Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  oruç borcu olan nafile oruç tutabilir mi diyanet

  1 ziyaretçi

  oruç borcu olan nafile oruç tutabilir mi diyanet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kaza oruç borcu olan kişi nafile oruç tutabilir mi? Oruç borcu varken kandil orucu tutmak...

  Kaza oruç borcu olan kişi nafile oruç tutabilir mi? Oruç borcu varken kandil orucu tutmak...

  Kandil gibi önemli günlerde daha fazla sevap kazanmak için tutulan oruçlarda kazaya mı yoksa nafile oruca mı niyet etmek gerektiği en çok kafa karıştıran konulardandır. Salih amel işlemek isteyen bir kişi orucunca hem kazaya hem de nafileye niyet edebilir mi? İlahiyatçı Mustafa Karataş, yasemin.com editörlerinden Şeyma Akman ve Ebrar Albayrak'a özel açıklamalarda bulundu. Mezhebe göre nafile ve kaza orucu açıklaması:

  Gündelik yaşantı içerisinde kaza ve nafile ibadetlerle ilgili cevabı en çok araştırılan konulardan birisi de kandil gibi mübarek günlerde tutulacak olan orucun  ya da kılınacak namazın sevabını kat kat alabilmek için nafile olarak mı yapacağı yoksa öncesinde birikmiş olan kazalarının mı ödenmesi gerektiği ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda sevap hesabı yapmanın çok da doğru olmadığını bilmek gerekir. Niyet halis olduktan sonra Allah rızası için tutulan her oruç, üstündür. Öyle ki kaza orucunun sevabı nafile oruçla kıyaslanamaz bile. Özellikle de üç aylarda tutulan oruçların kat kat daha fazileti vardır. En sevaplı amel ihlaslı ve sırf Allah rızası için yapılan amellerdir. Oruca niyet ederken hem kazaya hem de nafileye niyet edilmez. Önceliği kazaya sonrasına nafileye vermek daha uygun olabilir. Peki bu konu ile ilgili İlahiyatçı Mustafa Karataş Hoca ne diyor? İşte Karataş'tan Yasemin.com'a özel açıklamalar...

  İLİŞKİLİ HABERNafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet

  KAZA ORUCU VARKEN NAFİLE ORUÇ TUTULUR MU?

  ''Şafi mezhebinde borcu olan hayır hasenatla uğraşmaz. Önce borcunu ödemesi lazım.  Dolasıyla kazası varsa orucun kazasını tutacak. Namaz kazası varsa namazın kazasını yapacak. Nafileye kazalar bittikten sonra gelinir. Hanefi mezhebinde yok zaten bir hata yapmış kazaya bırakmış. İkinci bir hatayı da sünnetleri terk ederek yapmasın. Hem kazasını devam etsin Hem de nafileler ide yapsın. Normal ibadetini yaparken nafileyi de terk ettirmeyelim. 

  Çünkü nafile ibadetler sorgu sual gününde farz ibadetler eksik kalırsa Allah inşallah onları tamamlar.  Hanefi mezhebine göre kaza namazı ya da orucu olan nafile oruç tutabilir veya namaz kılabilir.  Kazaları da yapmak şartı ile. Dolasıyla kaza orucu varken başkasını yapamaz diyemeyiz. Kazayı da yapacak, nafileyi de tutacak.''

  İLİŞKİLİ HABERÜç aylar orucuna nasıl niyet edilir, ne zaman tutulur? Üç aylar orucunun faziletleri

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Ramazan orucunun kazasından önce nâfile oruç tutmak

  Ramazan orucunun kazasından önce nâfile oruç tutmak

  Allah’a hamd olsun.

  Âlimler, Ramazan orucunun kazasından önce nâfile oruç tutmanın hükmü hakkında görüş ayrılığına düşmüşlerdir:

  Bazı ilim ehli; "farz orucun kazasından önce nâfile oruç geçerli olmaz. Bunu yapan kimse günahkâr olur" demişlerdir.

  Bunu da "Farz ibâdetten önce nâfile ibâdet edâ edilmez" şeklinde açıklamışlardır.

  Bazı ilim ehli de, farz orucun vakti dar olmadığı sürece bunun câiz olduğu görüşüne varmış ve şöyle demişlerdir:

  "Vakit geniş olduğuna göre nâfile oruç tutması câizdir.Tıpkı farz namazı kılmadan önce nâfile namaz kılması gibi..

  Örneğin öğle namazının vakti zevâlden sonra girer ve bir şeyin gölgesi, kendisinin boyunun iki boyuna ulaşınca sona erer. Buna göre bir kimse öğle namazını son vaktine kadar erteleyebilir.Bu süre içerisinde de istediği gibi nâfile namaz kılabilir.Çünkü vakit geniştir."

  Bu görüş, fakihlerin cumhurunun görüşüdür.

  Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu görüşü tercih ederek şöyle demiştir:

  "Bu görüş daha açık ve doğru daha yakındır. Böyle yapan kimsenin orucu sahihtir/ geçerlidir.Günahkâr da olmaz.Çünkü bu meseledeki kıyas açıktır.

  Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

  ... وَمَنْ كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ... [ سورة البقرة من الآية: 185 ]

  "Her kim de onda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin." (Bakara Sûresi: 185)

  Allah Teâlâ, bu âyette hasta veya yolcunun oruç tutamadığı günleri, Ramazan ayının arkasından hemen oruç tutmakla sınırlı tutmamıştır. Şayet Ramazan ayının hemen arkasından oruç tutmakla sınırlı tutmuş olsaydı, o zaman farz orucun kazasının hemen tutulması gerekirdi. Bu ise kaza orucun vaktinin geniş olduğuna, sınırlı olmadığına delâlet etmektedir."

  Yazı kaynağı : islamqa.info

  Şevval ayında kaza orucu tutulur mu? Diyanet bilgisi

  Şevval ayında kaza orucu tutulur mu? Diyanet bilgisi

  Şevval ayında kaza orucu hakkında yanıt veren Diyanet İşleri Başkanlığı, aynı zamanda Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır ifadesinde bulunmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

  ŞEVVAL AYINDA KAZA ORUCU TUTULUR MU?

  Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

  Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap