Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  muharrem ayının kaçında oruç tutulur

  1 ziyaretçi

  muharrem ayının kaçında oruç tutulur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Muharrem Orucu Nedir? Ne Zaman? Hakkında Bilgi

  Muharrem Orucu Nedir? Ne Zaman? Hakkında Bilgi

  Muharrem Orucu: Kerbela Şehitlerine Yas İbadeti

  Oruç, niyet edilerek belirlenen sürede yemek yemekten uzak kalma durumudur. Dini inanışlara göre, tutulan oruçların amacı ve niyeti vardır. İslamiyet için de oruç çok önemli bir yere sahiptir. Her sene ramazan ayında tutulan ramazan oruçlarının etkisiyle toplumda birlik ve beraberlik duygusu gelişir. Oruç dönem dönem isteğe bağlı tutulur. Ancak muharrem orucu vardır ki; en özel dönemde tutulması uygun görülür.

  Muharrem orucu hakkında bilgi sahibi değilseniz; büyüklerinize ya da din görevlilerine yönelteceğiniz muharrem orucu hakkında bilgi veriniz sorusunun yanıtları oldukça detaylı olabilir. Pek çok kişinin merak ettiği, birçok kişinin de niyet ederek tuttuğu muharrem orucuna derin bir mercek tutacağımız bu yazımızda, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

  Hızır Orucu Nedir, Ne Zaman, Nasıl Tutulur?

  Muharrem Orucu Nedir?

  Kefaret Orucu Nedir? Nasıl Niyet Edilir? Kaç Gün?

  Muharrem Orucu Ne Zaman?

  Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

  Mezheplere Göre Muharrem Orucu Günleri

  Muharrem Orucu Saatleri

  Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

  Muharrem Orucu Hakkında Bilgiler

  Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

  Oruç Tutmanın 7 Bilimsel Faydası

  Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

  Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

  Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

  Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Muharrem ayı orucu ne zaman başlıyor, kaç gün? Diyanet ile Muharrem ayı 10. günü orucu ne zaman tutulur, ayın kaçında? Muharrem ayı orucu faziletleri nelerdir? - Yaşam Haberleri

  Muharrem ayı orucu ne zaman başlıyor, kaç gün? Diyanet ile Muharrem ayı 10. günü orucu ne zaman tutulur, ayın kaçında? Muharrem ayı orucu faziletleri nelerdir? - Yaşam Haberleri

  MUHARREM ORUCU FAZİLETLERİ VE HÜKMÜ

  Diyanet tarafından Muharrem Ayı orucu faziletleri ve hükmü şöyle açıklanıyor:

  "Muharrem" hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah'ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır." (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

  Muharrem'in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine'ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve "Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?" diye sormuştu. "Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu." dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) "Ben Mûsâ'ya sizden daha layığım (yakınım)." buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128).

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2022, AŞURE GÜNÜ AYIN KAÇINDA? Muharrem ayı NE ZAMAN BAŞLIYOR VE BİTİYOR?

  AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2022, AŞURE GÜNÜ AYIN KAÇINDA? Muharrem ayı NE ZAMAN BAŞLIYOR VE BİTİYOR?

  Muharrem ayı geçtiğimiz günlerde başladı. Muharrem ayında oruç tutulup tutulamayacağı ve aşure günü tarihi gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Muharrem ayında oruç tutulur mu? Aşure günü ne zaman başlıyor ve bitiyor 2022

  AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

  Muharrem ayı bu sene 30 Temmuz tarihinde başladı. Muharrem ayının onuncu günü olarak geçen aşure günü ise bu yıl 8 Ağustos tarihine denk geliyor.

  MUAHRREM AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?

  “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.
  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)
  Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuştur.
  Hz. Peygamberin (s.a.s.) yahudilere muhalefet için ertesi sene âşûrâ orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebû Dâvûd, Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir (Bkz. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, IV, 52; Abdürrezzâk, el-Musannef, IV, 287).
  Şu da bilinmelidir ki, Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (s.a.s.), isteyenlerin âşûrâ orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 113-126).

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap