, pire ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve tahrişi azaltır. 1 ölçü sirke 1 ölçü suyla karıştırılır ve pamukla bölgeye uygulanır.

  Poşet Çay

  Poşet çay, büzücü özellikleri sayesinde pire ısırıklarından kaynaklanan iltihabı gidermenin harika bir yoludur. Çay demlendikten sonra, kalan çay poşetlerini dondurucuya koyarak soğutabilir. Sonra da etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu amaçla adaçayı, ıhlamur, papatya gibi bitki çayları da tercih edilebilir.

  Bebeklerde Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

  Bebeklerde pire ısırığı varsa yaralara dokunması ya da kaşımasını önlemek için bazı yöntemler denenebilir. Bu amaçla bebeğin yaşına bağlı olarak tırnaklarını kısaltmak ya da eldiven giydirmek etkili bir çözüm olabilir. Yine kaşıntıyı hafifletmek için doktorunun önerdiği ilaç, krem ve losyonlar kullanılabilir.

  Pire Isırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Her yaştaki insanın pire ısırıkları için bir doktora danışması önerilir. Bunun nedeni, pirelerin çeşitli hastalıkları ve parazitleri taşıyıp kişiye bulaştırabilmesidir. Pire ısırıklarının tedavisi genellikle şu uygulamaları içerir:

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Pire Isırığı Nasıl Geçer?

  Pire Isırığı Nasıl Geçer?

  Pire Isırığı Nedir?

  Pireler, kanla beslenen, kanatları olmayan bir parazit türüdür. Vücutlarına göre oldukça küçük kafaları vardır. Vücut yapıları ovaldir. Uzunlukları ise 2-8 milimetre arasında değişir. 6 bacaklı pirelerin özellikle arka iki bacakları çok güçlü olduğu için tek bir zıplayışta uzun mesafelere ulaşabilirler. Renkleri açık-koyu kahverengi ya da siyaha yakındır. 

  Dünya genelinde 2 bin 500’den fazla pire çeşidi yaşar. Pireler sıklıkla kedi, köpek gibi hayvanların ve insanların kanıyla beslenir. İnsanlarda konaklayan 3 ana pire türü; kedi piresi (Ctenocephalides Felis), köpek piresi ( Ctenocephalides Canis) ve insan piresidir (Pulex Irritans). Pire ısırığı, insan kanıyla beslenen pirelerin ciltte yarattığı ufak, kırmızıya çalan şişliklerdir.

  Pire Isırığı Nasıl Olur?

  Pire ısırığını, tahtakurusu ya da diğer bazı böcek ısırıklarından ayırmak kolay olmasa da ayırt edici kimi özellikleri vardır. Pire ısırığı görüntüsü ufak, kırmızımsı, etrafında hale olan bir şişlik şeklindedir. Pirenin ısırdığı bölgede sivrisinek ısırığında oluşan şişliğe nazaran çok daha küçük bir şişlik oluşur. Isırıkların en ayırt edici özelliği ise düz bir hat üzerinde ya da kümelenmiş halde olmasıdır. Bir diğer ayırt edici nokta ise ısırılan yerdir. Pireler genellikle ayaklarınızı, ayak bileklerinizi ısırırlar.

  Pireler, pire ısırığı izini, testere özelliklerine sahip çeneleri ile kolayca açabilirler. Kesiğin ardından yaralı bölgeye kanamanın devam etmesini sağlamak için içinde özel bir madde olan ağız sıvılarını bırakırlar. İnsan bedeni pirenin ağız sıvısına karşı tepki göstererek o bölgeye histamin adı verilen bir kimyasal madde iletir. Histamin ise ısırıklarda şişlik ve kaşıntı oluşturur.

  Pire Isırığı Nasıl Geçer?

  Pire ısırığı genellikle herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Bu iyileşme süreci rahatsızlık verici olursa ilaç kullanımı da tercih edilebilir. Semptomları rahatlatmak için kullanılabilecek ilaçlardan biri antihistaminik ilaçlardır. Pire ısırıklarında en çok kullanılan yöntem antihistaminiklerdir. Bu ilaçların tablet, şurup ya da pomat formları tercih edilebilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise oluşan kızarıklığı ve reaksiyonu azaltmak amacıyla kullanılan topikal kortikosteroidlerdir. 

  Pire Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

  Pire ısırığı zararları arasında en yaygın görülen ve rahatsız edici sorun kaşıntıdır. Ancak pire ısırıkları sonrasında kaşınmamak çok önemlidir. Çünkü pire ısırıkları kaşındığında etkili bir enfeksiyona yol açabilir. Pire kaşıntısına karşı ilaç kullanımının tercih edilmemesi halinde ya da doktorunuza ulaşamadığınız durumlarda doğal yöntemler tercih edilebilir. Pireler tarafından ısırıldığınızı düşünüyorsanız öncelikle bu bölgeleri su ve sabunla yıkayın ve aşağıdaki yöntemlerden size uygun geleni seçin:

  Pire Isırığı Belirtileri Nelerdir?

  Enfeksiyon ya da alerji durumları gelişmediyse ki çoğu zaman pire ısırıkları basit ve hafif şiddetli belirtilerdir. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir: 

  Alerjik bir reaksiyon geliştiyse kesinlikle ihmal edilmemeli ve süratle en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Pire ısırığı alerjisinin belirtileri arasında şunlar bulunur:

  Piredeki bir hastalığın insana bulaşmasıyla oluşan enfeksiyon durumunun belirtileri ise şunlardır:

  Pire Isırığı Kaç Günde Geçer?

  Pire ısırığı birkaç gün içerisinde geçer. Enfeksiyon benzeri bir durum yaşanması halinde bu süre uzayabilir.

  Pirelerden Kurtulabilirsiniz

  Pirelerin insanlara bulaşması ağırlıklı olarak evcil hayvanlar üzerinden olur. Bu nedenle pire ısırması nedeniyle yaşayabileceğiniz sorunları evcil hayvanlarınızı koruyarak engelleyebilirsiniz. Bu konuda öncelikle kedi köpek gibi hayvanlarınızı düzenli olarak veterinerinize götürerek gerekli kontrolleri ve tedbirleri almalısınız. Evcil hayvanlarınızın pire kontrolünü evde kendiniz de yapabilirsiniz.

  Bunun en pratik yolu evcil hayvanlarınızın kulak çevresini dikkatlice incelemektir. Bu kontrol sırasında pirenin kendisini görebileceğiniz gibi küçük siyah noktalar halindeki dışkı izleri de dikkatinizi çekebilir.

  Evcil hayvanlarınızın pire bakımını yaptıktan sonra son adım evinizi pirelerden temizlemektir. Bunun ilk adımı ise evinizi sık aralıklarla süpürmek ve süpürgenizin çöp haznesini evin dışında boşaltmaktır. Temizlik ile üstesinden gelememeniz halinde evinizi ilaçlatma yöntemini seçebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Pire ısırığına ne iyi gelir? Pire ısırığı kaşıntısından kurtulmak için doğal yollar

  Pire ısırığına ne iyi gelir? Pire ısırığı kaşıntısından kurtulmak için doğal yollar

  Pireler tehlikeli değillerdir, ancak ısırıkları sizi kaşınmaya ve ısırılan yeri kanatmaya iterler. Pire ısırığı nedeniyle ortaya çıkan yaralar sürekli kaşınır ancak bu kaşıntı için de bazı doğal çözümler vardır. Eğer bir kişi ormanlık alanda veya hayvanların yoğun olduğu bir yerde bulunursa pireler vücuda kolayca atlayabilir. Eğer biri pire tarafından ısırılırsa, yapabileceği birkaç şey vardır. Reçetesiz satılan kaşıntı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bunlar bir kişinin ısırıklarının kaşınmasını engelleyerek yaraların kanamasını önleyebilir. Bu ilaçlar arasında hidrokortizon veya kalamin losyonu bulunur.

  Buz: Bir insanın hemen ilaç tedavisine erişimi yoksa (köy veya taşradaysanız), ısırıklara buz uygulamak, kaşınma isteğini hafifletmek için iyi bir yoldur.

  Duş almak: Bir kişi, ısırıldığını fark ettiğinde bir an önce duş almalıdır. Su ve sabunla ovma, vücutta kalabilecek diğer pireleri temizlemenin iyi bir yoludur. Bu daha fazla ısırmayı önleyecektir.

  Limon: Limon suyu pire ısırması etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır, şişi giderir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Aynı zamanda enfeksiyonu engeller.

  Uçucu Yağlar: Pire ısırması için geçici bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek birçok uçucu yağ vardır. En etkilileri, çay ağacı, biberiye , lavanta ve sedir yağı . Çok az miktarlarda direk uygulanır.

  Sarımsak: Isırığın üzerine çiğ sarımsak koymayı deneyin. Bu hafif yanma hissedeceksiniz, ama sonradan ciddi rahatlama sağlayacaktır. Çocuklar için de sarımsak yağı kullanılmasına bir sakınca yoktur.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap