Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  namazda gülmek abdesti bozar mı hanefi

  1 ziyaretçi

  namazda gülmek abdesti bozar mı hanefi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hanefi mezhebine göre, namazda sesli gülmenin hem namazı hem de abdesti bozmasının delili nedir?

  Hanefi mezhebine göre, namazda sesli gülmenin hem namazı hem de abdesti bozmasının delili nedir?

  Değerli kardeşimiz,

  Hanefiler(1) namazda sesli gülme ile kahkahayı birbirinden ayırmışlardır. Hanefilere göre "gülmek" sadece kendisinin duyabileceği kadar olan harekettir. Gülmede yanındakiler sesi işitmez. Bu şekilde gülmenin hükmü sadece namazı bozmuş olmaktır. Bu türlü gülmek abdesti bozmaz.

  Fakat "kahkaha" hem namaz kılanın kendisinin hem de yanındakilerin işiteceği kadar olandır. Bu hem namazı hem de abdesti bozar. Tebessüm ise, sessiz olarak ortaya çıkan hareket olup, bundan ötürü namaz bozulmaz. 

  Hanefilerin yukarıdaki görüşlerinin dayandığı delil mana olarak şu hadisi şeriftir:

  Şafii mezhebine göre ise, namazdayken kahkaha ile gülündüğünde iki veya daha fazla harf yahut anlaşılır bir harf açığa çıkarsa namaz bozulur. Bu durumda namazın bozulması kahkahadan değil, kahkaha ile birlikte telaffuz edilen harften dolayıdır. Gülmesi baskın gelen kişi çok gülmediği takdirde namazı bozulmaz.

  Dipnotlar:

  1. El-Hidaye 1, 6; El-Bedayi 1, 232
  2. Bu konuda rivayet edilmiş müsned ve mürsel hadisler vardır. Müsned olan hadisler Ebu Musa el Eşari, Ebu Hureyre, Abdullah b. Ömer, Enes b. Malik, Cabir b. Abdullah, İmran b. Husayn ve Ebu'l-Muleyh tarafından rivayet edilmiştir. Ebu Musa hadisini Taberani rivayet etmiştir: "Bir ara Resulullah (a.s.m) insanlara namaz kıldırırken bir adam mescide girerek mescid içindeki bir çukura düşmüştü. Bu adamın gözleri kör idi. Namazdaki cemaatin çoğu buna güldüler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.m) gülen cemaatin namazları ile birlikte abdestlerini yenilemelerini emretmiştir." (Nasbu'r-Raye 1, 47-54)
  (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, II/151)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Gülmek Abdesti Bozar Mı? Namazda Gülmek Namazı Bozar Mı?

  Gülmek Abdesti Bozar Mı? Namazda Gülmek Namazı Bozar Mı?

  Gülmek Abdesti Bozar Mı? Namazda Gülmek Namazı Bozar Mı?

  Müslümanlar için en önemli ibadetlerin başında namaz gelmektir. Namaz kılmak her Müslümanın görevidir ve yerine getirilmesi lazımdır. Tabi namaz kılmak için öncelikle abdest almak gerekmektedir. Abdest aldıktan sonra rahatlıkla namaz kılabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ise namaz ve abdesti bozabilecek olan davranışlardan kaçınmaktır. 

  Gülmek Abdesti Bozar mı?

  Abdest aldıktan sonra insanların dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bu yüzden abdest alan kişiler bir an önce namaz kılmaya özen göstermektedir. Zaten genellikle namaz kılmadan önce abdest alınmaktadır. Bunun nedeni ise abdest bozulmadan namazı kılmaktır. 

  İnsanların merak ettiği konulardan birisi de gülmenin abdesti bozup bozmadığıdır. Bu konuda farklı yorumlar yapıldığı söylenebilir. Hanefi mezhebine göre; yanındakinin duyacağı kadar sesli gülmek hem abdesti hem de namazı bozabilmektedir. Şafiilere göre ise kahkaha atmak abdesti bozmaz ancak namazı bozar. 

  Gülmenin abdesti bozup bozmadığı konusu farklı yorumlar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Burada dikkat edilmesi gerekense gülmenin ses seviyesidir. Bu yüzden abdest aldıktan sonra çok sesli olarak gülmemek gerekir.

  En doğrusu ise abdest aldıktan hemen sonra namaz kılmaktır. Bu sayede abdestiniz bozulmadan namazı kılmış olursunuz. 

  Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

  Namaz kılarken yanındakinin duyacağı kadar sesli bir şekilde konuşulmaz. Bu husus gülmek içinde geçerlidir. Bu yüzden namazda iken gülmemek gerekir. Namaz kılarken gülen kişilerin namazı bozulacaktır namaz kılanların buna mutlaka dikkat etmesi gerekir. 

  Namaz kılarken kendinizin ve çevrenizdekilerin duyamayacağı kadar kısık bir şekilde gülebilirsiniz. Ancak bunu iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. Aksi halde kılınan namaz geçersiz olacaktır. Bu yüzden namaz kılarken gülmemeye dikkat etmek en doğrusudur. 

  Namaz kılmak için abdest alan kişiler zaman kaybetmeden ve gereksiz davranışlarda bulunmadan namazını kılmalıdır. Bu şekilde en doğru olarak ibadetinizi yapmış olursunuz. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap