Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  muharrem orucu nasıl niyet edilir

  1 ziyaretçi

  muharrem orucu nasıl niyet edilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte 10 Muharrem’de oruç tutmanın hükmü hakkında Diyanet bilgisi

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Muharrem ayında oruç tutmanın hükmü...

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Muharrem ayında oruç tutmanın hükmü...

  Allah'ın ayı olarak geçen Muharrem ayı, Ramazan'dan sonra oruç tutmasını en faziletli aydır. Bazı alimlerin görüşlerine göre oruç Aşure günü oruç tutmanın sünnet olduğu biliniyor. Peki Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? İşte Diyanet bilgisiyle Muharrem ayı orucu...

  İslamiyet'te Ramazan ayından sonra oruç tutması en faziletli ay olarak kabul edilen Muharrem ayı için Müslümanlar araştırma yapmaya başladı. Bu mübarek ayda ibadetlerini eksiksiz yerine getirmek isteyen Müslüman kimseler Muharrem orucu tutmanın hükmü ile Diyanet bilgisine odaklandı.

  İLİŞKİLİ HABEREn kolay Aşure nasıl yapılır? Evde aşureyi rengi kararmadan pişirmenin püf noktaları

  Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

  Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  İLİŞKİLİ HABERAşure günü ibadetleri! Muharrem ayında Aşure günü duası ve faziletli zikirleri

  Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

  10 MUHARREM'DE ORUÇ TUTMANIN HÜKMÜ

  Bazı alimler aşure gününde oruç tutmanın sünnet olduğunu vurguluyor. Zira Resûlullah (s.a.s.), aşure gününde oruç tutmuş ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (SAV) Medine'ye gelince, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve "Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?" diye sormuştu. "Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu." dediklerinde Resûlullah da (SAV) "Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (SAV) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, "Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim." (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek "Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuştur.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet ard arda kaç gün tutulur?

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet ard arda kaç gün tutulur?

  Yarın yani 31 Temmuz cumartesi günü Hicri yılbaşı ve Muharrem ayının başladığı gün. Hz. Muhammed'in Allah'ın ayı dediği ve oruç tuttuğu Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur ve hangi günler oruç tutulmalıdır? Yarın başlayacak olan başlayan Muharrem ayının 10. günü yani 8 Ağustos ise aşure günü. Peki Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? Sahure ne zaman kalkılır? İşte muharrem ayı orucu tutmak için yapılacak niyet.

  Halk arasında aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayı yarın, 31 Temmuz cumartesi günü başlıyor. Hicri takvimin ve kameri aylarının ilki olan Muharrem ayı haram ay olarak da biliniyor. Savaşmanın yasak olduğu haram aylardan biri olan Muharrem ayı hicri yılbaşı olarak da bilinir. Muharrem ayını oruçla, ibadetle geçirmenin önemi ise çok büyük. Hz. Muhammed'in Ramazan ayından sonra oruç tuttuğu ay olan Muharrem ayı'nda tutulan oruç en faziletli oruçtur. Muharrem ayının 10. günü ise aşure günüdür. 2022 yılında aşure günü 8 Ağustos'a denk geliyor. Peki Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur, 10 gün tutmak gerekir mi? Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Allah'ın ayı olan Muharrem ayından yapılacak ibadetler...

  Muharrem ayı ne zaman başlıyor: Yaygın kullanımıyla Aşura - Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayına sayılı günler kaldı. Muharrem ayı Hicri yani Kameri ayların ilki olup "Haram ay" anlamına gelmektedir. Muharrem ayı Kurban Bayramı'nın da içinde bulunduğu ve aynı zamanda Hac ibadetinin yerine getirildiği Zilhicce (Hacca sahiplik eden) ayından sonra gelmektedir.

  4 haram aydan ilki Muharrem: Aşure ayı İslam inancında savaşmanın yasaklandığı 4 "Haram" ayın ilkidir. Bu aylar sırasıyla Muharrem - Recep - Zilkade ve Zilhicce aylarıdır...

  Muharrem ayı aynı zamanda da Hicri yılın ilk ayı olup Muharrem ayının birinci günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayının 10'uncu günü yani Aşure günü ise 8 Ağustos 2022, Pazartesi gününe denk geliyor.

  Aşure veya Muharrem Ayında Söylenilen Oruç Niyeti: “Niyet ettim Allah rızası için muharrem ayının orucunu tutmaya” Eğer Ramazandan kazaları varsa şayet “Niyet ettim Allah rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını muharrem ayında tutmaya” diye niyet edilir.

  Muharrem ayının 10.gününde oruç tutmanın hükmü nedir?
  “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

  Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuş

  Muharrem ayında meydana gelen önemli hadiseler:

  - Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi,

  - Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi,
  - Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması,
  - Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması,
  - Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması,
  - Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi,
  - Hz. Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması,
  - Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması,
  - Hz. İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi...

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Muharrem Ayında Oruç Tutarken Niyetimizi Nasıl Söylemeliyiz, hangi günlerde oruç tutulur - Bedir HaberBedir Haber

  Muharrem Ayında Oruç Tutarken Niyetimizi Nasıl Söylemeliyiz, hangi günlerde oruç tutulur - Bedir HaberBedir Haber

  Muharrem ayında nasıl niyet edilir ? Niyet, o ibâdeti veya ameli ne için yaptığımızın kalbimizdeki “îzâhıdır”. Muharrem ayında bir çoğumuzun aklına muharrem ayında oruç niyeti nasıl edilir? veya Muharrem orucunun niyeti nasıl yapılır? soruları gelmektedir. Öncelikle kişi oruç tutacaksa hicri takvime bakıp hangi ayda olduğunu bilip ona göre oruç niyetini getirir. (Hicrî Kamerî Takvim Resûlullah efendimizin hicreti ile başlayan hicrî kamerî veya hicrî şemsî takvime göre olan târihidir.) Hangi ayda olduğumuzu bilerek oruç tutmalıyız. Bu yüzden bugün Muharrem ayının faziletinin yanı sıra oruca nasıl niyet edilir anlatmaya çalışacağız. Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şarttır. Buna göre oruç tutacak kimsenin önce oruca niyet etmesi gerekir.

  Her türlü oruç için mümkün oldukça, sabah vakti girmeden önce veya geceden niyet etmek en faziletli olanıdır. Niyet bir bakıma, tutulan oruç için Allah’tan rızâ, feyiz, bereket, rahmet, mağfiret ve sevap ummak demektir. Bununla birlikte bunlar için geceleyin niyet edilmesi ve ne orucu olduğunun belirlemesi (tayin) daha faziletlidir.

  Meselâ; “yarın oruç tutmaya” veya “yarınki günün orucunu tutmaya” niyet edilse yada “Yarın nâfile oruç tutmaya niyet ettim” dese içinden dahi geçirse niyeti sahihtir.
  Niyetimizdeki ne ise, Allah’tan onu buluruz. O yüzden şu hadisi unutmamak lazımdır. Hz Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vesselem buyurur ki; “Ameller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur.

  Yarabbi niyet eyledim senin rızan için kaza orucu tutmaya şeklindeki ifade niyet değildir. Niyet öncelikle kalben kasıt olmasıdır. Yani kalbin kast etmesi meyil etmesi ve azmetmesi demektir. İşte onun için sahur yapması sahura kalkması yada herhangi birşey içip yemesi ve bunu yaparken yarın niyetli olması düşüncesi kalbinden geçmişse bu kişide niyet var demektir. Her ne kadar kişinin niyet etmesini unutması kalbinden geçirdiği için bir niyettir.Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır. Niyetimiz ne ise, amelimiz odur. Oruç için niyet, kişinin oruç tutacağını bilmesi ve oruç tutmaya karar vermesinden ibârettir.

  Muharrem Ayında Oruç Tutarken Nasıl Niyet Yapılır
  Öncelikle Oruç tutmak için, “Allah rızâsını gözeterek oruç tutmaya niyet” etmemiz lâzım. Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şarttır. Ayrıca Kaza oruçların’da niyet geceden olması gerek yani imsaktan önce kişi niyet etmesi önemlidir.

  Muharrem Ayında Söylenilen Oruç Niyeti: “Niyet ettim Allah rızası için muharrem ayının orucunu tutmaya” Eğer Ramazandan kazaları varsa şayet “Niyet ettim Allah rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını muharrem ayında tutmaya” diye niyet edilir.

  Bunun için, oruç kazası olan kimse, bu oruçları tutarken, (ilk kazaya kalan Ramazan orucuna) diye niyet etmeli. Kaza borcumuz yoksa da, yine böyle niyet ederek tutmalıdır. Çünkü tutulan bu oruç, zaten nafile olur. Unutulmuş bir kazamız varsa, onun yerine geçer. Böyle olursa, hem oruç borcumuzu ödemiş olur, hem de o mübarek gün için bildirilen oruç sevabına kavuşmuş oluruz

  Kürtçe için niyet: Yarabbi mı niyete ez sıbehi roji bı rujyo heyiva muharreme be kaza ramazaneve tu kabilbıki Allahu ekber

  Eğer kazası yoksa
  Yarabbi mı niyete ez sıbehi roji bı rujyo heyiva muharreme sınnet bıkım Allahu Ekber

  Diğer aylarda olduğu gibi o ayın ismini söyliyerek niyet edebilirsiniz. Ayrıca Muharrem ayında olan Aşure günü içinde yine aynı bu şekilde niyet etmeniz yeterlidir.

  İçinde bulunduğumuz bu ayda -Muharrem’de- oruç tutmak Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir.
  Efendimiz şöyle buyuruyor:
  “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur. Muharrem Şehrullahtır (Allah’ın ayıdır). Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır (Müslim, Siyam, 202).

  Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine’ye geldiğinde, Ramazan orucu farz kılınmadan önce arkadaşlarına Muharrem orucunu tutmalarını tavsiye etmiştir. Ramazan orucunu emreden ayetler geldikten sonra ise şöyle buyurmuştur:
  “Muharrem ayının onuncu günü (aşure günü) Allah’ın günlerinden bir gündür. Artık isteyen o günde oruç tutar, dileyen de tutmaz.” (Müslim, Siyam, 117) Böylece Muharrem ayının onuncu günü oruç tutmayı isteğe bırakmıştır.

  Muharrem Ayında Hangi Günler Oruç Tutulur
  Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ‘aşure’ günü orucu ile ilgili talimatı ise şöyledir: “Aşureden önceki gün, aşure günü ve aşureden sonraki gün oruç tutunuz.” Bu sözüyle de sadece aşure günü -Muharremin onuncu günü- oruç tutmayı mekruh gördüğünü belirtmiş oluyor. O halde Muharrem’in 9, 10 ve 11. günleri oruç tutmak isabetli olur.

  İftardan önce şöyle bir dua okunması uygundur: “Allahım senin için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim ve dayandım, senin lûtfettiğin rızık ile orucumu açıyorum, geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla Rabbim!”

  MUHARREM AYI:
  Hicrî kamerî yılın ilk ayı.
  Ramazan’dan sonra oruçların en fazîletlisi, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en fazîletli namaz da gece namazıdır. (Hadîs-i şerîf-Et-Tergîb vet-Terhîb)
  Kim arefe günü oruç tutarsa, iki senelik günâhına keffâret olur ve kim de, Muharrem ayında bir gün oruç tutarsa, her bir günü için otuz gün sevâbı yazılır. (Hadîs-i şerîf-Taberânî)
  Muharrem ayı, Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen dört aydan biridir. Aşûre, bu ayın en kıymetli gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duâları Aşûre günü kabûl buyurmuştur. (Bkz. Aşûre Günü). (Muhammed Rebhâmî)

  İslâmiyet’in ilk zamanlarında ve İslâmiyet’ten evvel, Receb, Zilka’de, Zilhicce ve Muharrem aylarında harb etmek haram idi. İslâmiyet’ten evvel Arablar, Receb veya Muharrem aylarında harb edebilmek için, ayların yerini değiştirir, ileri veya geri alı rlardı. Resûlullah efendimiz, hicretin onuncu senesinde, doksan bin müslüman ile vedâ haccı yaptığı zaman; “Ey Eshâbım! Haccı tam zamânında yapıyoruz. Ayların sırası, Allahü teâlânın yarattığı zamandaki gibidir” buyurdu. (Ali Cürcânî)

  MUHARREM GECESİ:
  Muharrem ayının birinci gecesi, müslümanların hicrî-kamerî yılbaşı gecesi.
  Muharrem ayı, hicrî kamerî senenin birinci ayıdır. Muharrem ayının birinci günü müslümanların kamerî senesinin, birinci günüdür. Müslümanlar, kendi sene başı gecelerinde ve günlerinde müsâfeha ederek, mektuplaşarak tebrikleşir. Birbirlerini ziyâret e der ve hediyeleşirler. Sene başını mecmûa ve gazetelerde kutlarlar. Yeni senenin, birbirlerine ve bütün müslümanlara hayırlı ve bereketli olması için duâ ederler. Büyükleri, akrabâyı, âlimleri evinde ziyâret edip, duâlarını alırlar. O gün, bayram gib i temiz giyinirler. Fakirlere sadaka verirler.

  Yazı kaynağı : bedirhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap