Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  parmak şişmesine ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  parmak şişmesine ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Parmak Şişmesi Parmak Neden Şişer Bitkisel Tedavisi

  Parmak Şişmesi Parmak Neden Şişer Bitkisel Tedavisi

  Parmak şişmesi gut hastalığından hamileliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kimi zaman parmağa darbe alınması da parmakta şişmeye yol açabilir. Parmak şişmesi için Ortopedi doktoruna gidilir.

  Parmak Şişmesi Neden Olur?

  Parmak Şişmesi Nasıl Geçer?

  Parmak şişmesinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin parmak şişmesi alerjiden kaynaklandıysa doktor antihistamin ilaç reçete edecektir.

  Parmak Şişmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Zerdeçal

  Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi  hem etkili bir iltihap sökücü hem de güçlü bir antioksidandır. Bu özellikeri sayesinde zerdeçal parmak şişliğini azaltmaya yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile yarım tatlı kaşığı toz zerdeçalı karıştırın. Bu karışımı şişen parmağınıza sürün ve kuruyana kadar bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

  İngiliz Tuzu

  İngiliz tuzunda bulunan magnezyum sülfat parmaklardaki şişliği indirmek için çok etkilidir.

  Elma Sirkesi

  Parmaklardaki şişliği geçiren bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi içinde bulunan yüksek orandaki potasyum parmaklardaki su birikimini azaltır.

  Soğuk Sıcak Su Kompresi

  Hidroterapi olarak bilinen soğuk ve ılık sıcak arası ısıdaki su uygulamaları parmak şişmesini geçirmede oldukça faydalıdır. Ilık sıcak arası ısıdaki su kan dolaşımını hızlandırırken soğuk su ise şişliği ve iltihabı azaltır.

  Parmak Egzersizi

  Eğer parmaklarınızdaki şişliğin sebebi kan dolaşımının zayıf olması, ödem veya irin birikimi ise parmak egzersizleri yani parmakları hareket ettirmek  şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

  Egzersiz yapmak sıvı birikimi bölgeye olan kan akışını arttırır ve bu sayede sıvı tutulmasını azaltmak için basınç yapar. Egzersiz aynı zamanda etkilenen bölgedeki kaslardaki gerginliği azaltır.

  Siyah Poşet Çay

  Siyah çayda bulunan yüksek orandaki antioksidan ve tanin maddesi parmaklardaki şişlik ve sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çay poşetleri kan damarlarını daraltır ve cildi gerginleştirir.

  Tuz Tüketimini Azaltın

  Yüksek tuz ve sodyum alımı parmak dahil vücutta oluşan tüm şişliklerin arkasında yatan bir diğer etkili faktördür. Çok fazla sodyum vücutta fazla sıvının tutulmasına neden olur ve bu da ödem nedeniyle vücutta şişlik yapar. Bu yüzden tuz tüketimi günde  2.300 mg'dan aza indirilmelidir.

  Ilık Yağ ile Masaj

  Şiş olan yerlere ılık yağ ile masaj uygulamak şişliği azaltmak için çok faydalı olmaktadır. Masaj uygulaması kas ağrılarını azaltır, kasları canlandırır ve şiş olan bölgeye olan kan dolaşımını hızlandırır. Ek olarak masaj uygulaması şişliğe sebep olan sıvı birikiminin boşaltılmasına da yardımcı olur.

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  El parmak şişmesine ne iyi gelir El parmak ucu şişmesi Parmaklarda ödem

  El parmak şişmesine ne iyi gelir El parmak ucu şişmesi Parmaklarda ödem

  El parmak şişmesine eşlik eden ağrı, morarama parmağınıza aldığınız bir darbe veya incinme neden olabilir.  Bayanlarda el parmaklarının şişmesi ve morarması çok rastlanan bir durumdur. Fiziki ve kimyasal faktörler, sinirsel hastalıklar, hormon ve kan dolaşım bozuklukları ve bazı tehlikeli hastalıklar el ve ayak parmaklarda şişliğe neden olabilir.

  Konu başlıkları;

  El parmak şişmesi ve ağrıması neden olur

  El veya ayak  parmaklarının şişmesi, şişliğin olduğu bölgede ödemin yani birken sıvının baskısı ağrıya neden olur. Kemik çevresindeki dokulara yumuşak doku denir. Kemik içindeki dokulara kemik iliği ve parmak eklemlerindeki dokulara kıkırdak denir.

  Parmak şişmesi ve morarması

  Parmağın lokal olarak şişmesine ödem veya kütle neden olabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki iltihap ve şişlikler parmak yada parmaklarda şişliğe neden olabilir. Parmak şişmesi, morarması, ağrıması ve kaşınması dokularının zarar görmemesi için vücudun verdiği enflamasyon tepkidir.

  El parmak şişmesine ne iyi gelir

  Darbe sonucu parmak şişmesi nasıl geçer

  Kırık çıkık yoksa bir havlu veya beze sardığınız buz ile 15 dk soğuk kompress uygulayın. Buz uygulaması şişliği ve ağrıyı azaltacaktır. Elastiki bir bant ile parmağınızı hafif sıkı sarın, ödem düşürücü kremler veya evde hazırladığınız bitkisel kürler kullanabilirsiniz.

  Buz uygulamasını günde 3 sefer yapabilirsiniz, ayrıca elinizi yukarıda tutmak gerekirse askıya almak istirahat etmek iyileşme süreciniz hızlandırır. Açık yara nedeni ile parmağınız şişmesi beklenen bir durumdur. Fakat ödem bir türlü geçmiyorsa tıbbi destek alın.

  El parmak ucu şişmesi

  Staphylococcus bakterisinin yol açtığı halk arasında dolama diye tabir edilen ağrılı parmak ucu iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse kangrene dönebilir ve parmakların kesilmesine yol açabilir.

  Magnezyum sülfat ve doktorunuzun vereceği antibiyotik ile  tedavi edilir. Ağrısız parmak ucu şişliklerinde mikrop kapma nedeni ile olabilir parmağınız steril tutmaya özen gösterin.

  El parmaklarının şişmesi ve kaşınması

  Ödeme karşı bağışıklık sistemini harekete geçiren histamin salgısı kaşıntıya neden olur. Ellerinizde alerjiye neden olan bir sıvı sabun kullandığınızda meydana gelen kaşıntı, şişme, kızarıklık ve ateş histamin nedeni ile meydana gelir.

  El baş parmak şişmesi nedenleri

  Baş parmağı diğer parmaklarda ayıran, abduktor pollisis longus tendonu ve başparmağın geriye doğru bükülmesini sağlayan  ekstansör pollisis brevis tendonu.  Kavrama kıvırma sıkma, annenin bebeğini tutma ve emzirme gibi birini tekrarlayan hareketler her iki tendonu bulundukları kas yapısı içinde dejenere eder.

  Gut hastalığı ve iltihaplı romatizmal hastalıkların başlangıcında ve haddinden fazla ağırlık kaldıranlar, daha önce bilek ve başparmak kırığı geçirenlerde meydana gelir. Tıbbi müdahale parmağın hareketlerini kısıtlayıcı bandajlar ağrı kesici ve ödem düşürücü ilaç kullanımı ile tedavi edilmez ise cerrahi müdahale gerekebilir.

  Ayak parmak şişmesi

  Ayak parmak yada parmakların şişmesi, şeker böbrek, tansiyon, damar ve kan dolaşım hastalıklarına bağlı gelişebilir. Çarpma, vurma, yaralanma veya ayak derisi zedelenmesi sonucu iltihap yada enfeksiyonlar ayak parmaklarında şişmeye neden olurlar.

  Acil tıbbi müdahale gerektiren bir durum olabilir ayakta ve parmaklarda kalıcı doku hasarı meydan gelebilir. Enfeksiyonun derinleşmesi ve diğer bölgelere yayılması kangren ile sonuçlanabilir.

  Ayak serçe parmak şişmesi

  Ayak serçe parmağı genellikle fiziksel aktivitelerde ev veya iş yerinde bir yere çarpma sonucu meydana gelir. Çarpma sonucu şişlik ağrı ve morarma olabilir, buz tedavisi ve serçe parmağınızı bir atel ile sabitlerseniz 2-3 gün içinde şişlik iner. Açık yara varsa oksijenli su  tentürdiyot ve gazlı bez kullanın günde en fazla iki sefer pansuman yaptırın.

  Parmak şişmesine bitkisel çözümler

  Lavanta kürü

  Bir bardak dolusu olacak şekilde kurumuş lavanta çiçeği ve ada çayı yaprağını havanda ezin. İki bardak su ile kısık ateşte 15-20 dk kaynatın. Karışımı süzgeçten geçirin ve 7 damla lavanta esansı yağı ilave edin. Havlu kağıt veya pamuk ile parmaklarınıza sürün.

  Limon tedavisi

  Tırnak çevresi enfeksiyonuna karşı bir limon içine delik açın 7-10 dakika parmağınızı limon içinde bekletin 24 saatte 3 sefer uygulayın fakat aynı limonu kullanmayın.

  Keten tohumu yağı

  Bir miktar keten tohumu yağını prinç unu ile karıştırın enfeksiyon kapmış bölgeye uygulayın günde şişlik inene kadar devam edin ve parmağınızı ılık suda bekletin.

  Elma sirkesi

  Bir miktar suyun içine bir miktar elma sirkesi ilave edin ve küçük bir havlu yardımı ile şişlik olan bölgeye 10-15 dakika uygulayın şişliğin indiğini

  Aloe vera jeli

  Şişliği ve ödemi aloe vera jel masajı ile azaltabilirsiniz, özellikle böcek ısırmalarına karşı etkili bir çözümdür.

  Sıcak zeytin yağı masajı

  Tavada ısıttığınız zeytinyağı ve karabiberi parmaklarınıza hafifçe masaj yapın ödemin inmesine ve ağrınızın kesilmesine yardımcı olabilir.

  Zeytin yağı ve zerdeçal

  Bir miktar zerdeçalı zeytinyağı ile karıştırıp macun haline getirin ve şiş olan parmağınıza sürüp 20 dakika bekleyin, ödemin düşmesine faydası olabilir.

  Epsom tuzu

  Eczahaneden satın alabileceğiniz epsom tuzu ılık suyada eritin parmaklarınızı bu suya batırın ve ve 15 dk bekletin ödemin inmesinde çok faydalı bir yöntemdir. Epsom tuzu nedir nasıl kullanılır makalemizi okuyabilirsiniz.

  Soğuk ve ılık su terapisi

  Soğuk ve sıcak ağrı eşiğini azaltır ödemin inmesine yardımcı olabilir, dayana bileceğiniz kadar ısıttığınız suyu parmağınızı batırın 5 dk sonra buzlu su ile kısa süre şoklayın.

  İlgili makale

  Ayağım bileğim burkuldu ne yapmalıyım

  Yazı kaynağı : puwiki.com

  Parmak incinmesine ne iyi gelir? Parmak incinmesine ne yapmak gerekir, nasıl geçer?

  Parmak incinmesine ne iyi gelir? Parmak incinmesine ne yapmak gerekir, nasıl geçer?

  Parmak incinmesi en çok karşılaşılan şikayetlerden bir tanesidir. Parmak incinmesine karşı yapılan bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini uygulayarak parmak incinmesi gibi şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Parmak incinmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

  Parmak İncinmesine Ne İyi Gelir?

  1) Buz

  Buz tedavisi bilinen en klasik olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Buz paketi ile birlikte parmağın incinen yerine uygulayabilirsiniz. En etkili ve en eski tedavi yöntemleri arasında yer alan buz tedavisi birçok kişinin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir. Buz tedavisini günde 15 dakika olmak üzere üç kez uygulayabilirsiniz. Buz tedavisi incinen bölgeyi onaracak ve ağrı sızı hissetmenizi engelleyecektir. Aynı zamanda incinmeye bağlı olarak ortaya çıkan şişliğinde geçmesi için yine buz tedavisi uygulamak doğru olacaktır. Parmağın hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayan buz tedavisi doktorlar tarafından da ilk olarak tercih edilen tedavi yöntemidir.

  2) Parmak Egzersizleri

  Bir takım yapılan parmak egzersizleri de yine parmak incinmesine karşı oldukça etkilidir. Bunun için parmaklarınızda eğer yüzük ya da benzeri takılar yer alıyorsa bunları çıkarmanız gerekmektedir. İlk olarak avucunuzu bir dakika kadar kapalı tutun. Daha sonra da parmaklarınızı yavaşça açarak gerdirmeye çalışın. Bu egzersizi günde üç defa uygulayabilirsiniz. Parmak egzersizi parmaklarınızın hızlı bir şekilde incinmeden kaynaklı olan ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır. Parmak egzersizi yapmak için varsa eğer stres topu da yine kullanabilirsiniz. Stres topu ile de egzersizler daha etkili olacaktır.

  3) Zeytinyağı

  Zeytinyağı da yine parmak incinmesine karşı tercih edilebilecek yöntemler arasındadır. Zeytinyağı ile parmaklarınıza masaj yapabilir ve incinme şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Zeytinyağı ile parmaklarınıza masaj yaparak parmaklardaki kan akışını hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda zeytinyağı ile birlikte iyileşme süreci de hızlanmaktadır. İlk olarak parmaklara yapılan 5 dakikalık masaj önemlidir. 5 dakikadan sonra da parmaklarınızı durulayın. Daha sonra yine zeytinyağı ile birlikte parmaklarınıza masaja devam edebilirsiniz.

  Parmak İncinmesine Ne Yapmak Gerekir?

  1) Zerdeçal

  Zerdeçal da yine parmak incinmesine oldukça iyi gelen bir tercihtir. 1 yemek kaşığı zerdeçal ile birlikte 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Daha sonra bir kalın macun kıvamına getirin. İncinen parmağınızın üzerine bu karışımı sürün. Yaklaşık olarak günde 2 kez bu karışımı uygulayarak yine parmak incinmesi şikayetlerinden kurtulmanız mümkündür. Hızlı bir iyileşme için bu tedavi yöntemini tercih edebilirsiniz.

  2) Zencefil

  Parmak incinmesine oldukça iyi gelen bir diğer seçenek ise zencefildir. 1 yemek kaşığı zencefil dilimlerini iki bardak suyun içerisine ilave edin. Ardından bu zencefilleri 10 dakika olacak şekilde kaynatın ve demleyin. Daha sonra zencefilleri başka bir bardağa süzün. Üzerine de bir miktar bal ekleyin. Bu şekilde parmaklarınıza masaj yapın.

  Ne İyi Gelir?

  1) İngiliz Tuzu

  İngiliz tuzu parmak incinmesine oldukça iyi gelmektedir. Bundan dolayı birçok kişinin parmak incinmesinde tercihi haline gelmiştir. İlk olarak 1 ya da 2 yemek kaşığı İngiliz tuzunu 1 kase sıcak suyun içerisine atın. Daha sonra 10 dakika kaynatın parmaklarınıza sürün.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap