Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  patates ne zaman hasat edilir

  1 ziyaretçi

  patates ne zaman hasat edilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Patates Ne Zaman Toplanır? Patates Hangi Ayda Ekilir, Hasat Zamanı Hangi Mevsim?

  Patates Ne Zaman Toplanır? Patates Hangi Ayda Ekilir, Hasat Zamanı Hangi Mevsim?

  Patates genelde bütün yıl bulunan dünyada en sık tüketilen 4. Besindir. Patates bir kök sebzedir ve herkesin mutfağında sıkça kullanılan bir sebzedir. Patates yetiştirmek isteyenler ise patatesi ilkbahar aylarında toprağa ekmeleri gerekmektedir. Patatesi toplamak için ise ekilme zamanından 2,5 – 4 ay kadar beklemeleri gerekmektedir.

  PATATES NE ZAMAN TOPLANIR?

  Mutfağımızdan asla eksilmeyen sebzelerden birisi olan patates hem yetişkinler tarafından hem de çocuklar tarafından oldukça sevilmektedir. Patates sebzesini kendi yetiştirmek istenler ise toplanma zamanını merak etmektedir. Patates toplama zamanı patates ekiminden 2,5 – 4 ay sonra yapılmaktadır. Patateslerin ilkbahar aylarında ekildiğini düşünürsek patatesler Nisan ayı ile Temmuz ayı arasında toplanılmaktadır.

  PATATES HANGİ AYDA EKİLİR?

  Ülkemizde patates en çok tüketilen sebzelerden bir tanesidir. Hem yemekleri hem de kızartması ile mutfağımızdan hiçbir zaman eksilmeyen bir sebzedir. Patates ülkemizde tüketim sırası olarak yukarılarda yer almaktadır. Mutfağımızdan hiç eksilmeyen bu sebzeyi ekme zamanı ise İlkbahar aylarıdır. Toprak ısısı 8-10 derece olduğu zaman, donların sona erdiği zaman yani Şubat Mart ayları arasında ekilmelidir.

  PATATES HANGİ AYDA TOPLANIR?

  Evde en çok kullanılan sebzelerden bir tanesi olan patates, uygun şartlar sağlandığı takdirde ekildikten 2,5 – 4 ay sonra hasat edilir. Bu zaman ay olarak Nisan ortası ile Temmuz ayı arasını kapsamaktadır. Patates türüne ve yetiştirilmesine göre bu süre değişebilmektedir. Patatesin toplanacağını yaprak ve sapların kuruduğu zaman, patates yumruların normal boyuta ulaştığı zaman ve kabuğunun sertleşip kalınlaştığından anlayabilirsiniz. Patates hasat edilirken dikkatli olunması gerekmektedir.

  PATATES ÇİÇEK AÇINCA NE OLUR?

  Patates ekildikten sonra iyi bir şekilde bakıldıysa zamanı gelince sebzeler vermeye başlayacaktır. Patatesin sebze vereceğini anlamak için bir yol ise patatesin çiçek açmasıdır. Patates çiçek açtığı zaman patatesi hasat zamanı yaklaşmış demektir. Bu süreçte çiçekte gözlemleyeceğiniz her olan patates yumrusu için de geçerlidir.

  PATATES NASIL SULANIR?

  Mutfağımızın vazgeçilmez sebzesi olan patates, yetiştirilirken en önemli etmenlerden bir tanesi de patatesin sulanmasıdır. Patates sulama işlemi genellikle damla sulama metodu ile yapılmaktadır. Patates, yumrularını toprak altında yetiştirdiğinden devamlı tavlı ve su stresi olmayan bir toprak yapısı istemektedir. Böyle olmadığı taktirde verim düşer ve yumrularda şekil bozuklukları ortaya çıkar. Yumruların şişmeye başladığı dönemde patatesin suya olan ihtiyacı artar. Bu zamandan itibaren patates yumrularına 4-5 gün arayla su verilmesi gerekir. Hasat zamanından 15 – 20 gün önce yumruların olgunlaşması ve kabukların sertleşmesi için su verilmesi bırakılır.

  PATATES KAÇ GÜNDE YETİŞİR?

  Patates yetiştirilmesi dikkat gerektiren bir sebzedir. Patates yetiştirmede her şey olması gerektiği gibi yapıldığında patatesler 2,5 – 4 ay içerisinde yetişmektedir. Bu ise 70- 120 gün gibi bir zaman yapmaktadır. Yani patateslerinizi ektiğiniz zamandan 70- 120 gün sonra patateslerinizi toplayabilirsiniz.

  PATATES YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Patates Yetiştiriciliği: Evde Patates Ne Zaman ve Nasıl Ekilir?

  Patates Yetiştiriciliği: Evde Patates Ne Zaman ve Nasıl Ekilir?

  Yemeklerin içerisinde en sık kullandığımız besinlerden biri olan patatesi, evde yetiştirmeye ne dersiniz? Hem tamamen doğal bir şekilde yetiştirilen, hem de ekonomik bütçeyi hafifleten bir fikirle karşınızdayız. Evde çiçek ve farklı bitkiler yetiştirmeyi birçok kişi sever. Çiçeklerin yanında yemeklerde kullanabileceğimiz nefis patatesler yetiştirsek fena mı olur? Siz de bu fikre sıcak bakıyorsanız, hazırlayın malzemeleri. Patates ne zaman ekilir? Patates nasıl yetiştirilir diye merak edenler için tüm soruları yazımızda derledik. Unutmadan, ileride ihtiyaç duyacağınız ve yetiştirdiğiniz patatesler ile nefis yemekler hazırlayabileceğiniz patatesli tarifler sayfamızı da buraya bırakıyoruz. Hazırsanız, evde patates yetiştiriciliği için uygulamanız gereken adımlara geçelim.


  Patates Yetiştirmek İçin Gerekli Malzemeler


  Patates Nasıl Çimlendirilir?

  Patatesi toprağa ekmeden önce mutlaka çimlendirmek gerekir. Evin içinde uzun süre bekletilen patatesler kendiliğinden çimlenmeye başlar. Fakat bunu beklemek yerine daha kolay bir yolu da tercih edebilirsiniz. Patatesleri çimlendirmek için, ekeceğiniz patateslerin alt kısmına üç adet kürdan batırın. Derinliği 1 cm olabilir. Bardak veya cam kavanozun içerisine temiz su doldurun. Kürdanladığınız patatesleri kavanozun üzerine oturtun ve güneş alan bir yerde bekletin. İki üç gün içerisinde patatesler filizlenmeye başlayacaktır.


  Patates Nasıl Ekilir?

  Sıra geldi filizlenen patatesleri toprakla buluşturmaya. Çuvalı kenarlarından kıvırarak boyunu kısaltın. İçerisine 15 cm yüksekliğinde toprak doldurun. Patateslerin çimlenen kısmını yukarıya bakacak şekilde toprağa yerleştirin. Patateslerin üzerini 5 cm yüksekliğinde toprakla örtün. Bu işlem, patateslerin daha iyi kök salmasını sağlayacaktır. Çuvalı güneş alacak bir yere koyun ve sürekli nemli kalmasına dikkat edin. Yaz aylarında haftada 1-2 kez sulama yapabilirsiniz. Çuvalı koyduğunuz bölgenin aşırı sıcak olmamasına da özen gösterin.


  Patateslere Toprak Eklemesi Ne Zaman Yapılır?

  Güneş görmeye başlayan patatesler yavaş yavaş filizlenir. Filizler toprağın üzerine çıktığında, diplerine gübreli toprak eklenmesi gerekir. Patateslere toprağı ne zaman ekleyeceğinizi bilemiyorsanız, filizlerin toprağın 20 cm üzerine çıktığından emin olun. Filizler yeterince büyüdüğünde dibine 5-10 cm toprak ilavesi yapabilirsiniz. Unutmadan, toprağı ekledikçe çuvalın kenarlarını yukarı kaldırmayı da ihmal etmeyin.


  Patatesler Nasıl Hasat Edilir?

  Patatesleri hasat etmek için yapraklarının büyümesi ve kendini salmaya başlaması gerekir. Yaprakları kenarlara doğru eğilen patatesler, hasat edilmeye hazırdır. Patatesleri yetiştirme aşamasında toprakta çıkan yabani otları ayıklamayı da unutmayın. Hasat işlemi için, filizleri incitmeden toprağın altındaki patatesleri çıkartabilirsiniz. 5-6 adet patatesten yaklaşık 1 çuval patates elde edebilirsiniz. Şimdiden elinize ve emeğinize sağlık.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Patates Hasadı ve Depolama - Hektar Başına Patates Verimi - Wikifarmer

  Patates Hasadı ve Depolama - Hektar Başına Patates Verimi - Wikifarmer

  Patates hasadı nasıl ve ne zaman yapılır?

  Yaygın olarak kullanılan hasat öncesi teknik “öldürme” olarak adlandırılır. Birçok çiftçi sulamayı durdurarak, mekanik yöntemlerle veya kimyasal maddeler püskürterek patates bitkilerin toprak üstü kısmını öldürürler. Patates bitkilerini öldürdükten sonra, yumruları 10-14 gün toprağın altında bırakırlar. Bu şekilde, patateslerin kabuğu kalınlaşır, çeşitli nedenlerden dolayı kabuğun kalınlaşması belirli piyasalarda tercih edilir (nakliye sırasında zedelenmeden dolayı patateslerin morarma riski düşüktür, vb.). 

  Ekimden 2,5 ila 4 ay sonra patates hasadı yapılır. Patatesler traktörler aracılığı ile modern patates hasat makineleri ile toplanır. Makineler patates bitkilerini kazarak imha ederken, aynı zamanda elek arıcılığı ile yumrular toplanır. Toprak, kayalar ve patatesler elekten geçerek patatesin diğer maddelerden ayrılmasına da yardımcı olur.  

  İlk patates yetiştirme deneyiminizde, hektar başına iyi bir verim 25 ton olacaktır. Yıllar sonra her deneyimli çiftçi gibi, hektar başına 40 ila 70 ton arasında bir verimede ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki, 1 ton = 1000 kg ve 1 hektar = 10.000 metrekaredir. 

  Patates Fiyatları – Patates Siparişi

  Hasattan sonra, patatesler serin fakat soğuk olmayan (4.4 ° C) karanlık, nemli bir yerde muhafaza edilir. Uygun koşullar altında, patates birkaç ay boyunca depolanabilir. Ticari patates yetiştiricileri, patateslerini özellikle patates depolamak için inşa edilen binalarda depolarlar. Özel hava sirkülasyon sistemleri hava sıcaklığını ve nemi mümkün olduğu kadar düzenli tutar. 

  Patates hasadı ve depolama hakkında yorum yaparak veya fotoğraf paylaşarak bu makaleyi zenginleştirebilirsiniz. 

  Patates

  Patates nasıl ekilir?

  Kazançlı Patates Yetiştirmek

  Patates Bitkisinin Toprak isteği ve Toprak Hazırlığı

  Patates Dikimi ve Tohum Yatağı Hazırlığı

  Patates Bitkisinin Besin İstekleri ve Gübrelenmesi

  Patates Bitkisinin Su İhtiyacı ve Sulaması

  Patates Hastalıkları ve Zararlıları

  Patates Hasadı ve Depolama – Hektar Başına Patates Verimi

  Patates Hakkında Sorular ve Cevaplar

  Patates yetiştirmekte deneyimli misiniz? Lütfen deneyiminizi, yöntemlerinizi, uygulamalarınızı ve taktiklerinizi  aşağıda bulunan boşluklar da paylaşın. Eklediğiniz tüm içerik kısa zamanda tarım uzmanlarımız tarafından incelenecektir. Onaylandıktan sonra Wikifarmer.com’a eklenecek ve dünyadaki binlerce yeni ve deneyimli çiftçiyi olumlu yönde etkileyecektir.

  Bu makale şu lisanlarda da mevcuttur: English Español Français Deutsch Nederlands हिन्दी العربیة 简体中文 Русский Italiano Ελληνικά Português Tiếng Việt Indonesia

  Yazı kaynağı : wikifarmer.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap