Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  nusrat mayın gemisi hakkında bilgi toplayınız

  1 ziyaretçi

  nusrat mayın gemisi hakkında bilgi toplayınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

  Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

  Nusrat Mayın gemisi nerede üretildi? Önemi nedir? Nusrat Mayın gemisi hakkında kısa bilgiler.

  1911 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde üretilen bu gemi 1913 yılında Osmanlı Donanması’na katılmıştır. 3 Eylül 1914’te Çanakkale’ye gelmiştir.

  Nusrat Mayın gemisi mayın dökme gemisi olarak inşa edilmiştir. Dar alanlarda kolayca manevra yapabiliyor ve az su çektiğinden mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabiliyordu.

  Nusret Mayın gemisi 18 Mart Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. 7 Mart tarihinde gemi düşman kontrolünde olan Erenköy Mevkii’ne girdi. Düşmana fark ettirmeden 26 mayını suya bırakarak yine gizlice geri döndü. Mayınların yerleştirilmesinden on gün sonra müttefik donanması saldırıya geçtiği sırada düşman gemileri bu mayınlara çarptı ve üç büyük savaş gemisi (Irrestable, Ocean, Bouvet) yok oldu. Üç gemi de (Inflexible, Golva, Suffen) ağır hasar aldı. Bu göreviyle Nusrat Mayın gemisi dünyanın en ünlü mayın gemisi unvanını kazandı.

  Nusrat mayın gemisi, 1962’de özel bir şirket tarafından kuru yük gemisine dönüştürüldü. Adı “Kaptan Nusret” olarak değiştirilen gemi, 1990’da Mersin açıklarında battı. 1999’da dalgıçlar tarafından çıkarılan geminin hurdası, şu anda Mersin’de bir parkta sergileniyor.

  Nusret Mayın Gemisi’nin künye bilgileri şöyledir :

  Tipi: Mayın Gemisi
  İnşa Yeri: Almanya
  Tonajı : 360 Ton
  Hizmete Girişi: 1912
  Boyu: 40 m
  Eni: 7,4 m
  Çektiği su: 2 m
  Silahları: 1 adet 7,5/40 Top, 2 Adet 4,7 Top, 2 mk. 5b.
  Sürat: 15 mil
  Hizmet Dışı Kalma Tarihi: 16.06.1957

  *** Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Nusrat Mayın Gemisi

  Nusrat Mayın Gemisi

  NUSRATTA İKİ KAHRAMAN YÜZBAŞI

  MAYINLAR NASIL DÖŞENDİ ?

  MÜTTEFİKLER AÇISINDAN 18 MART ZAFERİ

  NUSRAT MAYIN GEMİSİ'NİN AKIBETİ

  Yazı kaynağı : www.turkcebilgi.com

  Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız

  Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız

  Kısa Bilgi,

  Nusrat'ın döşediği mayınlar 18 Mart 1915'te Çanakkale Savaşı'nın kaderini değiştirmiş, ona "dünyanın en ünlü mayın gemisi" unvanını kazandırmıştı. Nusrat'ın mayınları 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından Inflexible ve Bolva zırhlılarını sulara gömmüştü.

  İngiliz Generali Oglander'in "Çanakkale-Gelibolu Askeri Harekatı" (Military Operations Gallipoli, Official History of the Great War) adlı eserinin birinci cildinden: "Pek uygun başlamış olan gün, bu meçhul mayın hattının olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez."

  Nusrat; Mersin'den Tarsus'a üç parçaya ayrılarak tır ile getirilmiş olup, 27 kilometrelik yol 4.5 saat sürmüştür. Nusrat kendisi için yapılan Çanakkale Parkı'na demirledikten sonra 8 kişilik heyet Çanakkale'deki maketini inceleyip tüm kaynakları araştırmış sonucunda orijinale en yakın haline getirilmiştir.

  Nusret Mayın Gemisi’nin künye bilgileri şöyledir :

  Tipi: Mayın Gemisi
  İnşa Yeri: Almanya
  Tonajı : 360 Ton
  Hizmete Girişi: 1912
  Boyu: 40 m
  Eni: 7,4 m
  Çektiği su: 2 m
  Silahları: 1 adet 7,5/40 Top, 2 Adet 4,7 Top, 2 mk. 5b.
  Sürat: 15 mil
  Hizmet Dışı Kalma Tarihi: 16.06.1957

  Detaylı Bilgi;

  Nusrat Mayın Gemisi. Asıl ismi "Nusrat" olan ama ilk zamanlarda "Nusret" adıyla anılan gemi 1911 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde kızağa çekildi ve 1913 yılında Osmanlı Donanması'na katıldı. Nusrat Mayın Gemisi, 1912 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde Germenia tezgahlarında inşa ettirilmiştir.

  Nusret Mayın Gemisi 3 Eylül 1914'te Çanakkale'ye gelmişti. Fakat Osmanlı Devleti'nin mali sorunları sebebiyle, boğazı mayınlayabilmek için yeterli miktarda mayın bulunamıyordu. Düşman gemilerinin hareketlerinin sürekli ve dikkatli bir şekilde incelenmesiyle Türk askerleri mükemmel bir analiz yaptı.

  Cevat Bey 6 Mart gecesi, mayın grup komutanı Hafız Nazmi Bey'e “Sana çok önemli bir görev veriyorum. Vatanın selameti bu görevin başarıyla yerine getirilmesine bağlıdır. Yarın akşam, Nusret' le son 26 mayını şu gördüğün Erenköy Mevkii de kıyıya paralel olarak dökeceksin. Düşman hareketinizi seçer, size saldırıya kalkışırsa kıyı toplarımız önceden aldıkları talimata uygun olarak hareket edecek ve sizi himaye ateşiyle koruyacaklar. Kendinizi göstermemeye çaba harcayın. Allah yardımcınız olsun." Mayınların boğaza dik şekilde değil de kıyıya paralel olarak Erenköy Mevkii'ne dökülmesi fikri, mayın uzmanlarının ince bir çalışmayla ortaya çıkardıkları mükemmel bir fikirdi.

  Çünkü düşman gemileri Çanakkale Boğazı’na bölük bölük giriyor ve görevini tamamlayan grup geriye dönerken arkadaki grupların yollarını kesmemek amacıyla boğazın en geniş yerlerinden biri olan Erenköy Mevkii 'den dönüş yapıyordu. Verilen kararla mayınlar da bu manevra sahasına kıyıya paralel ancak manevra hattına dik olarak yerleştirilecekti. Nazmi Bey, bir sonraki gün Nusret Mayın Gemisi komutanlığını yapacak olan Tophaneli Yüzbaşı Hakkı'yı buldu. Nusret'in genç komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey, bundan iki gün önce kalp krizi geçirmiş ve rahatsızlanmıştı. Buna rağmen, savaşın ve ülkenin sorumluluğunu omuzlayarak görevi kabul etti.

  7 Mart tarihinde gece yarısı Nusret Mayın Gemisi demir alarak Çanakkale'den uzaklaştı. Gemi daha önceden döşenmiş olan mayın hatlarından geçiyor ve Erenköy Mevkii 'ne giriyordu. Uzaklarda dolaşan düşman devriye gemileri fenerlerle Çanakkale Boğazı’nı gözlüyorlardı. Bu sırada Nusret’te ilk mayın platforma alınmış ve atış anı beklenmeye başlamıştı. Vatanın selameti için bir zafer gerekliydi ve şimdi bu zaferin tek çaresi, Nusret'ti. Mayınları mutlaka yerine bırakmalıydı. Teker teker ve sessizce kalan son 26 mayını suya bırakmaya başladı. En sonunda tüm mayınlar belirlenen rota doğrultusunda dökülmüştü. Sırada en az mayınların dökülüşü kadar tehlikeli olan geri dönüş yolculuğu vardı. Daha önce dökülmüş olan mayınlar ve düşman kuvvetleri Nusret'in rotası üzerinde bulunuyordu. Neyse ki o karanlık gecede kimse Nusret’i görmemiş ve görev yerine getirilmişti. Fakat Yüzbaşı Hakkı’nın hasta kalbi bu heyecanı kaldıramamış ve oracıkta duruvermişti.

  Mayınların yerleştirilmesinden on gün sonra müttefik donanması saldırıya geçti. Savaş tam onların istediği şekilde, kontrollü olarak devam etmekteydi ki, birden geri dönen müttefik gemilerinde büyük patlamalar meydana geldi. Düşmana büyük bir şok yaşatan ve bozgun yaşatan bu patlama, 7–8 Mart gecesinde büyük bir cesaretle sulara dökülen Nusret'in mayınlarıyla gerçekleşti. Düşmanın yüzen kaleleri birer birer batmaya başlamıştı.

  İtilaf Devletlerinin bu olayla üç büyük savaş gemisini (Irrestable, Ocean, Bouvet)yok edildi, üç tanesi de (Inflexible, Golva, Suffen) büyük hasara uğratıldı. Nusret'in yaptığı bu görev tarihi değiştirdi ve ona dünyanın en ünlü mayın gemisi unvanını kazandırdı. Nusret Mayın Gemisi ile kazanılan zafer, bir vatanın selametini sağlamış ve düşman donanmasının Marmara'ya bayraklarını dalgalandırarak girmesine izin vermemişti.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Nusret Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız.

  5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK 6 Mart 1915 Gecesi hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde

  Nusret mayın gemisinin Çanakkale zaferinin kazanılmasında, düşmanın yenilgiye uğratılmasında çok önemli bir yeri vardır. 8 Mart 1915 sabahı Çanakkale boğazına Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret mayın gemisi tarafından Erenköy Koyu önlerinde sahile paralel olarak 26 mayın dökülmüş ve düşman gemilerini batırmak için yeni bir mayın hattı oluşturulmuştur.

  18 Mart 1915 sabahı İngiliz ve Fransız donanmasından oluşan zırhlı gemiler İstanbul’a ulaşıp ele geçirmek için öncesinde Çanakkale Boğazı’na saldırmaya başlamışlardır. Türk kıyı bataryalarından açılan topçu ateşi sonucu manevra yapan düşman donanmasına ait gemiler, Nusret mayın gemisi tarafından dökülen mayınlara çarpmıştır. İngiliz Donanmasına ait Ocean ve Irresistible zırhlıları ile Fransız Donanmasına ait Bouvet zırhlısı batmıştır. Ayrıca düşmanın Gaulois, Suffren, Inflexible isimli zırhlıları ağır hasar almıştır. İngiliz ve Fransızlar Çanakkale’yi denizden geçemeyeceğini anlayınca karaya asker çıkarmıştır. Düşman birlikleri kara savaşında da yenilmiş ve Çanakkale savaşı kazanılmıştır.

  Nusret mayın gemisi Savaşın kazanılmasında çok önemli rol oynamıştır. 1955 yılında hizmet dışı kalmış ve 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılarak, Tarsus’ta Çanakkale Parkı’nda müze olarak hizmet vermektedir.

  Nusret Mayın Gemisinin Teknik Özellikleri:

  İsim/Tipi: Nusret Mayın Gemisi

  İnşa Edildiği Yer/Tarih: Almanya/1911

  Hizmete Giriş Tarihi: 1913

  Hizmetten Çıkış Tarihi:1955

  Makineler: 2 x Üçlü Ekpenşın stim Mk., 2 pervane

  Ağırlık (Ton): 365 Ton

  Boyutlar (Boy/En/Draft): 40 x 7.5 x 3.4 m

  Hız: 15 mil

  Silahlar: 2x 4.7cm.lik top, 40 x mayın taşıma kapasiteli

  Yazı kaynağı : www.odevde.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap