Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ortaokulda kaç gün devamsızlık hakkı var

  1 ziyaretçi

  ortaokulda kaç gün devamsızlık hakkı var bilgi90'dan bulabilirsiniz

  5 gün devamsızlık yapan belge alamıyor mu? Lise, ortaokul detayları

  5 gün devamsızlık yapan belge alamıyor mu? Lise, ortaokul detayları

  5 gün devamsızlık yapan öğrenciler için belge kriterleri geçtiğimiz dönem başında değiştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde bulunan ödül bölümü içerisinde yer alan değişiklikler, 2018 Eylül ayında Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Peki, buna göre 5 gün devamsızlık yapan belge alamıyor mu? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

  Okula devamsızlık hakkı kaç gün? Ortaokul ve lise özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı

  Okula devamsızlık hakkı kaç gün? Ortaokul ve lise özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı

  Okul sıralarına geri dönen öğrenciler, 6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başladı.

  Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl devamsızlık ve sınıfta kalma kurallarında esneklik sağlanmıştı. Bu yıl yüz yüze devam etmesinde kararlı olunan 2021-2022 eğitim öğretim yılı için merak edilenlerden biri de devamsızlık hakkı oldu.

  Öğrenci ve veliler "Okullarda devamsızlık hakkı kaç gün?" sorusuna yanıt arıyor. Peki ortaokul ve lisede kaç gün devamsızlık hakkı var? Özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? İşte detaylar...

  Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir.

  Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

  Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır.

  MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin devam, devamsızlık ve ilişik kesme ili ilgili 36. maddenin 2.bendinin b fıkrasında "Günlük toplam ders saatinin 2/3’ü ve daha fazlasını gelmeyenlerin bir gün diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır." denilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Takvim Eğitim

  Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)...

  1-Lise’de Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
  2-Ortaokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
  3-İlkokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
  4-Ana Okulunda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
  5-Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı
  6-Devamsızlık Okul Puanını Etkiler mi?
  7-E-okul Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ihtiyaç olması durumunda okula gelmemelerini sağlayan haktır. Bu hak ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde çeşitli farklar göstermekle beraber bunları alt başlıklarda açıklayacağız. Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korkulu rüyası olsa da yetkililer bazı kademelerde devamsızlık konusunda değişikliğe giderek öğrencinin okula devamını sağlamaya yönelik adımlar atmışlardır.

  İlkokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

  İlkokulda Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık konusunda bir gün sınırı koymamıştır. Tabi ki bu öğrencinin devamsızlık hakkı sınırsız demek değildir. Yani 1.sınıfta, 2.sınıfta, 3.sınıfta, 4.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur. Öğrenciler uzun süre okula gelmezse okul idaresi duruma hemen müdahale etmektedir. Öğrencilerin okula devamı esastır.

  Öğrenci okula gelmediği zaman bunun okul idaresi tarafından yönetilmesi gereken aşamaları vardır. Devamsızlık mektubu kaç günde gönderilir diye merak edenler için 7 gün okula gelmediğiniz zaman evinize ilk devamsızlık mektubu uyarısını alırsınız. Devamsızlık mektubu okul idaresi tarafından gönderilir.

  Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

  Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?Ortaokul da devamsızlık sınırı yoktur. Tabi bu öğrencinin okula hiç gelmeden geçeceği anlamına gelmemektedir. Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

  Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

  Lisede özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? Özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür.

  Lisede özürlü devamsızlık hakkı 20 gündür. Özürlü ve özürsüz devamsızlık 30 günü geçmeyecektir. Yani 30 gün özürlü devamsızlık hakkı tanınmıştır.

  Daha önce devamsızlık hakkı özürsüz 20 gün olan lise öğrencilerinin devamsızlığı düşürülmüş gibi görünse de devamsızlık hakkı düşürülmemiş sadece velinin öğrenci üzerinde etkisinin artması için özürsüz devamsızlık azaltılarak özürlü devamsızlığa eklenmiştir. Yani 9.sınıfta, 10.sınıfta, 11.sınıfta, 12.sınıfta raporlu veya raporsuz devamsızlık durumu yukarda beyan edildiği gibidir.

  Kaç gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır diye soranlara lisede toplamda 30 gün devamsızlık hakkınız olduğunu söyledik. Devamsızlık kaç gün lise öğrencileri için çok önemlidir. Çünkü devamsızlık lise öğrencileri için sınıf tekrarı demek olabilir.

  Öğrencinin gelmediği günün özürlü sayılması için okula gelmediği günü takip eden 5 gün içinde yazılı veli beyanı yada özür belgesinin getirilmesi gerekmektedir. Bu süre okul idaresinin uygun gördüğü durumlarda 20 güne kadar uzatılabilir. Yani bu veli beyannamesini devamsızlık düşürme hakkı olarak kullanabilirsiniz. Burada yük velilere ait olup öğrencilerin boş yere devamsızlık yapmasını engellemeleri öngörülmektedir.

  Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedir. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

  Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

  Okul öncesi yani anaokulunda devamsızlık hakkı aralıksız olarak 10 gün okula gidilmediği zaman veliye yazılı bir belge ile bildirilir. 20 gün aralıksız devamsızlıkta ise öğrencinin kaydı okul öncesi kurumundan silinir. Veliye yazılı olarak durum hakkında bilgi verilir.

  Açık Öğretim Lisesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

  Açık liselerde sadece yüz yüze eğitim zorunluluğu olan mesleki açık öğretim lisesinde devam zorunluğu vardır. Bu devam sınırı şu şekildedir: Devamsızlığı bir dersten 1/4 oranını aşan öğrenciler bu dersten başarısız sayılacaktır. Yani 20 saatlik bir derste 6 ders saati derse girmezseniz maalesef dersten kalırsınız. Açık öğretim düz lisede devam zorunluluğu yoktur.

  Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

  Öğrencinin bir okuldan başka bir okula gitmesi yani nakil olması durumunda 5 gün devamsızlık hakkı tanınır.

  E-Okul Devamsızlık Sorgulama

  Tüm öğrenciler ya da veliler e-okul vbs (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden devamsızlıkları sorgulayabilir. E-okul üzerinden sadece devamsızlık değil öğrencinin okuduğu kitapları, aldığı notları ve daha birçok konuda sorgulama yapabilirsiniz. Öğrencilerin bu sorgulamayı sık sık yaptığı görülmektedir. Çünkü devamsızlık ciddi bir konudur ve öğrencilerde okuldan atılma korkusu vardır. Tabiki de karne basıldığı gün genellikle okulun son haftası devamsızlık müdür ve ya müdür yardımcısı tarafından işlenmez. E-okul’dan devamsızlık gün sorgulaması nasıl yapılır:

  https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz.
  Öğrencinin Tc Kimlik numarasını giriniz.
  Öğrencinin Okul numarasını giriniz.
  Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
  Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
  Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.
  E-okul Devamsızlık Kısaltmaları ve Anlamları
  E-okul devamsızlık sorgulama sayfasına girildiği zaman çeşitli kısaltmalar görülmektedir. Bu kısaltmaların ne demek olduğunu yazalım:

  s = Sevkli demektir.
  i = İzinli demektir.
  öy = Öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
  sy = Sabah yarım gün okula gelmemiş demektir.
  g = Geç gelinmiş demektir.
  d = Özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.

  e-okul Devamsızlık Sorgulama İçin Tıklayınız

  Yarım Gün-Özürsüz-Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

  Özürlü yani raporlu ya da velinin izni ile yapılan devamsızlık demektir. Özürsüz devamsızlık ise okul idaresinin bilgisi dışında öğrencinin okula gelmemesidir. Burada okula 1 ders saati geç gittiğiniz zaman yoklama defterine yarım gün yok yazıldığınızı bildirelim.

  Yazı kaynağı : www.takvimegitim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap