Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  patlıcan kurutma nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  patlıcan kurutma nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? 8 Nefis Tarif Eşliğinde

  Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? 8 Nefis Tarif Eşliğinde

  Patlıcan Kurutmanın Püf Noktaları Bu Yazıda!

  Sebzeleri kurutarak muhafaza etme yöntemi aslında Anadolu yeme-içme kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Sebzenin besin değerini koruma bakımından da bilinen köklü yöntemlerden biridir. Kurutularak saklanabilen yiyecekler arasında patlıcanın yeri başkadır. Yazın taze tüketilen, kış aylarında ise kurutulmuş haliyle birçoğunuzun sofrasından eksik etmediği nefis bir sebzedir. Kurutmak demişken patlıcan nasıl kurutulur diye merak ediyor ve kış için patlıcan nasıl kurutulur şeklindeki sorulara yanıt arıyor olabilirsiniz. O halde bu bilgiler tam size göre.

  Patlıcan kurusu nasıl kurutulur öğrenmeden önce, kuru patlıcanı hangi yemek çeşitleri için kullanacağınızı belirlemeniz başlangıç olarak size kolaylık sağlayacaktır. Kuru sebzenizi dolmalık olarak mı kullanacaksınız yoksa kavurmalık, kızartmalık veya başka bir çeşit olarak mı tüketeceksiniz? Her birinin kendine özgü ve farklı şekillerde kurutma yöntemlerinin olduğunu tahmin edersiniz.

  Kurutma işlemine başlamadan önce yapmanız gerekenlerin başında yeteri miktarda patlıcan almak gelir. Tabii bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken ufak tefek ipuçları var. Mesela satın alacağınız patlıcanların eğri olmamasına ve şekilleri düzgün olan patlıcanlar seçmeye özen göstermeniz önemli. Kurutma işlemini hangi tür yemeğiniz için yaparsanız yapın, düz bir patlıcanı dolmalık kurutma için oymak veya kızartmalık için dilimlemek eğri bir patlıcanla çalışmaktan çok daha kolay olur.

  Bunlarla birlikte seçeceğiniz patlıcanların boyları da kurutma işlemine hazırlık aşamasında önemlidir. Çok küçük veya çok büyük patlıcanları tercih etmemeniz yine her çeşidi kurutmanız için bilmeniz gereken önemli bir detaydır. Üstelik patlıcanlarınızı seçerken taze ve parlak kabuklu olanları ön planda tutma fikrini de güzel bir detay olay aklınızda bulundurabilirsiniz.

  Kurutma işlemini ne şekilde gerçekleştireceğiniz de oldukça önemli. Bu konuda da fırında patlıcan nasıl kurutulur veya evde patlıcan nasıl kurutulur diye düşünebilirsiniz. Aslında kurutma fırınlarında yapılabileceği gibi ev tipi bir fırınınızın olması bile fırında kurutma için size yeterli malzemeyi sağlar. Aynı zamanda evde güneş alan, hafif rüzgar gören bir balkon, teras veya bu koşullara uygun herhangi bir köşe de kurutma yapmanız için gerekli ortam olarak işinize yarar. Sizler yeter ki kurutulmuş mis gibi patlıcanların eşsiz lezzetini tatmak isteyin. İşte sizlere birbirinden faydalı ve kurutacağınız patlıcanların lezzetine lezzet katmanız için muhteşem öneriler:

  Patlıcan Nasıl Beyaz Kurutulur?

  Siz de patlıcan nasıl beyaz kurutulur diye merak ediyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit. Aslında birçoğunuzun patlıcan yemekleri yaparken kullandığı bir yöntem. Patlıcanları yıkayıp uygun şekillerde kestikten sonra tuzlu su dolu bir kap içinde bir saat kadar bekletmeniz sebzenizin kararmadan kurumasını sağlar.

  Ayrıca patlıcanı gölgede kuruttuğunuzda elde ettiğiniz kuru patlıcanlarınızın daha beyaz kaldığını, kararmadığını göreceksiniz.

  Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kışlık patlıcan nasıl kurutulur şeklinde bir soruyla karşı karşıyaysanız kurutma işlemi için yaz mevsimi ve güneş sizin en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Aslında patlıcan kurutmalık sebzeler arasında, kuruma kolaylığı bakımından size oldukça dost bir sebzedir. Çünkü güneş olmasa bile patlıcan kolaylıkla kuruyabilir. Kışlık patlıcanlarınızı evinizin güneş alan ve nemden uzak bölümünde kurutmaya başlamalısınız.

  Yine nemden uzak ve gölgeli bir atmosferde kurutma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, bu noktada da yardımınıza koşacak olan etken rüzgardır.

  Kuru Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kuru patlıcanın harika tadından vazgeçemiyor musunuz? O zaman kurutma sürecinde bazı detaylara özen göstermeniz gerekebilir. Basit detaylar olsa da daha kaliteli sonuç elde etmeniz için önemlidirler. Açık havada yapılan kurutmalarda her ne kadar yaz mevsimini tercih etseniz de bazen yağmur yağması ve nem gibi kurutmanızı olumsuz yönde etkileyebilecek hava şartları gelişebilir. Yağışlı ve nemin fazla olduğu günlerde kurutma tepsilerinizi iç mekanlara taşıyarak kurutmaya çalıştığınız sebzelerinizi ıslanmaktan koruyabilirsiniz. Sebzenizi dış ortamda kurutabileceğiniz gibi herhangi bir fırın ile mevsim gözetmeksizin de kurutabilirsiniz.

  Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Patlıcanlarınızı kızartmalık olarak kurutmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken şey dilimleme şeklini belirlemeniz olacaktır. Kızartmalık olarak isteğinize bağlı uzun veya pul şeklinde dilimleyerek kurutmaya başlayabilirsiniz. Böylece pişireceğiniz zaman ekstra bir dilimleme işlemine ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanabilirsiniz.

  Kavurmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Siz de patlıcanı taze veya kurutulmuş olarak her haliyle yemekten zevk alanlardan mısınız? Kurutmak üzere yıkayıp kesme işlemine başlayacağınız taze patlıcanlarınızı aslında çok büyük parçalar halinde kesmemek şartıyla istediğiniz şekilde dilimleyebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak uzun şeritler halinde veya küp küp doğranmış parçalar şeklinde hazırlayabilirsiniz. Kestiğiniz bu parçaları ipe dizerek gruplar halinde bir araya getirebilirsiniz.

  Bu ipe dizdiğiniz patlıcanları kurutacağınız ortamda bir duvara asabilir, çamaşır ipine takabilir veya temiz bir bezin üstüne koyarak kurutma sürecini başlatabilirsiniz.

  Antep Usulü Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Gaziantep mutfak kültüründe kurutulmuş sebzeler oldukça önemli bir yere sahiptir. Antep usulü patlıcan nasıl kurutulur derseniz, burada güneşte kurutma şekli ön plana çıkar. Gaziantep’te patlıcanlar kurutulmaya hazırlanırken önce çekirdeklerinden ayrıştırılır ve iplere dizilerek bol miktarda güneş alan çatılarda, teraslarda veya balkonlarda kurutulmaya bırakılır. Bu şartlarda ortalama 10 veya 12 gün içinde kurumuş olurlar. Gölgede ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir.

  Patlıcan dolması nasıl kurutulur, ufak tefek detayları nelerdir bunları da bilmeniz gerekir. Antep usulü olarak bu noktada öne çıkan detaylar ise, yuvarlak görünümlü dolgun patlıcanların kullanımıdır. Bu patlıcanlar başları alındıktan sonra, uzunluğuna göre iki veya üç büyük dilim halinde kesilir. Çekirdekleri oyularak çıkartılır ve ufak bir bıçak yardımıyla içleri kazınarak temizlendikten sonra iplere takılarak güneş gören bir yere asılır.

  Dilim Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kışlık yemeklik patlıcan nasıl kurutulur diye merak mı ediyorsunuz? O halde gelelim dilim patlıcan nasıl kurutulur, bununla ilgili detayları incelemeye. Burada tercih etmeniz gereken patlıcan türü bostan patlıcan adı verilen, kısa ve tombul görünümlü o şirin mi şirin patlıcan türüdür. Bostan patlıcan diğer türlere göre daha çekirdeksiz olduğu için dilim olarak kurutma yöntemine uygundur.

  Karnıyarıklık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Patlıcan kurutma işlemlerinde sebzenizi hangi yemek çeşidi için kurutuyorsanız, o şekilde ve ölçülerde kurutmayı gerçekleştirmeniz sonrası için size kolaylık sağlar. Eşsiz lezzetiyle patlıcan yemeklerinin vazgeçilmezi olan karnıyarık için ise kurutmaya hazırlık aşamasında başlarını kestiğiniz patlıcanları bütün bırakmanız gerekiyor.

  Alacalı olarak soyup, içlerini kayık şekli verecek biçimde oymalısınız ve bir iğne yardımıyla iplere ortalama tek yemeklik sayısına göre asmalısınız. Tabii içi çıkarılmış patlıcanlarınızın büzüşüp kapanmaması için oyduktan sonra patlıcan saplarını enine bir şekilde içine yerleştirebilirsiniz.

  Fırında Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kurutulmuş patlıcanın lezzetinden dört mevsim mahrum kalmak istemiyor olabilirsiniz. Herhangi bir şekilde hazırladığınız patlıcanları bir kurutma tepsisine veya boyutlarına göre fırının ızgara telleri üzerine koyabilirsiniz. Bu işleme başlarken fırınınızın ısısı elinizi içine uzattığınızda elinizi yakmayacak kadar olmalıdır. Bu ısıda tepsinizi ortalama 2 veya 3 saat kadar bekletebilirsiniz. Sonrasında fırını soğutup tepsinizi çıkarıp, aynı işlemi kuruma tam anlamıyla gerçekleşene kadar tekrarlamanız gerekir.

  Bunu sobanızın fırınında da gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda ise kuruma gerçekleşene kadar sobanızın sönmemesini sağlamalısınız.

  Evde Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kışlık hazırlıkları yorucu olduğu kadar oldukça keyiflidir de. Patlıcanları evinizde fırında veya güneşte kurutabilirsiniz. Her iki kurutma yönteminde de sebzenizi yapacağınız yemek türüne göre kesip hazırlamanız gerekir.

  Patlıcan kurusu nasıl kurutulur genel olarak bir fikir sahibiyseniz, evde kurutma işlemi de sizin için zor olmayacaktır. Mevsim şartlarına veya kişisel şartlarınıza göre ister yazın kuru ve güneşli bir havada balkonunuzda isterseniz de her mevsim fırınınızda veya sobanızda mis gibi patlıcanlarınızı kurutabilirsiniz.

  Tarif için: Kışlık Patlıcan Kurutma Videosu

  Farklı Yörelerden 8 Kuru Patlıcan Tarifi

  1) Onu Yoğurtlu da Seversiniz

  Kurutulmuş kışlık patlıcanlarınıza bakıp, onları bugün nasıl yesem diye düşündünüz mü hiç? O halde kuru patlıcanlarınızı ferah mı ferah bir miktar yoğurtla buluşturmanızın zamanı gelmiş demektir. Hatta dostlarınızı davet ettiğiniz keyifli bir günde, onlar için de yoğurtlu kuru patlıcan salatası hazırlayabilirsiniz. Herkes bu kadar duyarlı davranırsa bu lezzetten kimse mahrum kalmamış olur öyle değil mi? Kuru Patlıcan Salatası

  2) Kuru Patlıcan Dolması: Şüphesiz Yersin

  Kuru patlıcan dolması deyince lezzetinden sual olunmaz. İster kendi usulünüzü keşfedin isterseniz de farklı yörelere özgü kuru patlıcan dolması pişirin, kendisi her halükarda sofranızın baş tacı olmaya aday olarak mutfağınızda yer alacaktır. Kıymalısıyla, acısıyla, tatlısıyla veya zeytinyağlısıyla; onu her haliyle sofranızda görmek istersiniz. O halde kolları sıvayın ve operasyon başlasın. Kuru Patlıcan Dolması

  3) Adanaya Ne Dersiniz?

  Damaklarınız yöresel lezzetlerle şenlensin ve bu güzelliği sevdiklerinizden esirgemeyin. Adana usulü kuru patlıcan dolması ile eşsiz bir Adana klasiği yaşayın ve yaşatın. Üstelik Adana usulü muhteşem kuru patlıcan dolmanızın yanında tercih edebileceğiniz sıcacık bir yayla çorbasıyla yemek masanızı bir ziyafete çevirin. Adana Usulü Kuru Patlıcan Dolması

  4) Hafif Üstelik Doyurucu: Kuru Patlıcan Yemeği

  Kurutulmuş patlıcanlar ile hem hafif beslenip hem de doyarak patlıcanların lezzetine sonuna kadar erişebilirsiniz. Hazırlaması da öyle kolay ki… Belki bir bayram akşamında toplu yenilen huzurlu bir akşam yemeğinde belki de ne pişirsem diye düşündüğünüz bir kış gününde sofranızın baş köşesinde yer alabilir. Yazdan kurutup kilerinizin bir köşesine bıraktığınız patlıcanların ne kadar lezzetli olduklarına artık şahit olabilirsiniz. Kuru Patlıcan Yemeği

  5) Ekşilisi Başka Güzel: Nar Ekşili Kuru Biber ve Patlıcan Dolması

  Ekşili kuru dolmalardan bahsedince Güneydoğu’nun eşsiz lezzetleri barındıran mutfak kültürü aklınıza gelmiştir elbet. İşte o mutfaktan mis gibi bir tarif daha. Nar ekşili kuru dolmalar sofranızdayken sizler de çok mutlu hissetmiyor musunuz? Özellikle de kurutulmuş patlıcan ve biber dolmalarının birlikteliği yemek masalarınızı adeta bir kutlama ortamına dönüştürebilir. Nar Ekşili Kuru Biber ve Patlıcan Dolması

  6) Antep Usulü Lezzete Buyurmaz mısınız? Antep Yöresi Kuru Patlıcan Dolması

  Gaziantep mutfağının bir klasiğidir. Hele de yanına bir de kuru biberleri doldurup koyarsanız birbirlerine ne kadar yakıştıklarını anında görebilirsiniz. Üstelik acı seviyorsanız bu beklentinizi de seve seve karşılar. Bilen bilir, Antep yöresi kuru patlıcan dolması yemek masalarınızın sultanıdır. Antep Yöresi Kuru Biber ve Patlıcan Dolması

  7) O Bir Lezzet Klasiği: Malatya Usulü Kuru Patlıcan Dolması

  İplerinde şıkır şıkır duran ve kuruyken bile mis gibi kokan kurutulmuş dolmalık patlıcanlarınızı bir de Malatya usulü kuru patlıcan dolması olarak pişirmeye ne dersiniz? Malatya’nın muhteşem biber salçalarıyla ve hafif ekşili tadıyla bir lezzet klasiğini daha sofralarınıza taşıyın. İster akşam yemeğinizde sofranızın baş köşesine koyun isterseniz beş çayınızın menüsüne ekleyin. Malatya Usulü Kuru Patlıcan Biber Dolması

  8) Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması:

  Nar ekşisinin doğal ve eşsiz tadıyla ekşili dolma olarak da telaffuz edebilirsiniz. Yaz aylarında azıcık zahmet ederek kuruttuğunuz patlıcan ve biberleriniz artık sizlere göz kırpmaya başlamış olabilir. Kendiniz zaman bulup kurutamadıysanız bile kurutulmuşlarını satın alarak dolmanızı yapabilir ve siz de bu lezzeti menünüze ekleyebilirsiniz. Üstelik bir kase yoğurtla bu harika güzelliği taçlandırabilirsiniz. Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması

  Kuru patlıcan tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Biber Nasıl Kurutulur? Püf Noktalı Anlatım, Resimli Tarifler

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Evde Patlıcan Nasıl Kurutulur? Kışlık Patlıcan Kurutma - Yemek.com

  Evde Patlıcan Nasıl Kurutulur? Kışlık Patlıcan Kurutma - Yemek.com

  Yazla beraber gelen en güzel nimetlerin başında patlıcan geliyor. Kemer patlıcanından bostan patlıcanına, dolmalık patlıcandan minik patlıcana kadar çeşit çeşit patlıcanlar mevcut. Özellikle havalar soğuyup patlıcanın en tazesini bulamıyoruz. Yazın yeniden gelişinin özlemini çekiyoruz. Ancak patlıcanı konserve yaparak ya da sirkeli patlıcan yaparak kışın tüketmek mümkün. Bir diğer yöntem ise patlıcanı kurutmak. Patlıcanı hem içi oyulmuş dolmalık şekilde kurutabilir hem de dilimleyerek güneşte bekletebilirsiniz. Kışın bu şekilde kuruttuğunuz patlıcanları afiyetle tüketmeniz mümkün. Hadi sıvayın kolları, patlıcanları kışa hazır hale getiriyoruz.

  Kışlık patlıcan nasıl kurutulur?

  patlican-nasil-kurutulur

  Kış için hazırlanan patlıcanlar üç farklı şekilde kurutulabilir. İlki hepimizin bildiği iç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlar. İç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlardan yapmak istiyorsanız dolmalık olarak bilinen minik patlıcanları kullanmanızı öneririz. Patlıcanları güzelce yıkayıp sap kısımlarını çıkararak işe başlayın. Ardından oyacak yardımıyla iç kısımları oyun.

  patlican-nasil-kurutulur-1

  Oyduğunuz patlıcanları tuzlu suyun içerisinde bekletip acı sularının çıkmasını sağlayın. Ardından çıkarıp patlıcanlarınızı kurulayın. Büyükçe bir iğneye orta kalınlıkta bir ip geçirin. Öncelikle 1 patlıcanı ipe geçirin. İpin bir ucunu patlıcanın etrafından geçirip düğüm yapın. Ardından diğer patlıcanlarınızı geçirmeye devam edin. Patlıcanlarınızın arasında aralık olmasına özen gösterin. İpe dizdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Güneş ışıklarını ne kadar aldığına bağlı olarak 7-12 gün arasında bekletin.

  patlican-nasil-kurutulur-0

  Bir diğer yöntem için ise kemer ya da bostan patlıcanları kullanabilirsiniz. Patlıcanlarınızın sap kısımlarını sabit bırakarak çok derine girmeden yelpaze şeklinde kesin. Tuzlu suyun içerisinde siyah suyu çıkana kadar bekletin. Sudan çıkarıp kurulayın. Ardından sap kısımlarından iğne geçirerek ipe dizin. Güneşin altına 7-12 gün bekleterek kurumaya bırakın. Ara ara kuruyup kurumadığını mutlaka kontrol edin.

  patlican-nasil-kurutulur-1-1

  Bu işlemlerin sonunda kurutulmuş bütün patlıcan ve dolmalık patlıcanlarınız hazır oluyor! İpten çıkarıp saklama kısmına geçebilirsiniz. Saklama önerilerimizi vermeden önce gelin son patlıcan kurutma yöntemine de göz atalım.

  patlican-nasil-kurutulur-2

  Taze patlıcanlarınız güzelce yukadıktan sonra dilediğiniz boyutlarda dilimleyerek tuzlu suda bekletin. Acı suyu çıkan patlıcanları güzelce kurutun. Temiz bir bezin üzerine serip güneş alan bir yere koyun. Kurumaya bırakın. 7-10 gün arasında bir sürede patlıcanlarınız kuruyacaktır.

  patlican-nasil-kurutulur-3

  Buzdolabı poşetlerinizin içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonat koyun. Kuruttuğunuz patlıcanları içlerine aktarın. Ağızlarını bağlayıp hafifçe karıştırın. Bu şekilde patlıcanlarınız içlerinde küflenme olmadan ya da böceklenme olmadan çok uzun süre dayancaklardır. Dilerseniz buzdolabında dilerseniz de serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? Adım Adım Patlıcan Kurutma Teknikleri

  Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? Adım Adım Patlıcan Kurutma Teknikleri

  Yazın en güzel besinlerinin başında patlıcan geliyor. Patlıcanlı yemekler, Türk mutfağının en sevilen tariflerini içinde barındırıyor. Havalar soğumaya başladığında patlıcanın tazesini bulmak da daha güç oluyor. Bu yüzden yazlık patlıcanları en iyi şekilde değerlendirmeye ve kışlık yemekler hazırlamaya ne dersiniz? Patlıcanı konservelere koyarak kış için patlıcan turşusu yapabilir veya kahvaltılar için patlıcan reçeli tarifini deneyebilirsiniz. Patlıcanı kışlık olarak hazırlamak için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise kurutmak. Özellikle dolma yapımında kullanılan kuru patlıcanı, kış aylarında da afiyetle tüketebilirsiniz. Tam mevsimindeyken ''Evde patlıcan nasıl kurutulur?'' diye merak edenler için, patlıcan kurutma yöntemlerini tek tek anlattık. İşte, evde patlıcan kurutma teknikleri:

  Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

  Kışlık patlıcanlar 3 farklı yöntemle kurutulabilir;

  Bu yöntemi kullanmak için dolmalık adı verilen minik patlıcanlar kullanılmalıdır. Patlıcanları yıkadıktan sonra saplarını çıkartın. Oyacak yardımıyla, patlıcanların içini oyun. Ardından oyduğunuz patlıcanları tuzlu suda bekleterek acılıklarının çıkmasını sağlayın. 10-15 dakika beklettikten sonra patlıcanları çıkartın ve kağıt havlu ile kurutun. Büyük bir iğneye ip geçirin. İpin orta kalınlıkta olmasına özen gösterin. İpin ucunu patlıcanın etrafından geçirdikten sonra düğün yapın. Tüm patlıcanları aralıklı olarak ipten geçirin. İpe geçirdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Patlıcanların güneş ışıklarını almasına bağlı olarak bu şekilde 7-12 gün arası bekletin.


  Bu yöntemi kullanacaksanız, bostan veya kemer patlıcanı kullanabilirsiniz. Bu kurutma yönteminde patlıcanları soymaya veya oymaya gerek yoktur. Patlıcanların sap kısımlarını yelpaze şeklinde çok derine inmeden kesin. Patlıcanları tuzlu suya koyun ve siyahlıkları çıkana kadar bekletin. Sudan çıkarttığınız patlıcanları kurutun. Patlıcanların sap kısmını iğneden geçirerek ipe dizin. Patlıcanları güneş gören bir yere asın ve 7-12 gün arası bekletin. Ara sıra kuruyup kurumadığını kontrol edebilirsiniz.


  Bu yöntemleri uyguladıktan sonra kuruyan patlıcanları ipten çıkartarak doğru şekilde saklayabilir, dolmalar hazırlayabilirsiniz. Saklama önerilere gelmeden önce son yöntemi de anlatıyoruz.


  Bu yöntemde istediğiniz patlıcanı kullanabilirsiniz. Patlıcanları bol su ile yıkadıktan sonra istediğiniz gibi dilimleyin. Dilimlenen patlıcanları tuzlu suda bekletin. 10-15 dakikanın ardından patlıcan dilimlerini çıkartın ve kurutun. Güneş alan bir yere temiz bez serin. Patlıcan dilimlerini bu bezin üzerine serpiştirerek 7-10 gün arası kurumaya bırakın. 

  Kuru Patlıcan Nasıl Saklanmalı?

  Kuruttuğunuz patlıcanları saklamak için, buzdolabı poşetine bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Kuruttuğunuz patlıcanları da içine koyarak poşetin ağzını kapatın. Poşetleri buzdolabında veya serin ve kuru bir yerde küflenme olmadan saklayabilirsiniz. Kuruttuğunuz patlıcanları sıcak suda beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Bu patlıcanları salata ve mezelerde, etli yemeklerde ve kuru patlıcan dolması tarifinde kullanabilirsiniz.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap