Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  osmanlı devleti ile iran arasında yapılan savaşlar sonunda kasrı şirin

  1 ziyaretçi

  osmanlı devleti ile iran arasında yapılan savaşlar sonunda kasrı şirin bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaşlar sonunda, Kasr-ı Şirin Antlaşması’nın esas alınmasının nedenleri nelerdir

  Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaşlar sonunda Kasr-ı Şirin An

  Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaşlar sonunda Kasr-ı Şirin An

  Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaşlar sonunda,Kasr-ı Şirin Antlaşması’nın esas alınmasının nedenleri nelerdir? sorusunun cevabını kısaca yazdık.

  Osmanlı Devleti ile İran arasında Kasr-ı Şirin Antlaşmasının esas alınmasının sebebi,

  İran ile olan Doğu sınırımız coğrafi olarak kayalık ve yüksek dağlardan oluşmaktadır.

  Kasrı ŞirinAntlaşması ile sınır boyundaki bu doğal dağ ve kayalıklar esas alınarak sınırımız çizilmiştir.

  Bunun sonucunda doğal coğrafi sınırlar etkisi ile çizilen sınırımız daha sonraki antlaşmalarda Kasrı Şirin Antlaşmasının esas alınmasını sağlamıştır. Bu doğal sınırlar geçişten gelen yaşamı ve yerleşim bölgelerini de etkilemiştir.

  Doğu sınırının başka bir şekilde çizilmesi ülkelerin sınırlardaki kontorlünü zorlaştıracaktır.

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaşlar sonunda, Kasr-ı Şirin Antlaşmasfnın esas alınmasının nedenleri nelerdir?

  Kasr-ı Şirin Antlaşması

  Kasr-ı Şirin Antlaşması

  Kasr-ı Şirin Antlaşması, (Farsça: Zuhab Antlaşması (قصرشیرین) IV. Murat'ın Bağdat Seferi sonucunda 14 yıldır İranlıların elinde bulunan Bağdat'ın fethinden sonra Osmanlı Devleti ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan, 1623-1639 Osmanlı-Safevî Savaşını sona erdiren ve bugünkü Türkiye-İran sınırını belirleyen barış antlaşması.[1]

  IV. Murat sefere çıkarak 1623'ten beri Safevîlerin elinde bulunan Bağdat'ı yeniden Osmanlı topraklarına kattı. Bağdat'ın Osmanlılar tarafından geri alınmasından bir süre sonra iki devlet arasında barış görüşmeleri başladı. 13 gün süren müzakerelerin sonucunda 17 Mayıs 1639'da Kasr-ı Şirin Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Bağdat, Basra ve Şehrizor Osmanlılarda kaldı, Revan ise Safevî Devletine bırakıldı.

  Daha sonraki tarihlerde çıkan İran-Osmanlı savaşlarında ortaya çıkan sınır meseleleri hep Kasr-ı Şirin Antlaşması temelinde çözümlendi.

  O tarihlerde Doğu Anadolu Bölgesi'nden başlayıp Basra Körfezinde sona eren 2185 km'lik Osmanlı - Safevî sınırını belirleyen bu antlaşma aynı zamanda bugünkü Türkiye-İran ve İran-Irak sınırlarını da büyük ölçüde belirlemiştir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Nedir? Kasrı Şirin Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Nedir? Kasrı Şirin Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

  Kasr-ı Şirin Antlaşması, tarihten günümüze kadar etkisi devam etmiş ve sonuçları ile büyük bir etki bırakmış olan bir antlaşmadır. Yapılan bu antlaşma ile önemli sınırların belirlenmesi ve korunması sağlanmıştır. Ayrıca günümüze kadar gelmiş olan ve antlaşmanın tarafları için önemli etkiler bırakmış bir antlaşma olarak tarihe geçmiştir.

  ​​​Kasr-ı Şirin Antlaşması Nedir?

  Kasr-ı Şirin Antlaşması, Osmanlı zamanında yapılmış olan ve sınırlar ile alakalı olan bir antlaşmadır. Anlaşmanın sonuçları ve önemi tarih açısından oldukça dikkat çekici olmuştur. Yapılan bu antlaşma ile günümüzde bulunan doğu sınırları genel anlamda belirlenmiştir.

  Osmanlı Devleti çok önemli olan sıkıntılarını bu antlaşma ile ortadan kaldırmıştır. Hem yapıldığı dönem için hem de günümüz için önemli antlaşmalardan birisi olmuştur. Çünkü, antlaşmanın etkileri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Osmanlı Devleti, bu antlaşmayı yaparak önemli kazançlar elde etmiştir.

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Kimler Arasında Gerçekleştirilmiştir?

  Kasr-ı Şirin Antlaşması'na imzalayan devletler Osmanlı Devleti ve Safevi Devleti'dir. Bu iki devlet arasında yaşanan problem yapılan antlaşma ile son bulmuştur. Osmanlı Devleti ve Safevi Devleti arasında önemli bir gerginlik yaşanmaktaydı. Bu gerginliğin son bulması için her iki tarafta ortak bir antlaşmada karar kılmıştır.

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Tarihi ve Özeti

  Kasr-ı Şirin Antlaşması'nın yapıldığı tarih 17 Mayıs 1639 tarihidir. Bu tarihte yapılan antlaşmanın önemi ise oldukça büyüktür.

  Osmanlı Devleti'nin başında bulunan IV. Murad 1638 tarihinde Bağdat'ı fethederek Safevilerden geri almıştır. Karşı taraf ise bundan dolayı barış istemek zorunda kalmıştır. 14 Mayıs 1639 tarihinde başlayan barış görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu sayede 17 Mayıs günü Kasr-ı Şirin Antlaşması imzalanmıştır.

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Maddeleri

  17 Mayıs 1639 yılında Safeviler ile imzalanan antlaşma Kasr-ı Şirin Antlaşması olarak adlandırılmıştır. Antlaşmanın maddeleri ile doğu sınırları belirlenmiştir. Bu sınırlar günümüzde bile varlığını korumayı başarmıştır.

  - Doğu Anadolu, Basra, Kerkük ve Bağdat Osmanlı Devleti'ne bırakılacaktı,

  - Safevi Devleti Revan'ı alacaktı,

  - Kars tarafında bulunan kaleler iki tarafça da yıkılacaktı,

  - Safeviler, İran'da İslam'a karşı dil uzatanlara engel olacaktı,

   - İki ülke ilişkileri barış ortamında devam edecekti,

  - Kars, Van ve Ahıska şehirleri Osmanlı Hakimiyetinde kalacaktı.

  Kasr-ı Şirin Antlaşması'nın Önemi

  Günümüzdeki Türkiye-İran sınır hattının ana yapısı bu antlaşma ile yapılmıştır. Bu açıdan oldukça önemli bir antlaşma olduğu söylenebilir. Ayrıca günümüzde de geçerli olan en eski sınır antlaşması olarak büyük önem kazanmıştır.

   Bağdat şehrinin Osmanlı topraklarına katılması ise ekonomiyi büyük ölçüde canlandırmıştır. Çünkü, Bağdat şehri önemli bir ticaret merkeziydi. Bu şehrin kontrolü Osmanlı Devleti'ne geçince ekonomi oldukça iyi bir şekilde canlanmıştır. Antlaşmanın diğer bir önemi ise Osmanlı'nın İslam dininin koruyucusu olduğunu göstermesi olmuştur.

  Kasr-ı Şirin Antlaşması Sonuçları

   Kasr-ı Şirin Antlaşması, hem Osmanlı Devleti için hem de Safevi Devleti için birçok sonuç yaşanmasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti için oldukça kazançlı bir antlaşma olduğu söylenebilir.

  - Osmanlı Devleti ve Safevi Devleti arasında yaşanan problemler son bulmuş oldu,

  - Bağdat ve Basra Osmanlı Devleti topraklarına katıldı,

  - Kars, Irak, Van ve Ahıska bölgelerinde yaşanan sorunlar giderilmiş oldu,

  - Kasr-ı Şirin Antlaşması sonrasında iki devlet arasında hediyeleşmeler olduğu gibi karşılıklı heyetler gidip gelmiştir,

  - Şehrizor Osmanlı topraklarına katıldı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap