Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oruçluyken adet olunca ne yapilir

  1 ziyaretçi

  oruçluyken adet olunca ne yapilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? Diyanet Bilgisi

  Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? Diyanet Bilgisi

  Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu sorusu, kadınların gündemindeki konular arasında yer alıyor. Peki, Ramazan ayında oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? İşte, o konu hakkında bazı detaylar

  ORUÇLUYKEN ADET OLUNCA ORUÇ BOZULUR MU?

  Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

  Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder. İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.

  KADINLAR ÖZEL GÜNLERİNDE ORUÇ TUTABİLİRLER Mİ?

  Özel günlerindeki bir kadının namaz kılması ve oruç tutması haramdır. Bu durumdaki kadının namazı ve orucu sahih olmaz. Fakihler bu konuda görüş birliği içindedirler. Âdet süresince terk edilen namazların kazâ edilmeyeceği, oruçların ise temizlendikten sonra tutulacağı hususlarında da bütün mezheplerin görüş birliği vardır.

  Söz konusu icmânın (görüş birliğinin) dayanağı Hz. Peygamberin (s.a.s.) hadisleri ve sahabe uygulamasıdır. Nitekim Hz. Âişe bu konuda kendisine sorulan bir soru üzerine; Resûlullah döneminde âdet gördüklerinde tutmadıkları oruçları kaza etmekle emrolunduklarını, kılmadıkları namazları ise kaza etmekle yükümlü tutulmadıklarını söylemiştir. (Buhârî, Hayız, 20; Müslim, Hayız, 69)

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Oruçlu iken adet gören kadın ne yapmalıdır?

  Oruçlu iken adet gören kadın ne yapmalıdır?

  Oruçluyken adet görmek

  Oruçluyken adet görmek, fizyolojik olarak adet görmeye engeli bulunmayan her kadının başına gelir. Adet, hayız veya regl olarak bilinir. Adet dönemlerinde kadından kanama gelir. Bu kanama, kadının vücudundan 28 – 35 günlük periyotlar halinde atılan kirli kandır. Bu işlem sağlıklı her kadında düzenli olarak gerçekleşir. Her kadında aynı gün ve periyotta görülmez. 3 gün sürebildiği gibi, 7 gün ve daha fazla süre de adet kanaması görülebilir.

  Oruçluyken adet görmek, orucun bittiğinin ve kazaya ihtiyacı olduğunun da göstergesidir. Oruçluyken adet görüldüğünde, iftar saatine 2 dakika da kalsa 2 saat de kalsa sonuç değişmeyecektir. Adet olunduğu an oruç bozulmuş olur. İftar saatine kadar istenilen şekilde yenilip içilebilir. Ancak dini boyutlarda düşünüldüğünde gizli olarak gıda tüketimi yapılması daha uygundur.

  Oruçluyken adet gören kadın ne yapar?

  Oruçluyken adet gören kadın, iftar vaktine kadar yiyip içmekte özgürdür. Oruçluyken adet görüldüğün oruç bozulur. Orucu bozulan kadın gıda tüketebilir ancak edebi ve ahlaki olarak toplum içinde bunu yapmaması daha uygun olur. Aynı zamanda iftara dakikalar veya 1 – 2 saat kala hayız / adet olan kadın, yiyip içmeyerek iftarı bekleyebilir.

  Adetliyken tutulamayan oruçların kazası gerekir. Ramazan ayı sonrasında kaza oruçlar tutulabilir. Oruçluyken adet olunduysa o gün için de kaza orucu gerekir.

  Adet geciktirici kullanarak oruç tutulabilir mi?

  Kadınların her ay düzenli şekilde yaşadığı adet dönemi, Ramazan ayıyla birlikte akıllarda bir soru haline geliyor. Adet geciktirici kullanarak oruç tutulabilir mi? Adetliyken oruç tutulmaz, oruçlu gibi davranılsa dahi oruç geçerli olmaz. Bunun için bazı kadınlar adet geciktirici kullanarak adetlerini ileri bir tarihe ertelemek ve Ramazan boyunca kesintisiz olarak oruç tutmak isterler.

  Oruçluyken adet görecek kadınlar, adet geciktirici ilaç kullanılabilir. Ancak kullanırken az miktarda da olsa kanama veya hayız akıntısı gelirse oruç bozulur. Akıntı ve kanama gelmedikçe oruç geçerlidir.

  Adet geciktirici ilaçlar, adeti geciktirir ve dolayısıyla vücutta biriken zararlı kanların dışarı atımı ertelenir. Bu durum, vücut sağlığını etkileyebileceği için ilaç kullanımı önerilmez.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Oruçluyken adet olan kadın ne yapmalı? Adet lekesi oruç bozar mı? Niyetliyken regl olmak...

  Oruçluyken adet olan kadın ne yapmalı? Adet lekesi oruç bozar mı? Niyetliyken regl olmak...

  Gün içerisinde adet lekesi ya da adet kanaması olan Müslüman kadınlar, o vakitten sonra orucu bozup bozmayacakları konusunda ikilemde kalırlar. Peki doğru olan hangisi adet olduğunu gören kadın oruçluyken ne yapmalı? Niyet ettikten sonra adet olmak...

  Tüm sağlıklı kadınlar, buluğ çağına erdikten sonra ayda bir regl kanaması yaşarlar. Bu hale halk arasında hastalık hali de denir. Bu zamanlarda Rabbimiz (cc) kadınları bir takım İslami sorumluluklardan muaf kılmıştır. Savaşta bile Müslüman kulların üzerine farz olan namaz, kadınlara regl halindeyken izin verilmemiştir. Bu günlerde kadınların oruç tutması haramdır. Peki niçin haramdır? Ramazan ayından sonra tutulmayan oruçların kazası yapılır mı? Bu sorulara Hz. Aişe annemizin bize aktardıklarıyla yanıt bulabiliriz.

  İLİŞKİLİ HABERAdetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirler

  ORUÇLU HALDEYKEN ADETİ BAŞLAYAN KADIN NE YAPMALIDIR?

  Farz, vacip veya nafile olan herhangi bir oruçta eğer kadının vücudundan akıntı gelirse o günün orucu son bulmuştur. O gün kişi isterse yemek veya içmek faaliyetlerinde bulunmalıdır. Ancak Ramazanda oruçluya saygı göstererek başkalarının yanında yiyip içmemesi tavsiye edilir.

  İLİŞKİLİ HABERAdetli kadın namazları ve oruçları kaza etmeli mi? Kadınların özel halleri

  Her aybaşı kadınların yaşadığı bu günlerde Allah'ın (c.c) bir lütfu olarak kadınlara bu izin verilmiştir. Kolaylık dini olan İslamiyet, bizlere bazı kurallar koymuştur. Sünnetler ve hakkın çeşitli şekilleri (şer’î hükümler), çoğu kez insan aklının kavrayamayacağı şekilde gelir. Müslümanların ona uymaktan başka çaresi yoktur.

  Bu günlerde kadınlara daha hassas ve anlayışlı davranılması gerekir. Zira hiçbir koşulda ihmal edilmemesi gereken sorumluklardan o günlerde kadınlar Allah'tan (c.c) izinlidir.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap