Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  patlıcan konservesi nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  patlıcan konservesi nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kışlık Patlıcan Konservesi

  Domates Soslu Patlıcan Konservesi

  Kızarmış Patlıcan Konservesi Tarifi

  Kızarmış Patlıcan Konservesi Tarifi

  Yaz başından beri her hafta en az 1, bazen hızımızı alamayıp 2 kg patlıcan tüketiyoruz. Nasıl yiyorsunuz o kadar patlıcanı diyor olabilirsiniz. Ama patlıcan o kadar çok çeşidi yapılabilen bir yemek ki ve her yemek birbirinden o kadar farklı oluyor ki patlıcandan bıkmayı geçtim, doyamıyor insan. Bir de 1 kg gözünüzde büyümesin, özellikle közleyince 1 avuç kalıyor. Onun da salatasını yapınca 2 kişiye ancak yetecek kadar oluyor. En azından bizim için öyle:)

  Bazen 1 kg içinden 1 tanesini norma soslu makarna için ayırıyorum. Bazen hepsini kızartıp bir kısmıyla musakka, bir kısmıyla extra sebze ilavesiyle kıymalı borani yapıyorum. Salatasını bazen yoğurtlu bazen soğanlı yapıyorum. Yemek çeşitleri yap yap bitmiyor kısacası.

  Bir de biz kış boyunca 1 tane dahi patlıcan almadığımız için eve yaza kadar özlüyoruz. Ama bu yıl gözümü karartıp bir çılgınlık yaptım ve kızarmış patlıcanı konserveledim. Çılgınlık bunu yapmış olmamda değil elbette, bunu Ağustos'un ortasında bu sıcakta yapmamda. Ama tariflerin size vakitlice ulaşabilmesi için normalden daha önce yapmam gerekiyor her şeyi. O nedenle bu kadar erken hazırladım konserveleri. Size tavsiyem Eylül'de havalar normale dönmeye başlayınca yapmanız. Hem mutfakta o kadar uzun süre kızartma yapıp kendinize eziyet etmez hem de daha kolay şekilde saklayabilirsiniz.

  Konserve nasıl saklanır?

  Örneğin ben şu anda buzdolabına koydum n'olu n'olmaz diye, çünkü havalar aşırı sıcak gidiyor, evler de yaz başından beri iyice kızdı. Hava serinlese bile evlerin içi çok sıcak. Havalar normale döndükten sonra yaparsanız buzdolabına koymanıza gerek yok, doğrudan güneş görmeyen oda sıcaklığında bir dolaba koyabilirsiniz.

  Patlıcan konservesi nasıl tüketilir?

  Konserveleri tüketirken kapağını açıp servis tabağına almanız ve ekmek bana bana yemeniz yeterli. Pişirmenize, ısıtmanıza gerek yok. Haa kışın ortasında sıcak sıcak daha iyi olur derseniz ısıtabilirsiniz elbette. Et haşlayıp, kıyma kavurup içine ekleyebilir ve ana yemeğe çevirebilirsiniz. Makarnanın üzerine dökerek makarna sosu olarak kullanabilirsiniz. Izgara et veya tavuk yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz. Çok işlevli, kullanımı çok kolay bir tarif kısacası.

  Konserve yaparken nelere dikkat edilir?

  Kapatırken kavanoz ve kapakların temiz ve sağlam olduğundan emin olun. Kavanozları yerine kaldırmadan önce parmağınızla ortalarına bastırarak içine göçüp göçmediğini kontrol edin. Eğer içine göçüyor ve siz parmağınızı bastırıp çektikçe pıt pıt ediyorsa tutmamış demektir. Kavanozu açıp, karışımı tekrar kaynatıp yeni, sağlam bir kapakla tekrar kapatabilirsiniz.

  Bu malzeme miktarıyla fotoğrafta gördüğünüz kadar konserve çıktı. 3 tanesi 750-800 ml'lik kavanozlar. 2 tanesi de 300 ml civarında sanırım.

  Kavanozları kaynatmasak olmaz mı?

  Bu sorunun ayrıntılı cevabı için bu yazıyı mutlaka okuyun.

  Afiyetle kalın...

  Afiyet olsun...

  Click for recipe in English

  Yazı kaynağı : www.kevserinmutfagi.com

  Patlıcan Konservesi Tarifi Nasıl Yapılır? Malzemeleri ve Yapımı

  Patlıcan Konservesi Tarifi Nasıl Yapılır? Malzemeleri ve Yapımı

  Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

  1. adım: Patlıcanları alaca soyun ve sonrasında orta büyüklükte küpler halinde doğrayın.

  2. adım: Domatesleri de soyun küp küp doğrayın. Biberleri ise yuvarlak halde doğrayın.

  3. adım: Tencereye zeytinyağı ekledikten sonra ilk biberleri ekleyin. Birkaç dakika sonra patlıcanları koyun. Tencerenin kapağı açık vaziyette kavurun.

  4. adım: Başka bir tencerede küp halinde doğranmış domatesleri kaynatın.

  5. adım: Suyu çekince patlıcanları kızartın ve sıcak suyla yıkadığınız kavanozlara doldurun. Her bir kavanozun üstüne biraz domates sosu ekleyin.

  6. adım: Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirerek 1 gün bekletin.

  Son adım: Kavanozlar soğuduktan sonra güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.

  Afiyet olsun. 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  ŞİŞE KAYNATMA YOK KIZARTMA YOK SADECE 10 DAKİKADA KIŞLIK PATLICAN KONSERVESİ TARİFİ

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap