Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mutfak dolapları neyle silinir

  1 ziyaretçi

  mutfak dolapları neyle silinir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bu Kadar Kolay: 7 Adımda En Etkili Şekilde Mutfak Temizliği

  Bu Kadar Kolay: 7 Adımda En Etkili Şekilde Mutfak Temizliği

  Mutfak temizliği insanın neredeyse bir gününü alan bir uğraştır. Her bir alanı, her bir aleti tek tek temizlemeniz gerekir. Bu yüzden adım adım ilerlemek, temizliği parça parça yapmak işimizi daha çok kolaylaştırır. Bir de eğer mutfağın en kirli noktalarını öğrendiyseniz temizlikten geri dönmek imkansızdır.

  Siz de o tertemiz mutfakta yemek yapmaya bayılanlardansanız yani gülü seviyorsanız dikenine katlanıp temizliğe girişmeye hazır olmalısınız.

  Temizlik ürünü reklamlarından çıkma mis gibi tertemiz bir mutfak için mutfak temizliği dosyamızın temizlenmeye hazır sayfalarını açıyoruz.

  Ocağı temizleyerek başlıyoruz

  Kirlerin ana noktası olmaya aday bir yerdir ocak. Bu yüzden orayı temizleyerek başlayabilirsiniz. Elektrikli ya da gazlı, nasıl bir ocak kullanıyorsanız kullanın mutlaka kirlerden arındırmanız gerekir.

  Bu yüzden şu adımları izleyebilirsiniz: Öncelikle ocağın yemekleri tuttuğu teli kaldırın. Ardından bulaşık deterjanını süngere dökün ve kirlerin üzerinden hafifçe geçin ve beş dakika bekleyin. Süngerinizi yıkayıp üzerine çok az çamaşır suyu dökün ve ocağınızdaki yumuşayan kirlerin üzerine uygulayın.

  Aynı şekilde gaz düğmelerinin etrafını, çıkıyorsa altlarını aynı sistemle temizleyin. Çıkardığınız düğmeleri ılık suda bulaşık deterjanıyla yavaşça yıkayın.

  Eğer aspiratör kullanıyorsanız ve mazgalı çıkıyorsa onu da ılık su bulaşık deterjanı yardımıyla eviyede yıkayın. Aspiratörün camını da süngerle temizleyebilirsiniz. Her yeri iyice ovduğunuzdan emin olduktan sonra iyi sıkılmış bir bezle tüm kirli köpüğü toplayın.

  Çıkarmış olduğunuz tüm parçaları yerine yerleştirin. İşte ocağınız temiz.

  Fırının içini dışını tertemiz yapıyoruz

  Ocak temizliğinden sonra hemen fırına geçebilirsiniz. Önce fırının içindeki tel ve tepsileri çıkarın.

  Ardından şu karışımı hazırlayın: Çeyrek su bardağı tuz, çeyrek su bardağı karbonat ve yarım 1 su bardağı su.

  Tamamen metal görünen noktalara dokunmadan bu karışımı yağlı ya da kirli bölgelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık 5 dakika sonra süngerinize çok az bulaşık deterjanı dökün ve fırınınızı güzelce ovun. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta fırının içinde hiçbir şekilde köpük ya da deterjan bırakmamanız.

  Eğer içinde deterjan kalırsa açık yemekle doğrudan aynı havada kalacağı için yemeğinizin tadında gariplik sezebilirsiniz.

  Buzdolabı ve dondurucuyu kirlerden kurtarıyoruz

  Buzdolabı temizliği yapmadan önce atılması gereken tüm ürünleri atın. Örneğin ıslak kaldığı için pörsüyen ve yeşilleşen maydanozlar, tarihi geçmiş ilaçlar. Ardından her bir katı boşaltın.

  Sıra geldi sihirli karışıma: Küçük bir kovanın yarısını su doldurup üzerine iki yemek kaşığı karbonat ya da 4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı güzelce karıştırın. Bu karışımla dolabınızın her noktasını silin.

  Silme işlemi bittikten sonra kuru fakat toz bırakmayan bir bezle aynı şekilde her rafı dipli başlı silin. Artık yiyecekleriniz dolaba girmeye hazır.

  Derin dondurucunuzu temizlemek için ise öncelikle dolabınızı fişten çekmeniz gerekir. Ardından dondurulmuş ürünleri dışarı çıkarın. Ancak güneş alan bir noktaya koymadığınıza emin olun.

  Dondurucunuzu temizlemek için hazırlamanız gereken karışım: Fısfıslı bir şişe alın. Bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımın iyice karıştığına emin olana kadar çalkalayın. Dondurucunun her noktasına karışımı uyguladığınıza emin olun. Ardından nemli bir bezle güzelce silin.

  Çıkardığınız dondurulmuş ürünleri yerine yerleştirin.

  Pratik bonus: Buzdolabınızın lastiklerinin arasını ıslattığınız ve üzerine karbonat döktüğünüz bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Böylece lastiklerin dolaba yapışma özelliği geri gelecektir.

  Dolap temizliğini unutmuyoruz

  Mutfak dolapları içindeki bardaklar, çanaklar, tencereler, yiyecekler, içecekler nedeniyle en az ocak kadar kirlenmeye hazırdır. Bu yüzden mutfak temizliğinde mutfak dolaplarını unutmuyoruz. Her zaman olduğu gibi önce ürünleri ya da çanak çömlekleri çıkarıyoruz.

  Mutfak dolaplarını temizlemek için: Küçük bir kovaya bulaşık deterjanı ve sirke dökün. Ardından yarısını biraz geçecek şekilde su koyun. Bu karışımı bezle ya da süngerle tüm dolaplara uygulayın. Islak bir bezi bol bol durulayarak tüm dolapların içini tekrar silin. Bezi iyice sıktığınıza emin olun.

  Son olarak kuru bir bezle ahşabın kabarmaması için tüm ıslaklığı alın.

  Mutfak dolaplarınızın üstünü nazikçe silmeniz gerekebilir. Bu yüzden süngerin tırtıklı değil yumuşak yüzünü kullanın ve eğer ahşap temizleyiciniz varsa bu ahşap temizleyiciyle temizliğini yapın.

  Mutfak evyesini parlatıyoruz

  Mutfağınızda bahar temizliğini hissetmek istiyorsanız kirli ya da temiz tüm bulaşıklarınızı yıkayın. Bazen uzun süredir kullanmadığınız tabaklarınızın tozlandığını görebilirsiniz. Dilerseniz onları da yıkayın.

  Yıkanacak herhangi bir bulaşık kalmadığında mutfak evyesini temizlemeye hazırsınız demektir. Mutfak evyesini temizlemek için önce bir çaydanlık üstü kadar su kaynatın. Bekleterek ılıttığınız suyu evyenin giderinden dökün. Çok sıcak olmamasına dikkat edin, çünkü mutfak giderleri bu nedenle incelip delinebiliyor.

  Ardından bulaşık süngerinizi ıslatın ve üzerine çamaşır suyu dökün. Çamaşır suyu döktüğünüz süngeri yavaşça evyenin her tarafında gezdirin. Buna musluk da dahil.

  5 dakika bekledikten sonra artık ovma vakti geldi. Tekrar ıslattığınız süngerinizle evyeyi güzelce ovun. Evye musluğunu buzdolabında olduğu gibi diş fırçasıyla da temizleyebilirsiniz.

  Evyeyi bol suyla durulayın.

  Küçük ev aletlerini es geçmiyoruz

  Küçük ev aletleri temizlenmesi en zor noktalardandır. Bu yüzden her birisini nasıl temizlemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

  Mikrodalgayı temizlemek için: İçine biraz bulaşık deterjanı döktüğünüz ılık suya temiz bir bezi daldırın. Ardından bezi iyice sıkın ve mikrodalganın içini yavaşça silin. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Son olarak üzerinden temiz suyla ıslattığınız ve iyice sıktığınız bir bezle geçin.

  Blender ve mikser gibi ev aletlerini temizlemek için: İçinde kahve makinesi, elektrikli narenciye sıkacağı gibi ürünlerin de olduğu küçük ev aletlerini temizlemeden önce mutlaka kullanım kılavuzlarına bakın. Her bir aletin farklı temizleme yöntemi olacağı için kılavuza sadık kalın.

  Son dokunuşları yapıyoruz

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

  Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

  6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği

  Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün içinde defalarca kullanılan mutfaklar, zaman içinde kir ve yağ biriktirebilir. Sadece tezgahı değil mutfaktaki dolapları da temizlemek gerekir. Daha temiz ve hijyenik yemeklerin yapılması için mutfak dolabı temizliğine önem vermenizi tavsiye ederiz. Aksi halde yağ sıçrayan ve lekeli mutfak dolapları altında çalışmak size keyif vermeyecektir.

  Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

  Daha rahat çalışma ortamı ve ferah kokan bir mutfak olsun istiyorsanız, şimdi sizlere vereceğimiz bilgileri evinizde deneyebilirsiniz. Beyaz, parlak, yağlı ya da ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir diyorsanız, hijyen kokan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

  Buzdolabı Temizliği Püf Noktaları 7 Pratik Adımda Tertemiz Sonuçlar!

  1) Önce Temizlik Malzemelerini Hazırlayın

  Mutfak dolaplarını temizlemeye başlamadan önce, temizlik için gerekli hazırlıkları tamamlamanız gerekiyor. Bunun için:

  Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

  2) Bulaşık Deterjanı – Sirke Karışımı Kullanın

  Bulaşık deterjanı ve sirkeden elde edeceğiniz karışım ile parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusuna yanıt almış olursunuz. Daha temiz ve yeni görünüme sahip dolaplar için yapmanız gerekenler ise çok basit!

  3) Arap Sabunu ile Yağlardan Arının

  Arap sabunu ev temizliği ve kişisel bakım konusunda sıkça kullanılan bir sabun türüdür. Yağlanmış mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun da en kolay yanıtıdır.

  Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

  4) Karbonat – Elma Sirkesi Karışımı ile Kirleri Atın

  Uzun süre kullanılan evlerde mutfak dolapları eskimeye ve sararmaya başlar. Bu durumda ise sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusu oluşur. Bu sorunun da ferahlatıcı bir yanıtı var!

  5) Diş Macununun Temizlik Etkisini Hissedin

  Diş macunu ile sadece ağız temizliği yapanlar, bu bilgiden sonra mutfak temizliğine de girişebilir. Peki diş macunu kullanarak beyaz mutfak dolapları nasıl temizlenir?

  6) Dolap Kapaklarını Makine Parlatıcısıyla Parlatın

  Tahta Kaşık Temizliği: Kirden Arındıracak Çok Kolay 5 Sihirli Yöntem

  Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

  Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

  Bıçak Nasıl Bilenir? Evde 5 Kolay Yöntemle Daha Sivri Bıçaklar

  Evde Rutubet Giderici Nem Önleyici En Kolay 7 Kesin Yöntem

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Mutfak dolapları nasıl temizlenir? Mutfak dolabı temizliği

  Mutfak dolapları nasıl temizlenir? Mutfak dolabı temizliği

  Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?


  Mutfak dolapları nasıl temizlenir? Sorusu, genellikle yağ ve yemek buharı gibi nedenlerle oluşan ağır lekelerin mutfak dolapları üzerindeki olumsuz etkisi sebebiyle sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Minar Mobilya blog yazımızda, mutfak dolabı nasıl temizlenir? Sorusuna, detaylı ve pratik çözümlerle cevap veriyoruz.

  Yağ buharı ya da yağın sıçramasıyla birlikte, dolaplar üzerinde daha ağır lekeler oluştuğu gibi bu lekelerin zamanla katmanlaşması ve çıkması bir hayli zor olmaktadır. Ancak, kesinlikle çözümsüz değildir. Aşağıda vereceğimiz yöntemleri uygulayarak, mutfaklarınızın en önemli ve işlevsel ürünleri arasındaki mutfak dolaplarınızı pırıl pırıl bir temizliğe kavuşturabilirsiniz. Daha temiz ve ferah bir görüntü için, bu yöntemleri uygulamanız fazlasıyla işinizi görecektir.


  Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?


  Temizlik Malzemenizi ve Dolabınızı Hazırlayın


  Temizlik malzemenizi hazırlayacağınız gibi, detaylı bir temizlik için mutfak dolabının da hazırlanmasıyla işe başlayın.

  Dolabın içerisini boşalttıktan sonra, bir elektrikli süpürge ile dolabın içerisini ve tüm gözlerini çekin. Böylelikle temizlik yaparken size engel olacak süpürülebilir kırıntılardan kurtulun. Sıvı temizliğe başlamadan önce, varsa dolap zeminlerindeki kâğıt veya muşamba gibi koruyucu olarak serdiğiniz şeyleri de kaldırın.


  Temizlik esnasında eldiven ve hatta koruyucu maske kullanmanız, sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Zira en hafif temizlik maddesinin içerisinde dahi, bir kısım kimyasallar bulunacağını unutmayın.


  Sirke ve Bulaşık Deterjanının Gücünden Yararlanın


  Temizlik yapılırken sirke, genellikle ihmal edilen şeylerden biridir. Oysaki sirkenin temizlikteki etkisi sadece yüzeysel olmayıp, mikropların kırılmasında da oldukça faydalıdır. Özellikle parlak ve kaplama yüzeye sahip mutfak dolapları için, deterjanın yoğun etkisinden kurtulmak ve doğal bir temizlik oranını artırmak için, sirke en ideal seçeneklerden biridir.

  Bir kova ya da leğen içerisine suyu koyduktan sonra bir çay bardağı miktarında sirkeyi ve bir miktar kararında bulaşık deterjanını ekleyerek işe koyulabilirsiniz. Sonrasında karışımı, iyice karıştırın.


  Süngeri karışıma batırarak, mutfak dolabının bir ucundan başlayarak ovalar şekilde temizliğe başlayabilirsiniz. Özellikle yağ lekelerinin olduğu kısımlara, biraz daha özen göstermeniz gerekecektir. Sünger kullanırken, kesinlikle süngerin sert yüzeyini kullanmamaya özen gösterin. Sadece yağ birikintisinin katmanlamış olduğu yerler için, süngerin sert yüzeyini kullanın.

  Yoğun Yağlar Varsa Karbonat Çamaşır Suyu Ekleyin

  Şayet dolap yüzeyinde yağ lekeleri çok fazlaysa, yukarıda bahsedilen karışımın içerisine 2 paket karbonat eklemenizde etkili bir çözüm olacaktır. Karbonat eriyene kadar, hazırladığınız karışımı iyice karıştırarak yukarıda verilen bilgiye uygun bir şekilde temizliğe başlayabilirsiniz.


  Temizlik yaparken, karışıma bir miktar çamaşır suyu eklemenizde faydalı olabilir. Ancak çamaşır suyunun kokusunu dikkate almalı, durulama işleminin bol ılık su ile yapılması çok önemlidir.

  Ulaşılmaz Yerler İçin En Pratik Çözüm: Diş Fırçası

  Özellikle süngerle ulaşamadığınız ya da rahat temizlik yağamayacağınız alanlar için, diş fırçası kesinlikle en iyi çözümlerden biridir. Ancak diş fırçası kullanırken, kesinlikle yumuşak diş fırçası olmasına özen gösterin. Aksi halde, parlak yüzeylerin deforme olmasına neden olabilirsiniz.


  Durulamaya Dikkat Edin


  Mutfak dolabı nasıl temizlenir? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan biri de, durulamanın iyi bir şekilde yapılması şeklinde olacaktır. Gıda ve yemek yeme için kullanacağınız araç gereçlerin olduğunu unutmayarak, durulama işlemini temizliğin ardından hemen ve ılığın biraz üzerinde yapmanız gerekir. Bol su ile durulamayı yaparak, temizlik işlemini bu şekilde sonlandırın.

  Yazı kaynağı : www.minarmobilya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap