Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  nafile oruçta yanlışlıkla yemek orucu bozar mı

  1 ziyaretçi

  nafile oruçta yanlışlıkla yemek orucu bozar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Oruçluyken unutup yemek-içmek orucu bozar mı? Yemeğin tadına bakmak orucu etkiler mi?

  Oruçluyken unutup yemek-içmek orucu bozar mı? Yemeğin tadına bakmak orucu etkiler mi?

  Oruçlu olduğunuzu unutup bir şeyler yiyip içtiğinizde orucunuz bozulur mu? Unutarak yemek yiyen kimseye oruçlu olduğunu hatırlatmak gerekir mi? Bu durumda ne yapmalısınız? İşte merak edilen bu sorunun cevabı…

  Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari, “Savm”, 26).

  Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

  Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

  “Biriniz oruçlu iken unutarak bir şey yiyip içer, sonra da hatırlarsa orucunu bozmayıp tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.” (Darimi, Savm: 23; Müslim, Sıyam: 171)

  Cenab-ı Hak, unutarak yapılan hatalardan dolayı insanı sorumlu tutmamaktadır. Çünkü bunda kulun bir tesiri yoktur. Oruçta da böyledir. Unutarak doyasıya yemek yense, kanasıya su içilse, hatırlanmadıkça oruca bir zarar vermez. Hatırlandığı an hemen ağzın çalkalanması gerekir.

  Bu hüküm farz oruçlar için olduğu gibi, nafile oruçlar için de geçerlidir. Çünkü farz orucu da, nafile orucu da bozan haller aynıdır.

  Nafile oruçla ilgili bu meseleyi açıklayıcı mahiyette şöyle bir hadis rivayet edilir:

  Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin huzurunda bulunuyordu. Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Veselleme bir kapta tirit getirdiler. Zülyedeyn Radiyallâhu Anh de oradaydı. Peygamberimiz, Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ etli bir kemik verdi.

  Zülyedeyn, “Ey Ümmü İshak bundan ye!” dedi.

  Ummü İshak diyor ki:

  o anda oruçlu olduğumu hatırladım. Adeta elim tutuldu. Elimi ne uzatabiliyordum, ne de çekebiliyordum. Bunun üzerine Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem “Ne oldu sana?” diye sordu.

  “Oruçluydum, unuttum” dedim.

  Zülyedeyn, “Doyduktan sonra mı aklına geldi?” dedi.

  Bunun üzerine Resul-i Ekrem Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

  “Orucunu tamamla. Bu ancak Allah’ın sana gönderdiği bir rızıktır.” (Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, 9:457)

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kaza ve nafile oruçlarda unutarak yiyip-içmek orucu bozar mı?

  Kaza ve nafile oruçlarda unutarak yiyip-içmek orucu bozar mı?

  İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Kaza ve nafile oruçlarda unutarak yiyip-içmek orucu bozar mı?" sorusuna yanıt verdi.

  Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

  "Sevgili Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm), oruçluyken unutarak yiyip içen kimseye aslında Allah Teâlâ'nın ikramda bulunduğunu şöyle ifade etmektedir: Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yiyip-içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş ve içirmiştir (Buhârî, Eymân 15, No: 6669; Müslim, Sıyâm 171, No: 1155). Halk arasında yaygın olan bilginin aksine, hadis-i şerifin delalet ettiği mâna geneldir; sadece Ramazan orucuna özel değildir. Dolayısıyla tutulan oruç ister farz ister nafile ister kaza olsun yanlışlıkla bir şey yiyip içmek orucu bozmaz. Kişi bu durumda orucuna kaldığı yerden devam eder. Ancak bu kimse oruçlu olduğunu hatırlar hatırlamaz ağzındakini dışarıya atmalıdır; yemeye devam ederse orucu bozulur. Yine bir kimse orucunun bozulduğuna kanaat getirip yiyip içmeye devam ederse ve daha sonra yaptığı şey nedeniyle aslında orucunun bozulmadığını öğrenirse orucu geçersiz sayılır. " (İLKHA)

  Yazı kaynağı : ilkha.com

  Kaza orucu tutarken unutarak bir şey yense o orucu tekrar tutmak gerekir mi?

  Değerli kardeşimiz,

  İster nafile olsun ister farz oruç olsun, unutularak yenilip içildiği takidirde oruç bozulmaz. Bu konuda nafile ile farz arasında bir fark yoktur.

  Nahfile oruç veya ramazan orucu tutarken unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişinin orucu bozulmaz.

  Böyle bir duruma düşen kimse orucunu bozmadan devam eder ve sonradan kaza etmesi de gerekmez.

  Ancak unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişi, orucunun bozulduğunu zannederek yese içse sonradan bir gün oruç tutarak kaza etmesi gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap