Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  paketlenerek satılan besinlerin tümü nedir

  1 ziyaretçi

  paketlenerek satılan besinlerin tümü nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Page 236 - ATA YAYINCILIK 4. Sınıf Tüm Dersler Okul Defterim

  Yazı kaynağı : www.ataekitap.com

  Page 44 - ATA YAYINCILIK 4. Sınıf Ata Yarıyıl Tatilinde

  Yazı kaynağı : www.ataekitap.com

  Paketli gıda nedir? Ambalajlı gıdalar nelerdir?

  Paketli gıda nedir? Ambalajlı gıdalar nelerdir?

  Bilinçli bir tüketici olarak bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu yazıda…

  Paketli gıda nedir?

  Paketli gıda (ambalajlı gıda), ülkenin yasalarına ve gıdanın doğasına uygun şekilde ambalajlanmış gıdaları ifade eder.

  Gıda ambalajının temel işlevi, gıdayı tüketiciye ulaşana sürece kadar fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak korumak; gıdaların kontamine olmasını (istenmeyen maddeler bulaşmasını) ve bozulmasını önlemek, içeriğini ve kalitesini muhafaza etmektir.

  Paketlenmiş (paketli) gıdalar nelerdir?

  Üreticisi ve markası üzerinde yazan, ilgili mevzuat ve yasalara uygun şekilde üretilen, yasal olarak süpermarketlerde veya e-ticaret sitelerinde satılan tüm ambalajlı gıdalar bu tanıma girer.

  Genel olarak paketli gıda ürünleri ve kategorilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  Paketli gıda (ambalajlı gıda) ifadesinin İngilizcesi nedir?

  Paketli gıda, İngilizce’de packaged foods (çoğul) olarak ifade edilmektedir.

  Paketli gıda alırken nelere dikkat etmeli?

  Gıda ambalajı, gıdayı korumasının yanı sıra tüketicinin bilmesi gereken tüm önemli bilgilerin yer aldığı bir alandır. Gıda etiket bilgilerine dikkat etmenizin önemi büyüktür. Paketli (ambalajlı) gıda alırken dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar şunlardır:

  Gıdalar neden ambalajlanıyor?

  Gıda paketleri ve ambalaj üzerindeki etiketlerin birçok işlevi ve faydası vardır. Gıdaların ambalajlanması en başta ürünü korur, tüketicilerin gıda ürünlerine en iyi, sağlıklı ve besleyici haliyle ulaşabilmesini sağlar, gıda zehirlenmelerinin önüne geçer.

  Öte yandan gıdaların kayıtlı, devlet kurumları ve bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenebilir olmasını sağlar. Ambalaj, bir markanın ve firmanın o ürünle ilgili tüm sorumluluğu alması anlamına da gelir.

  Üreticiler için adil bir rekabet ortamı sağlarken, tüketiciler için ürünlerin standart hale gelmesini, denetimden geçerek sofraya ulaşmasını sağlar. Ayrıca israfı azaltarak ürünlerin kaybını engeller, israf nedeniyle yaşanacak maliyet artışlarının önüne geçer.

  Gelin gıda ambalajlamanın işlevlerini tek tek inceleyelim…

  Fiziksel koruma

  Ambalaj içerisinde kapalı durumdaki gıda; bakteri, sıcaklık, sıkışma, titreşim gibi birçok açıdan korunmaya ihtiyaç duyar.

  Bariyer koruması

  Oksijen, su buharı, toz gibi maddelerden gıdaların korunması gerekir. Geçirgenlik de tasarımdaki önemli bir etkendir. Başlıca işlev içeriği raf ömrü süresince temiz, taze ve güvenli hale muhafaza etmektir. Bazı ambalajlı gıda ürünlerinde modifiye atmosfer veya kontrollü atmosfer de sağlanmaktadır. Bazı ambalajlarda raf ömrünü uzatmak için desikant (nem çekici), oksijen emici veya etilen emiciler bulunmaktadır.

  Çevreleme veya bir arada tutma

  Taşıma ve işlemeyi verimli hale getirmek için küçük ürünler genellikle bir arada gruplanmaktadır. Sıvılar, tozlar ve granüler ürünlerin çevrelenmesi gerekmektedir.

  Bilgi aktarımı ve bilgilendirme

  Ambalaj ve etiket, ürünün veya paketin nasıl kullanılacağı, taşınacağı, geri dönüştürülebileceği veya atılacağı ile ilgili bilgi taşımaktadır. Bazı bilgilerin devlet kuruluşları tarafından talep edilmektedir.

  Pazarlama

  Gıda ambalajları ve etiketler, pazarlamacılar tarafından potansiyel müşterileri ürünü satın almaya yönlendirmek için kullanılabilmektedir. Estetik olarak hoş, cazip görüntüye sahip gıda sunumları, tüketicilerin dikkatini çekmektedir. Özellikle son 20 – 30 yıllık dönemde ambalaj tasarımının önemi artmış, sürekli değişen bir alan haline gelmiştir.

  Pazarlama iletişimi ve grafik tasarım ambalajın dış yüzeyine ve görünür ön yüzüne uygulanmaktadır. Ambalajın rengi de tüketicilerin satın almaya ikna eden duyguları tetikleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

  Güvenlik

  Paketleme, nakliyat sırasındaki güvenlik risklerinin azaltılmasına önemli bir rol oynayabilir. Paketler, tahrifata dirençli şekilde yapılarak gıda ürünlerine yapılacak müdahaleler engellenebilir. Aynı zamanda tahrifatı gösteren ambalajlar ile, pakete müdahale edilmiş olması durumunda bunu görmek mümkün olabilir.

  Paketler, aşırma riskini azaltacak şekilde de tasarlanabilir. Bazı paketler aşırmaya karşı dayanıklıyken, bazıları aşırma durumunda bunu gösteren mühür benzeri yapılara sahiptir. Paketlerde, paket ve içeriğinin sahte olmadığını gösteren tasdik/orijinallik mührü de bulunabilir.

  Bunun yanında boya paketleri, RFID etiketleri veya ürün koruma/güvenlik sistemleri kullanılabilir. Ambalajlarda bu tür önlemler, perakende kaybının önlenmesi amacıyla alınmaktadır.

  Kolaylık

  Gıda ambalajları işleme, dizme, gösterim, satış, açma, tekrar kapatma, kullanım ve tekrar kullanım gibi kolaylık sağlayan birçok özelliği paketli gıda ürünlerine kazandırabilmektedir.

  Porsiyon kontrolü

  Tek porsiyonluk paketli gıda ürünlerinin besin ve kalori değerlerinin net olması ile kişilere kontrollü beslenme imkanı sunar.

  Paketli gıda zararları

  Bu aslında oldukça hassas bir başlık. “Paketli gıdaların zararları” ifadesi, tek başına oldukça yanıltıcı.

  Hiçbir gıda ürünü, paketlendiği veya ambalajlı olarak satıldığı için zararlı hale gelmez. Ambalaj, bir ürünün olduğu gibi kalmasını sağlamak, dış etkenlerden korumak için kullanılan bir araçtır.

  Beslenmede esas olan ölçülü olmak, sağlıklı beslenme prensiplerine uymak, dengeli ve çeşitli beslenmektir.

  Ambalajlı gıdalar, açıkta satılan gıdaların aksine denetlenmekte, üreticisi bilinmekte, yasalarla belirlenen koş

  Gıda ambalajlamanın tarihi

  Gıdaların ambalajlanmasının tarihi oldukça eski. Gıda paketleri ve ambalajları taş devrinden endüstri devrimine dek önemli değişimler geçirmiş:

  Türk Gıda Kodeksi’nde ambalajlı gıda tanımı

  Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği de ambalajlı gıdaları detaylı şekilde tanımlamaktadır. Yönetmeliğe göre;

  Dış ambalaj

  Hazır ambalajlı gıdaların gıda işletmecileri arasında taşınması veya bu yerlerde depolanması sırasında koruma veya taşıma amacıyla içine konulduğu ambalajı ifade eder.

  Hazır ambalajlı gıda

  Tüketicinin talebi doğrultusunda satış yapılan işletmede ambalajlanan gıdalar veya doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilen gıdalar hariç olmak üzere; her durumda açılmadan veya değiştirilmeden içeriği değiştirilemeyecek şekilde, ambalajı gıdayı tamamen veya sadece kısmen kaplayan, son tüketiciye ve toplu tüketim yerlerine bu şekilde sunulan gıda ve satışa sunulmadan önce içine konulduğu ambalajdan oluşan herhangi bir tek birimi ifade eder.

  Hazır ambalajlı hale getirilen gıda

  Son tüketiciye veya toplu tüketim yerlerine doğrudan satış için,

  1. Fırıncılık ve pastacılık ürünleri dışındaki gıdalar ile ilgili olarak; perakendeci tarafından ambalajlandığı tesiste veya bu perakendeci tarafından kullanılan mobil bir araçta ya da hareketli bir tezgâhta satılmak üzere, aynı perakendeci tarafından ambalajlanarak,

  2. Fırıncılık ve pastacılık ürünleri ile ilgili olarak;

  - (1) numaralı alt bentte belirtildiği şekilde satılmak üzere, perakendeci tarafından ambalajlanarak,

  - Üreticisi tarafından üretildiği tesiste satılmak üzere, yine üreticisi tarafından hazır ambalajlı hale getirilerek, sunulan gıdayı ifade eder.

  Yazı kaynağı : www.gidahatti.com

  1 besinlerin uzun sure bozulmadan kalabilmesi icin paketlenip sogutucularda buzlu duruma getirme ned.... Idea question from @Ecrinzeyno062009

  1 besinlerin uzun sure bozulmadan kalabilmesi icin paketlenip sogutucularda buzlu duruma getirme ned.... Idea question from @Ecrinzeyno062009

  Merhaba!

  1. Sorunun cevabı "Dondurulmuş besin"

  2. sorunun cevabı "Paketlenmiş besin" olacaktır.

  Dondurulmuş besinler genelde mevsimlik yetişen gıdaların korunmasını sağlamak için üretilen gıdalardır. Mesela fasülyeyi mevsiminde işleyip dondurup olmayan mevsimde kullanabilirsiniz. Bunun yanında dışarıda veya evde yapılan yemeklerden bazıları artık market raflarında dondurulmuş olarak satılmakta, ve bu yemekleri kolayca alıp pişirerek insanlar yemek yapma işini çok kısa sürelere indirmektedirler.

  Paketlenmiş besinler de çoğunlukla alıp paketini açıp yiyebildiğimiz besinlerden oluşuyor. Bu besinlerin çoğunda raf ömrünü uzatmak için çeşitli katkı maddesi ve kimyasallar bulunur, ve bu kimyasalların bazıları insan sağlığını bir miktar kötü etkilemektedir. Paketlenmiş besinler dondurularak da satılabilir, bu tür besinler aynı zamanda dondurulmuş besin kategorisine de dahildir.

  Yazı kaynağı : doku.tips

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap