Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  otobüste namaz nasıl kılınır

  1 ziyaretçi

  otobüste namaz nasıl kılınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ulaşım Araçlarında Farz Ve Nafile Namaz Kılınabilir Mi Ve Nasıl Kılınır? (Araba, Otobüs, Gemi Ve Uçak)

  Ulaşım Araçlarında Farz Ve Nafile Namaz Kılınabilir Mi Ve Nasıl Kılınır? (Araba, Otobüs, Gemi Ve Uçak)

  Özellikle sık sık yolculuğa çıkan ve yolculuk yapmak zorunda olan kişiler için namaz ibadetini yerine getirmek zorlaşmaktadır. Böyle durumlarda fıkhi olarak yapılan açıklamalar ışığında ibadetlerin yerine getirilme ve bunların öğrenilmesi gerekmektedir.

  Ulaşım Araçlarında Farz Ve Nafile Namazlar Kılınabilir mi? Nasıl Kılınır?

  Otomobil, uçak ve tren gibi ulaşım araçlarında nafile namaz kılmak uygun görülürken normal namaz kılmak yani farz namazların kılınması uygun görülmemiştir. Çünkü söz konusu namazların ulaşım araçlarında kılındığı takdirde namazın farz unsurlarını yerine getirmek mümkün olmamaktadır.

  Kaynak: Diyanet

  Cana ve mala zarar gelme korkusunun bulunduğu hallerde ve yerin çamurlu olması namaz kılınacak bir yerin bulunmaması gibi zaruret hallerinde binek üzerinde farz namaz kılmak caiz görülmüştür. Kaynak: Diyanet

  Hazreti peygamber döneminde uçak veya diğer vasıta araçların bulunmamasına dolayı bu konuda içtihat yapılarak kural koyulmaktadır. Yapılan ictihatlar sonucunda farz namazların içerisinde olması gereken istikbali kıble, rüku, secde ve kıyam tam olarak yapılamamaktadır. Bundan dolayı farz namazları araç içerisinde kılmak uygun görülmemiştir.

  Yine de bu konuda zaruret hali göz önünde bulundurularak çok zor durumlarda kalındığında araç içerisinde farz namaz kılmak caiz görülmüştür. Örneğin yolculuk esnasında durulacak bir yer olmadığında veya araç durdurulamaması gerektiğinde bu hususlar zaruret hali sayılabilmektedir. Nafile namazlarda ise kılınan namaz nafile olduğu için ve içten gelinerek kılındığı için cazi görülmüştür.

  ​​Gemi içerisinde namaz kılındığında ise gemi durduğunda kıbleye doğru namaz kılmak ve gemi hareket ettiğinde ise kıbleye en yakın şekilde namaza durulmaktadır.

  İslam alimlerince belirlenen ölçülerde yolculuk esnasında namaz kılmak için bazı öncelikler ve kısaltmalar yapılmıştır. Namaz konusunda farz olan namazı öncelikli tutmak ve bu konuda özellikle kazaya bırakmamak için gerekli fıkhi kurallara uymak gerekmektedir. Yolculuk esnasında da araç içerisinde mümkün olduğu kadar farz usullere uyarak namaz kılmak gerekmektedir.

  Kaynak: Diyanet

  Günümüzde otobüs, tren ve uçak ile seyahat edenler namazlarını ayakta ve kıbleye dönük olarak kılmaları genellikle mümkün olmadığından oturdukları yerden ima ile kılabilirler.

  Kaynak: Diyanet (Namaz, Seferilik)

  Bununla birlikte namazlarını yolculuk öncesinde veya sonrasında ya da mola yerlerinde cem ederek de kılabilirler. Cem yalnızca öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazlarında olabilir. Kaynak: Diyanet

  Cem edilecek namazlara ara vermeksizin peş peşe kılınır. Ayrıca cemi takdim halinde birinci namaza başlarken cemi tehir halinde ise birinci namazın vakti içerisinde cem yapmaya kalben niyet edilir.

  Kaynak: Diyanet (Namaz, Seferilik)

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  OTOBÜSTE NAMAZ

  Vasıtalarda namaz - Dinimiz İslam

  Yolculukta, otobüs veya araba içinde namaz nasıl kılınır?

  Yolculukta, otobüs veya araba içinde namaz nasıl kılınır?

  Seyahatlerde ilk tedbir, namaz vakitlerinde durmayacağını tahmin ettiğiniz vasıtaya abdestli olarak binmektir. Çünkü her şeyden önce abdest varsa, mecbur kalınca hemen namazı kılma imkânı da vardır. Abdest yoksa fırsat olsa da namaz kılma imkânı yok demektir.

  Bunu böylece ifade ettikten sonra, yolculuk sırasında bilinmesi gereken bazı mühim maddeler şöyle sıralanabilir:

  1. Seyahatlerde içinde yolculuk yapılan vasıtanın, namaz vakti çıkmadan bir yerde duracağı ümit ediliyorsa namaz için beklenmelidir. Vakit içinde vasıtanın durduğu yerde hemen inip namazı normal şekilde kılmak tercih edilmelidir. Çünkü yerde kılınan namaz tamdır. Vasıta içinde koltukta kılınan ise eksiktir. Kıyamı, secdesi yarımdır. Tamı kılmak mümkün iken elbette yarımı tercih etmek uygun olmaz. Bu sebeple, sorumlulara namaz kılmak için müsait yerde durmasını teklif etmeli, vaktin sonunda da olsa namazları yerde kılmaya gayret gösterilmelidir.

  2. Vasıtanın durmayacağına kanaat kesinleşmiş, vaktin sonuna doğru da yaklaşılmışsa, artık daha fazla beklemeye sebep yoktur. Namazı kazaya bırakmaktansa hemen oturulan koltukta mümkün olan nasılsa öylece kılınmalıdır. Koltuktaki oturuş namazda kıyam, biraz eğilmek rüku, biraz daha aşağıya eğilmek de secde olarak kabul edilir. Bu sırada başın öndeki koltuğa dayanması gibi bir mecburiyet olmaz. Başın ayakların ucuna bakıyor şekilde boşluğa secde etmesi yeterlidir.

  3. Koltukta namaza başlarken ilk tekbiri kıbleye yönelik olarak almak güzel bir başlangıç olur. Ancak bu mümkün olmuyorsa kıbleye yönelme mecburiyeti kalkar. Böylece, otobüste abdestli bulunan kimse vaktin sonuna yaklaşınca namazını oturduğu yerde kolayca kılar.

  4. Bütün bu kolaylıklara rağmen, yine de namazını vasıta içinde kılma fırsatını kaçırmış olan kimse için yapılacak iş, kılamadığı bu namazı en kısa zamanda hemen kaza etmektir.

  5. Yolculuklarda kılınamayan namazlar, sonradan kaza edilirken yolcu namazı olarak kaza edilir. Yani seferi hükmünü almış kişiler yolculukta kazaya kalan namazlarını seferde oluğu gibi kısa kılarlar. Borç ne kadar ise kaza edilecek namaz da o kadar olur.

  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : www.risalehaber.com

  Otobüste namaz nasıl kılınır? Araba, otobüs, gemi ve uçakta namaz kılınır mı?

  Otobüste namaz nasıl kılınır? Araba, otobüs, gemi ve uçakta namaz kılınır mı?

  İslam dininin emir ve yasaklarına uymaya çalışan Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyor. Namaz vakitlerinde uygun alan bulamayan veya mecburi yolculukta olanlar ulaşım araçlarında hangi şartlarda namaz kılınabileceğini sorguluyor. Özellikle şehirler arası seyahatler bazı namaz vakitleri istemsizce kaçabilmektedir. Peki, bu durumda Otobüste namaz nasıl kılınır? Araba, otobüs, gemi ve uçakta namaz kılınır mı? İşte detaylar...

  ULAŞIM ARAÇLARINDA FARZ NAMAZLARI KILINIR MI?

  Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre; otomobil, otobüs, uçak ve tren gibi ulaşım araçlarında nafile namaz kılmak caiz ise de, normal durumlarda farz namazların kılınması uygun görülmemiştir. Çünkü söz konusu ulaşım araçlarında namaz kılındığı takdirde namazın kıyam, rükû, secde ve istikbâl-i kıble gibi farzlarını yerine getirme imkânı yoktur. Nitekim Resûlullah (s.a.s.), nafile namaz kılarken, hangi istikamete dönerse dönsün bineği üzerinde namaz kılardı. Farz namaz kılmak istediğinde ise bineğinden iner ve kıbleye dönerek namazını kılardı.

  Cana ve mala zarar gelme korkusunun bulunduğu hallerde ve yerin çamurlu olması namaz kılınacak bir yerin bulunmaması gibi zaruret hallerinde binek üzerinde farz namaz kılmak caiz görülmüştür. Kaynak: Diyanet

  Hazreti peygamber döneminde uçak veya diğer vasıta araçların bulunmamasına dolayı bu konuda içtihat yapılarak kural koyulmaktadır. Yapılan ictihatlar sonucunda farz namazların içerisinde olması gereken istikbali kıble, rüku, secde ve kıyam tam olarak yapılamamaktadır. Bundan dolayı farz namazları araç içerisinde kılmak uygun görülmemiştir.

  Genellikle fıkıhçılarımızın, özellikle de Hanefi fıkıhçılarının görüşü şudur: Sefer süresi yolda dahi olsa kişi, farz namazları, özrü (zaruret) olmaksızın binek üzerinde kılamaz. Çünkü farzların belli vakitleri vardır. O vakitlerde biraz durup namazı kılmak zor değildir. Arkadaşı varsa onlar da zaten ona destek olacak ve beraberinde kılacaklardır.(Serahsî, I/250; Ibn Hümâm, I/463; Ayrıca bk: Ali el-Kârî, Irsâdü`s-Sâri, 41) Cabir b. Abdillah hadisinde: "Resulüllah (sav) bineği üzerinde iken, kendisini ne tarafa çevirirse o tarafa doğru nafile kılardı. Farz kılmak istediğinde ise bineğinden iner ve kıbleye dönerek kılardı."(el-Hindî, kenzü`1-Ummal, VNI/385) denmektedir. Vitir için indigi rivayeti de vardır.(Serahsî, I/249) Sonra, daha önce de işaret ettiğimiz gibi, binek üzerinde nafilenin kılınması kıyasa rağmen nas ile sabittir. Öyleyse farz ona kıyas edilemez, netice itibari ile de zaruret (özür) bulunmadan binek üzerinde kılınamaz. Burada, eskilerin binek dedikleri ile, günümüzdeki ulaşım vasıtaları arasında bu konularda fark olmadığını da söyledikten sonra bu mesele için nelerin özür kabul edildiğini görelim: Yol arkadaşlarının inip kendisini beklememesi, inmesi halinde hırsız, yırtıcı hayvan, düşman korkusu bulunması, ortalığın yağmur ve çamur olması, ihtiyar olup, inip binmede yardımcısının bulunmaması, bineğinin huysuz olması... vb. şeyler özür olarak görülmüş ve böyle durumlarda farzların da binek üzerinde (otobüste) kılınabileceği söylenmiştir.

  OTOBÜSTE NAMAZ NASIL KILINIR?

  Buna göre namaz vakitlerinde durmayan bir otobüs yolcusu koltugunda ima ile farzlarını kılabilecek ve bu, şehir dışı için bir ruhsat olmuş olacaktır. Ima ederken ön koltuga secde etme yerine, dönebildiği kadar kıbleye dönüp, rükü için biraz, secde için ise biraz daha fazla eğilerek kılacaktır. Oturduğu koltugun pis olması zarar vermez. Ama yolcu işin fetvasından önce azimeti deneyecek, şöförü güzellikle iknaya çalışacak, gerekirse yolculardan da destek arayacak, duraklarda namaz kılmayanları huzursuz edecek şekilde geç kalmayacak, diğerlerini namazdan ve namaz kılandan nefret ettirmeyecektir. Böyle bir endişe söz konusu ise bütün sünnetleri bırakıp sadece farzları kılacaktır. Ama şöföre hatırlatma işini her seferinde yapacak ve gerekirse tutumunu, ilerideki yolculuklarında firma seçimi için ölçü alacağını sezdirecek, ama kesinlikle çekişmeye ve tartışmaya girmeyecektir. Güzel bir ikazı nazarı itibara almayan şöför, huysuz bineğe fevkalade kıyas edilir ve bu, farzı arabada kılmak için bir özür sayılabilir.

  Yazı kaynağı : www.turkgun.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap