Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ogretmen kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  ogretmen kelimesinin eş anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

    Öğretmen kelimesinin eş anlamlı sözcüklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayalım.

   Öğretmen Eş Anlamlısı

   Öğretmen eş anlamlısı kelimeler aşağıdaki gibidir.

   Öğretmen: Muallim, Muallime, Hoca

   Eş anlamlı (anlamdaş) olan sözcükler, cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanılmaları bakımdan, herhangi bir sorun teşkil etmezler. Yani öğretmen ve eş anlamlısı olan muallime sözcükleri, cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler ve bu durum, cümle içinde herhangi bir anlatım bozukluğuna neden olmaz. Eş anlamlı ( anlamdaş ) olmaları sebebi ile birbirlerinin yerine kullanıldıklarında cümle bütünlüğünü bozmazlar.

   Öğretmen kelimesinin eş anlamlısı ‘muallim’ olmakla birlikte, ‘ hoca’ ve kadın öğretmenler için kullanılan ‘ muallime’ de öğretmen sözcüğünün eş anlamlısı olarak kabul edilmektedir. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde öğretmen kelimesinin anlamı ise, '' öğretmenlik işini bir meslek olarak yapan kişi'' olarak belirtilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Öğretmenin Eş Anlamlısı

  Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Öğretmenin Eş Anlamlısı

  Öğretmen kelimesinin Türk Dil Kurumundaki eş anlamlısı ‘muallim’ olarak bilinmektedir. Yazılışları ve okunuşları farklı olsa bile her iki kelimeyi aynı anlam üzerinden cümle içerisinde değerlendirmek mümkün. Ayrıca amaca uygun şekilde tek başına da kullanılabilir.

   Öğretmenin Eş Anlamlısı

   Öğretmen kelimesinin Türkçedeki eş anlamlısı ‘muallim’ olarak karşımıza çıkıyor. Eski zamanlarda Muallim kelimesi erkek öğretmenler için kullanılır; muallime ise kadın öğretmenler adına değerlendirilirdi. Zaman içerisinde kelime bazında değişkenlik göstererek muallim sözcüğü hem erkek hem de kadın öğretmenler için kullanılmaya başlandı.

   Peki, öğretmen ne demek? Öğretmen kelimesinin anlamı ‘Herhangi bir öğretim dalını insanları öğretme konusunda meslek edinmiş, okullarda öğrencilere ders veren kişi’ şeklinde tabir edilmektedir. Bu anlamı üzerinden hem öğretmen kelimesini hem de muallim sözcüğünü eş anlamlı şekilde değerlendirebilirsiniz. Her iki kelime de günümüzdeki Türkçe içerisinde hala yoğun olarak kullanılıyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Öğretmen Eş Anlamlısı Nedir? Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Öğretmen Eş Anlamlısı Nedir? Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Öğretmen Eş Anlamlısı Nedir? Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Dil devriminden sonra literatüre giren öğretmen kelimesi ''öğretmek'' fiilinden türetilmiştir. Eğitim kurumlarında öğrencilere ders veren kimselere öğretmen denir. Bu kelimeden türetilmiş olan birleşik isimler ve tamlamalar şunlardır. 1- Başöğretmen 2- Öğretmenler Evi 3- Öğretmenlik. Öğretmen kelimesiyle eş anlamlı olan toplam 4 kelime bulunmaktadır. Bu kelimelerden ikisi öz Türkçeyken, diğerleri Arapça ve Farsça kökenlidir.

  Öğretmen Eş Anlamlısı Nedir?

   1- Muallim

   2- Eğitmen

   3- Müderris

   4- Hoca

   Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

   1- Muallim:

   Dilimize Arapçadan geçmiş olan muallim kelimesi, talim sözcüğünden türetilmiştir. Talim, öğretmek anlamına gelirken, muallim de talim ettiren ve yeni bilgiler öğreten kimse demektir. Bu kelimenin müennes hali ''muallime'' şeklinde yazılır.

   Örnek Cümleler:

   1- ''Muallim'' bey sizi öğretmenler odasında bekliyor.

   2- ''Muallim'' Naci'nin düz yazıları gibi gazel ve kasideleri de son derece başarılı.

   2- Eğitmen:

   Eğitmek fiilinden türetilen eğitmen, bir sanat ya da meslek dalında uzmanlaşmış olan kişi demektir. Bu kelime cümle içerisinde öğretmen sözcüğünün yerine kullanılabilir.

   Örnek Cümleler:

   1- Yurtdışında yazardan çok ''eğitmen'' kimliğimle'' tanınıyorum.

   2- ''Eğitmen'' beş dakika sonra derse başlayacağını söyledi.

   3- Müderris:

   Müderris kelimesi, ders vermek anlamına gelen tedris sözcüğünden türetilmiştir. Osmanlı döneminde, medreselerde kelam, fıkıh, hadis gibi ilimlerde ders veren kişilere müderris denirdi. Bu sözcük Tanzimat Fermanı ilan edildikten sonra, ''profesör'' manasında da kullanılmıştır.

   Örnek Cümle:

   Osmanlı döneminde yaşamış olan İzzet Mehmet Efendi hem şair hem de ''müderristi.''

   4- Hoca:

   Türkçeye Farsçadan geçmiş olan hoca kelimesi, orijinal dilinde ''Hace'' şeklinde yazılır. Hace kelimesinin sözlük anlamı efendi olsa da dilimizde öğretmen ve eğitmen anlamında kullanılmaktadır.

   Örnek Cümleler:

   1- ''Hoca'' yarınki sınavın test olacağını söyledi.

   2- ''Hoca'' sınıf defterini imzaladıktan sonra derse başladı.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap