Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  orta hasarlı evler yıkılacak mı son dakika

  1 ziyaretçi

  orta hasarlı evler yıkılacak mı son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Orta hasarlı bina için yıkım kararı çıkar mı? Hasarlı raporu nasıl değerlendiriliyor? Orta hasarlı binalar için son açıklama

  Orta hasarlı bina için yıkım kararı çıkar mı? Hasarlı raporu nasıl değerlendiriliyor? Orta hasarlı binalar için son açıklama

  DEPREMDE ORTA HASARLI BİNALAR YIKILACAK MI?

  Kahramanmaraş merkezli depremde birçok bina yıkıldı ya da hasar aldı. Binası orta hasarlı durumunda olanlar da evlerinin yıkılıp yıkılmayacağını merak etmeye başladı. Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 1 milyon 700 bin bina incelendi. Hasarlı VE hasarsız binaları inceledik. Bu 5 milyon 10 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. 277 bin 971 binamız ve bunun karışlığı 817 bin 48 bölüm acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık veya orta hasarlı olarak tespit edildi.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Orta hasarlı evler yıkılacak mı? Az, orta, ağır hasarlı binalar tamamen yıkılacak mı, restore mi edilecek? Binanın orta hasarlı olduğu nasıl anlaşılır

  Orta hasarlı evler yıkılacak mı? Az, orta, ağır hasarlı binalar tamamen yıkılacak mı, restore mi edilecek? Binanın orta hasarlı olduğu nasıl anlaşılır

  Orta hasarlı evler yıkılacak mı? Az hasarlı evler yıkılacak mı? Ağır hasarlı evler yıkılacak mı? gündemin merak edilen başlıkları arasında yer alıyor. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığından açıklama geldi. Peki, Orta hasarlı evler yıkılacak mı? Az, orta, ağır hasarlı binalar tamamen yıkılacak mı, restore mi edilecek? Binanın orta hasarlı olduğu nasıl anlaşılır? Detaylar haberimizde...

  Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binadır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve Kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  Deprem nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Taşıyıcı sistemi hasar görmemiş. sıva çatlakları, boya/kaplama dökülmeleri olan bina az hasarlı bina olarak değerlendirilir.

  Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalar acil yıkılacak bina olarak adlandırılır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez. AFAD, "Acil yıktırılacak bina; bazı katları çökmüş, yan yatmış, ötelenmiş boyutta hasar görmüş ve her an can ve mal güvenliğini tehdit eden binalardır" diyor.

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları şöyle:

  "1 milyon 700 bin bina incelendi. Hasarlı ve hasarsız binaları inceledik. Bu 5 milyon 10 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. 277 bin 971 binamız ve bunun karışlığı 817 bin 48 bölüm acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık veya orta hasarlı olarak tespit edildi. 653 bin konutumuz acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık veya orta hasarlı. Bu binaların tespitini yapıyoruz ve konutların yapımı için süreci başlatıyoruz. Biz depremin ilk günlerinde bir simülasyon yaptık. Orta hasarı saymadık ve 500 bin konutun olacağını öngördük. Az hasarlıları yıkmayacağız. Az hasarlı demek, sıva çatlağı, kapının kırılması gibi şeyler demek. 1 milyon 700 bin binanın 277 bini acil, orta ve ağır hasarlı."

  "Ayakta kalan binaların yüzde 20'si yıkılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız 'Güçlendirme işini yapmayalım, orta hasarlı binaları da aynı ağır hasar gibi güçlendirme yapmadan yeni bina yapıp vatandaşımıza teslim edelim' dedi. Orta hasarlıları da ağır hasarlı statüye koyduk. 653 bin bağımsız yapı yapıp vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun için de 1 yıla ihtiyaç var. Daha önce de teslim edeceğimiz konutlar olacak. Ulusal Risk Kalkanı Projesi'nde bilim insanlarının önerilerini alıyoruz. Bu işleri yapan hepsi mühendis ve mimar. Zemin etütlerini yaparak, ayrıntılı jeolojik etütleri yaparak yapıyoruz. Kırıkhan'ı görüyorsunuz. Faya yakın ve yıkımı görüyorsunuz. Zemini buna göre tespit ediyoruz. Sıvılaşma yıkımın etkisini artırmış."

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Orta hasarl� binalar y�k�lacak m�, ne olacak? Orta hasarl� evler ne olacak 2023?

  Orta hasarlı binalar yıkılacak mı son dakika

  Vali Elban: Adana'da orta hasarlı binalar da yıkılacak

  Vali Elban: Adana'da orta hasarlı binalar da yıkılacak

  Adana Valisi Dr. Süleyman Elban Adana'da ilk depremlerin ardından özellikle 20 Şubat'taki 6.4'lük Hatay depreminin birçok binayı ağır veya orta hasarlıya çevirdiğini belirtti. Vali Elban, şuana kadar yapılan saha çalışmalarında 3 bin civarında ağır ve orta hasarlı bina tespitinin yapıldığını, çalışmaların tamamlanmasıyla bu sayının artabileceğini söyledi.

  Orta hasarlı binaları da ağır hasarlı statüsüne koyduklarını ve onlarında yıkılacağını açıklayan Vali Elban, Adana'da yapılacak toplu konutlar hakkında da bilgi verdi.

  Elban, evleri yıkılan ve yıkılacak olan vatandaşlara Çukurova ilçesi Şambayadı Mahallesi ve Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesinde yapılacak toplu konutların tahsis edileceğini ifade etti.

  Vali Elban, konutlar teslim edilinceye kadar vatandaşların yeni kurulacak konteyner kente veya kira yardımı desteğinden faydalanabileceğini belirtti. 

  Orta hasarlı binalar ilgili de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu açıklamaları yapmıştı: 

  “Ayakta kalan binaların yüzde 20'si yıkılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız 'Güçlendirme işini yapmayalım, orta hasarlı binaları da aynı ağır hasar gibi güçlendirme yapmadan yeni bina yapıp vatandaşımıza teslim edelim' dedi. Orta hasarlıları da ağır hasarlı statüye koyduk. 653 bin bağımsız yapı yapıp vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun için de 1 yıla ihtiyaç var. Daha önce de teslim edeceğimiz konutlar olacak.” 

  Yazı kaynağı : www.kucuksaat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap