Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  okul öncesi sulu boya çalışmaları

  1 ziyaretçi

  okul öncesi sulu boya çalışmaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sulu Boya Etkinlikleri İçin En Güzel 40 Örnek

  Çocuklara boyama nasıl öğretilir? Evde sulu boya etkinlikleri! Doğal sulu boya yapımı

  Çocuklara boyama nasıl öğretilir? Evde sulu boya etkinlikleri! Doğal sulu boya yapımı

  Küçük yaştaki çocuklara boyama yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ile çocuğunuz hem daha kolay boyama yapabilecek hem de daha çok keyif almış olacaktır. Okul öncesi dönemde çocuğa boyama nasıl öğretilir? Doğal sulu boya nasıl yapılır? Boyamanın çocuk gelişimine faydası nedir? Çocuklara boyama nasıl yaptırılır? Evde çocuklar için sulu boya etkinlikleri...

  Okul öncesi dönemdeki çocuklarınızın gelişimlerine yardımcı olmak adına çeşitli faaliyetlere yer vererek, el becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir ve hayal dünyalarının zenginleşmesine fırsat verebilirsiniz. Pedagog önerilerine göre, erken dönemde yapılan resim çizme ve boyama gibi etkinlikler çocukların gelişimlerine birçok açıdan fayda sağlıyor. Bunun için ilk önce kalem tutmayı öğretmek gerekiyor. Vaktiniz olduğu zaman çocuğunuza kalem tutma egzersizleri yaparak, kalemi doğru bir şekilde tutmasını sağlayabilirsiniz. Kolaylıkla kalem tutabilen çocuklarda yapılabilecek diğer etkinlikler ise boyama ve çizimler! Çocuk gelişimine olumlu etkileri olan boyama etkinliklerini evde çocuğunuza yaptırarak hem gelişimine yardımcı olabilir hem de kaliteli ve verimli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Okul öncesi dönemi yaş grubundaki çocuklara boyama yapmayı öğretirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Peki bunlar neler? Çocuklar için evde boyama etkinlikleri nasıl yapılır? Evde doğal sulu boya yapımı nasıldır? Çocuklar için boyama çalışması örnekleri...

  ÇOCUKLARA BOYAMA NASIL ÖĞRETİLİR? BOYA ÖĞRETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

  çocuklara boyama yapmanın faydaları! Çocuklara boyama nasıl öğretilir?

  - Boyama kitabından seçilecek ya da İnternetten çıktısı alınacak olan görsel, küçük yaştaki çocuklara hitap edeceğinden dolayı tek ve büyük objeli olmasına dikkat edin. (İnsan, bitki, çiçek vs.)

  - 0-3 yaş arasındaki çocuklar için sulu boya, parmak boya, pastel boya ve kuru boya gibi tercih edilebilecek boya çeşitlerinden en ideali parmak boyadır. Parmağına batıracağı boya, çocuğunuzun hoşuna gidecek ve boyarken daha büyük keyif alacaktır. Ancak, 5 yaş civarındaki bir çocuğun kalem tutmaya yönelik el becerisini arttırmak için kuru boya tercih edebilirsiniz.

  - Çocukların en çok ilgisini ve dikkatini çeken renk kırmızıdır. Boyama yaparken dikkatinin dağılmaması için kırmızı gibi canlı renkler tercih edilebilir.

  DOĞAL EV YAPIMI SULU BOYA NASIL YAPILIR? SULU BOYA YAPIMI:

  Çocuklar için sulu boya etkinlikleri! Doğal sulu boya yapımı

  MALZEMELER:

  1/2 kase kabartma tozu
  1/4 bardak kase mısır nişastası
  1 yemek kaşığı mısır şurubu
  1/4 kase beyaz sirke
  Farklı renklerde gıda boyaları
  Buz kalıbı

  YAPILIŞI:

  Yukarıda bahsedilen malzemeleri birbirine karıştırarak istediğiniz rengi elde ederek sulu boya çalışması yapabilirsiniz.

  ÇOCUKLARA GÖSTERİLEBİLECEK SULU BOYA TEKNİKLERİ

  Okul öncesi sulu boya teknikleri! Çocuklara sulu boya nasıl yaptırılır?

  1- KAĞIT YAPRAĞI YA DA NEMLİ KAĞIT

  Sulu boya çalışmaları arasında akla ilk gelen tekniklerden birisi de kuru ya da nemli kağıda yapılan etkinliklerdir. Boya ıslak kağıtta daha rahat hareket eder iken geçişler daha yumuşak olur. Kuru kağıtta ise daha keskin ve sert çizimler belirir.

  2- SÜNGER İLE SULU BOYA ETKİNLİĞİ

  Bulaşık süngerinden yardım alarak çocuğunuza gösterebileceğiniz en eğlenceli suluboya tekniklerinden biri! Resim yaptırırken kuru gözüken bitkiler için ıslak görünüm sulak alanlar ya da bulutlar için sünger tekniği idealdir.

  3- PATATES BASKISI SULU BOYA ÇALIŞMASI

  Patatesi ortadan ayırdıktan sonra düz kalan kısma herhangi bir desen çizip çocuğunuzdan boyamasını isteyin. Kenarını boya kalemi ile çizerek belirginleştirin ve boyanmış patatesi kağıda hafif bastırarak resminizi oluşturun.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Okul öncesi çocuklar için baskı ve boya çalışmaları

  Okul öncesi çocuklar için baskı ve boya çalışmaları

  Baskı etkinlikleri ve çocuklara sağladığı faydalar

  -Çocuklarda ince motor ve kaba motor gelişimini destekler.

  -Çocukların dikkat sürelerini artırarak el göz koordinasyonunu geliştirir.

  -Özgür bir şekilde kendi baskı etkinliklerini ve boyama çalışmalarını yapan çocuklar özgüven olarak diğerlerinden daha farklı seviyede olurlar.

  -Resimle ve sanatla uğraşan çocukların hayal dünyaları daha geniş olur.

  -Farklı baskı etkinlikleri ve boyama çalışmaları yapan çocuklar çok küçük yaşlarda renkleri kavrar ve anlamlı hale getirir.

  -Evde bu tarz çalışma yapılan çocuklar okul hayatında özgüvenli ve başarılı olurlar.

  -En önemlisi ise anne veya baba ile geçirilen vakitler hiç bir zaman unutulmaz.

  Buz kalıbı ile baskı tekniği

  Buz kalıbınızı doldurarak farklı gözlere farklı renk gıda boyası damlatın ve buzluğa koyun. Üstleri donmaya başladığı zaman dondurma çubuklarını saplayın. Tamamen donduklarında boyama yapabilirsiniz.

  Kar temalı baskı tekniği

  Kış aylarına uyan bir etkinlik olarak buz ve kar, erime ve donma gibi kavramları daha iyi anlayabileceğiniz bir tekniktir. Bir kabın içinde bir miktar suya yarım paket karbonat atarak suyu donduruyorsunuz. Karbonatlı su donunca bembeyaz bir zemin oluşturuyor. Boyama bittikten sonra buzun erimesi için kabı dışarıda bekletip, erimiş halini de gösterip buzun sonraki halini anlatabilirsiniz. Yani biraz bilimsel, biraz ince motor çalışma yapmış oluyoruz. Bir de yanında yaratıcılık gelişimi. Üstelik bolca eğlence. Daha ne olsun. 

  Bulaşık teli ile baskı tekniği

  Bu materyal sadece bulaşık yıkarken değil çocuğumuzun eğitiminde de işe yarıyor. Plastik veya kağıt tabaklara farklı farklı renkleri döküyoruz. Daha sonra bulaşık telini bulaştırıp boş kağıdımıza baskı yapıyoruz. Maksadımız farklı sanatsal çalışmalar yapmak ve sanatı hissetmek.

  Bunun için plastik veya normal çatal kullanabilirsiniz. Önemli olan çocuğumuza ortaya çıkan şekil üzerinden sanatsal algı oluşturabilmek. İlkbaharda birçok çiçek bulabilirsiniz.

  Rulo ile baskı etkinliği

  Yabancılar buna havai fişek baskısı diyorlar. Yani önce ruloyu boyayı rahat dağıtabilmesi için makasla alt tarafından kesiyoruz. Sonra da boyalarımızla baskı yapıyoruz. Örneği inceleyebilirsiniz.

  Çocukların ilgisini çekebilecek bir baskı çalışmasıyla daha karşınızdayız. Öncelikle boş bir büyük kağıt alıyoruz. Kağıdın üzerine belli aralıklarla boyalarımızı döküyoruz. Daha sonra üzerine pamuğu koyuyoruz ve elimize aldığımız plastik çekiçle çok hızlı olmadan vuruyoruz.

  Ponpon ile baskı etkinliği

  Renklerine uygun ponponları mandallara takıyoruz.Ponponları boyamıza batırıp resmimizi yapıyoruz.

  Daha önce etkinliklerimizi anlatırken öğrencilerimizin her duyuyu hissetmelerini söylemiştik. Burada yapmamız gereken ise plastik veya ahşap merdane olabilir, hiç fark etmez, dışına farklı şekiller yapıştırıp boya baskı etkinliğinin düz ve sığ olmaması için farklı baskılar yapabilmektir.

  Bu etkinliğimiz mükemmel bir ilkbahar çalışması. Siz de çok rahat bulabileceğiniz plastik şişelerle bu etkinliği yapabilirsiniz. Boş bir kağıda çiçek sapları yapıp çiçek kısımlarını baskı ile yapıyoruz. Bu eğlenceli baskı etkinliği sayesinde çocuğunuzun sanatsal yönünün geliştiğini fark edeceksiniz. Plastik tabaklara koyduğumuz farklı farklı renk boyaları çiçeklerimiz için kullanıyoruz. Sonra kuruması için bir kenara bırakıyoruz.

  El baskısı

  Ayak baskısı

  Parmak baskı

  Bitki baskısı

  Fırça baskısı

  Sünger baskısı olarak çeşitlendirebilirsiniz.

  İyi planlanmış sanat etkinlikleri ile çocukların farklı malzemelerle karşılaşması onların psikomotor, bilişsel, duygusal, sosyal gelişimlerine destek vermektedir. Okul öncesindeki sanat eğitimi, çocukların isteyerek, zevk alarak katılacağı etkinlikler aracılığı ile kendisini etkileyen, merak ettikleri nesne ve durumlara ilişkin olumlu tutum ve davranışlarını geliştirmeyi, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeyi destekleyici nitelikte olmalıdır.

  Bırakalım elleri kirlensin, her yer rengarenk olsun. Bu zorlu günlerde çocuklarımızın renkleri ile boyansın dünyamız.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Baskı Etkinlikleri - OkulöncesiTR

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap