Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  penicillin içermeyen antibiyotik isimleri

  1 ziyaretçi

  penicillin içermeyen antibiyotik isimleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Penisilin (Ampisilin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri ve alerjisi

  Penisilin (Ampisilin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri ve alerjisi

  Penisilin (Ampisilin), en eski ve yaygın kullanılan antibiyotiklerden birisidir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılmış olan ilk ilaçtır. Penisilin sınıfına dahil birçok ilaç bulunmaktadır. Penisilinler enfeksiyonlara karşı güçlü etkileri, ucuz olmaları ve toksik etkilerinin az olması nedeniyle en çok tercih edilen antibiyotiklerdir. Genellikle penisilin alerjisinden endişe edilir ama gerçekte hastaların çok azında alerjik reaksiyonlar yaşamı tehdit edecek derecede ciddidir. Hem alerji riski olanların belirlenmesi hem de aslında risk taşımayanlara gereksiz yere diğer pahalı antibiyotiklerin reçete edilmesini önlemek için hastaların penisilinler konusunda bilinçli olması büyük önem taşımaktadır.

  Penisilin (Ampisilin) nedir?

  Penisilin tarihçesi

  1928 yılında Londra’da Alexander Fleming, Penicillium notatum türü küf mantarının çevresinde bazı bakteri türlerinin üreyemediğini keşfetti. Bu mantarın antibakteriyel özelliğini fark eden Fleming, tıp tarihinin en yararlı ilaçlardan biri olan penisilinin geliştirilmesine öncülük etmiştir.

  Penisilin türleri

  Penisilin ne işe yarar?

  Penisilin bakterilerin neden olduğu birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Zatürre, akciğer iltihapları, kulak enfeksiyonları, mesane ve böbrek iltihapları, cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, deri enfeksiyonları, kemik ve eklem iltihaplanmaları penisilinle tedavi edilen başlıca hastalıklardır. Bazı olgularda, bir enfeksiyonu tedavi etmekten ziyade koruma amaçlı antibiyotikler verilebilir. Buna ‘profilaktik’ antibiyotik kullanımı denir.

  Penisilin doğru kullanımı

  Penisilin veriliş şekli (formu), dozu ve kullanım süresi hastanın yaşı, tedavi edilen hastalık ve derecesi, diğer rahatsızlıklar ve ilk doza verilen tepkiye göre belirlenir. Gerektiğinde hastalık etkeni mikroorganizmanın tanımlanması ya da duyarlılığın belirlenmesi için mikrobiyolojik testler istenebilir. (5)

  Penisilin hangi gıdalar ile alınmamalı?

  Penisilinin besinlerle bilinen bir etkileşimi yoktur.

  Kimler penisilin kullanmamalı?

  Penisilin hangi hastalıklarda dikkatli kullanılmalıdır?

  Penisilin hangi ilaçlar ile kullanılmamalı?

  Penisilinin hamilelikte kullanımı

  Hamilelikte kullanımına ilişkin yeterli kanıt yoktur. Hekiminiz risk/yarar dengesini gözeterek karar verecektir. İlacı kullanırken hamile kalırsanız hemen hekiminize bildiriniz. (7)

  Penisilinin emzirme döneminde kullanımı

  Penisilin ve türevleri anne sütüne geçebilir ve bebeğe etkileri olabilir. Hekiminiz emzirmeye devam etmeniz ya da kesmeniz konusunda karar verecektir.

  Penisilin dozları ve doz hesabı

  Penisilin V için

  Pen-OS Süspansiyon:

  Pen-OS Tablet:

  Cliacil Süspansiyon:

  Cliacil Tablet:

  Penisilin doz aşımı

  Doz aşımı durumunda, mide-bağırsak sistemine ilişkin istenmeyen etkiler beklenebilir. Döküntü, yüz ve boyun bölgesinde şişkinlik gibi başka belirtiler ortaya çıkarsa, alerjik reaksiyon olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bir seferlik kazara yüksek doz alınması durumunda geçici olarak ilacı kullanmaya ara vermeniz çoğunlukla yeterli olacaktır. Yüksek miktarlarda ve kasıtlı kullanılması durumunda derhal hekiminizi bilgilendiriniz. (8)

  Bebekler penisilin kullanabilir mi?

  Bebek ve çocuklarda dozlar vücut ağırlığına göre hekiminiz tarafından hesaplanır. Bebeklerde ve yürümeye yeni başlayan çocuklarda süspansiyon/şurup formu kullanılabilir. Anaflaksi riski çocuklarda (özellikle okul öncesi) yetişkinlere oranla daha düşüktür. Yenidoğan enfeksiyonlarında ise penisilin G ve ampisilin iğneleri hastane ortamında sıklıkla kullanılan penisilin türleridir. Yeni doğanlarda anaflaksi neredeyse hiç görülmez. (9)

  Penisilin ne kadar süre kullanılmalı?

  Kullanım süresi hastalığınız, yaşınız, böbrek fonksiyonlarınız dikkate alınarak belirlenir. Hastalığın tipi ve şiddetine göre ağızdan alınan formlar genellikle 7-10 ya da 10-14 gün kullanılır. Belirtiler hafifledikten sonra 3 gün süreyle tedaviye devam edilmelidir. Profilaktik (koruma amaçlı) kullanımda düşük dozlarda uzun süre kullanım gerekebilir.

  Penisilin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

  Deposilin iğnesi nedir?

  Hafif ve orta derecedeki üst solunum yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan bakteri kaynaklı hastalıklar, cilt enfeksiyonları, akciğer veorta kulak iltihabında kullanılır. Sadece kas içine uygulanır.

  İecilline iğnesi zararlı mı?

  İçeriğindeki penisilin ve türevi prokaine aşırı duyarlılığı olan bireylerde kullanılmamalıdır. Özellikle büyük ve tek doz halinde uygulandığında bazı kişilerde prokaine karşı hızlı ve toksik reaksiyonlar oluşabilir. Bu reaksiyonlar genellikle depresyon, nöbet, saldırganlık, ölüm korkusu gibi geçici zihinsel bozukluklardır. Alerjik reaksiyonlara hızlı müdahale edebilmek için, ilk iğne bir sağlık merkezinde yapılabilir.

  Penisilin alerjisi (anaflaksi) nedir? Neden olur?

  İnsanların yaklaşık % 10’u penisiline karşı alerjisi olduğu bilgisini verir, ancak gerçek rakam % 1’e yakındır ve bu kişilerin sadece % 0.03’ü yaşamı tehdit eden alerjik yanıtlar sergilemektedir.

  Bağışıklık sisteminiz ilaca karşı aşırı duyarlı hale geldiğinde, ilaca zararlı bir maddeymiş, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonmuş gibi tepki verdiğinde penisilin alerjisi oluşur.

  Bağışıklık sisteminin penisiline duyarlı hale gelmeden önce, en az bir kez ilaca maruz kalması gerekir. Bağışıklık sisteminiz penisilini zararlı bir madde olarak yanlış algılarsa, ilaca karşı bir antikor geliştirir ve bir dahaki ilacı aldığınızda, bu antikorlar onu işaretler ve maddeye karşı bağışıklık sistemi saldırılarını yönlendirir. Bunun sonucunda açığa çıkan kimyasallar, alerjik reaksiyona neden olur. (10)

  Penisilin alerjisi risk faktörleri

  Korunmak için ne yapmalı?

  Penisilin alerjiniz varsa, en iyi korunma ilaçtan uzak durmaktır. Kendinizi korumak için atabileceğiniz adımlar şöyledir:

  Penisilin alerjisi belirtileri

  Özellikle yüksek doz ilaç uygulaması sonrasında 1 ila 2 hafta içerisinde ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrısı, karın ağrısı, ciltte kızarıklık ve çeşitli döküntüler gibi gecikmiş tipte alerjik belirtiler fark edersiniz derhal hekiminize haber verin veya hastaneye başvurunuz.

  Penisilin alerjisinin tedavisi

  Penisilin yan etkileri

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  penisilin alerjisi

  Penisilin grubu antibiyotikler

  Penisilin grubu antibiyotikler

  Penisilinler

  Penisilinler, güçlü bakterisid etkili sık kullanılan doğal, toksisitesi az ve yarı sentetik antibiyotiklerdir. İlk olarak 1929’da Fleming tarafından doğal penisilin bulunmuştur. Daha sonra yarı sentetik penisilinler geliştirilmiştir.
  Penisilinler, duyarlı bakterilerin murain’den oluşan hücre duvarını etkileyerek bakterisid etki gösterirler.  Penisilinaz dayanıklı penisilinler esas olarak Penisilin G’ye dirençli olan stafilokok türü mikroorganizmaların yaptığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 
  Streptokok grubu bakterilerin yol açtığı hastalıklarda, özellikle pnömoni, menenjit ve tonsillit gibi önemli hastalıklarda ilk seçilmesi gereken antibiyotik penisilin olmalıdır.  Eklem romatizması, romatizmal kalp hastalıkları ve nefrit türü böbrek hastalıklarına yol açabilen streptokok türü bakterilere penisilin kadar etkili başka bir antibiyotik henüz bulunamamıştır.
  Penisilinlerin çok hastalıklarda ve dozlarına dikkat edilmeden kullanılması çeşitli mikroorganizmalarda bu ilaca karşı direnç meydana getirmiştir. Aynı hastalık eskisine oranla çok daha yüksek doz penisilin verilerek tedavi edilebilmektedir.

  Penisilinlere karşı rezistans kazanılması şu mekanizmalar ile olur;

  Penisilin antibiyotik türleri;

  Penisilin Allerjisi

  Penisilin, çok önemli bir ilaç olmakla birlikte, her ilaçta olduğu gibi bazı istenmeyen etkilere de yol açabilir. Bunlardan en korkulanı penisilin alerjisidir. İlaç alerjisi her türlü ilaç ve her türlü dozda gelişebilir. Bu yan etki yalnızca penisiline yüklenemez.

  İlaç alerjisi, her türlü ilaçla, hatta ağrı kesiciler ve vitaminlerle bile gelişebilmektedir. Bu sorunun çözümünde önemli bir uygulama, alerji testleridir. Ancak bu testler her zaman doğru sonuç vermediği gibi, hastayı yanlış olarak alerjik diye damgalamak ya da test sırasında alerjik reaksiyon gelişmesi gibi istenmeyen sonuçlar da olabilir. Bu yüzden penisiline karşı alerji olup olmadığını ortaya koymak için yapılan deri testleri çok anlamlı değildir.

  Penisilin veya herhangi bir enjeksiyon sonrası alerjik reaksiyon gelişebileceği hatırda tutularak, alerjik reaksiyon çıktığında olaya müdahale edilebilecek bir ortamda enjeksiyonu yaptırmak gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : xn--aciltp-t9a.com

  Penisilin

  Penisilin

  Penisilin, 1928 yılında Londra'da Alexander Fleming tarafından Penicillium notatum adlı küfte keşfedilen antibiyotik.[1][2] Bu madde, ilk olarak 1911 yılında bir İskandinavyalı tarafından tanımlanmış olmakla beraber o yıllarda iyileştirici gücü bilinmemekteydi.[1] 1945 yılında Fleming'le birlikte Nobel Ödülünü kazanan Oxfordlu Florey ve Chain, penisilinin kitle halinde elde edilebilmesini temin etmişlerdir.[1]

  Penisilin grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Doğal penisilinler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sentetik penisilinler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Penisilinaz dayanıklı penisilinler esas olarak Penisilin G'ye dirençli olan stafilokok türü mikroorganizmaların yaptığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

  Penisilinlerin çok hastalıklarda ve dozlarına dikkat edilmeden kullanılması çeşitli mikroorganizmalarda bu ilaca karşı direnç meydana getirmiştir. Aynı hastalık eskisine oranla çok daha yüksek doz penisilin verilerek tedavi edilebilmektedir.

  Streptokok grubu bakterilerin yol açtığı hastalıklarda, özellikle Pnömoni, Menenjit ve Tonsillit gibi önemli hastalıklarda ilk seçilmesi gereken antibiyotik penisilin olmalıdır.

  Eklem romatizması, romatizmal kalp hastalıkları ve nefrit türü böbrek hastalıklarına yol açabilen streptokok türü bakterilere penisilin kadar etkili başka bir antibiyotik henüz bulunamamıştır.

  Penisilin, çok önemli bir ilaç olmakla birlikte, her ilaçta olduğu gibi bazı istenmeyen etkilere de yol açabilir.

  Bunlardan en korkulanı penisilin alerjisidir. İlaç alerjisi her türlü ilaç ve her türlü dozda gelişebilir. Bu yan etki yalnızca penisiline yüklenemez.

  İlaç alerjisi, her türlü ilaçla, hatta ağrı kesiciler ve vitaminlerle bile gelişebilmektedir.[1] Bu sorunun çözümünde önemli bir uygulama, alerji testleridir. Ancak bu testler her zaman doğru sonuç vermediği gibi, hastayı yanlış olarak alerjik diye damgalamak ya da test sırasında alerjik reaksiyon gelişmesi gibi istenmeyen sonuçlar da olabilir. Bu yüzden penisiline karşı alerji olup olmadığını ortaya koymak için yapılan deri testleri çok anlamlı değildir.

  Penisilin veya herhangi bir enjeksiyon sonrası alerjik reaksiyon gelişebileceği hatırda tutularak, alerjik reaksiyon çıktığında olaya müdahale edilebilecek bir ortamda enjeksiyonu yaptırmak gerekmektedir. Müdahale yapılabilecek ortamlar sağlık kurumlarıdır. Sağlık ocakları ya da birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda da (hastaneler dışında) bu tür acil müdahaleler yapılabilmektedir.

  Penisilinlerin yan etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Alerjik reaksiyonlar hariç tutulacak olursa, yine de penisilinler antibiyotik ilaçların en az zararlı olanlarıdır.[1] Yan etkilerinin çoğu alerjik reaksiyonlara bağlıdır. Alerjik reaksiyon meydana getirme özelliği bütün penisilin türevlerinde mevcuttur. Alerjik reaksiyon doza bağlı değildir, kişinin aşırı duyarlılığına bağlıdır.

  Akut sistemik anafilaksi (anafilaktik şok), penisilinlerin yüzde beş oranında görülen en ciddi yan etkisidir.[1] %10 vakada ölümle bitecek olan şiddetli bir reaksiyon meydana gelir. Penisilin tedavisine başlamadan önce hastaya daha önce penisilin verilip verilmediği öğrenilmeli, çocuksa yakınlarına sorulmalıdır.

  Penisilinin ilk olarak uygulanacağı şahıslara penisilin deri testi yapmakta fayda vardır. Bir mililitresinde 10.000 ünite olacak şekilde sulandırılmış olan kristalize penisilinden bir dizyem (0,1 ml) ön kola deri içine zerk edilir. Diğer kola da bir dizyem serum fizyolojik kontrol maksadıyla verilir. Yarım saat sonra herhangi bir cilt reaksiyonu görülmezse ilaç uygulanır. Bu test de tam güvenilecek bir ölçü değildir. Bazı alerjik bünyeli şahıslar test dozu penisilinle bile ölüme gidebilmektedirler. Sağlık Bakanlığının ve TSK Sağlık Komutanlığının aldığı kararlarda penisilin alerji testinin rutin yapılmasının gerekli olmadığı, pensilin alerjisi olanlarda anaflaktik reaksiyonun test dozunda dahi olabileceği, duyarlılaşmanın herhangi bir dozun uygulanması esnasında oluşabileceği belirtilmiştir. Kişi 10 iğneden oluşan bir penisilin kürünün ilk 7-8 iğnesinde alerjik reaksiyon vermezken 9. dozda alerjik reaksiyon verebilir. Ya da 2-3 yıl önce penisilin ile tedavi görüp hiçbir reaksiyon vermeyen kişi, yeniden penisilin tedavisi başladığında ani anaflaktik reaksiyon verebilir. Penisilin, kişiye uyku hali de verir.

  Penisilinlerin kullanıldığı başlıca hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Anjin, bakteriyel zatürreler, akciğer absesi, mesane ve böbrek iltihaplarının bir kısmı, prostat iltihabı, iltihaplı cilt yanıkları, farenjit, göziçi iltihabı, kemik iltihapları, orta kulak iltihapları, meme iltihabı, beyin absesi, menenjit, kan zehirlenmeleri (sepsisler), laranjit.[1]

  Son yıllarda beta laktamaz enzim üreten bakterilerin penisilinlere karşı oluşturduğu direnci kırmak için yapılan çalışmalar başarıya ulaşmıştır.[1] Hâlen bu problem ampisilin ile bunun yarısı oranında Sulbaktam maddesi kombine edilerek ve amoksisilin ile bunun dörtte biri oranında klavulanik asit tozu olan potasyum klavulanat kombine edilerek çözülmüştür.[1]

  Penicillium notatum küfü enfeksiyonlu fareleri de iyileştirebilici bir özelliğe sahiptir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap