Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oruçluyken diş ağrısına ne yapılır

  1 ziyaretçi

  oruçluyken diş ağrısına ne yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ramazan'da oruçluyken diş ağrısı çekmeyin

  diş ağrısıYaklaşan Ramazan ayı ile birlikte gerekli ağız ve diş kontrollerinin yapılması gerektiğini vurgulayan Diş hekimi Ayça Tenli Kurt, “Birçok kişi için kabusa dönüşen diş ağrısı, oruçluyken daha da dayanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle henüz vakit varken diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. “ diye konuştu.

  Sindirimin ağızda başladığını ve ağız ve diş sağlığımızın tüm sindirim sistemimiz için çok önemli olduğunu hatırlatan Fatih Hospitadent Başhekimi Ayça Tenli Kurt, düzenli diş hekimi kontrolünün önemini de şu şekilde açıkladı:

  Öncelikle diş hekimi ziyaretleri süt dişlerinin çıkmasıyla başlamalıdır. Çünkü dişler ağız içinde belirdikten sonra beslenmenin de etkisiyle her daim çürüme riski teşkil ederler. Süt dişleri doğru zamana kadar ağız içinde kalmalıdır. Çünkü erken kaybedilen süt dişleri veya zamanında çekilmeyen süt dişleri sürekli dişlerin ağız içinde konumunu almasında çok önemli yere sahiptirler. Süt dişlerinin sürekli dişlerin rehberi olduğu unutulmamalıdır. 6 yaşında gelen ilk sürekli dişlerle başlayarak tüm sürekli azı dişlerine koruyucu hekimlik adı altında fissür örtücü ve tüm dişlere flor uygulamaları yapılmalıdır. Fissür örtücü, dişin çürümeye meyilli derin oluklarını dolgu malzemesi ile kaplama işlemidir. Flor ise dişin mine tabakasına yerleşerek dişin dış etkenlere karşı daha güçlü olmasını sağlar. Devam eden süreçte altı ayda bir diş hekimi kontrolü gereklidir.

  Sağlıksız dişlerde dişin derin oluklarındaki renkleşmeler dişlerin zayıf alanlarıdır. Bakım eksikliği durumunda bu bölgelerde çürümeler gelişebilir. Yine diş yüzeylerinde oluşan tartarlar diş eti hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Diş eti hastalıkları uzun vadede diş eti çekilmesi, hassasiyet ve hatta diş kayıplarına neden olabilir. Ancak düzenli yapılan kontroller sayesinde bu ihtimaller ortadan  kalkmış olur. Çürüme, diş eti hastalıkları ve ağız kokusu  oluşmadan önlenmiş olur.

  Diş ağrısına ne iyi gelir →

  Yine düzenli check-up sayesinde oluşan çürüklerinde erken müdahalesi önemlidir. Küçük bir dolguyla dişin ömrünü uzatmak mümkündür. Çünkü diş ağrısı gelişip, ertelendikçe kök ucunda enfeksiyona neden olur. Bu noktada dolgu için geç kalınmış dişe gereken tedavi kanal tedavisi olmuştur. Hatta bazen buna rağmen geciktirilip kök ucu enfeksiyonunun büyümesi nedeniyle kurtarılamayıp dişin çekilmesi söz konusu olabilir. Yaklaşan Ramazan ayında bu tür sorunlara maruz kalmak istemeyen kişilerin mutlaka diş hekimine kontrol olması gerekmektedir.

  Oruçluyken Diş  Ağrısına Çözüm

  Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi  pek çok nedenden kaynaklanabilir. Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır.  Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe  aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin  sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir” dedi.

  Diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümler şöyle;

  1- Diş fırçalamak  çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

  2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

  3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

  4-  Dişe kesinlikle  aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.  Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

  5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması  geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.  Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması  geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

  6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer?

  Oruçluyken dişiniz ağrırsa ne yapmalısınız?

  Di� a�r�s�nda oru� bozmak g�nah m�?

  Oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer?

  Oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer?

  Oruç sebebiyle ilaç alınamadığı için ağrı için de iftar bekleniyor. Ancak uzmanlar oruçlu kişinin sonrasında hekime gitmek şartıyla geçici olarak ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulayarak ağrıyı hafifletebileceğini söylüyor.

  Geçici çözümlerle diş tedavilerinin ertelenmemesi gerektiğini aktaran diş hekimi Selçuk Özbölük, "Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir" önerisinde bulundu.

  Özbölük, ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri şu şekilde sıraladı: "İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder"

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Oruçluyken diş ağrısı başlarsa ne yapılmalı?

  Oruçluyken diş ağrısı başlarsa ne yapılmalı?

  Diş Hekimi Pertev Kökdemir, eğer oruçluyken diş ağrınız başladıysa diş hekime gidene kadar ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres uygulamasının yardımı olacağını söyledi.

  Kesin çözümün diş hekimine gidip profesyonel yardım alıp tedaviye başlamak olduğunun önemini vurgulayan Kökdemir, bu süre içerisinde ağrıyı hafifletecek bazı doğal çözümler hakkında bilgiler paylaştı.


  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap