Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi sözleri

  1 ziyaretçi

  olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi sözleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  OLMAYA DEVLET CİHÂNDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ.

  Yüce Peygamberimiz de “İman müstesna, hiçbir kişiye sıhhatten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir” diye buyurmuştur.

  Cihan padişahı Sultan Süleyman’ın bu ünlü sözleri dinimizdeki sağlığa verilen önemi vurgular niteliktedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı; ‘’Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır. Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor’’ şeklindedir.

  Dün özel olarak Genk ZOL hastanesinde başarılı bir beyin ameliyatı sonrası tedavisi devam eden değerli dostum Zeki Yalçın’ı ziyarete gittim. Kendisine kozmik odada durumlar nasıl diye sordum, başladı anlatmaya.

  Üstadım Zeki Yalçın ile yaptığım kısa sohbetin özeti şöyle; ‘’ Özellikle hayatta herşeyin durduğu anları yaşıyorsun. Türkiye’de tatilde yaşadığım bir ağrı nedeniyle bir teşhis için özel bir hastaneye başvurmuştum. Beyin bölgesinde bir leke olduğunu tespit etmişlerdi. Sonra burada yeniden araştırmalar yapıldı ve ameliyat kararı verildi. Ogün kendimi herşeye hazırlıyordum. Neticede ciddi bir bölgede hassas bir operasyon olacak. Ameliyat öncesi bildiğim duaları okumaya başladım. Bütün hayatım gözümün önünden geçti. Ancak inanılmaz bir şey oldu. Bir dua okumaya başlamıştım, saatler sonra ameliyat doktorum, beni Zeki hadi artık uyan diye çağırında, yarıda kalan duayı kaldığım yerden okumaya devam ettim. İnsan sağlığı çok önemli. Hayatta iyi kötü çok şey yaşıyorsunuz, ancak sıhhat gibisi yok. Tüm dostlara sağlığınıza dikkat edin tavsiyesinde bulunuyorum’’

  Aynı zamanda ``Gündem Haber``  http://www.gundem.be/tr/anasayfa ) köşe yazarımız olan İş Adamı Zeki Yalçın`a büyük geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

  Kanuni Sultan Sülayman’ın dile Getirdiği Ünlü Gazel

  Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi

  Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi

  Ko bu ays u isreti çünkim fenâdur âkibet

  Yâr-i baaki ister isen olmaya tâat gibi

  Olsa kumlar sagisinca ömrüne hadd ü aded

  Gelmeye bu sise-i çarh içre bir sâat gibi

  Saltanat didükleri ancak cihân gavgaasidur

  Olmaya baht u saâdet âlem-i vahdet gibi

  Ger huzûr itmek dilesen ey Muhibbî fârig ol

  Var mıdur vahdet makaamı gûse-i uzlet gibi

  Kanuni Sultan Süleyman

  Yazı kaynağı : www.gundem.be

  Olmaya devlet Cihanda bir nefes sıhhat gibi

  Olmaya devlet Cihanda bir nefes sıhhat gibi

  Korona virüsünün ortaya çıkıp insanları kırıp geçirmesiyle bir kez daha anladık ki insan hayatında sağlıktan değerli bir şey yok.
  Dillere destan olan Cihan padişahı Sultan Süleyman’ın “Olmaya devlet bir cihânda bir nefes sıhhat gibi” sözü dinimizde sağlığa verilen önemi vurgular niteliktedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı; “Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır. Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor’’ şeklindedir.

  AK Parti iktidarı da göreve gelir gelmez hayata geçirdiği uygulamalarla halk sağlığına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.
  Geçtiğimiz günlerde annemin rahatsızlığından dolayı yaklaşık 10 gün Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde kaldım. Bu süre içerisinde hastanedeki hizmetleri gözlemleme imkanım da oldu.
  Öncelikle şunu belirteyim burada gördüğüm hizmetler özel sağlık kuruluşlarıyla yarışacak seviyedeydi. Hastanede hijyen ön planda tutulmuş nerdeyse saat başı koridorlar ve odalar görevliler tarafından temizleniyordu. Tuvaletlerde ise kağıt havludan, tuvalet kağıdına kadar her şey düşünülmüş. Doktorların, hemşirelerin ilgisine desen söylenecek en ufak bir söz yok.
  Hizmetlerinden dolayı hastane başhekimi Doç Dr. Enver Yalnız, Başhekim Yardımcısı Özgür Uslu başta olmak üzere annemin tedavisinde desteklerini esirgemeyen Doç. Dr. Ali Kadri Çırak ekibine, Tepecik Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op.Dr.Sırrı Sorguç, Alsancak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr Ali İskender Kılınçaslan’a birkez daha teşekkür ederim.

  PANİK YAPMAYIN
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünyayı tehdit eden Koronavirüste ilk vakanın Türkiye’de de ortaya çıktığını açıklamasının ardından insanlarımız haklı olarak paniğe kapıldı. Unutmayın panik virüsün yayılmasını engellemez. Alacağınız küçük tedbirlerle hem kendinizi korumuş olursunuz hem de virüsün yayılmasının önüne geçmiş olursunuz.
  Şuandan itibaren lütfen;
  Panik yapmak yerine bilinçli olunuz.
  Temizliğe daha fazla dikkat ediniz.
  Kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durunuz
  Hastalık emaresi varsa en yakın sağlık kuruluşlarına başvurunuz
  Algı ile halkımızın psikolojisini bozmamak en önemli vatandaşlık görevi olduğunu unutmayınız.
  BAŞARILAR
  AK Parti İzmir İl Teşkilatında Kongre maratonu bütün hızıyla sürüyor. Bu bağlamda AK Parti Konak İlçe Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Sait Baştaş ikinci dönemde başkanlık görevi tebliğ edildi.
  AK Parti Bornova İlçe Başkanlığı görevi ise değerli büyüğüm Hasan Ali Karaman tebliğ edildi.
  Her iki ismi tebrik eder görevlerinde başarılar dilerim.

  Yazı kaynağı : www.egetelgraf.com

  olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

  Bir Nefes Sıhhat..

  OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

  OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

  Büyük Türk Hakanlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalık anında söylediği; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” sözü, sağlık hakkında söylenmiş çok önemli bir sözdür. Gerçekten de sağlığımızı kaybettiğimiz, geçici bir hastalık anında, basit bir soğuk algınlığı, grip gibi bir hastalıkta bile, gücümüzü kaybedince, acılarla baş başa kalınca bu sözün önemini daha iyi anlıyoruz. Sağlık hakkında söylenen sözlerin güzel yada çok olması, insanların sağlık konusuna gereken önemi vermelerini maalesef sağlamamıştır.

  İnsanoğlu sadece sağlık konusunda değil, ikaz aldığı hemen her konuda duyarsız davranmakta çok mahirdir. İnsanoğlunun bu özelliğini dile getirmek adına yüce Peygamberimiz(sav), bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur; “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz: Ölmeden önce hayatın kıymetini, hastalıktan önce sıhhatin kıymetini, dünyada ahireti kazanmanın kıymetini, ihtiyarlamadan gençliğin kıymetini, fakirlikten önce zenginliğin kıymetini.” (Hakim)

  ***

  Bu kadar ciddi uyarılar almamıza rağmen ne ölmeden önce hayatın, ne hastalıktanönce sağlığın, ne ihtiyarlamadan önce gençliğin, ne fakirlikten önce zenginliğin kıymetini bilmek öyle çok kişiye nasip olmamıştır. Trafik işaret levhalarına rağmen bunca kazaların, uyarı levhalarına rağmen bunca iş kazalarının temelinde insanoğlunun sergilediği ihmal ve duyarsızlık yatmaktadır. İşlenen suçların hemen hepsinin karşılık cezaları bilinmesine rağmen, işlenen suçlarda dahi azalma olmaması bu konudaki tespitlerin doğruluğunu göstermektedir.

  ***

  Genellikle, insanoğlu elindeki nimetin kıymetini, içinde bulunduğu müddetçe anlamakta zorlanmakta, değerini de ancak onu kaybettikten sonra anlamaktadır..

  Yarattığı kulunun bütün özelliklerini en iyi bilen yüce Allah (cc) bakınız Zümer suresinde bu özelliğimizi nasıl haber veriyor: “İnsana bir zarar dokunduğu zaman Rabbine yönelerek O’na yalvarır. Sonra kendi tarafından ona bir nimet verdiği zaman daha önce ona yalvardığını unutur ve Allah’ın yolundan saptırmak için O’na eşler koşar. De ki: “Küfrünle az bir süre yaşayıp geçin! Şüphesiz sen cehennemliklerdensin.” (Zümer: 8)

  ***

  İnsanoğlu unutkanlığı ve nankörlüğü sayesinde elindeki nimetin kıymetini bilmekte pek de başarılı olmadığını yaşadığımız örneklerden görmekteyiz. Elindeki nimetin kıymetini bilen insanların da hayatta ne kadara başarılı oldukları bilinen bir gerçektir.

  Zümer suresinin 8. ayetinden sonra gelen 9. ayette de çözüm göstermektedir. “(Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür,) yoksa gece vakitlerinde, secde halinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.”(Zümer: 9)

  ***

  Gerçek akıl sahiplerinden olunduğu taktirde; verilen öğütlerden ders alındığı, dolayısıyla uyarılara karşı daha duyarlı davranılmanın yolunun açıldığını görmekteyiz. Gerçek akıl sahiplerinden olmak umudu ile saygı ve selamlarımı sunuyorum...

  UĞUR KEPEKÇİ

  www.ugurkepekci.com

  Yazı kaynağı : www.kilispostasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap