Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  net asgari ücret ne kadar

  1 ziyaretçi

  net asgari ücret ne kadar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asgari ücret 2022..Brüt ve net asgari ücret ne kadar oldu? AGİ kalktı mı?

  Asgari ücret 2022..Brüt ve net asgari ücret ne kadar oldu? AGİ kalktı mı?

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi, işveren ve hükümet heyetlerinin oy birliğiyle asgari ücret brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş oldu.

  Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayacak.

  Yeni asgari ücretin detayları belli oldu

  Brüt asgari ücretin 700 lira 56 kuruşunu çalışan SGK primi, 50 lira 4 kuruşunu çalışanın işsizlik sigortası primi (%1) oluşturacak. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş olacak.

  Bunun 5 bin 4 lirası brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşu ise işsizlik sigorta primi işveren payından (%2) oluşacak.

  2022 yılı için açıklanan asgari ücretten gelir vergisi kesintisi yapılmayacağı için asgari geçim indirimi bordrolara yansımayacak.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Asgari Ücret 2022: Brüt ve Net Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Geçmiş Yıllara Ait Asgari Ücret Tablosu

  Asgari Ücret 2022: Brüt ve Net Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Geçmiş Yıllara Ait Asgari Ücret Tablosu

  Her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 zamlanmıştır. Minimum ücret olarak geçen asgari ücret, işverenlerin personellerine verebileceği en düşük ödemedir. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücret çalıştığı işkolu hangisi olursa olsun bir işçiye asgari ücretten verilememesi anlamına gelir.

  Brüt ve Net Asgari Ücret 2022

  2022 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

  2022 yılında Asgari ücrete yüzde 50,54 oranında zam yapıldı. Asgari ücret brüt 5.004 TL olurken net 4 bin 253 TL olarak açıklandı.

  Asgari ücretin işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL olarak açıklandı. AGİ 2022 yılında bekar biri için 402 TL oldu. Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz biri için AGİ 481,5 TL, evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu biri için AGİ 543 TL oldu.

  2022 yılından itibaren asgari ücretten alınan damga ve gelir vergisi kaldırıldı. Bu iki verginin kaldırılmasıyla işveren kesimi 450 TL'lik ilave yükten kurtarılmış oldu.

  Geçmiş Yıllara Ait Asgari Ücret Oranları

     Yıl                  Brüt Asgari Ücret                  Net Asgari Ücret

  Asgari Ücretin Saatlik Karşılığı

      Yıl       Brüt Ücret

  Asgari Ücret Günlük Kazanç

  2022 yılı asgari ücretin günlük tutarı 166,80 TL olmuştur.


  Asgari Ücretin Net Hesabı ve İşverene Maliyeti 

  Asgari ücretin netinin hesabı (TL / Ay)

  Asgari Ücret:                    5.004,00

  SGK Primi% 14:               700,56

  İşsizlik Sig. Primi % 1:      50,04

  Kesintiler Toplamı:            750,60

  Net Asgari Ücret:            4.253,4

  İşverene maliyeti (TL / Ay)

  Asgari ücret:                                       5.004,00              

  SGK Primi% 15.5 (İşveren Payı) (*):  775,62                 

  İşveren İşsizlik Sigorta Primi % 2:     100,08                 

  İşverene Toplam Maliyet :               5.879,70         

  Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

  Asgari ücrete yönelik temel esaslar 01.08.2004 tarihli ve 25540 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Asgari Ücret Yönetmeliği’nde tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte;

  başlıkları ile asgari ücrete dair tüm detaylara yer verilmiştir.

  Asgari Ücreti Kim Belirler?

  Asgari ücret, Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl toplanarak belli kriterler çerçevesinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarını belirler. Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında;

  Komisyonun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamaktadır. Bakanlığın çağrısı ile, komisyon en az on üyenin katılımı ile toplanır. Oylamalar çoğunluk esasına göre yapılır. İki farklı seçeneğe eşit sayıda oy verilmesi halinde komisyon başkanının oy verdiği seçenek kabul edilir.

  Komisyonun ücretin belirlenmesine ilişkin kararı kesindir. Ancak bu kararın toplanan bilgi ve belgelere dayandırılması zorunludur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Asgari Ücret

  Asgari ücret 2022 brüt ne kadar? Asgari ücrete AGİ dahil mi?

  Asgari ücret 2022 brüt ne kadar? Asgari ücrete AGİ dahil mi?

  Asgari ücret 2022 brüt ne kadar? Asgari ücrete AGİ dahil mi?

  Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 oranında zamlanarak net 4 bin 253'ye çıktı. 2022 yılı asgari ücret brüt 5 bin 4 TL, işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu. Zamlı asgari ücret 1 Ocak 2022 itibariyle geçerli olacak. Asgari ücret zamlı olarak şubat ayı itibariyle hesaplara yatacak. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulaması kaldırıldı, bunun için 2022 yılı içerisinde ödenecek maaşlarda AGİ dahil olmayacak.

  Asgari ücret 2022 yılında ne kadar olarak uygulanacak belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü ve son toplantısının ardından, asgari ücretin yüzde 50.54 oranında zamlanarak net 4 bin 253’ye çıktı. Zamlı asgari ücret 1 Ocak 2022 itibariyle geçerli olacak. Asgari ücret zamlı olarak şubat ayında hesaplara yatacak. Ücretlilere vergi iadesi sisteminin kaldırılmasıyla AGİ kalktı. AGİ, 2008 yılından bu yana bekar, evli, çocuklu ve çocuksuz gibi bir koşula göre farklılık göstererek veriliyordu. Asgari geçim indirimi kaldırılmasıyla gelir vergisi ve damga vergisi istisnasının bekar çalışanlara sağladığı net avantaj 300 lira oldu.

  ZAMLI ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN YATACAK?

  Zamlı asgari ücret 2022 yılı itibariyle yürürlüğe girecek ancak çalışanlar zamlı asgari ücreti şubat ayında alacak.

  ASGARİ ÜCRETTEN VERGİLER KALDIRILDI

  Ülkemizde onlarca yıl asgari ücretin vergiden muaf tutulması yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz.

  Ülkemizin geleceğini ne yeminli faiz ve kur spekülatörleri, ne iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz.”

  ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VERİLMEYECEK

  Günlerdir tartışılan asgari ücretten vergi muafiyetinin diğer çalışanlar için de uygulanması kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, çalışanların maaşlarının asgari ücret kadar Gelir ve Damga Vergisi'nden muaf olmasını içeren teklif, kanunlaştı. Uygulama alanı kalmayan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulaması da kaldırıldı.

  BRÜT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

  Asgari ücretin belli olmasının ardından asgari ücret ile çalışanlar maaşlarını yüzde 50 zamlı olarak başlayacak. 2022 yılı asgari ücret brüt 5 bin 4 TL, işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap