Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  new york times istiklal caddesi

  1 ziyaretçi

  new york times istiklal caddesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  New York Times'ın skandal saldırı haberi mercek altında

  New York Times'ın skandal saldırı haberi mercek altında

  İstanbul'da dün gerçekleşen bombalı saldırıda altı kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırıya ilişkin, "Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü. Tekrar söylüyorum biz Beyoğlu İstiklal Caddesi`nde bize bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir zamanda onlara göstereceğiz" açıklamasında bulundu. 

  Saldırı, dünyanın dört bir yanındaki basın kuruluşları tarafından son dakika verilirken, ABD'nin önde gelen yayın kuruluşu New York Times, haberi tepki çeken bir açıklamayla verdi.

  Paylaşımda, "Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye'yi ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, Pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor" ifadeleri kullanıldı.

  New York Times'ın skandal saldırı haberi mercek altında

  Sosyal medya kullanıcılarından tepki yağdı

  New York Times'ın haberi kısa sürede binlerce yorum aldı.

  Pek çok kullanıcı, orada sadece turistlerin olmadığını ve haberin gazetecilikle örtüşmediğini söyleyerek tepki gösterdi.

  Birçok yabancı sosyal medya kullanıcısı da habere tepki göstererek "bu haber başlığı insanlıktan uzak, orada sadece turistler vakit geçirmiyor" yorumu yaptı.

  New York Times'ın skandal haberini, TRT Haber Editörü Mehmet Kancı ve Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Ömer Özkizilcik'la konuştuk.

  Mentalitenin dışa vurumu

  Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Ömer Özkizilcik'e göre, New York Times’ın yaptığı haber ve haberi sosyal medya üzerinden veriliş şekli aslında Batı’nın teröre karşı olan sorunsal algısını gösteriyor.

  New York Times'ın skandal saldırı haberi mercek altında

  Özkizilcik, bunun için DEAŞ'ın 2013 ve 2014'teki örneklerini hatırlatıyor;

  "DEAŞ 2013 ve 2014’ün başlarında Suriyeli ve Iraklı vatandaşları öldürürken dikkat çekmiyordu, fakat batılı vatandaşları ve batılı ülkeleri hedef almasıyla dünyanın gündemine oturdu. Suriye ve Irak’taki katliamları daha sonra dikkat çekti.

  Aynı şekilde Türkiye’nin NATO üyesi olması ve Türkiye’nin uluslararası konumu sebebiyle PKK, hem NATO’da hem de AB’de bir terör örgütü olarak kabul edilmiştir.

  Ancak PKK’nın batılı ülkelerde yasaklanma sürecine baktığımızda, bu yasaklamalar PKK’nın batılı ülkelerde yaptığı eylemler sonrasında gerçekleşmiştir.
  Mesela Almanya’daki PKK üyeleri, Alman otobanlarını kapatıp eylem yaptığında PKK yasaklanmıştır, Türkiye’de sivilleri öldürdükten sonra değil"

  Özkizilcik'e göre New York Times’in da İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı ele alma biçimi bu mentalitenin dışa vurumu.

  "Yadırganması ancak şaşırılmaması gereken bir üslup"

  TRT Haber Editörü Mehmet Kancı ise, New York Times gazetesinin İstanbul’daki terör saldırısını haberleştirirken kullandığı dili, muhakkak bir NATO müttefiki ülkede faaliyet gösteren basın kuruluşu olması hasebiyle, yadırganması ancak şaşırılmaması gereken bir üslup olarak tanımlıyor.

  New York Times'ın skandal saldırı haberi mercek altında

  "Batı ülkelerinin siyaset, bürokrasi ve basın dünyalarında Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarını meşru gören çevrelerin varlığı aşikardır. Hatta bu yalnızca günümüzün meselesi değildir.

  1980’li yıllardan itibaren ASALA ve JCAG gibi terör örgütlerinin gerek Avrupa gerek Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl koruyup kollandığına, eylemlerinin cezasız kaldığına hatta cinayet işleyen teröristlerin nasıl kahramanlaştırıldığına bakacak olursak, New York Times’ın dünkü haber dilinin bu tarihsel sürecin bir devamı olduğunu görebiliriz.

  Çok uzağa da gitmemize gerek yok. 1982 yılında Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı şehit eden terörist Hampig Sasunyan, şartlı tahliye imkanı olmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olmasına rağmen 2021 yılının Şubat ayında Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştı. Terörist Sasunyan’a dair süreç ABD’de Türkiye’yi hedef alan terörizme bakışın bir özetidir"

  Haberin başlığı ve devamı “turist rehberi kitapçığı” 

  Kancı sadece sosyal medya paylaşımında değil, haberin içeriğinde de aynı üslup kullanıldığına dikkat çekiyor:

  "New York Times haberinin, başlığını ve devamındaki 17 satırı yakından inceleyecek olursak, terör eyleminin içeriği ya da terörist saldırıyı düzenleyenlerden ziyade, İstanbul ve İstiklal Caddesi’nin ekonomik önemi üzerine yoğunlaşmış, “turist rehberi kitapçığı” metnini andıran bir anlatım tarzıyla karşılaşıyoruz. Bu başta ifade ettiğim geçmişten günümüze gelen sakat zihniyetin günümüzdeki dışa vurumudur. 

  Uluslararası konjonktür gereği duygularını içlerinden geldiği gibi ifade edemediği anlaşılan New York Times’ın editoryal kadrosundaki bir kısım insanın Türkiye’ye ve Türkiye’nin maruz kaldığı terör tehdidine bakışının özetidir.

  ABD topraklarını ya da deniz aşırı bir ABD varlığını hedef alabilecek bir terör saldırısında aynı yayın organının 17 satır boyunca, saldırının meydana geldiği yerin turizm potansiyeline öncelik vererek bir metin yayımlamasının mümkün olmayacağını söylemek zaten abesle iştigal olacaktır. Ama Türkiye’ye uygulanan çifte standardın altını çizmek açısından bunu da not düşmekte fayda var"


  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  ABD merkezli The New York Times gazetesi Taksim’deki saldırıyı nasıl gördü?

  ABD merkezli The New York Times gazetesi Taksim’deki saldırıyı nasıl gördü?

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Son dakika: New York Times'tan skandal başlık! Taksim İstiklal'deki saldırı üzerinden Türkiye'ye kinlerini kustular

  AYD'den New York Times'ın İstiklal Caddesi'ndeki patlama haberine tepki!

  AYD'den New York Times'ın İstiklal Caddesi'ndeki patlama haberine tepki!

  Anadolu Yayıncılar Derneği, New York Times'ın Taksim İstiklal Caddesi'nde yaşanan terör saldırısının ardından yaptığı habere tepki gösterdi.

  İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi yaralandı. ABD merkezli New York Times gazetesi, saldırının ardından tepki çeken ifadeler kullandı.

  Anadolu Yayıncılar Derneği, New York Times'ın haberine tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

  İstanbul Taksim’de yaşanan PKK/YPG tarafından yapılan hain terör saldırısı uluslararası basında da yankı buldu. Türkiye'yi karalamaya çalışan ABD merkezli New York Times gazetesi ise skandal bir başlığa imza atmıştır.

  Terör saldırısı gazetede algı çalışması yürütülerek servis edilmiştir. New York Times haberi sosyal medya hesabından paylaşarak, "Türkiye'ye giden turistlerin en çok gezdiği yer" ifadelerini kullandığı dikkat çekmiştir.

  New York Times'ın resmi Twitter hesabında yaptığı paylaşımla, "Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye'yi ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor." diyerek çirkin bir algı çalışmasına imza atmıştır.

  Bununla da kalmayıp paylaşımlarına devam eden gazete, "Pazar günkü patlama, önceki yıllarda şehirlerini vuran ölümcül saldırılardan uzaklaşıyor gibi görünen Türkiye için beş yıllık nispeten sakin bir dönemi paramparça etti." ifadelerini kullanarak amacının ne olduğunu açıkça ifşa etmiştir.

  Paylaşımları yapanların niyetlerini biliyoruz. Bu paylaşımlardan yüzleri kızarması, utanması gerekenler, hala bu huylarından iki yüzlü tavırlarından vazgeçmediklerini bir kez daha göstermiştir.

  Anadolu Yayıncılar Derneği olarak, New York Times'ın bu paylaşımlarını kınıyor, Terörün her türlüsüne karşı olması gerekenleri terörü lanetlemeye çağırıyoruz.

  PKK tarafından yapılan terör eylemini kınıyor, Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap