Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  peygamberimizin yağmur yağarken okuduğu dua

  1 ziyaretçi

  peygamberimizin yağmur yağarken okuduğu dua bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Peygamberimizin yağmur duası nedir? Kuraklık olmaması için okunacak dua

  Peygamberimizin yağmur duası nedir? Kuraklık olmaması için okunacak dua

  Peygamber Efendimiz (SAV)'in bizzat kendisinin uyguladığı sünnet davranışlardan biri olan yağmur duası ile hayırlı yağmur niyazında bulunabilirsiniz. Rahmet kapılarının açık olduğu yağmur sırasında edilen duaların kabul olunacağına dair hadisler de vardır. İstiska namazı nasıl kılınır? Kuraklık olmaması için Peygamberimizin yağmur duası...

  Kuran-ı Kerim'in Rum suresindeki 48. ayetinde yağmur ile ilgili şöyle zikredilmektedir: "Allah O'dur ki, rüzgarları gönderir, bunlar da bulutu kaldırır. Derken, Allah onu gökte dilediği gibi yayar ve parça parça eder; nihayet arasından yağmurun çıktığını görürsün. Allah dilediği kullarına yağmuru nasip edince, onlar seviniverirler. " Geçmiş zamanlara baktığımızda kuraklığın yaşandığı durumlarda Müslüman kimseler yağmur kesilince topluluk halinde yağmur duasına çıkarmış. Yüce Allah (c.c)'dan yağmur talebinde bulunurlarmış. Bir beldede kuraklık hakim olduğu zaman, orada yaşayan insanların topluca açık alanda tövbe-istiğfar edip bolluk ve bereket için yağmur göndermesini istemeleri ve bunun için de dua etmeleri sünnettir. Bu duaya yağmur isteme yani “İstiskâ duası” denir.

  3 gün peş peşe yağmur duasına çıkılması müstehap görülmüş, Sevgili Peygamber Efendimiz SAV) bizzat kendisi yağmur duası etmiş ve kuraklıktan dara düşüldüğünde yağmur duasında bulunulmasını önermiştir. (Buhârî, İstiskâ, 6; Müslim, İstiskâ, 8; Ebû Davud, Salât, 260)

  Kuraklık için yapılan yağmur duasının haricinde bildiğimiz durumlardan birisi de yağmur yağdığı zaman edilen duaların kabul olduğudur. Rahmet meleklerinin bir bir yeryüzüne indiği yağmur sırasında okunacak en etkili dilek dualarını sizlere derlemeye çalıştık. İşte yağmur yağarken okunması tavsiye edilen dualar...

  İLİŞKİLİ HABERNisan yağmuru şifalı mı? Yağmur suyuna okunacak dualar neler? Nisan yağmurunun faydaları

  YAĞMUR DUASI NEDİR, YAĞMUR DUASI NASIL YAPILIR?

  Yağmur duasına çıkmadan önce küsler barıştırılır, yetimler ve yoksullara sahip çıkılır, bolca sadaka dağıtılır. Çocuklar ve hayvanlar da dahil olmak üzere hep beraber duaya çıkarılır. Bu gibi davranışlarla Allah’ın rahmetinin tecelli etmesi niyaz edilir. İşe ilk önce tövbe istiğfar ile başlanır ve Ümmeti Muhammet için mağfiret dilenir.

  Yağmur duasının peş peşe 3 gün ve yerleşim bölgesi dışında olması müstehap görülmüştür. Yağmur duasında namaz kılınmış ve hutbe okunmuşsa, hutbe bitince; bunlar olmamışsa, doğrudan imam ayağa kalkar ve kıbleye dönük şekilde arkasında cemaati ile dua edilir, cemaat de “amin” der. Efendimiz (SAV)'in, yağmur duası için bazı özel dualarının olduğu bilinmektedir. Ayakta kıbleye dönük şekilde okunabileceği nakledilen yağmur duası şöyledir:

  YAĞMUR DUASI ARAPÇA OKUNUŞU:

  YAĞMUR DUASI ANLAMI: “Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O, dilediğini yapar.

  Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilâh yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir, indirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir.'' (Ebû Davud, Salat, 260; İbn Mâce,)

  İLİŞKİLİ HABERSu kıtlığı olmaması için okunacak dua! Kuraklığı engellemek için...

  Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz, yağmur duasına çıkınca: اَللّٰهُمَّ اسْقِ عِبَادَکَ وَبَهَائِمَکَ وَانْشُرْ رَحْمَتَکَ وَأَحْیِی بَلَدَکَ الْمَیِّتَ “Ey Rabbim kullarını ve diğer canlıları sula, rahmetini yay, ölü beldeni dirilt.” derlerdi. (Ebû Dâvûd, İstiska, 2/1176) HADİS-İ ŞERİF: "Resûlullah Aleyhisselâm duâ ederken de eliyle, semânın neresine işaret ettiyse orası açıldı ve Medine üstü, açık bir meydan gibi oldu. Medine çevresine yağmur yağarken, Medine'ye bir damla bile düşmüyordu. Etraftan gelenler, oralarda bol bol yağmur yağdığını haber vermekte idiler." (Müslim, 2:614)

  YAĞMUR DUASI TAVSİYESİ: Barajlarımızın kuruyup tükenmekte olduğu şu zor günlerde Allah (c.c)'a hayırlı yağmur niyetine bolca dualar etmeliyiz. Dini kaynaklarda geçen sohbetlerden edinilen bazı bilgilere göre tıpkı zinaların çoğalması ile beraber depremlerin artması gibi zekatların da verilmemesiyle kuraklık oluşabilmektedir. Bir kuru ekmeğe muhtaç olup aç ve susuz kalmamak için Allah'ın bizlere bahşetmiş olduğu en güzel nimetlerden biri olan suyun tükenmemesi için yağmur duaları yapılabilir.

  Yağmur duası tavsiyelerinden birisi de; Yağmur niyetine 3 salavat-ı şerif arası 11 Fatiha okuyarak Allah'ın rahmeti istenmelidir.

  YAĞMUR DUASI KURANDA VAR MI? YAĞMURDA DUALAR KABUL OLUR MU?

  Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetlerinden biri olan yağmur duası, Kuran-ı Kerim'de yer almamaktadır. 2 rekat namaz kılındıktan sonra yağmur yağması için dualar yapılmıştır. Yağmur duasının yağmur yağacak olan yerin dışında yapılması doğru olanıdır. 3 gün arda arada yapılması gerekmektedir.

  Hz. Aişe (r.a) valideminiz rivayetine göre, "Yağmursuzluktan şikayet ediyorsunuz; halbuki Allah Teala; kendisine dua etmenizi emretmiş ve duanızı kabul edeceğini de bildirmiştir." (Ebu Davud, Salât, 260) dedikten sonra Allah\'ın izni ile yağmur yağmıştır.

  YAĞMURDA OKUNACAK DUALAR!  BOLLUK VE BEREKET İÇİN DUALAR

  Yağmur yağdığı zaman Allah'a şükür maksatlı okunabilecek dualardan birisi de "Allahûmme sayyiben nafıan" (bunu hakkımızda yararlı bir yağmur kıl. Aşırı bir şekilde gereğinden fazla yağınca da Allahümme havâleynâ velâ aleynâ. Allahümme! ale’l-âkâm ve’d-dırâb ve butîni’l-evdiye ve menâbiti’ş-şecer (Allahım! Üzerimize değil, çevremize; Allahım, dağlara, tepelere, vadilerin içlerine ve ağaç biten yerlere) diye dua etti ve yağmur hemen kesildi. (Buhari, İstiska, 6; Müslim, İstiska, 2, 8)

  "Allahümme havaleyna ve la aleyna" (Ya Rab! Bunu zarar vermeyecek yere yağdır. Bizim üzerimize yağdırma) denilebilir.

  Bazı dini kaynaklarda belirtilenlere göre Peygamberimizden bize ulaşan yağmur duası şu şekilde geçmektedir: "Allahümmel Eskına ğaysen muğisen henien merien ğadekan mücellilen seyhan âmmen tabekan. Allahümme! Eskıne'l ğayse ve la tec'alna mine'l kanitin. Allahümme! Inne bil biladi vel ibadi vel hakkı minel levai vaddanki mâlâ neşku illa ileyk. Allahümme! Enbit lena ezzer'a ve edirre lenaddar'a ve eskına min berekatis-sema ve enbit lena min berekatil arz. Allahümme! Inna nestağfirüke inneke künte ğaffaren fe erseles-semae aleyna midraran."

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yağmur yağarken okunacak dua! Yağmur yağarken hangi dua edilmeli? Peygamberimizin yağmur yağarken okuduğu dua

  Yağmur yağarken okunacak dua! Yağmur yağarken hangi dua edilmeli? Peygamberimizin yağmur yağarken okuduğu dua

  Yağmur yağarken okunacak dua araştırması tüm yurtta artan yağmurlardan sonra oldukça yoğun bir şekilde araştırılan konular arasındaki yerini aldı. Gönlü ferahlatan ibadetlerden biri olan dua birçok vatandaş tarafından her gün edilir. Biz de yağmur yağarken okunan duaları derledik. Hazreti Muhammed’in yağmur yağarken ettiği dua ise yağmur yağarken edilecek dualar araştırması içinde en çok merak edilen oluyor. İşte, Yağmur yağarken okunacak dua ile Hazreti Muhammed’in yağmur duası…

  Peygamberimizin yağmur yağarken okuduğu dua

  Bir defâsında Habîb-i Ekrem Efendimiz’e yağmur yağmadığından şikâyet edilmişti. Bunun üzerine Allâh Resûlü, bir minber getirilmesini istedi. Minber, Cuma, bayram ve cenâze namazlarının kılındığı alana (musallâya) kuruldu. İnsanların orada toplanması için gün tespit edildi.Peygamber Efendimiz, güneşin kızıllığı ufukta görülür görülmez yola çıktı. Musallâya varıp minbere oturdu. Tekbir getirdi, Allâh’a hamd etti ve:“Sizler, memleketinizin kuraklığa uğradığından, yağmurun tabiî vaktinde yağmayıp gecikmesinden şikâyet ettiniz. Allâh -celle celâlühû- kendisine duâ etmenizi emrediyor. Duânıza icâbet edeceğini va’dediyor.” buyurdu ve şöyle duâ etti:

  “Hamd, Âlemlerin Rabbi’ne mahsustur. O, Rahmân ve Rahîm’dir. Âhiret gününün sâhibidir. Allâh’tan başka ilâh yoktur. O dilediğini yapar. Ey Rabbimiz! Sen kendisinden başka ilâh olmayan Allâh’sın. Sen zenginsin, biz fakiriz. Üzerimize yağmur indir. İndirdiğini bize kuvvet ve güç kıl. Onu belli bir müddet bize yetir!”

  Bunu söyledikten sonra ellerini kaldırdı. O kadar yukarı kaldırdı ki, koltuğunun altındaki beyazlık göründü. Sonra sırtını halka döndü, elbisesini ters çevirdi, elleri bu sırada hep yukarı kalkmış vaziyette idi. Sonra tekrar halka döndü. Minberden indi ve iki rekât namaz kıldı. Allâh, hemen o anda bulutlarını gönderdi. Gök gürledi, şimşek çaktı. Allâh’ın izniyle yağmur yağmaya başladı. Fahr-i Kâinât Efendimiz, daha mescidine dönmeden seller aktı. Hz. Peygamber, cemaatin sığınaklara dönmedeki acelelerini müşâhede edince tebessüm etti ve:“Şehâdet ederim ki, Allâh her şeye kâdirdir ve ben de Allâh’ın kulu ve Resûlü’yüm” buyurdu. (Ebû Dâvûd, İstiskâ, 2/1173) Peygamber Efendimiz, yağmur duâsına çıkınca;“Ey Rabbim kullarını ve diğer canlıları sula, rahmetini yay, ölü beldeni dirilt.” derlerdi. (Ebû Dâvûd, İstiska, 2/1176)

  Yağmur yağarken okunacak dua!

  Allâhümme sayyiben nâfi‘ân. Anlamı;Allâh’ım! Bol ve faydalı bir yağmur eyle. (Ebû Dâvud)

  Kadir Suresi; Yağmur yağarken 100 defa Kadir Suresi okuyanın bütün dilekleri kabul olur.",

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Hacet ve Dilekleriniz için Yağmur Yağarken Okunacak Dualar Yağmur yağdığında, Yüce Allah’a şükredilir ve Peygamber Efendimize ve Ehli beyt… | Dualar, Yağmur, Radyo

  Yağmur Yağarken Hangi Dua Okunur?

  Yağmur Yağarken Hangi Dua Okunur?

  Yağmur sırasında okunan dilek duası Tekvir Suresi’dir. Biraz uzun olan bu sureyi kağıttan ya da başka herhangi bir kaynaktan okumak mümkündür. Surenin en büyük fazileti kalpten tutulan dileklerin kabul edilmesini sağlamaktır. İnançlı kişiler bu nedenle Tekvir Suresi’ni sık sık okur.

  Yağmur sırasında okunan dualar arasında yer alan bu surenin faydalarından bir diğeriyse büyü bozmada işe yarıyor olmasıdır. Bir kişi kendisinde ya da hanesinde büyü olduğunu düşünüyorsa bu sureyi okunur. İslam dinine göre Allah bu duayı eden kişiye büyünün yerini gösterecektir. Sonrasında büyü bozulabilir.

  Yağmur Duası Nedir?

  Yağmur duası özellikle kuraklık döneminde okunan bir duadır. Topraktan verim alınamayan kurak dönemlerde insanlar bir araya gelerek dua ederler. Buradaki temel hedef yağmur yağdırmaktır. Bazı kaynaklarda bu dua istiska duası olarak da geçer.

  Yağmur yağarken okunacak duayla istiskayı birbirine karıştırmamak gerekir. Yağış sırasında okunan dua genelde çeşitli temennileri elde etmek içindir. Yağmur duasıysa sadece yağmur yağması için edilen duadır.

  Korkan çocuğa hangi dua okunmalıdır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Peygamberimizin Yağmur Yağarken Okuduğu Dua Nedir?

  Peygamber efendimizin yağmur duası oldukça kısadır ve şu şekildedir:

  “Allahümme sayyiben nafıan.”

  Peygamber efendimizin belirttiğine göre üç farklı vakitte edilen iyi niyetli dualar kabul edilmektedir. Müezzin ezan okurken geçen süre bu vakitlerden ilkidir. Diğer bir vakitse savaşlarda iki tarafın karşı karşıya kaldığı zaman aralığıdır. Savaş başlayana dek geçen sürede edilen dualar kabul edilmektedir.

  Duaların kabul edildiği üçüncü vakitse yağmurun başlamasıyla bitmesi arasında geçen süredir. Hadis-i Şerif’e göre kişiler günah olan şeyleri talep etmedikleri sürece duaları kabul edilecektir. Ancak yağmur yağarken dilenmesi gereken ilk şey kişilerin günahları için affedilmesidir.

  Yağmur sırasında okunan dualar arasında yer alan peygamber duası sayesinde pek çok dileğin gerçekleşeceği söylenir. Kişiler ilk önce affedilmeyi dilerler. Sonrasında içten bir şekilde dilek tutabilirler. Bu dilediğin kabul edileceğine inanan pek çok kişi vardır.

  Yağmur Yağarken Okunacak Sure Hangisidir?

  Yağmur sırasında okunan sureler arasında en bilineni Kevser Suresi’dir. Oldukça kısa olan bu sureyi yağmur esnasında yüz kere okumak oldukça faziletlidir. Bu sayede kişilerin dilekleri kabul olabilir. Sık sık okunan dualar sayesinde kişiler kendilerini huzurlu hissedebilirler.

  Kevser Suresi’nin tamamı şu şekildedir:

  “İnnâa e’taynâakel kevser .Fesalli li rabbike ven har .İnne şâanieke hüvel ebter.”

  Bu sure sadece dilekler için okunmaz. Herhangi bir iş üzerinde çalışan kişiler dışarıda yağmur yağdığını görünce Kevser Suresi’ni okuyabilir. Bu sayede kişilerin işleri daha bereketli bir hal alabilir. Bu surenin temel amacı kişilere Allah’ın büyüklüğünü anımsatmaktır.

  Yağmur Yağdığında Dualar Neden Daha Kolay Kabul Olur?

  Yağmur yağarken edilen duanın kabul olma nedeni yağmurun bereketle özdeşleştirilmesidir. Çeşitli ayetlerde yer alan ibarelere dayanarak bu çıkarım yapılmıştır. Yağmur, Allah’ın rahmetinin bir sembolü olarak kabul edilir. Bu sırada dua etmek oldukça yaygın bir alışkanlıktır.

  Yağmur yağarken şu dua okunabilir:

  “Allâhumme innî es’elüke bienne leke ‘l-hamdu lâ ilâhe illâ entel Hannânül Mennân, yâ Bedî’assemâvati vel-ardı yâ Zelcelâli vel-ikram. Es’elükel cennete ve eûzu bike minennâri.”

  Okunduğu an kabul olan dua olarak da nam salmış olan bu dua sayesinde pek çok dilek gerçek olabilir. Bu dua yağmur sırasında edildiği vakit kişilerin kısmeti açılabilir. Bu sayede pek çok kişi kendini rahatlamış hissedebilir.

  Yağmur sırasında okunan dualar illa Arapça olmak durumunda değildir. Kişiler konsantre olarak çeşitli temennilerde bulunabilirler. İyi niyetle edilen dualar söz konusu olduğunda kişilerin ruh halleri olumlu yönde değişebilir.

  Yazı kaynağı : www.haberkolay.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap