Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  nikah başvurusu için gerekenler

  1 ziyaretçi

  nikah başvurusu için gerekenler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2022 Nikah İçin Gerekli Evraklar - Nikah Belgeleri

  2022 Nikah İçin Gerekli Evraklar - Nikah Belgeleri

  Evlilik hazırlığı sürecinde en merak edilen konulardan biri resmi nikah işlemleri. Resmi nikah başvurusunun nasıl yapılacağından, nikah için gerekli belgeler nelerdir ve nikah işlemleri kaç gün sürer gibi soruların yanıtlarına kadar tüm detaylar bu yazıda!

  nikah için gerekli belgeler

  Resmi Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? (Evlilik İçin Gerekli Belgeler)

  Bu belgelerle ilgili bilinmesi gereken detaylara da değinelim:

  ►Evlenme Beyannamesi

  Evlenme beyannamesi çiftlerin resmi nikah talebini gösteren ve doldurmaları gereken bir form. Başvurulan belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenleniyor.

  Evlenme beyannamesi nereden alınır?: Nikah dairesinden müracaat sırasında verildiğini belirtelim.

  ►Nüfus Cüzdanı

  Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanının mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekiyor.

  Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim ediliyor. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep isteniyor. Sürücü belgesi ise kimlik olarak kabul edilmiyor.

  ►Vesikalık Fotoğraf

  İstenen fotoğraf sayısı belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Peki nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak edenler için, renkli, ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim.

  Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor.

  Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

  ►Nikah Sağlık Raporu

  Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporu. Eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması ve evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.

  Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir? Eşlerin kan tahlili yaptırması ve akciğer filmi çektirmesi gerekiyor. 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla evlilik öncesi SMA testi de çiftler için zorunlu hale getirildi.

  Evlilik için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu, kişinin bağlı olduğu aile hekimliğinden alınabiliyor. Özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor.

  Eşler tetkikleri dilediği yerde yaptırabilir ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

  Evlilik sağlık raporu ücreti nedir?: Aile hekiminden alınan raporun ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim.

  Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi nedir? Raporun, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerliliği bulunuyor.

  Evlilik sağlık raporuyla daha fazla bilgiye şu yazımızda yer verdik: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

  ►Diğer Belgeler

  Birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, yukarıda saydığımız belgeler yeterli oluyor. Çünkü birçok bilginin belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor.

  E-devlet sistemine henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Saydığımız belgelere ek olarak;
  -İkametgah belgesi,
  -Nüfus kayıt örneği,
  -Evlenme ehliyet belgesi gibi belgeler de istenebiliyor.

  Bu yüzden başvurudan önce ilgili belediye ile gerekli belgeleri öğrenmek için iletişime geçmekte fayda var.

  İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  İkamet edilen yerin dışında evlenmek, yabancı uyruklu evlilik ya da küçük yaşta evlenmek gibi bazı özel koşullar, bu standart belgelerin yanı sıra, özel durumu belirten belgelerin de dosyaya eklenmesini gerektirebiliyor.

  Nikah başvuruları, evlendirme memurluklarına, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerekebiliyor.

  2020 yılının Aralık ayında kadar bu belgenin alınması şarttı. Ancak İçişleri Bakanlığı bu tarihte belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi.

  Uygulamaya yeni geçilmesi nedeniyle izin belgesi şartı belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. 2022 yılı içinde izin belgesinin tamamen kaldırılacağını da belirtelim.

  Evlenme izin belgesi nereden alınır?: Çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır.

  Evlilik işlemlerine dair sık sorulan soruları incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

  Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabiliyor. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, Türk evlendirme memuru önünde evlenebiliyor.

  Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkili oluyor.

  Yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler ise şöyle:

  ►Evlenme Ehliyet Belgesi

  Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

  ►Doğum Belgesi

  Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.

  ►Pasaport

  Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

  Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları şu yazımızdan inceleyebilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

  Yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

  Peki bir düğün ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

  Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İçin Belgeler

  Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilmesi talep edilmesi halinde mümkün.

  Bunun için;

  - Evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

  Kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurması gerekiyor.

  - Evlenmeden önceki soyadını da kullanmak için evlendikten sonra da başvuruda bulunabilirsin. Bu durumda, isteğini, evlendikten sonra kimliğini yenilerken, kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan edebilirsin.

  - Evlendikten sonra yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen de bunun için evlendikten sonra bir dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

  evlenmeden önceki soyadını kullanmak

  Kimlik yenilemek gibi evlendikten sonra yapman gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

  Mal Ayrılığı Rejimi Belgeleri

  Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal ayrılığı rejimi’ uygulaması.

  Mal ayrılığı rejimi nedir dersen bu uygulama, eşler arasında, mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

  Halk arasında “mal ayrılığı rejimi” ya da “mal ayrılığı sözleşmesi” de denilen bu uygulama evlenmeden önce ya da sonra yaptırılabilir. Ancak evlenmeden önce yaptırmak isteyen çiftler için, hangi mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmeleri gerektiğini söyleyelim.

  Evlilik sözleşmesiyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

  18 yaş altı evlilik

  Resmi nikah için kimlerin şahit olabileceğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

  2022 Nikah Ücreti Nedir?

  Nikah dairesine gitmeden önce nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor.

  Örneğin; İstanbul’da 2022 işlem ücreti;

  Yazı kaynağı : dugun.com

  Nikah İşlemleri

  Nikah İşlemleri

  24.06.2022 - 21.12.2022 tarihleri arasında alınan sağlık raporu geçerlidir.


  Müracaat Saatleri;

  Pazartesi - Salı - Çarşamba - Perşembe :Sabah  08:30-11:30, Öğlen 13:00- 16:00 arası

  Cuma         : Sabah  08:30-11:30, Öğlen 14:00- 16:00 arası

  Gerekli Belgeler;

  1- Aile Hekiminden Onaylı Evlilik İşlemleri İçin Sağlık Raporu. (ASM Sağlık Ocağı, Devlet Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği, İlçe Sağlık Müdürlükleri.) alınabilir. Sağlık Raporunun, onay tarihi itibari ile 180 gün (6 Ay) geçerliliği vardır. 

  2- 5’er adet ön cepheden çekilmiş VESİKALIK fotoğraf. (Biyometrik fotoğraf geçerli değildir.)

  3- T.C. Kimlik Kartı, Nüfus Cüzdanı. Yeni kimlik kartları  veya  geçici kimlik belgelerinin aslı da başvuru için geçerlidir. (Ehliyet, Pasaport vb. geçerli değildir.)

  ​​​EVLENMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNAN ÇİFTLERDEN İSTENEN BELGELER

  Şefliğimize evlenme başvurusunun yapılabilmesi için çiftlerin Adrese Dayalı Sistemde ikamet kaydı gerekmektedir.

  1- NÜFUS CÜZDANLARI ASLI GEREKMEKTEDİR 

  Fotoğraflı (son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş), son medeni durumunu gösteren, okunaklı T.C. kimlik kartı (Nüfus Cüzdanları).

  Nüfus cüzdanlarının üzerinde soğuk mühür olmayan, kazıntı, silinti fotoğrafta oynama ve benzerlik bulunmayanların kimlikleri kabul edilmemektedir. Başka bir kimlikle başvuru yapılamaz (Ehliyet, Pasaport vb. geçerli değildir.)

  2- EVLENME YAŞI:

  18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.

  Doldurmayan kişiler;

  a) 17 yaşını doldurmuş ise; anne ve babanın imzası alınarak evlenebilirler. (Başvuruya anne ve baba, çiftlerle birlikte gelerek müracaat etmeleri gerekmektedir.)

  b) 16 yaşını doldurmuş ise; mahkemenin vereceği (muvafakatname) “evlenebilir kararı” ile müracaat yapabilir.


   3- FOTOĞRAF: Ön cepheden, son 6 (altı) ay içinde çekilmiş 5 (beş) adet vesikalık fotoğrafla başvurulur. (biometrik olmamalıdır.)
   
  4- AİLE HEKİMLERİNDEN ALINAN SAĞLIK RAPORU

  Bu raporda (Hemoglobinopati) tetkikinin yapıldığını belirten bilgi yazısı ve fotoğraflı kaşeli imzalı olmak zorundadır.  Rapor devlet hastanesinden alınır ise; Aile hekiminin onayı ve kaşesi olmalıdır. Diğer (poliklinik) bölümlerinden ve Özel hastanelerden alınan sağlık raporu kabul edilmeyecektir.

  5- SOYADI KULLANIMI

  Bekarlık soyadını evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyen çiftler 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesi uyarınca, müracaat sırasında kendilerinin talebi üzerine şefliğimizce verilen dilekçeyi doldurup imzalamaları gerekmektedir.

  6- ÖZEL BELGELER  İDDET KARARI:

  Medeni durumu değişen kadınların, tescil tarihinden itibaren 300 (üç yüz) günlük evlenme yasağının mahkeme kararı ile kaldırılması. (Mahkeme kararının Nüfus Müdürlüğüne işletilmesi ve Nüfus müdürlüğünden evlenme ehliyet belgesi alınması.)

  BEKARLIK VE DOĞUM BELGESİ: Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgedir. Noter onaylı pasaport çevirileri gerekmektedir. Hangi şartları kapsadığı konusunda memurluğumuzdan bilgi alınabilir.
   
  ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ: Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.
   
  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün 19.12.2011 tarihinde yayınlamış olduğu mevzuat uygulaması 2. Maddesi gereğince; “Taraflardan birinin Türk vatandaşı, diğerinin yabancı uyruklu olması halinde ise çok dilli Evlenme Ehliyet belgesi verilecektir.” 

  Bu nedenle; Nüfus Müdürlüğü’nden versiyon 2 Çok Dilli Evlenme Ehliyet Belgesi almaları gerekmektedir.

  VEKALETNAME: Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme Yönetmeliği 17. Madde gereğince; “Vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopileri, nüfus cüzdanı bilgilerine göre olmalıdır.”
  (Sürücü Belgesi / Pasaport dökümü bilgileri kesinlikle kabul edilmez.)

  Tüm evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. (180 gün)

  2017/11079 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre nikah kıyılacak yerler kakkında:

  7. TÖREN YERLERİ

             Evlenmenin Türk Medeni Kanununda ve Evlendirme Yönetmeliğinde belirtilen yerlerde yapılması.

             Evlenme töreni kural olarak herhangi bir yerde değil, ancak Kanunun belirtmiş olduğu yerde yapılabilir (TMK m.141) Evlenme töreninin yapılacağı yeri evlendirme dairesi olarak belirtmiştir. Ancak aynı madde, evleneceklerin istemi üzerine törenin Evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilmesine imkan tanımaktadır.

  Evlendirme Yönetmeliğinin 26’ncı maddesinde; “Evlenme törenlerinin ilgili makamlarca bu iş için tahsis edilmiş olan resmi salon veya yerlerde yapılması esastır.

             Ancak tarafların isteği üzerine;

             a) İkametgahlarda, özel bina veya salonlarda,

             b) Tutuklu veya hükümlüler için Cumhuriyet Savcılığınca izin verilmesi üzerine ceza veya tutukevinde,

             c) Hastalar için baştabibin veya müdürün izin vermesi üzerine hastanelerde, evlenme yapılabilir.

             Evlenme töreni yapılması istenen, ancak evlenmenin mahiyeti ile bağdaşmayan veya tarafların serbestçe iradelerini açıklamalarına imkan vermeyen yerlerde veya mabetlerde resmi evlenme töreni yapılamaz. Bu durumda evlendirme memuru evlenmeyi erteler.” öngörülmüştür.


  ÜSKÜDAR NİKAH DAİRESİ

  OTOPARKLARIMIZ 7/24 HİZMET VERMEKTE OLUP, ÜCRETE TABİDİR.

  Adres: Mimar Sinan Mah. Çavuşdere Cad. No: 35 Üsküdar/İstanbul
  Tel    : +90 (216) 531 30 00

  Yazı kaynağı : www.uskudar.bel.tr

  Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  1. Nüfus Cüzdanı

  Çiftlerin başvuru sırasında nüfus cüzdanlarının aslını ve fotokopilerini getirmeleri gerekmektedir. Nüfus Cüzdanı yerine başka bir belge (ehliyet v.s.) geçerli değildir.

  2. Sağlık Raporu ve Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti

  Aile hekimleri tarafından verilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereği, çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığını gösterir sağlık raporu getirmeleri gerekmektedir. (Raporlar resimli ve resim üzerleri kaşe ve imzalı olacaktır. Kanuni geçerlilik süresi (180 gün) 6 aydır.)

  Aile hekimi olmayan ve ilimiz dışındaki Aile hekimlerine kayıtlı olan kişilere Sağlık Raporları; Hemoglobinopati-Telasemi Tanı Merkezi, Çankaya Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi ve Keçiören Toplum Sağlığı Merkezince verilecektir. (Raporlar resimli ve resmi mühürlü olacaktır.)

  Sağlık Raporu Alınabilecek Merkezler

  3. Vesikalık Fotoğraf (4 Adet)

  Yazı kaynağı : www.cankaya.bel.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap