Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ocak ayı enflasyon beklentisi 2022

  1 ziyaretçi

  ocak ayı enflasyon beklentisi 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2022 ocak enflasyon beklentisi

  Son zamlar Ocak enflasyonuna nasıl etki edecek?

  Son zamlar Ocak enflasyonuna nasıl etki edecek?

  Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış oranı da belli oldu.

  Buna göre söz konusu ürünlerdeki ÖTV'deki artış oranı yüzde 47,39 oldu.

  Alkollü içecekler ve tütün mamüllerinin enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 4,87 seviyesinde bulunuyor. Bu oranının yüzde 4,56'sını sadece sigara oluşturuyor.

  Haziran ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla sigara ve alkollü içeceklerden alınan özel tüketim vergisi Temmuz-Aralık ayı için sabit kalmıştı. Cumhurbaşkanı kararıyla özel tüketim vergisi kanununun 12. maddesinde yer alan "ÖTV (III) sayılı listedeki mallar için belirtilen asgari maktu vergi tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılacağına" yönelik hükmünün Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmamasına karar
  verilmişti.

  Yazı kaynağı : www.bloomberght.com

  Ocak ayı kira artış oranı 2022 ne zaman açıklanacak? Gözler aralık ayı enflasyon rakamlarında!

  Ocak ayı kira artış oranı 2022 ne zaman açıklanacak? Gözler aralık ayı enflasyon rakamlarında!

  Ocak ayına az bir zaman kala ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren kira zamları araştırmaları da başladı. Kira zamları, TEFE TÜFE baz alınarak belirleniyor. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Aralık ayı için yüzde 17,71 oldu.

  ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR?

  Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 19,31 iken, bu anket döneminde yüzde 23,85 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,61 iken, bu anket döneminde yüzde 21,39 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 11,76 ve yüzde 14,41 olarak gerçekleşmiştir.” denilmişti.

  OCAK AYI KİRA ARTIŞ ORANI 2022 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Aralık ayı enflasyon oranı 3 Ocak tarihinde açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi kasım ayında yüzde 3.51 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 21.31 oldu. Kasım ayında fiyatı en fazla artan ürün patlıcan olurken, en çok karnabahar ucuzladı. Ocak ayı kira artış oranı aynı zamanda Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından 3 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 10:00’da açıklayacağı enflasyon verileri ile belli olacak.

  ARALIK 2021 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA ÖRNEĞİ

  Mevcut kira bedeli: 1000 lira

  Zam oranı: yüzde 17,71

  Zam bedeli: 177,1 lira

  Zamlı kira bedeli: 1177,1 lira

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Son dakika | Enflasyon verileri öncesi dolarda sert yükseliş (3 Ocak 2022)

  Son dakika | Enflasyon verileri öncesi dolarda sert yükseliş (3 Ocak 2022)

  Yurt içinde gözler saat 10.00'da açıklanacak enflasyon ve ihracat verilerine çevrildi.

  Enflasyon verileri öncesi yükselişe geçen dolar, 13,92 TL seviyesinden haftaya başladı. Euro (avro) ise, 15,81 TL seviyelerinde güne başladı.

  Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 13,4570 lira, avronun satış fiyatı ise 15,2680 lira olmuştu.

  TL'NİN DEĞER KAYBI YÜZDE 44

  2021 yılının son haftasını 13 seviyelerinde tamamlayan dolar kuruyla birlikte, TL'nin kaybı yüzde 44 seviyesine ulaştı. Böylece yıl içinde yüzde 60'a yaklaşan değer kaybı bir miktar telafi edilmiş olsa da TL yılı büyük kayıplarla kapatmış oldu.

  ENFLASYON BEKLENTİSİ

  Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, bundan sonraki mücadele alanlarının enflasyon olduğunu belirterek, enflasyonun Aralık ayında yüksek geleceğini, Ocak ayından itibaren düşüşe geçerek yıl boyunca gerilemesini beklediğini söyledi.

  Reuters anketine göre, TL'deki rekor değer kaybının birikimli etkisiyle 3 Ocak 2022 saat 10.00'da açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Aralık ayında 18 yılın zirvesi olan yüzde 30.6'ya yükselerek hükümetin yılsonu hedeflerinin çok üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap