Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  net kuvvetle ilgili yargılardan hangileri sürtünmesiz ortamlar için doğrudur

  1 ziyaretçi

  net kuvvetle ilgili yargılardan hangileri sürtünmesiz ortamlar için doğrudur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  9. Sınıf Fizik – Hareket Ve Kuvvet – 4 (2019-2020) • Kazanım Testleri

  Başlangıç hızına sahip olan bir cisme etki eden net kuvvet sıfırken cisim neden sabit hızla hareketine devam eder? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı

  Başlangıç hızına sahip olan bir cisme etki eden net kuvvet sıfırken cisim neden sabit hızla hareketine devam eder? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı

  "Kuvvetten cisme enerji akar" demek bizi yanlış düşünmeye itebilir hatta kuvvet, cismin kinetik enerjisin arttırmak zorunda da değildir. Örneğin hızla giden bir topu elimizle kuvvet uygulayarak yavaşlatabilir veya durdurabiliriz. Bu nedenle kuvve-kinetik enerji ilişkisini sabit kuvvet için ifade etmemiz gerekirse:

  Sol tarafta bir vektör çarpımı söz konusu, bunun yanı sıra sağ taraftaki sembol kinetik enerjiyi değil kinetik enerjideki değişimi gösterir. Buradan iki şey çıkarabiliriz.

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Sürtünme kuvveti

  Sürtünme kuvveti

  Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.

  Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız sonra masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunken olduğu şekle göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

  Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sürtünme katsayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sürtünme katsayısı boyutsuz ve skaler bir değerdir. İki cisim arasındaki sürtünme kuvvetinin iki cisim birbirine bastıran kuvvete oranı olarak da belirtilebilir. Sürtünme katsayısı kullanılan materyale göre değişir. (Buz ve çelik arasındaki düşük sürtünme ya da lastik ile asfalt arasındaki yüksek sürtünme gibi) Sürtünme katsayısı genellikle 1 ile 0 arasında olur, fakat bazı durumlarda katsayı 1.7 ye kadar çıkabilir. Teflon'un sürtünme katsayısı gibi 0.04 gibi çok düşük olabilir. Eğer sürtünme katsayısı 0 ise obje yüzeye temas etmiyor demektir, yani tepki kuvveti yoktur.Yüzey yapışkan ise sürtünme katsayısı genellikle doğru ölçülemez.

  Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sürtünme kuvveti, cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir. Eğer sürtünme kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı. Yolda yürüyemez, bir yerde oturamaz, yemek yiyemez, yazı yazamaz, araç kullanamazdık. Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır. Araba örneğini biraz açacak olursak, yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi.

  Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar, diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.

  Makineler çalışırken, içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.

  Sürtünme kuvvetini artırmak ve azaltmanın yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sürtünme kuvvetini artırma yollarından bazıları şunlardır:

  Sürtünme kuvvetini azaltma yollarından bazıları şunlardır:

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap