Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oyuncunun topu herhangi bir şekilde eliyle çemberden geçirmek için potaya yollama hareketidir

  1 ziyaretçi

  oyuncunun topu herhangi bir şekilde eliyle çemberden geçirmek için potaya yollama hareketidiri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  topun çemberin içinden geçerek sayı kazanılması(basketbol ile ilgili) - Eodev.com

  topun çemberin içinden geçerek sayı kazanılması(basketbol ile ilgili) - Eodev.com

  Cevap:

  ÖNCELİKLE MERHABA

  basketbol basketbol sahasında oynanır.

  -basketbolda hücüm süresi 24 saniyedir.

  -Takımları 5 kişiden oluşan ve en çok oyuncu değişiklikleri yapılan spordur

  -Hücum sırası olan takım, diğer takım sahasına 8 sn içinde geçmek zorundadır ve bu süre genellikle ilk 3-4 saniyede geçilir

  -Basketbol maçları 3 hakemle yönetilir. (baş hakem ve yardımcı hakemler)

  -oyuncu faul limitini doldurup oyundan alınmışşa birdaha oyuna giremez

  -5 faul yapabilir bir oyuncu

  -Basketbolda her sayı 2 puandır. 3 sayı çizgisi dışından atılan sayılar ise 3 sayıdır. Serbest atışlar ise 1 sayıdır.

  sorumuz

  topun çemberin içinden geçerek sayı kazanılması

  Basket : Topun cemberin icinden gecerek sayi kazanilmasi

  Açıklama:

  KOLAY GELSİN:)

  Farkımızla ezeriz, sayısalla geçeriz!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Oyuncular�n�z i�in basketbol s�zl���

  Şut Nedir? Şut Hakkında Kısaca Bilgi

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Masa Tenisi Terimleri Sözlüğü

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Terimleri Sözlüğü

  Fen Bilimleri Terimleri Sözlüğü

  Arıcılık Terimleri Sözlüğü

  Beden Eğitimi ve Spor Terimleri Sözlüğü

  Sunuculuk-Televizyonculuk Terimleri Sözlüğü

  Müzik-Dans Terimleri Sözlüğü

  Elektronik Ticaret Terimleri Sözlüğü

  Tenis Terimleri Sözlüğü

  Ekoloji - Çevre Terimleri Sözlüğü

  Teknolojik Ürünler Terimleri Sözlüğü

  Halter Terimleri Sözlüğü

  Konfeksiyon Terimleri Sözlüğü

  TERİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  Online Basketbol Terimleri Sözlüğü

  Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

  Basketbol Terimleri

  Basketbol Terimleri

  Basketbol terimleri ve anlamlarını derlediğimiz bu yazımızda; “basketbol nedir” dendiğinde aklınıza gelen vedevamlı duyduğunuz kavramları açıklamaya çalıştık. Birçok terimin birçok farklı kullanımı ve adı (kişiden kişiye, ülke veya şehirden şehire, vs.’e göre değişen isimleri) olmasına rağmen, çoğunu genel ve yaygın kullanımlarıyla almaya gayret gösterdik. Tüm basketbol mevkilerinin, terimlerin, tekniklerin, vb.’nin Türkçe karşılığı olmadığı için bazılarının sadece İngilizce olduğunu göreceksiniz fakat bunların da açıklamaları altlarında mevcut.

  Topun hakimiyeti; maçın başlangıç hava atışı ile topa ilk sahip olan takımın karşısındaki takımdan başlayacak şekilde, masa hakemlerinin önündeki okun yönüne göre topa hakim olacak takımın belirlenmesidir. Her hava atışını gerektirecek pozisyondan sonra okun yönü değişir. (Okun gösterdiği yöne doğru hücum eden takım topa sahip olur.)

  Topa sahip olma, topu tutma ya da kontrol etme.

  Top hakimiyetinin hangi takımda olduğunu gösteren, hakem masasındaki ok.

  Çemberin arkasındaki dikdörtgen şeklindeki levha.

  Bir takımın savunma yaptığı yarı saha.

  Bir takımın hücum yaptığı yarı saha.

  Topa hakim olan oyuncu.

  Panyaya çarptırılarak atılan şut.

  İki potanın alt-arkasından geçen, sahanın enini belirleyen dip çizgiler.

  Sahanın uzunluğunu belirleyen yan (kenar) çizgiler.

  Panyaya asılıdır. Metal bir çerçeve olan pota 45cm çapa sahiptir ve yerden yüksekliği 3.05m’dir. 45 cm uzunluğunda, içinden top geçtiğinde sayı olan, bir fileye sahiptir.

  Karşı oyuncunun avantajını engelleyen defans oyuncusunun yaptığı kural dışı beden hareketi.

  Bir oyuncunun, şut atıldıktan sonra, rakibi ile pota arasında vücudunu konumlandırmaya çalışması. Ribaund almak için rakibi, oyun kuralları içinde önüne geçerek engellemektir.

  Oyuncunun top sürerken, topun altına elini sokarak sürmesi (topu sürerken her top yere değdikten sonra birden fazla adım atılması)t ve adım atması – taşıması sonucu yapılan kural hatası.

  Bir oyuncu; topu alıp stop yaptıktan sonra top sürmeden adım attığında (kurulu pivot ayağını hareket ettirmesi), topu alıp birden fazla adım attığında, topu koşarken alıp ikiden fazla adı attığında, topla zıplayıp elinden çıkarmadan yere düştüğünde, topu sürerken durup yeniden sürmeye başladığında, meydana gelen ihlal. “Steps” olarak da kullanılır.

  Oyuncunun topu iki elle sürmesi ya da topu sürmesi, tutması yeniden sürmesidir. Oyun kurallarına aykırı bir durumdur.

  Hava atışının yapıldığı bölge (daire).

  Hakemin oyunu başlatmak amacıyla, topu iki rakip oyuncunun arasından yukarı doğru atması ve bu oyuncuların topu tek elleriyle çelerek takım arkadaşlarına kazandırma hareketi.

  Topun potanın içinden geçmesi (Oyun kuralları dahilinde).

  Oyuncunun oyun sırasında bütün sahayı görmesi, savunmacıların ve takım arkadaşlarının nerede olduğunu bilmesi.

  Elinde top olan oyuncunun, topu bir elinden ötekine dribbling yaparak alması. Dribbling yaparken el değiştirme. “Yön değiştirme” olarak da bilinir. Önden, arkadan, bacak arası, reverse, vs. gibi farklı çeşitleri vardır. Basketbolda El-Yön Değiştirme Teknikleri‘ni incelediğimiz ve detaylı şekilde anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Silindir İlkesi; sahadaki bir oyuncunun “kendi silindirinde” dokunulmaz olduğu fikridir. Silindir alanı şu şekilde tanımlanır: Cephe; ellerin avuçları, Arka; kalçalara kadar, Yanlar; kolların ve bacakların dış kenarı. Bu, oyuncunun kimsenin giremeyeceği alanıdır. Bir oyuncunun silindirinin nerede olduğunu anlamak için daha kolay bir yol: dururken sıçrayın. Doğal olarak sıçradıktan sonra yere indiğimizde ayaklarımız omuz genişliği açıklığında olacak. Şimdi ellerininizi kaldırın. Artık “silindir” inizi biliyorsunuz. Silindirin içine uzanan ve temasa neden olan bir oyuncu faul yapmış demektir:
  Silindirin içine kolları uzatmak, alt gövdeyi (bacaklar, dizler) silindirin içine sokma, silindirin içine üst gövde ile eğilme.

  Topun oyunda olmadığı zamanki durumu.

  Topa hakim olan takım. Ayrıca skor yapmaya çalışırken; takımın kullandığı yapılandırılmış oyun deseni.

  Karşı takımın sayı yapmasını engellemeye çalışan savunma oyuncuları.

  İsabetsiz şuttan sonra kazanılan top hakimiyeti.

  Karşı takımın başarısız şutundan sonra hücuma başlamak için alınan rebound.

  Takımın isabetsiz şutundan sonra tekrar hücum etmek için alınan rebound.

  İki savunma oyuncusunun bir hücum oyuncusunu sıkıştırması.

  İçeri dalmak. Hücum oyuncusunun direkt olarak potaya doğru dribbling ile dalıp atış fırsatı araması.

  Bir oyuncunun sıçradıktan sonra havada geriye doğru gittiği, savunmanın işini zorlaştıran bir atış türüdür. Bu tür şutların amacı, savunma oyuncusu ile arasında temiz bir atış yapmak için boşluk yaratmaktır.

  Oyuncunun potaya zıplaması ve topu eliyle potanın içinden geçirmesi (potanın içine sokması). Atletik ve yaratıcı bir harekettir. Karşı takımın gözünü korkutmak için yapılır.

  Toplu ve topsuz (offensive ve defensive) olarak iki şekildedir. Topsuz stance, oyuncunun savunmada tuttuğu rakip oyuncuyu en etkili biçimde savunmasına izin verir. Ayaklar omuz genişliğinden daha fazla açık, dizler bükülmüş, sırttan düz (bir sandalyede oturmuş gibi), elleriniz yanda aşağıda-yukarıda, avuç içi yukarı-karşıya doğru ayaklarınızın üstünde olmalısınız. Toplu stance’de ise; hücum oyuncusu, dizler bükülü, ayaklar omuz genişliğinde ya da hafif daha açık, eller topun yanında olacak şekilde durur.

  Serbest atış çizgisi ile boyalı alanın köşesinin birleştiği bölgeyi belirtmek için kullanılan terim.

  Karşı oyuncuya dirsek ile vurarak yapılan faul.

  Savunmacı oyuncunun, kafası ve omzu kendisini geçmeden, hücum oyuncusunun önünde durduğu pozisyondur. Eğer hücum oyuncusu bu savunmacıya çarparsa hücum faul yapmış olur.

  Topsuz aldatmalar,  hücum oyuncusuna pas alma olanağı sağlayan aldatıcı hareketlerdir; oyuncular savunma oyuncusunu kandırmak için vücut, ayak ya da başlarını kullanırlar. Toplu aldatmalar ise savunma oyuncusunun dengesini kaybettirecek ve hücum oyuncusuna avantaj sağlayacak (savunmayı geçmelerini sağlayacak) topla yapılan aldatma hareketleridir. NBA’den müthiş aldatma ve el değiştirme hareketleri videomuzda bir çok farklı aldatma çeşidi bulabilirsiniz. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

  Hücum yapan takımın topu diğer sahaya ve sayı alanına hızla geçirmesi ve karşı takım savunmasını sayıca eksik olarak ya da savunmasız yakalaması.

  Üç sayı çizgisi yukarı köşelerinde (wing) ve üç sayı çizgisi aşağı köşelerinde, baseline çizgisinin yakınlarında konumlanmış hücum pozisyonu.

  Takımı saha içinde (daha çok hücum sistemini) yöneten oyuncu. Oyun kurucu.

  Hücumda bir mevki ismidir. Potaya yakın oynar (boyalı alan içi ve civarı) ve takımın genelde en uzun boylusudur.

  Şutör oyuncu. Skorer ve top hakimiyeti – kontrolü yüksek, genellikle takımın en büyük hücum silahlarından biri.

  Güçlü, rebound konusunda çok iyi, güçlü bir fiziksel (temasa dayalı) oyun oynayabilen, genellikle boyalı alan içi ve civarında oynayan oyuncu. Post oyuncusu da denir.

  Power forvetten daha iyi bir şutör ve genelde daha kısadır. Çok yönlü ve çok atletik oyunculardır. Potaya doğru kuvvetli dalışlar yapabilir ve aynı zamanda şutör kabiliyetine de sahiptirler.

  Rakibe yapılmış kural dışı hareket. Oyuncular rakibi itemez, tutamaz, çelme takamaz, dirsek atamaz, engelleyemez ya da yüklenemez.

  Bir hücum oyuncusunun  savunma oyuncusuna foul yapması durumudur. Örn; hücum oyuncusunun, hareketsiz olan savunma oyuncusuna kural dışı bir şekilde temas etmesidir.

  Herhangi bir oyuncunun veya antrenörün, sportmenlik dışı davranışlarda bulunması, örneğin; küfür etmek, kavga etmek, hakemle tartışmak vb. Bir teknik faul, diğer takıma en az bir serbest atış ve topa sahip olma hakkını verir. Eğer bir oyuncu veya antrenör maçta iki teknik faul alırsa, oyundan atılır.

  Rakibe yapılan gereksiz ya da aşırı hareket. Hakemlerin, bilerek ve isteyerek yapılmış olduğunu düşündüğü ve/veya rakibi yaralayıcı foul.

  İki rakip oyuncunun aynı anda karşılıklı faul yapması.

  Oyuncunun rakibine bilerek ya da bilmeyerek yaptığı kural dışı hareket. Şahsi fouller birleştirilip toplandığında takım foul sayısı ortaya çıkar.

  Her oyuncunun yaptığı faul aynı zamanda takımının faul hanesine de yazılır. Her takımın her periyotta toplamda 4 faul hakkı vardır (lige ve kategoriye göre değişebilir). Eğer takım bu limiti aşarsa rakip takım, o andan itibaren her faul olduğunda serbest atış ile ödüllendirilir.

  Yapılan faulun ardından, hakemin atış gerektirdiği yönündeki kararı sonrası, serbest atış çizgisinin arkasından yapılan savunmasız atış. Eğer başarılı olursa 1 sayı değerindedir.

  Bulunduğu sahadaki baseline’a 5,8m, potaya 4,6m uzaklıta olan, 4,9m uzunluğunda bir çizgidir. Oyuncular serbest atış sırasında bu çizginin arkasından atış yaparlar.

  Maçın çeyreklerinde ne kadar zaman oynandığını ve ne kadar zaman kaldığını gösterir.

  Bir takımın hücum sahasında pas-cut, pick and roll ya da antrenörün gösterdiği setler gibi oyunlar kurarak, planlı şekilde hareket etmesi.

  Her iki takımdan birer ya da daha fazla oyuncu aynı anda topu tutarsa, hakem ’’paylaşılamayan top’’ kararı verip hava atışı olduğuna hükmeder.

  Savunmacıyı bozmak, aklını karıştırmak veya dondurmak için kullanılan top sürme eylemi. Temel eylem, hızı yavaşlatılmış kekeleme adımıdır. Hem tereddüt aldatması, hem kekeleme adımı hem de daha birçok aldatma tekniklerini görebileceğiniz NBA videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

  Dirsek / serbest atış çizgisinin üstündeki ve çevresindeki alanda (serbest atış çizgisinin her iki yanında) bulunan hayali alan. Serbest atış çizgisinin dolayları.

  Boyalı alanın yan çizgilerinin civarındaki hayali alan.

  Çoğu spor salonunda bu alan boyalıdır. Serbest atış çizgisi ve yan şerit çizgileri arasındaki alan. Herhangi bir hücum oyuncusu bu bölgede üç saniyeden daha uzun süre kalırsa bu, bir kural ihlalidir. Not: NBA gibi bazı profesyonel liglerde savunma oyuncusu için de, bu bölgede üç saniye kalma sınırı vardır.

  3 saniye koridoru ve faul atış çizgisine bağlı yarım daire.

  Canlı olan ancak her iki takımın da elinde olmayan (hiçbir takımın sahip olamadığı) top.

  Takımdaki her oyuncunun rakip takımdan bir oyuncuyu savunduğu takım savunması.

  Her oyuncunun belirli bir bölgeyi savunmakla yükümlü olduğu savunma çeşidi.

  Oyunu kontrol eden, başlatan ve bitiren, yapılan kural dışı hareketleri ve foulleri belirleyen kişiler.

  Takım arkadaşına isteyerek topu atma.

  Takım arkadaşına pas veren oyuncu.

  Pas atan oyuncunun göğüs hizasında topu iki eliyle tutup, topu alan oyuncunun pası istediği yere doğru sert ve düz olarak yaptığı pas.

  Pas atan oyuncunun başının üstünde topu iki eliyle tutup, topu alan oyuncunun pası istediği yere doğru sert ve düz olarak yaptığı pas.

  Yere çarptırılarak alıcıya ulaştırılan pas.

  Top sürdükten ya da pas aldıktan sonra topun tutulup iki adım atılarak, potaya veya direk çembere (smaç) tek elle yapılan şut. Farklı çeşitleri vardır. (Ters turnike, yüklenme, eksik adım, vb.)

  Top almak veya bir alanı boşaltmak için topsuz hücum oyuncusunun yaptığı hareket.

  Bir oyuncunun topu sektirmesi.

  Topu herhangi bir şekilde rakip takımın potasına sayı kaydetmek amacıyla atmak.

  Sıçramak.

  Dribbling sonrası stop ve sıçrayarak atılan şut.

  Sayı pası, sayıyla sonuçlanan pas.

  Savunma oyuncusunun, hücum oyuncusu tarafından yapılan bir atışı elden çıktıktan sonra ve çember seviyesinin üzerinden aşağıya inişe geçmeden önce kesmesi, topun çembere gidişini engellemesi.

  Topsuz ve toplu stop, tek zamanlı ve çift zamanlı stop olarak ayrılır. Topsuz stopta; koşu, duruş öncesi küçük bir sıçrama sonrası yere iki ayak aynı anda değer. Toplu tek zamanlı stopta; dribbling sonrası, pas sonrası, vs. top tutularak, duruş öncesi küçük bir sıçramadan sonra yere iki ayak aynı anda değer. Tek zamanlı stop yapıldıktan sonra pozisyona göre iki ayaktan biri pivot ayağı olarak seçilir. Toplu çift zamanlı stopta; duruş öncesi küçük bir sıçrama sonrası yere ilk olarak arkadaki ayak temas eder, öndeki ayak yere ikinci olarak temas eder. Yere ilk temas eden ayak pivot ayağıdır.

  Savunma oyuncusunun sıçramadan, ayaklarını birbirinin yanına çekerek uyguladığı savunma hareketi.

  Hücum oyunsunun potaya doğru top sürerek ya da pasla birlikte hücum etmesi.

  Oyun süresi; basketbol maçında 1., 2., 3., 4. periyot ve uzatma periyodu(ları) olarak ayrılır. Bir periyot oynanan bölgeye (Avrupa-Amerika, vs.) ve yaş grubuna (Küçükler, Gençler, vs.) göre değişiklik gösterir. Örn: Türkiye Basketbol Erkekler 1. Liginde ya da Euroleague’de bir periyot 10 dakikadır ve normal maç süresi dört adet periyottan oluşmaktadır.

  Oyuncuların genelde orta ve uzun menzilli atış yaptıkları, üçlük çizgisini de içeren ve serbest atış dairesinin iki yanındaki alanlar,

  “Perimeter oyuncu” olarak tanımlanan çoğu oyuncu basketbol sahasından tam olarak nasıl faydalanacağını bilir. Potaya gidebilir veya perimeter bölgesinden şut atabilirler. Genellikle güçlü top kontrölü olan ve iyi şutörlerdir.

  Perdeleme, hücum oyuncusunun savunma oyuncusunu engellediği bir harekettir. Takım arkadaşına; dribbling yapması, kolay şut atması, rakibi geçebilmesi ya da cut etmesi için, onun savunmasının yanında veya arkasında durarak, ondan kurtulmasına yardım etmek.

  Perdeleme yapan oyuncunun perdelemeyi yaptıktan sonra top almak için potaya doğru hareket etmesi (cut etmesi).

  Perdeleme yapan oyuncunun perdelemeyi yaptıktan sonra top almak için potaya doğru hareket etmek (cut etmesi) yerine sahanın açık bir alanına doğru açılması.

  Stop yaptıktan sonra tek ayağı hareket ettirebilirken diğerini sabit tutup yerden kaldırmamak. Sabit olan ayak pivot ayağıdır.

  3 saniye koridoru ve faul atış çizgisine bağlı yarım daire içindeki – civarındaki hücum pozisyonu.

  Savunmada; agresif, yakın ve hareketli şekilde savunma yaparak rakibi hata yapmaya zorlayacak savunma baskısı. Hücum topu kendi sahasından diğer sahaya getirmeye çalışırken yapılan adam adama press (tam saha, yarı saha, 3/4 saha) ya da zone press (2-1-2, 1-2-1-1, vb.) ile hücumu top kaybına zorlama.

  Bir oyuncunun bir maçta 2 kategoride çift haneli sayılara ulaşması (Örn: 15 sayı, 10 rebound ).

  Bir oyuncunun bir maçta 4 kategoride çift haneli sayılara ulaşması. (Örn: 15 sayı, 10 rebound, 11 asist).

  Bir oyuncunun bir maçta 4 kategoride çift haneli sayılara ulaşması (Örn: 15 sayı, 10 rebound, 11 asist, 12 top çalma).

  Oyuncunun sayı yapma olanağı elde etmesi.

  Potaya atış yapan oyuncu. Şut atan oyuncu

  Bir oyuncunun atış yapabileceği ya da yaptığı, olası mesafe.

  Takımdaki en iyi yedek, genellikle yedeklerin içinde ilk oyuna giren oyuncu.

  Antrenörlerin, oyunda olmayan oyuncuların, menajer/yöneticinin, doktorun, malzemecinin, vb. oturduğu yer.

  Oyunda olmayan, kenarda (bench’te) oturan oyuncu.

  Hücum, topu ön sahaya geçirdikten (rakip sahaya) sonra, savunma tarafından dokunulmadan arka sahaya (hücum takımının sahası) dönerse (Örn: hücum oyuncusu dribblingle arka sahaya geçer ya da hücum oyuncusu takım arkadaşının pasını yakalayamaz ve top arka sahaya döner) bu, kural ihlalidir.

  Serbest atış çizgisi ve yan şerit çizgileri arasındaki alanda (boyalı alan) herhangi bir hücum oyuncusu bu bölgede üç saniyeden daha uzun süre kalırsa bu, bir kural ihlalidir. Üç saniye olmuştur.

  1- Bir hücum oyuncusunun topu tuttuktan sonra beş saniye içinde topu elinden çıkarması gerekir (dribbling, pas, şut).

  2-Bir hücum oyuncusunun, kenardan ya da dipten topu oyuna sokarken beş saniyesi vardır. Beş saniye içinde topu oyuna sokamazsa top diğer takıma geçer.

  Hücum takımının topu kendi sahasından diğer sahaya geçirme (getirme) süresi 8 saniyedir. Bu süre sonunda top hala kendi sahalarından çıkmadıysa bu kural ihlalidir ve top karşı takıma geçer.

  Bir takımın hücum süresidir. Eğer takım, hücum sırasında atış yapar ve top çembere değip tekrar hücum takımında kalırsa 24 saniye baştan başlatılır.

  Bir takımın hücum süresini gösteren 24 saniye (cihazı).

  Serbest atıştan bulunan sayı.

  Potaya 6,75m uzaklıktan yakın mesafeden (üç sayı çizgisinin içinden ) atılan sayı.

  Potanın en az 6,75m uzağından (üç sayı çizgisinin gerisinden) atılan sayı.

  3 sayı atmış bir oyuncuya karşı yapılan faul sonucu kaydedilen başarılı serbest atış ile oluşan 4 sayı.

  3 sayı ile sonlanan hücum için yapılan oyun.

  Topa sahip olan bir hücum oyuncusunun, bir savunma oyuncusuna karşı kaldığı ya da oynadığı pozisyon. Aynı şekilde ve aynı mantıkla; ikiye iki (2×2), üçe üç (3×3), dörde dört (4×4) ve tam takım olarak beşe beş (5×5) de açıklanabilir.

  Savunmadan sayıca bir fazla olan hücum takımının hızlı hücum durumudur. (Örn: 3 hücum – 2 savunma). Savunma takımının savunmaya bir kişi eksik dönmesi.

  Koçun ya da takım kaptanının isteği üzerine hakemler tarafından verilen oyun arası. Molada maç saati durdurulur. Her takımın her periyotta bir, son periyotta iki mola alma hakkı vardır (Lige ve kategoriye göre değişebilir). Her mola 1 dakika uzunluğundadır.

  Hücumdan savunmaya, savunmadan hücuma geçiş (top el değiştirdiği zaman). Savunmanın; rebound aldığında, topu çaldığında, vb. hızlıca diğer sahaya geçmesi (hızlı hücuma geçiş, hızlı hücumdan yerleşik hücuma geçiş).

  Üçlü tehdit, top eline geldikten sonra bir oyuncunun yapabileceği üç hücum hareketini tanımlamak için kullanılır. Bu durumda oyuncu şut atabilir, pas verebilir ya da top sürebilir. Hücum oyuncusu dizler bükülü, ayaklar omuz genişliğinde ya da hafif daha açık, eller topun yanında olacak şekilde durur (Toplu stance pozisyonu).

  Hücumdayken; foul yapma, top kaptırma, kötü pas, vs. nedeniyle topu kaybetme (Top hakimiyetini kaybetme).

  Savunmadayken; topu kazanma (Top hakimiyetini kazanma).

  Sahayı dikey olarak ortadan ikiye böldüğümüzde; topun bulunmadığı yarı saha.

  Sahayı dikey olarak ortadan ikiye böldüğümüzde; topun bulunduğu yarı saha.

  Çalışma, alıştırma, egzersiz.

  Sizin de eklemek istediğiniz terim ve anlamlar varsa lütfen yorumlar kısmına yazın. Bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.basketall.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap