Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mutfak dolabı hangi boya ile boyanır

  1 ziyaretçi

  mutfak dolabı hangi boya ile boyanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır? - Renkleri ve Boya Malzemeleri

  Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır? - Renkleri ve Boya Malzemeleri

  Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

  Ev dekorasyonunun en incelikli çalışılması gereken bölgelerinden biri kesinlikle mutfaklardır. Zaman içinde küçülen evlerden nasibini alan mutfaklar için her alanın kullanılması çok önemlidir. Tüm mutfak malzemelerinizin sığdığı bir mutfak yarattıktan sonra son dönemin en çok tercih edilen uygulamalarından birini deneyebilirsiniz: Mutfak dolabı boyaması. Peki, mutfak dolabı nasıl boyanır? Adım adım aradığınız tüm cevapları bu yazıda bulacak, yazının sonunda mutfak dolaplarınızı kendi başınıza boyayacak duruma geleceksiniz.

  Mutfak Dolabı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

  Mutfak Dolabı Boyamaya Nereden Başlamalı?

  Mutfak dolabı boyamaya başlamadan önce renk seçimini kararlaştırmanız gerekiyor. Renk seçiminde tabii ki önceliğiniz sevdiğiniz, favori renkler olacaktır ama seçtiğiniz rengin genel olarak mutfağınıza uygun olmasına dikkat edin. Penceresi bol olan, güneş alan ve doğru ışıklandırılmış bir mutfak için mutfak dolapları için renk seçerken biraz daha rahat davranabilirsiniz. Ancak tek pencereli, güneş görmeyen, doğru ışıklandırılmamış bir mutfak için renk seçerken fazladan özen göstermeniz gerekmektedir. Mutfak dolabı renkleri olarak genelde açık tonlar tercih edilmektedir. 2020 mutfak dekorasyonunda ağırlıklı olarak her zamanki gibi açık tondaki renkler moda. Her dönemin modası beyaz her zamanki gibi yerini koruyor. Mutfak dolabı renkleri olarak beyaza eşlik edecek renkleri tercih edebilirsiniz. 2020 trend renkleri arasında grinin tonları ve pastel renkler yer alıyor. Bunlar arasında seçeceğiniz renklerden biriyle mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. 

  Cıvıl cıvıl renklerden oluşan yaratıcılığınızın ön plana çıktığı bir mutfak ortaya çıkarmak için, zemini ahşap gibi koyu renklerle boyayıp güzel bir kombin yaratabilirsiniz. Eğer daha farklı seçimler yapmak istiyorsanız enerjinizi yükseltecek renkler tercih edebilirsiniz. Bir başka seçenek ise her dolap kapağını farklı renge boyamak olabilir. Kapakları farklı farklı renklere boyamanın sonucu olarak bir süre sonra göz yorgunluğu yaratabilir. Bu seçenek diğerlerine göre biraz daha risklidir. 

  Mutfak dolabı rengine karar verdiyseniz boyaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle mutfak dolabı kapaklarını kontrol etmelisiniz. Mutfak dolabı kapaklarını menteşelerinden sökerek güzelce temizleyin. Pütürlü yerler varsa zımpara ile düzeltin. Tüm yağ ve kirden arındırmak için kapakları bir güzel temizlemelisiniz. Mutfak dolabı kapağı üzerinde delik ve çatlak varsa dolabınızın malzemesine uygun dolgu malzemesi ile oraları düzeltebilirsiniz. Tüm malzemeleri yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Mutfak dolaplarından çıkardığınız menteşe, kulp, vida gibi malzemeleri kaybetmeyeceğiniz bir yere kaldırmalısınız. Mutfak dolabı kapakları boyama işlemi bittikten sonra kapakları yerine takarken tatsız sürprizlerle karşılaşmak istemezsiniz.

  Bu işlemleri yapmadan boya yaparsanız boya işlemi düzgün olmayacaktır. Pütürlü yerler daha çok göze batacak, kirlerin olduğu yerlerde boya topaklanarak kötü bir görünüme neden olacaktır. Mutfak dolabı boyası işlemine başlamadan önde ayrıca gerekli araç gereçleri hazırlamalısınız. Özellikle boya seçiminde çok dikkatli davranmalısınız. Evinizi günlerce çıkmayacak olan boya kokusuyla boğmak istiyorsanız önceliğiniz kokusuz boyaları seçmek olmalı. Su bazlı boyalar hem boya kokmaz hem de çabuk kuruma özelliği ile ön plana çıkar. Su bazlı boyaların bir diğer özelliği ise renklerinin uzun süre solmadan durması ve dayanıklı bir boya oluşu. Mutfaklar yemek yaptığımız alanlar olduğu için buhar ve nemin eksik olmadığı alanlardır. Buhar ve nem duvar ve dolap yüzeylerinde terlemeye neden olabilir. Bu terlemeler kalitesiz boyanın kullanıldığı alanlarda kararma ve kabarma yaşanabilir. Terleme yapan bölgeler yağı ve kiri içine hapsettiği için kirli bir görünüme sebep olabilir. O yüzden sürekli temizleme ihtiyacı hissedersiniz. Bir süre sonra da sık sık sildiğiniz yerlerde aşınma ve renklerde solma gözlemlenir. Mutfak dolaplarını boyadıktan kısa bir süre aşındığını ve renginin solduğunu görmek istemezsiniz. Bu nedenle kaliteli su bazlı boyalardan satın almalısınız. Uzun süre rengi solmayan mükemmel görünümlü mutfak dolabı kapakları için mutfak dolabı boyama işlemi için iki kat boya yapmanız daha iyi sonuçlar verebilir. İki kat boya yapacaksanız, ilk katın iyice kuruduğundan emin olmadan ikinci kata kesinlikle başlamamalısınız. İlk kat kurumadan ikinci kat boyayı sürmeye başlarsanız tamamen facia bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. İlk kat iyice kurumadan ikinci kata asla başlamayın! 

  Hazırsanız, Boyamaya Başlayabiliriz?

  Mutfak dolabı nasıl boyanır? sorusunun birkaç cevabı var. Dilerseniz piyasada ve yapı marketlerde tam takım dolap boyama setleri satılmakta. İsterseniz siz de bu setlerden birini satın alarak, boyama işlemini bu sette satılan malzemelerle yapabilirsiniz. 

  Dolap kapakları üzerinde bulunan aksesuar ve kulpları sökün. Boya işlemine başlamadan önce boyanın değmemesi gerektiği cam gibi yerlere maskeleme bandı geçin. Boya yapmaya başlamadan önce bu bantları düzgünce yapıştırın. Boya işlemini yaptıktan sonra bu bantları düzgünce çıkartarak mutfak dolaplarının boyasının kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Dolap kapaklarını menteşelerinden çıkarıp, sökemediğiniz durumlarda maskeleme bantlarını menteşelere dolapların iç kısımlarını da bantla geçebilirsiniz. 

  Mutfak dolaplarını çıkarabildiyseniz muşambayı müsait bir yere serin ve mutfak dolabı kapaklarını üzerine dizin. Eğer mutfak dolap kapaklarını sökemediyseniz muşambayı boya yapacağınız bölgenin altına serin. Gerekli bantlama işlemini tamamlayın. Mutfak dolabına öncelikle astar boyayı sürün. Astar boyayı sürdükten sonra iyice kurumasını bekleyin. Astar boya kuruduktan sonra su bazlı boyayı sürmeye başlayabilirsiniz. Boyayı uygulamak için farklı inceliklerde 2-3 fırçanın elinizin altında bulunması iyi olur. Mutfak dolaplarının çoğu kabartmalı olduğu için o bölgeleri sorunsuz bir şekilde ince fırçalarla boyayabilirsiniz. Boya uygulamasını sakince, acele etmeden yapmalısınız. İlk kat boyanın uygulaması sona erdikten sonra mutfak dolaplarının kuruduğundan emin olmak için ikinci katı ertesi gün uygulayarak işinizi garanti altına alabilirsiniz. Mutfak dolaplarına ikinci kat boyayı da vurduktan sonra yine kuruması için bekleyiniz. 

  Mutfak dolaplarının kurumasını beklerken dilerseniz mutfak dolaplarından söktüğünüz kulpları da uygun bir renge boyayabilirsiniz. Kulpları her yerden kolaylıkla bulabileceğiniz sprey boyayla boyayabilirsiniz. Boyalar kuruduktan sonra maskeleme bantlarını çıkarıp, mutfağınızın yeni görünümünün keyfini çıkarın. 

  Mutfak Dolabı Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Mutfak dolabı boyama işlemi aceleye getirilmemesi gereken bir işlemdir. Bu yüzden bu iş için en az iki gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  Boyanın yapılacağı alanı mutlaka temiz tutun. Etraftaki toz ve kirler siz boya yaparken dolap kapaklarının üzerine yapışıp, pütürlü bir görünüme neden olabilir.

  Yazı kaynağı : ustala.com

  Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri - Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri

  Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri - Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri

  Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir? Eski mutfak dolapları nasıl boyanır ve yenilenir? Mutfak dolabı boyama malzemeleri ve örnekleri için hazır mısınız?

  Mutfaktaki dolaplarının renginden sıkıldıysanız, harika bir değişiklik yapabilirsiniz. Siz, mutfak dolaplarınızı ne renk görmek istediğinizi düşünün. Mutfak dolabı boyama fiyatlarını hiç kafanıza takmayın; çünkü ona da yer vereceğiz.

  Eski mutfak dolabı boyama malzemeleri nelerdir?

  Ahşap mutfak dolabı boyanır mı, neyle, hangi boya ile boyanır? İşte cevapları:

  Su bazlı akrilik boya

  Su bazlı vernik

  Rulo fırça

  İpek uçlu fırça

  Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

  Mutfak dolapları nasıl boyanır, mutfak dolabı boyama öncesi sonrası hangi işlemler yapılır?

  İstediğiniz renkteki su bazlı akrilik boyayı  iyice çalkalayın ve yayvan bir tabağa dökün. Plastik tek kullanımlık tabaklardan bile olabilir.

  Harika renkleri BURADAN alabilirsiniz.

  Rulo fırçayı boya döktüğünüz tabakta gezdirerek fırçanın boya almasını sağlayın. Eski dolabı boyama işlemine başlayın.

  Rulo fırçayı BURADAN temin edebilirsiniz.

  Aynı ruloyu hem vernikte hem de boyamada kullanmayın. Yani 2 tane rulo alın. (Boyamak için saten fırça, vernik için de sünger üstü kadife ruloyu seçin.)

  Tek kat boyadıktan sonra ikinci katı boyamadan önce 24 saat bekleyin ve ikinci katı da boyayın.

  İhtiyaç olursa her 24 saatte bit kat boyamaya devam edin.

  Boyanın kapatıcılığına, rengine ve zeminin rengine göre kaç kat boyama yapmanız gerektiği değişecektir. Koyu kahverengilerden beyaz tonlarına geçmiyorsanız, 2 katta dolabın eski rengi kapanıp yeni rengine kavuşacaktır.

  Rulo fırçanın ulaşamadığı yerler için daha ince uçlu yani zemin fırçaları kullanabilirsiniz.

  Fırçayı BURADANalabilirsiniz.

  24 saat sonra vernikleme yapabilirsiniz. 2 kat yeterli gelecektir.

  Dolapları cilalamak için verniği BURADAN alabilirsiniz.

  Verniğiniz kuruduktan sonra ahşap mutfak dolabı boyama işleminiz tamamdır. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir hep birlikte görelim.  🙂

  Vernikli mutfak dolabı nasıl boyanır diyenler, siz de yukarıdaki işlemleri adım adım uygulayabilirsiniz. Eski mutfak dolabı boyama uygulamaları yapmak işte bu kadar basit!

  Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir?

  Eğer mutfak dolaplarınızda çok derin ezik ya da çizikler bulunmuyorsa, zımpara yapmanız gerekmiyor.

  Akrilik boyaları kullanmadan önce iyice çalkalayın.

  Mutfak dolabı boyama fikirleri verilirken akrilik boyaya bir miktar su eklenmesi önerilir. Bizim size önerimiz hiç su eklemeden boyayın; çünkü daha iyi sonuç elde edilebiliyor ve yüzeyler dalga dalga olmuyor.

  Eski mutfak dolaplarını boyama sırasında her kat esnasında 4’er saat beklemenin yeterli olduğu belirtilse de üzerinden 24 saat geçtikten sonra çok daha verimli bir çalışma oluyor ve dahası mutfak dolabı boyası daha dayanıklı oluyor.

  Deri Koltuk Sandalye Boyamayazımızı okuyarak deri mobilyalarınızı da boyayabilirsiniz.

  Çok seçenekli renkler var ve hepsi birbirinden güzel. Bazı boyaların ve renklerin yapısından dolayı 2 katta harika sonuç elde edilirken, bazı renkler daha fazla kat boyama isteyebiliyor. O yüzden, eski zemin iyice kapanana kadar boyamaya devam edin.

  Eski mutfak dolabı boyama yöntemleri için fırça çok önemli. Rulo fırçayla boyayın, ince bölümler için ipek uçlu fırçalar kullanın. O zaman sonuçta kusursuz oluyor. Her iki fırçayı da kullanırken kesinlikle bastırmayın. Bastırarak boyarsanız, pürüzsüz bir yüzey elde edemezsiniz.

  Vernikleme işi boyama işleminden 24 saat sonra öneriliyor. Zamanınız varsa, acele etmiyorsanız, boyama işleminin üzerinden 2-3 gün geçer ve sonra verniklerseniz boya oturacağı için çok daha güzel ve dayanıklı olacaktır.

  Boya ve vernik çalışmalarınız bittikten sonra dolaplarınızı 1 ay boyunca çok iyi koruyun. Deterjanlarla temizlik yapmayın.

  Evdeki sehpalarınızı da boyayıp yepyeni bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Ahşap Sehpa Boyama yazımızdan tekniğini öğrenebilirsiniz.

  Eski mutfak dolabı boyama teknikleri sonrasında bunun bize maliyetine de göz atalım mı?

  Eski mutfak dolabı boyama teknikleri maliyeti ne olur?

  Bu rakam mutfak dolaplarının büyüklüğüne değişir ve rengine göre değişir.

  Mutfak dolapları boyama teknikleri ve renk seçimleri

  Eski mutfak dolapları nasıl boyanır?

  Yukarıdaki görselde eskimiş beyaz kullanılmış. Mutfak dolabı beyaza boyama arzunuz varsa, hiç durmayın. Beyaz ve tonları mutfaklarda çok önerilen bir renk, kapatıcılığı da çok güzel.

  Eski mutfak dolabı boyama için eskimiş beyaz seçmişseniz, boyayı BURADAN satın alabilirsiniz.

  Eğer dolaplarınızın rengi koyuysa, hata yapmamak için önce Koyu Renk Mobilyayı Beyaza Boyama yazımıza göz gezdirin.

  Mutfak dolabı boyama malzemeleri

  Bu mutfakta da yaprak yeşili kullanılmış. Eski mutfak dolabı yenileme çalışması yapmak isteyenler, yeşil rengini de kullanabilirler.

  Eski mutfak dolabını boyama için görseldeki yaprak yeşilini BURADAN temin edebilirsiniz.

  Mutfak tezgahlarınızı da boyayabilir, değişiklik yapabilirsiniz. Yalnız tekniği biraz daha farklı. Tezgah Boyama Uygulaması yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

  Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

  Dantel rengi tercih edilmiş. Mutfağım illa açık renk olsun. Kırık beyaz veya krem tonlarına yakın olsun diyenler, dantel rengine ne dersiniz? Fotoğraftaki bu harika dantel rengine BURADANulaşabilirsiniz.

  Dolap kapaklarınıza harika desen çalışmaları yapabilirsiniz. Hazır Transfer Uygulamasıyazımızdan esinlenebilirsiniz.

  Mutfak dolabı boyama öncesi

  Bu mutfakta da vizon rengi seçilmiş. Eski mutfak dolabı boyama tekniği için renk arayışındaysanız, vizon da çok güzel bir seçenek olabilir. Fotoğrafta mutfak dolaplarının boyanmadan önceki halini de görüyorsunuz.

  Vizon rengi boyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

  Sadece dolapları değil, fayansları da boyayabilirsiniz. Fayansları Boyama yazımızdan fayans boyama tekniğini öğrenebilirsiniz.

  Ahşap mutfak dolabı boyama

  Vizon griye boyanmış. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir diyenler vizon gri rengi de mutfaklar için önerilen renklerdendir.

  Fotoğraftaki bu rengi BURADAN temin edebilirsiniz.

  Dolap kapaklarına ağaç dokusu görüntüsü verebilirsiniz. Ağaç Dokusu Tekniği yazımızdan örneklerini ve yapılışını görebilirsiniz.

  Mutfak dolabı boyama örnekleri

  Görselde Napolyon mavisi kullanılmış. Sizler de eskiyen mutfak dolabınızı boyayın. Burada da Napolyon mavi kullanılmıştır.

  Mavinin harika tonunu BURADAN alabilirsiniz.

  Eski mutfak dolabı boyama tekniği

  Antik beyaz ve koyu gri bütünlüğünü beğendiniz mi?

  Mutfak dolabının üst kısmında kullanılan antik beyazı BURADAN, koyu gri rengini de BURADAN alabilirsiniz.

  Mutfak dolaplarını boyarken aklınızda duvarlar mı geldi? Duvarlar için de ufak dokunuşlar; ama büyük değişiklikler yapabilirsiniz. Stencille Duvar Boyama yazımızı okudunuz mu?

  Eski mutfak dolabı boyama renkleri

  Dantel rengi ve ıhlamur yeşili birlikte kullanılırsa, ortaya işte böyle bir sonuç çıkar.

  Ihlamur yeşili rengini BURADAN alabilirsiniz.

  Bu harika çalışmalara biraz da eskitme görüntüsü veremez misiniz? Tabii ki verirsiniz.  Eskitme Tekniğiyazımızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

  Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir?

  İşte bir karışım mucizesi daha. Koyu gri ile ultramarin mavisi karıştırılarak bu harika ton elde edilmiş. Siz de 3 ölçü koyu gri, bir ölçü ultramarin mavisini karıştırarak bu rengi elde edebilirsiniz.

  Ultra marine mavisini BURADAN rahatlıkla alabilirsiniz.

  Eski mutfak dolabı boyama resimli etkinlikleri ve yansıtmaları bu kadardı. Eski mutfak dolabı boyama teknikleri hakkındaki her şeyi bize sorabilirsiniz. Size fikir verebilmesi için caddence mutfak dolabı boyama örneklerini derlemeye çalıştık.

  Yoksa hala mutfak dolabı boyama konusunda tereddütleriniz mi var? Hemen başlayın; sorularınızı da aşağıdaki yorum bölümünden yazın.  🙂

  Bu harika çalışmaları yapan ve görsellerde emeği geçen dekotrend, demetin_renkleri ve burcucahobi’ye teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.mandalasanati.com

  Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2021

  Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2021

  Mutfağınızın dekorasyonunda değişiklik yapmak istiyorsanız işe mutfak dolaplarınızdan başlayabilirsiniz. Mutfak dekorasyonu için değişikliğe gitme vakti geldi diyorsunuz ancak aynı zamanda cebinizden çok fazla maliyet çıkmasın istiyorsanız eski mutfak dolaplarınızı değiştirmeden sadece mutfak dolabı boyama teknikleri ile yepyeni mutfak dolapları elde edebilirsiniz.

  Dolap boyama öncesi sonrası arasında ciddi farklar görebilirsiniz. Farklı teknikler ile boyayabileceğiniz mutfak dolaplarınızın boyama işlemi bittikten sonra siz bile tanıyamayabilirsiniz. Hatta sadece rich boya ile mutfak dolabı boyama sayesinde mutfak dekorasyonunuzu fazlasıyla değiştirebilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda mutfak dolaplarınızı farklı boya çeşitleri ile kusursuzca kendiniz boyayabilirsiniz. Mutfak dolapları nasıl boyanır konusunu detaylı olarak anlattığımız içeriğe de göz atabilmeniz için linki buraya yerleştiriyorum.(mutfak dolabı boyama nasıl yapılır merak edenler bağlantıya tıklayabilir.)

  Dolap boyama polisan marka boyalar ile başarılı oluyor. Cadence dolap boyama ve sprey boya ile mutfak dolabı boyama yöntemleri bu alandan sık sık tercih ediliyor. Bu boya çeşitleri evde bir ustaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla mutfak dolaplarınızı boyamanıza imkan sağlar.

  Dolap boyama fikirleri oldukça geniş fikirlerdir. Farklı fikirler deneyerek mutfak dolaplarınızı olduğundan çok başka hallere dönüştürebilirsiniz. Özellikle farklı renkler kullanarak da mutfaklarınızı renklendirebilirsiniz.

  Yağlı boya ile mutfak dolabı boyama, kullanılan teknikler içinde yaygın bir tekniktir. Daha sonrasında ise bu tekniği rich multi surface mutfak dolabı boyama tekniği geliyor. Her iki yöntem de kolaylıkla evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Ahşap dolap boyama ve kahverengi dolap boyama işlerinde en fazla kullanılan yöntemlerdir.

  Mutfak dolabı boyama fiyatı, şüphesiz ki mutfak dolaplarınızı sıfırdan değiştirmenizden daha karlı ve düşük maliyetli oluyor. Mutfak dolabı boyama malzemeleri de oldukça uygundur. Dolayısıyla da sadece malzemelere uygun maliyetler harcadığınızda ve bir usta yardımı ile değil kendiniz boyayacaksanız size oldukça uygun fiyatlara gelecektir.  Kısacası dolap boyama teknikleri sayesinde düşük maliyete yeni mutfak dolapları elde edebilirsiniz.

  Filli boya mutfak dolap boyası ve filli boya mutfak dolap boyası renkleri kullanıcılar tarafından sorulsa da biz aşağıdaki malzemelere göre hareket ederek boyama işlemini gerçekleştireceğiz.

  Mutfak Dolabı Boyama için Gerekli Malzemeler

  Mutfak dolaplarınızı boyayabilmeniz için elbette başta belli başlı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Mutfak dolaplarınızı boyamaya başlamadan önce tüm malzemelerinizi eksiksiz şekilde hazır etmeniz işinizin daha hızlı, sistemli ve başarılı olmasını sağlayacaktır.

  Boyama için gerekli malzemeler;

  Bu malzemeleri hazırladıktan sonra evinizin müsait bir yerine naylonu sererek ön hazırlığı yapmaya başlamalısınız. Bunun için öncelikle mutfak dolaplarınızın kapaklarını ve çekmecelerini sökmeniz gerekmektedir. Dolaplarınızın çekmecelerini ve kapaklarını sökerken çekmecelerinizin ve kapakların karışmaması, işlem sonrasında kolaylıkla monte edebilmeniz için numara vermeniz işinizi kolaylaştırır.

  Mutfak dolaplarını boyama işlemini yaparken aklınıza mutfak tezgahı geldiyse işte sizlere yapışkanlı folyo ile mutfak tezgah boyama fikri için bağlantıya tıklayın!

  Mutfak dolapları yağlı boya ile boyanır mı sorusu da sıkça geliyor. Bu noktada size kesinlikle yağlı boya ile boyamamanız gerektiğini söyleyebilirim. Onun yerine su bazlı boya ile mutfak dolaplarını boyamanızı öneririm.

  Mutfak Dolabı Kapakları Hangi Teknik ile Boyanmalı?

  Dolap boyama işlemine dolaplarınızın kapaklarını sökerek başlamalısınız. Kapakları mutlaka geniş ve düz bir zeminde yatırarak boyamalısınız. Aksi takdirde kapak boyaları dalgalı ve ton farklılıkları olabilir. Kapakların eski rengi hangi renk olursa olsun endişe etmenize gerek yok çünkü ilk boyamada dahi istediğiniz renge ulaşabilirsiniz.

  Mutfak Dolabı Boyamak için Nasıl Boya Tercih Edilmeli?

  Mutfak dolabı boyama işleminiz için su bazlı boya tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Su bazlı boyalar koku ve küf yapmaz. Mutfak gibi buharlı ve nemli ortamlar için de su bazlı boyalar son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

  Polisan marka su bazlı anti agins boyasını mutfak dolaplarınızı boyarken rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Su bazlı olduğu için sulandırmanıza gerek yoktur. Ancak kutuyu açtığınızda boya çok hızlı kuruyacağından dolayı kullanacağınız boyayı bir kaba ayırıp boya kutusunun kapağını hızlı şekilde kapatmalısınız. Su bazlı mutfak dolabı boyasını Filli boya markasında da bulabilirsiniz.

  Mutfak Dolabının Çekmeceleri Boyanırken Hangi Teknik Kullanılmalı?

  Mutfak dolabı boyama işleminin ikinci aşaması kapaklardan sonra çekmecelerdir. Çekmeceleri boyamak için öncelikle çekmeceleri yerinden çıkartıp sonrasında da çekmecelerin kulplarını sökmeniz gerekiyor. Aksi halde kulpların altını boyayamayacağınız için doğru bir boyama tekniği olmayacaktır.

  Kulplar ile çekmeceleri ayırdıktan sonra ruloyu yan tutarak boyamalısınız. İlk katta tıpkı kapaklarda olduğu gibi ruloyu boyaya tamamen daldırmamaya özen göstermelisiniz. Burada tekniğin en önemli noktası; çekmecenin eğimli yerlerinde ruloyu da eğimli olarak kullanmanızdır.

  Rulonun girmediği kısımları kesme fırçası ile boyayarak kapatabilirsiniz. Çekmeceleriniz de tıpkı kapaklar gibi ortalama 1 saat içinde tamamen kuruyacaktır. Tüm boyama işlemleri sonrasında parçaları tekrar doğru şekilde monte etmeniz gerekecek. Bunun için de ilk olarak çekmecelerin kulplarını takın. Sonra ise çekmeceleri yerlerine takın.Daha sonra da kapakları monte ederek yeni mutfak dolaplarınızın keyfini sürebilirsiniz. Mutfaktaki fayansları boyamak isterseniz mutfak fayans boyama nasıl yapılır linkine tıklayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.dekordiyon.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap