Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  parmak iltihabı evde nasıl tedavi edilir

  1 ziyaretçi

  parmak iltihabı evde nasıl tedavi edilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dolama nedir? Dolama nasıl tedavi edilir? İşte nedenleri ve belirtileri…

  Dolama nedir? Dolama nasıl tedavi edilir? İşte nedenleri ve belirtileri…

  Dolama nedir? Dolama nasıl tedavi edilir? İşte nedenleri ve belirtileri…

  Dolama (pronişi) sıklıkla manikür, tırnak yeme yada tırnak ucu derisinin travması sonucu meydana gelir. Genellikle bakterilerden kaynaklanan en yaygın tırnak enfeksiyonlarından biri olan dolama hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Dolama nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde...

  Akut ve kronik olalarak iki tür dolama vardır. Akut dolama genellikle sadece bir tırnakta görülür. Kronik dolama ise tek tırnakta birkaç kere görülebilir. Kronik paronişi ya iyileşmez ya da tekrar oluşmaya devam eder. Peki dolama nedir? Dolama nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

  DOLAMA NEDİR?

  Tırnağın veya ayak tırnağının kenarı boyunca gelişen bir enfeksiyona dolama denir. Parmak iltihabı olarak da bilinir. İltihaplanan parmak şişer ve ağrımaya başlar. Bazen iltihap kemiğe kadar işler. Dolama yeri ve görünümü ile onikomikoz ve herpetik beyazlık gibi diğer enfeksiyonlardan ayrılır.

  DOLAMA NEDENLERİ

  Genellikle bakteriyel enfeksiyon neden olur, ancak herpetik virüs olarak adlandırılan herpetik dolama ve daha nadiren mantarlar da dolamaya neden olabilir. Dolamaya çoğunlukla, sık görülen deri bakterilerinden olan stafilokok bakterilerin, tırnak yeme, parmak emme, bulaşık yıkama veya kimyasal irritanlara maruz kalma ve travma ile zarar görmüş olan tırnak etrafındaki deriye girmesinden kaynaklanır. Mantar enfeksiyonu aynı zamanda kronik paronişiye neden olabilir ve özellikle tekrarlayan enfeksiyonu olan kişilerde sık görülür.

  Herpetik Dolama

  Elin çok nadir görülen viral enfeksiyonudur. Herpetik dolama herpes tip I ve tip II virüsünün el üzerinde olan hasarlı bölgelerden geçişi ile olmaktadır. Enfeksiyon primer oral veya genital herpesi olan bölgelerden direkt bulaşma ile olmaktadır. Bulaşıcılığı çok fazla olduğu için temastan kaçınılmalı ve tekrarlayabileceği hastaya mutlaka anlatılmalıdır.

  DOLAMA BELİRTİLERİ

  – Enfekte olan parmak sonunda zonklama ağrısı
  – Başparmak veya işaret parmak dolamadan en çok etkilenen parmaklardır
  – Enflamasyon
  – Kızarıklık görünümü
  – Şişkinlik gelişimi
  – Etkilenen bölgede ağrı ve hassasiyet yaşanabilir
  – Enfeksiyon yaygınlaştıkça ciltte kızarıklık gelişir ve genellikle ısınır
  – Yorgunluk
  – Ağrılar ve kas ağrıları
  – Enfekte bölgede cildin parlak, gergin ve sıkı görünümü
  – Genel hastalık hissi
  – Titreme
  – Anormal terleme

  DOLAMA TEDAVİSİ

  Parmaktaki dolama enfeksiyonu antibiyotik, yüksekte tutma ve hareketsizlik ile çabucak iyileşmesi beklenir. Tedavi sırasında şunlar tavsiye edilir:

  – Elinizi kalp seviyesinde veya üstünde tutun. Bu şişkinliği azaltır.

  – Uygulanan bir bandaj veya aparatla elinizi yukarıda tutmanız kolaylaştırılabilir.

  – Düzenli antibiyotik kullanmak önemlidir. Hastanedeyken bunlar genellikle intravenöz olarak uygulanır (“damla” yoluyla). Durumunuz düzeldikten sonra tablet veya kapsül antibiyotikler kullanılır.

  – Sigara kullanmaktan uzak durulmalıdır. Sigara, eldeki kan akışını % 42 oranında azaltır; Eğer sigara içerseniz, enfeksiyonla savaşma ve iyileşme kabiliyetinizi azaltabilirsiniz.

  – Zonklama ağrısı için gereken ağrı kesici ilaçları alın.

  Cerrrahi tedavi

  Dolamanın tedavisi genellikle basit yöntemlerle yapılabildiği gibi, günlük hayatı oldukça zorlayan ve özellikle virüs nedeniyle oluşmuş olan bazı vakalarda, cerrahi tedavi gerekebilir.

  Dolamanın sebebinin virüs kaynaklı olduğu görülürse, hekim parmakta oluşan iltihabı, cerrahi müdahale ile akıtma yoluna gider. Parmakta dolama patlatma olarak da bilinen yöntemde genellikle iltihap biriken deriye bisturi kullanarak kesik atmak yeterlidir. En kesin çözüm olarak görülen bu tedavi yöntemi, sebebi belirsiz vakalarda son çare olarak görülürken, virüs kaynaklı vakalarda ilk olarak yapılacak tedavidir.

  DOLAMAYA İYİ GELEN YÖNTEMLER

  Tuzlu sıcak su uygulaması

  Tuzlu sıcak suda parmaklarınızı 15 dakika bekletirseniz, paronişinin neden olduğu rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Mümkünse epsom tuzu kullanın. Su teninizi yakmayacak kadar sıcak olmalı. Sıcak su sayesinde ağrı ve şişme azalır, iltihabın bir kısmı boşalabilir.

  Zeytinyağı ve çay ağacı yağı

  Bu iki yağı eşit oranlarda karıştırın. Bakteri kaynaklı olan parmak iltihabının çevresine bu karşımı 15 dakika süreyle uygularsanız antibakteriyel içerikleri sayesinde iltihabın bir kısmından kurtulur ve parmak iltihabının artmasını önlersiniz. Bu uygulamayı günde iki kere sabah akşam iltihap iyileşinceye kadar yapabilirsiniz.

  Buz torbası uygulaması

  Parmağınızın üzerine bir parça bez koyarak buz torbası uygulayın. Sinirleri uyuşturarak ağrıyı dindirir, şişmeyi ve parmak iltihabını azaltır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Dolamaya İyi Gelen Evde 6 Bitkisel Tedavi

  Dolamaya İyi Gelen Evde 6 Bitkisel Tedavi

  Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer?

  Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken başlanması oldukça önemlidir. Çünkü ciddi bir rahatsızlık gibi görünmeyen bu sorunun yol açtığı ağrı kişiyi rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürür.

  Ayrıca eğer bakteri çoğalmaya devam ederse, parmakta kalıcı hasarlara sebep olabilir. En kötü ihtimal bakterilerin kan dolaşımını engelleyerek parmağı kaybetmeye neden olmasıdır. Bu sebeple dolama belirtileri gözlemliyorsanız öncelikle Cildiye doktorunuzla görüşüp muayene olmanız gerekmektedir.

  Peki, dolama olan parmağa ne iyi gelir? Dolama evde tedavi edilebilir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik. Dolamaya dair merak edilen tüm detaylar yazımızın devamında sizi bekliyor.

  Tırnak Düşmesine İyi Gelen 7 Doğal Tedavi

  Dolama Nedir?

  Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 6 Bitkisel Tedavi

  Dolama, erken fark edilirse evde rahatlıkla tedavi edilebilir. Peki dolamaya ne iyi gelir? Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım!

  1) Buz Küpü

  2) Ilık Su

  3) Magnezyum Sülfat

  4) Pirinç Unu ve Keten Tohumu Yağı

  Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  5) Limon

  Limonun Cilde Faydaları, Hiç Duymadığınız 7 Mucizevi Etkisi

  6) Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı

  Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

  Dolama Neden Olur?

  Dolama Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

  Dolama belirtileri şu şekilde özetlenebilir:

  10 Doğal Tırnak Bakım Yağı ve Kullanımı

  Tırnak Sararmasını Geçiren 5 Doğal Çözüm

  Tırnak Uzatma Yöntemleri: 10 Hızlı Çözüm

  Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? 7 Doğal Tedavi

  Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? İyi Gelen 9 Bitkisel Tedavi

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Dolama (parmak lltihabı) nedir, nasıl olur? Dolamaya ne iyi gelir, nasıl geçer?

  Tırnak Batması İltihabı Kurutmak İçin Neler Yapılabilir? Tırnat Batması İltihabı Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

  Tırnak Batması İltihabı Kurutmak İçin Neler Yapılabilir? Tırnat Batması İltihabı Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

  Tırnak batması iltihabından kolay şekilde kurtulabilmek için ilk olarak sabun ve sıcak su kullanarak iltihaptan kurtulmak mümkündür. Öte yandan pamuk ve ip yardımı ile de bu tür şiddetli ağrı yapan tırnak batması sorunundan da kurtulabilirsiniz.

  Tırnak Batması İltihabı Kurutmak İçin Neler Yapılabilir?

  Özellikle yaşlı kesim tarafından sıkça şikâyet edilen konu olan tırnak batması iltihabı aynı zamanda sürekli ayakkabı kullanan ve dışarıda olan genç kesim içinde ciddi bir sorundur. Her ne kadar ölümcül sonuçları olmasa da şiddet ağrı ve sancı yapması nedeni ile bu sorunu hastaneye gitmeden de ortadan kaldırmak mümkündür. Farklı yöntemler kullanarak tırnak batması tedavisi yapabilirsiniz. Sıcak su kullanarak iltihabı kurutmak en etkili yoların başında geliyor. Sıcak su içerisine elma sirkesi ekleyebilir ve iltihaplı bölgeyi koruması sayesinde iltihaplanmadan kurtulabilirsiniz.

  Öte yandan tırnak batması iltihabı için sarımsak ve soğan yardımı ile de bu sorunları kolayca halledebilmeniz mümkündür. Soğan ile iltihap kurutmak için soğanı bir süre haşlayın ve iltihaplı bölgeye uygulayın. Sarımsak için ise bir diş sarımsağı dövün ve ayak tırnağınıza bir süre uygulayın.

  Tırnak Batması İltihabı Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

  Kimi zaman tırnakların gerektiği zaman kesilmemesi, fazlaca uzayan tırnaklar veya yanlış tırnak kesimi sonrasında görülebilen tırnak batması, insanların canlarını ciddi şekilde yakmaktadır. Herhangi bir hastane veya sağlık ocağına gitmeden kendi başınıza tırnak batması iltihabından kurtulmak için en kolay yöntem sıcak su ve sabundur. Genel olarak ayak parmaklarında görülen tırnak batması sonucunda et içinde iltihap meydana gelmekte ve bu da ciddi sancılara neden olmaktadır. Tırnak batması iltihabı için uygulayabilecek olduğunuz yöntem listesi şu şekildedir:

   - İlk olarak bir leğen alın ve içerisine sıcak su doldurun. Ardından leğen ile su içerisine sabun atın ve bir süre bekletin.

   - Ardından tırnak batması sonucu iltihap meydana gelen ayağınızı leğenin içine sokun ve ortalama 15 ile 20 dakika kadar bekletin.

   - Bu süre sonunda ayağınızı leğen içerisinden çıkarın ve ılık su ile iltihaplı bölgeyi dikkatli şekilde yıkayın.

   - Bu işlemi iltihap geçene kadar her gün uygulayın.

   - Son olarak batan tırnak ile et arasında pamuk koyun ve tırnağın etten çıkması için bir ip yardımı ile tırnağı yavaşça kaldırın.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap